build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Ѓорче Петров и Сарај
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Ѓорче Петров и Сарај

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 17>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
maci View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote maci Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 08-Dec-2013 at 21:07
Originally posted by Danndy

2.има две згради кој 80% се деца од дом или социални семејства-роми,тоа се двете згради со зелена и портокалова ограда,последната слика

Што е толку негативно тука? Според тебе каде би требало да живеат?

Ова комотно и во пимитивизам може да се смести.


ова што го пишав е мој став.може да се слагаш или не.
тие нека си живеат тука немам ништо против,никаде не пишав дека сакам да ги селам на друго место.
имам слушано муабети од околината,кога се доселени,зголемен е бројот на кражби.
Originally posted by gjoko

батките од Грчец се повеќе `експерти` за крадење на коли,не за станови

може другите батки од сарај се по станови или коли.
Edited by maci - 08-Dec-2013 at 21:08
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15129
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 21-May-2014 at 15:51
населба Хром, Скопје

DSC03715 by george k. 1981, on Flickr

DSC03716 by george k. 1981, on Flickr

DSC03722 by george k. 1981, on Flickr

DSC03724 by george k. 1981, on Flickr

DSC03725 by george k. 1981, on Flickr

DSC03726 by george k. 1981, on Flickr

DSC03731 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1365
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 22-May-2014 at 01:01
Е ова ви е урбаната мафија. Во типичната населба со куќи, каде што немаше никаква потреба за згради, почнаа да ги прават. Една од овие ваквите, соседите успеаја да ја спречат, па дури и на суд добија, ама овие се направија. Уште една населба се уништи.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15129
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 29-Aug-2014 at 16:33
Во Ѓорче Петров...

DSC05090 by george k. 1981, on Flickr

DSC05095 by george k. 1981, on Flickr

DSC05097 by george k. 1981, on Flickr

DSC05100 by george k. 1981, on FlickrЗа сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15129
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 14-Mar-2015 at 20:39
Нешто од Сарај

DSC07462 by george k. 1981, on Flickr

DSC07461 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15129
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 22-Mar-2015 at 18:48
нас. Хром

DSC07754 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15129
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 22-Mar-2015 at 18:50


За сè има вторпат
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 22-Mar-2015 at 18:53
Колку само не се вклопуваат една со друга

После моето патување во Полска и искуството што го доживеав со тоа како тие градат и проектираат нашето овде ми личи на тотална џунгла.
Back to Top
Svarog View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 21-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 92
  Quote Svarog Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 22-Mar-2015 at 19:34
Originally posted by Kid_A

Колку само не се вклопуваат една со друга

После моето патување во Полска и искуството што го доживеав со тоа како тие градат и проектираат нашето овде ми личи на тотална џунгла.


Целосно се сложувам. Овие зградичиња го уништија Скопје
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 23-Mar-2015 at 01:04
Originally posted by Svarog

Originally posted by Kid_A

Колку само не се вклопуваат една со друга

После моето патување во Полска и искуството што го доживеав со тоа како тие градат и проектираат нашето овде ми личи на тотална џунгла.


Целосно се сложувам. Овие зградичиња го уништија Скопје


Овие поголеми згради што ги изработуваат и не се така толку лоши, но овие мали зградички со по 6-8 стана тотално не се вклопуваат во околината и делуваат монотоно, досадно.

Многу ни е досадна и монотона архитектурата во Македонија. Нема ништо привлечно, некаква магија, дух. Барем тоа е моето мислење.


Уште не ми е јасно зошто во Скопје, а и Македонија сеуште не се градат стаклени станбени објекти коишто верувам дека би одговорале на нашата природа и околина?Ваков тип на згради би биле идеални за општини во Источна и Централна Македонија каде што зеленилата и планините доминираат. Стаклото и парковите би се пресликувале со зеленилото и реките од околината.

Edited by Kid_A - 23-Mar-2015 at 01:11
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15129
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 23-Mar-2015 at 08:49
Originally posted by Kid_A

Уште не ми е јасно зошто во Скопје, а и Македонија сеуште не се градат стаклени станбени објекти коишто верувам дека би одговорале на нашата природа и околина?


Секоја поголема креативност во архитектурата чини и пари, а нашите „инвеститори“ сакаат со минимум вложувања да извадат максимум добивка. Исто така, естетиката, функционалноста и ред други работи им се сосем непознати.
За сè има вторпат
Back to Top
Que View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 15-Oct-2016
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Que Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 15-Oct-2016 at 19:59
Pozdrav,

Moj prvi post, izvinite gramtiku, ne sum od MK.
Zanima me dali ima nekoj informaciji o novoj zgradi, koja ke se pravi do stadionot vo Gjorce. Eve malce postar screen od google earth.

dropbox link

Zgrada ke se pravi ispored ta crveno-kaefva, odma do ulica. Momentalno je tamo dubka, tako stoji veke 2-3 mjeseci i konstannto e puna so voda.
Zavrsena nek bi bila vo Septemvri 2017. Isti investitor kako ta zgrada na sliki.

Hvala!

Edited by Que - 15-Oct-2016 at 20:01
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15129
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 16-Oct-2016 at 16:18


А што поточно те интересира за таа зграда?
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15129
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 24-Dec-2017 at 19:59
Ѓорче Петров

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15129
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 18-Mar-2018 at 18:59
На влезот во градов, населба Ѓорче ПетровЗа сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15129
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 29-Apr-2018 at 20:49
Ново Село, скопско

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15129
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 20-May-2018 at 12:25
Влае

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15129
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 03-Jun-2018 at 22:52
ВлаеЃорче Петров

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 11-Oct-2018 at 18:49
Во Сарај(фотката е од фб од почетокот на септември)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 12-Dec-2018 at 17:12
Негде во Ѓорче(од фб)

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 17>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.