build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Ѓорче Петров и Сарај
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Ѓорче Петров и Сарај

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 17>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Ѓорче Петров и Сарај
    Posted: 24-Dec-2008 at 21:43
Скопската општина Ѓорче Петров за седум месеци ќе добие нов станбено деловен објект

Нов станбено деловен објект за седум месеци ќе добие скопската општина Ѓорче Петров. Инвестицијата е на Дора Инженеринг и чини 10 милиони евра. Општината станува атрактивна за инвеститорите поради скопската обиколница, смета градоначалникот Митровски.

- Се градат 75 станови, 80 паркинзи, 1000 квадратни метри деловен простор. Заинтересираноста во овие кризни времиња, глобалната светска криза, рецесијата, сакале не сакале малку и кај нас се познава - вели инвеститорот Ванчо Чифлиганец.

- Со изградбата на обиколницата во должина од осум километри и со четирите клучки кои се наоѓаат на тој потег Стенковец - Топански двор- Орман - Сарај, навистина имаме голем интерес за тоа подрачје а имаме и интерес за централното подрачје. Како што знаете во изминатиот период го пуштивме СП маркетот Планет, а имаме и други инвеститори во општината   - рече Сокол Митровски, градоначалник на Ѓорче Петров.http://www.kanal5.com.mk/ShowNews.aspx?ItemID=43417&mid=1500&tabId=1&tabindex=0
Back to Top
BlacK View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 11-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote BlacK Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 25-Dec-2008 at 03:03
Mnogu ce bide interesno kako ce se razviva gradot posle izgradbata na obikolnicata.Gledam deka vece ima nekoi vlijanija i na investitorite vo odluka na lokaciite za gradenje.Me interesira za vasite razmisluvanja okolu ova:Kako mislite deka ce se razviva Skopje po dogradbata na obikolnicata?

(znam deka prasanjevo e za druga niska,ama go napisav tuka zatoa sto me potikna vesta za izgradba na stambeno delovniot objekt vo Gjorce)


Edited by BlacK - 25-Dec-2008 at 03:05
Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 25-Dec-2008 at 09:44
super,malce da zazivee i toj del od gradot,sepak e na vlez na skopje,i treba da ima nekoj poubavi gradbi.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 29-Dec-2008 at 02:35
Мене не ми е јасно како најдоа врска помеѓу обиколницата и овој станбено-деловен објект, или обиколницата и СП Планет... Мислам тотално промашено толкување на обиколницата.@ Black
Пишав малце поширок одговор, па за да не оптеретувам тука сепак го ставив во нишката за обиколницата со линк и цитат за да нема забуни.
http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=84&PID=25839#25839
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 16-Apr-2009 at 21:05
Во Ѓорче Петров веднаш до новата болница Св. Лазар


Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 16-Apr-2009 at 22:04
Интересни, многу ми се допаѓа сивата боја, но колку е еколошка појма немам (во смисла на зачувување на топлината, одбивање на топлината, и сите тие карактеристики). Според мене, колку и да се грди зградите, доколку има убави и чисти улици и тревнати површини околу ваквите станбени блокови тие ќе изгледаат многу убави, но за жал овие сите комплекси се во запуштени некои околини полни со градежен шут (поради тоа што ништо не е доградено во околината). Истото важи и за улиците, и грд асфалт, со убав тротоар се компензира (најважна е шминката, барем за окото). А кога сме кај окото, убави ми се овие.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 02-Jun-2009 at 13:26
Новите згради кај Св. Лазар во Ѓорче Петров на излезот од Скопје


Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 02-Jun-2009 at 13:28
Објектот на Адора близу пазарчето во Ѓорче ПетровBack to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 02-Jun-2009 at 13:30
Зградата на Американ констракшн во непосредна близина на пазарчето во Ѓорче Петров

1 Поглед од Партизанска

2 Поглед од страната на пазарчето

3

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 02-Jun-2009 at 19:18
Зградите кај болницата Св Лазар вака од далеку изгледаат океј.

Може координати за Адора?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 03-Jun-2009 at 12:19


На ГЕ е само обична полјана бидејќи последниот апдејт им е 2 години стар. 

42° 0'31.66"N  21°21'46.09"E


Edited by pbanks - 03-Jun-2009 at 12:20
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 05-Apr-2010 at 20:19
Зградата на Адора во Ѓорче Петров


Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2602
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 29-Jun-2013 at 00:46
Originally posted by Џоле

од Срѓан Адамовиќ од ЅЅС

во Ѓорче ПетровА што е уствари приказната со оваа огромнава ливада? Мислам, приватно, државно е земјиштето, има план некој или така само треба да си седи ко змијарник?
Back to Top
fusion View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote fusion Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 29-Jun-2013 at 09:47
 Ok sto e uzasna grda zgradava no sto ke recat tie sto stanuvaat vo Kastel zgradata pokrieni vo vecna temnica . Debilski predimenzionirana, a mesto za parking?
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 515
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 04-Oct-2013 at 15:47
Еве една нова во Ѓорче:


And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15139
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 04-Oct-2013 at 16:02
Добро ни дојде на форумов!
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15139
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 06-Dec-2013 at 08:56
Новоградби во Ѓорче Петров, на излез од Скопје

За сè има вторпат
Back to Top
maci View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote maci Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 07-Dec-2013 at 11:29
местоположбата ја знам многу добро.

1.позитивната страна е што се наоѓаат до сарај,преку мост имаат мирна природна оаза за релаксација
2.позитивна страна е што се наоѓаат блиску до главната улица Ѓорче Петров.

а негативни страни има повеќе
1.далечина од школо,градинка,пазар.
2.има две згради кој 80% се деца од дом или социални семејства-роми,тоа се двете згради со зелена и портокалова ограда,последната слика
3.близина до вардар,комарци,за миризба на фекалии не сум сигурен
4.ризична локација за живеење,веројатност да дојдат банди од сарај,грчец,и други да „оперираат“

пред неколку години беше изградена една огромна зграда.
инвеститорот дојде до фаза да ги стави пвц вратите и прозорите....
зградата беше 99% демолирана и опљачкана од банди од околината.
пвц прозорите и вратите беа украдени-извадени.пола од прозорите беа искршени.страшно беше да се гледа.
и така стоеше две три години.
затоа и ја пишав локацијата ризична за живеење и за одгледување мали деца.кога ќе потпораснат треба да поминуваат многу прометна улица на која се вози многу брзо на тој дел за да стигнат до основно училиште.

Edited by maci - 07-Dec-2013 at 11:31
Back to Top
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 07-Dec-2013 at 11:58
2.има две згради кој 80% се деца од дом или социални семејства-роми,тоа се двете згради со зелена и портокалова ограда,последната слика

Што е толку негативно тука? Според тебе каде би требало да живеат?

Ова комотно и во пимитивизам може да се смести.

Edited by Danndy - 07-Dec-2013 at 11:58
Traveling.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 07-Dec-2013 at 12:02
батките од Грчец се повеќе `експерти` за крадење на коли,не за станови
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 17>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.145 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.