build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Базени и водени паркови
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Базени и водени паркови

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 19>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Базени и водени паркови
    Posted: 08-Nov-2007 at 15:58
se zaredija vesti od Gevgelija.... realno ova se se proekti sto prv pat se spomnati pred 1-2 godini... Ako se zeme vo predvid brzinata na nasata administracija od prilike sea bi trebalo i da pocnat so realizacija
 
Комплекс од базени во близина на Гевгелија

Крај автопаторт Е-75 во непосредна близина на изворите за геотермална вода кај Смоквица во местото Туфка треба да никне туристичко-рекреативен комплекс “Терме Гевгелија“.


Како што јави нашиот дописник, со проектот се предвидува изградба од комплекс од неколку базени, сауна фитнес центар и центар за рекреација и разубавување.

Комплексот ќе располага со хотел со 350 легна, казино и со конгресен центар.
Во новоформираната фирма “Терме –Гевгелија“ потврдуваат дека во тек се последните подготовки за комлетирање на урбанистичката документација.


Автор на веста: Нетпрес
Објавена на 08.11.2007 13:24:36

Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 14-Feb-2008 at 18:13
Освен изградбата на аквапаркот, мислам дека ништо од текстов не може да се свати сериозно. А за локацијата не сум баш сигурен дека е најдобра... сепак Скопје е главен град... тука е 2/3 од населението... даваат глупави аргументи за локацијава...

АКВА ПАРКОТ ЌЕ БИДЕ ВО БЛИЗИНА НА ЕЗЕРОТО МЛАДОСТ  [12.02.2008]

Аква паркот кој ќе се гради во Македонија да биде во близина на езерото Младост. Ова од Владата го бара велешкиот градоначалник Аце Коцевски. Барањето го оправдува со блискоста на сообраќајниот коридор Е-75, аеродромот и вкрстувањето на сообраќајниот и железнички сообраќај. Барањето следи откако неодамна Владата објави оти со програмата за развој на туризмот оваа година, од буџетот ќе одвои 20 илјади евра за изградба на аква парк. Минатата недела во посета на Велес дојдоа германски бизнисмени заинтересирани да градат голф терени токму во близина на Младост. Сакаат да купат шеесетина хектари земјиште. Неофицијално деновиве во Велес треба да пристигнат инвеститори кои планираат да градат хотел покрај езерото. Најавуваат инвестиции од неколку милиони евра. Атрактивниот простор околу езерото Младост го оправдува и минатонеделната продажба на дваесетина парцели за изградба на куќи од кои Владата заработи 80 илјади евра.

ЗОРАН ЈАНЕВСКИ
Сител
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 14-Feb-2008 at 18:22


Незнам дали е сериозно или несериозно, ама и тоа за аква-парк не би рекол дека е со некоја поразлична веројатностод  другото. Аргументите на Коцевски во врска со локацијата на аква-паркот ми се малку наивни, ама во суштина не ми е јасно зошто мора да има еден аква парк? Ако има инвеститор за кај Младост, слободно нека гради. Ако се најде инвеститор за Скопје - супер тука нека се изгради. Ако има и за тука и за таму, нека кршат глави, нека градат и во секое село ако сакаат. Ама не ми е јасно како тоа треба да биде одлука на владата.


Edited by Cloverstack - 14-Feb-2008 at 18:26
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 21-Feb-2008 at 23:02
Ок, само нека изградат нешто за што би вредело да се оди до таму и нека се грижат за него како што треба.

ВЕЛЕС - Велешани конечно ќе добијат "АКВА" парк на велешкото езеро, а одлуката вчера ја донесе Советот на Општина Велес. Оваа иницијатива неодамна ја покрена градоначалникот на Велес, Аце Коцевски. Иницијативата е врз основа на Програмата за развој на туризмот на Владата на Република Македонија која се донесе на 15 јануари годинава. Реализацијата на проектот би придонела за развој на транзитниот туризам, економска експанзија, намалување на невработеноста, како најгорлив проблем со кој се соочува Општина Велес. Исто така, се очекува да се поттикнат и спортот и  рекреацијата.

Извор: ВечерПомогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 21-Feb-2008 at 23:52


Абе да се зацрта нешто е лесно... Кој ќе е инвеститор?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 22-Feb-2008 at 00:24


Донатори Crazy
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 25-Feb-2008 at 18:37
Здраво на сите! Бидејќи не видов каде можам да се претставам како нов член ќе се вклучам директно во дискусиите. (и така немаме премногу членови, се надевам не се лутите )

Од се тоа што го слушам деновиве за на Велешко езеро, звучи дека можеби почнува да се средува како што треба. Локациите околу езерото се продаваат брзо, се планираат станови и куќи, а еве иако нема сеуште инвеститор за аква-парк, барем има одобрение од Градскиот Совет. А и добро за нив што се заврши автопатот, мислам дека до сега требаше да се врти полукружно среде автопат, за да се влезе во Велес! (ако не грешам)
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 25-Feb-2008 at 19:10
Добредојде ProMKD Smile


Инаку мислам дека немало легално таква работа на автопат, туку луѓето во балкански стил правеле прекршоци за да не патуваат до наредната клучка.


Edited by Cloverstack - 25-Feb-2008 at 19:11
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 30-Oct-2008 at 22:44

Почнува изградбата на девет олимписки базени

Директорот на АМС ја најави и изградбата на девет олимписки базени во Македонија, а проектот ќе почне во втората половина на годинава. Изградбата на базените ќе чини околу 30 милиони евра и тие ќе се градат во следните неколку години. Владата размислува базените да им ги даде во сопственост на општините каде што ќе се градат, бидејќи општините досега се покажале како добри домаќини. Поголемиот дел од локациите веќе се најдени, а според планот нови базени ќе се градат во Скопје, Штип, Битола, Тетово, Куманово, Охрид, Струмица, Прилеп и во Гостивар. Ќе бидат со димензии 25 на 50 метри и ќе имаат трибини за 500 гледачи, со помошни базени, соларни колектори, деловен простор... Георгиевски најави дека еден од базените ќе се гради и во скопската населба Аеродром, кај спортската сала „МЗТ“.

Време - 08.01.2008

Базените лесно се градат, тешко се одржуваат

Агенцијата за млади и за спорт во втората половина од годинава ќе почне со изградба на олимписки базени во девет града низ земјава, со кои ќе раководат општините, а ќе ги одржуваат од издавање на деловен простор и од билети од посетителите. Дел од раководителите на постојните базени во Скопје тврди дека одржувањето на базените е многу поскапо од нивното градење и затоа поголем дел од постојните базени не функционираат.
- За одржување на Олимпискиот базен потребни се 360.000 евра годишно, од кои третина ги даваме за струја. Базените, за разлика од спортските сали, мора постојано да се одржуваат и за тоа се потребни од 15 до 20 вработени, од техничари и спасувачи до чувари – објаснува Мијалчо Маневски, директор на Олимпискиот базен.
Тој тврди дека поголем дел од олимписките базени во Европа ги одржуваат самите градски власти. Како пример го посочуваат базенот во Ниш, каде што градот ги плаќа струјата и греењето на базенот.
Засега како затворен базен во Скопје функционира само базенот „Младост“ во населбата Карпош. Олимпискиот базен, поради финансиски загуби и недоразбирање со Јавното претпријатие за стопанисување со спортски објекти, не работи, а повеќе од 20 години базенот во Топаанско Поле се користи како магацин. Иста судбина има и базенот во Струга.
Димитар Поповски-Шкипер, кој има 45-годишно искуство како тренер на македонските пливачи, ја поддржува одлуката за градење нови базени, но тврди дека градењето на објектите е едно, а нивното функционирање е друго.
- Откако ќе ги изгради, Агенцијата мора да има и сериозна конструкција за нивно одржување. Треба да се утврдат можностите на општините да раководат со објектите за тие да функционираат и да не завршат како магацински простор – тврди Поповски.
Нови базени ќе се градат во Битола, Прилеп, Охрид, Штип, Струга, Гостивар, Тетово, Куманово и во Скопје. Во Скопје базенот ќе се гради во населбата Аеродром, до спортската сала МЗТ. Деталниот план за објектите е во изработка, а првичните процени се дека за нивната изградба се потребни околу 30 милиони евра.
Ивица Ѓорѓиевски, директор на Агенцијата за млади и за спорт, тврди дека базените ќе ги исполнуваат олимписките стандарди и нема да бидат премногу големи за да не се троши многу за нивно одржување.
Со објектите ќе раководат општините, но во постојана соработка со Агенцијата. Ѓорѓиевски тврди дека нема да дозволат општините да го злоупотребат правото за издавање на деловниот простор во објектите и со тек на време базените ќе можат самостојно да функционираат.

Шпиц - Дејан Ристовски - 09.01.2008

По најавата дека во Македонија ќе бидат изградени девет олимписки базени
Првата понуда стигна од Штип

Веќе е познато дека македонската ватерполо репрезентација обезбеди учество на ЕП во Малага. Но, тоа не е единствената цел за развојот на ватерполото и пливачките спортови во Македонија. Историскиот успех на ватерполо репрезентацијата на Македонија, придонесе Владата на Р.Македонија, односно Агенцијата за смлади и спорт, да го промовира проектот - изградба на девет олимписки базени. Еден ќе се гради и во Штип.
За овој базен во Штип се создадени сите предуслови за изградба. За него се споменуваат локации во непосредна близина на салата во изградба на населбата Сењак, па во идниот студентски град и на крајот во близина на бањата Кежовица.
Која локација ќе биде избрана, времето ќе покаже. Но, од АМС најавуваат дека изградбата на олимписките базени ќе почнат во втората половина од оваа година, а ќе бидат завршени за две години.
...
Што се однесува за идејата новите пливачки базени во Македонија да се затоплуваат со сончева енергија, истата е прифатлива. Во месец октомври минатата година, штипското претпријатие “Еко Солар” ја достави понудата за затоплување пливачките базени со сончеви колектори. Во понудата од Штип, покрај другото, стои дека базените би требало да работат 24 часови и да бидат со олимписки димензии. Анализите на Еко Солар од Штип, како што вели раководителот, Зоран Трајков, покажале дека сончевите колектори можат да ги затоплуваат базените од 65% од енергијата. Плановите се базените да работат непрекинато преку целата година.

Нова Македонија - К. Манев - 12.01.2008

Грижата за спортот приоритет

Драган Ѓурчевски, досегашен раководител на секторот Спорт, во наредните четири години ќе ја обавува функцијата директор на Агенцијата за млади и спорт. На ова место доаѓа место Ивица Георгиевски, кој стана пратеник во Собранието на Република Македонија.
- Ќе продолжиме да работиме онаму каде застанавме. Тоа значи дека приоритет ќе добие спортската инфраструктура, изградбата на 36 спортски сали (досега се предадени во употреба шест), 50 фудбалски игралишта, 25 тениски центри со по 4 игралишта, девет пливачки базени со олимписки димензии, сала за зимски спортови, спортско стрелиште според олимписките стандарди и новиот проект - вештачка карпа.

Вечер - 17.07.2008

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 30-Oct-2008 at 22:44

Општина Карпош ги бара од Владата базенот „Младост" и салата „Партизан"

Учениците бесплатно ќе пливаат во "Младост"

Општината Карпош стана сопственик на базенот „Младост“

Базенот „Младост“ прејде во сопственост на Општината Карпош. Објектот мина од државни во рацете на локалната власт со делбениот биланс кој беше обврска по донесување на Законот за децентрализацијата. Во минатата недела, велат од Општината, била формирана комисија за примопредавање на објектот. Од Карпош најавуваат дека наредната недела ќе одржат состанок на кој ќе се разговара за статусот на базенот. Се' уште не е познато дали со него ќе раководи некое јавно претпријатие или пак Општината.

Базенот „Младост“ со години беше во надлежност на ЈП за стопанисување со спортски објекти, а со него досега стопанисуваше „Технометал Вардар“. Со години не работеше поради партиски престрелки, штетни договори за закупнина и тужби. Општина Карпош, со цел развивање на спортскиот дух кај младите, годинава воведе бесплатни часови по пливање за основците што учат на нејзина територија. Минатиот градоначалник Андреј Петров најавуваше дека Општината има намера кога ќе го добие базенот во своја сопственост, да го реновира однадвор и однатре.

Дневник - 29.10.2008


Базенот „Младост“ под концесија на Општина Карпош

Општина Карпош е новиот концесионер на затворениот базен „Младост“, единствен кој во последниве години работеше и зиме. Со одлука на Советот на Карпош, од 1 октомври општината ќе се грижи за нормално работење на базенот и во иднина ќе обезбедува средства за негово функционирање преку цела година.

Според зборовите на менаџерот на базенот, Зоран Михајлов, за одржување на објектот се потребни прилично големи суми. Така, само за парно греење во текот на зимскиот период треба да се одделат 550 илјади денари, плус околу 220 илјади за електрична енергија и уште околу 100 илјади денари за други трошоци. Во лето, кога не се користи парно, трошоците се помали.

Базенот „Младост“ беше изграден во 1979 година со средства од самопридонес на граѓаните на Скопје. Долго време со него управуваше Јавното претпријатие за спортски објекти и Здружението на граѓани за спортски активности „Младост“ од Карпош. Со одлука на Владата, до јули 2006 година базенот со децентрализацијата премина во надлежност на Општина Карпош, која склучи договор со фирмата „Технометал-Вардар“ за негово одржување и финансирање за период од 30 години. Така, последниве години со објектот успешно концесионираше фирмата „Технометал-Вардар“, која обезбеди повеќе средства не само за негово одржување туку и за реновирање на машинскиот дел и за функционирање на целиот внатрешен базенски дел и платформата околу базенот.

Но, поради големи трошоци, неопходни за добро функционирање на базенот преку цела година, фирмата се откажа од концесијата на сметка на општината. По раскинување на договорот, советниците од Карпош заедно со в.д. градоначалникот Сашо Димиќ донесоа едногласна одлука да го преземат одржувањето и финансирањето на овој, засега, единствен зимски пливачки објект.

Инаку, во „Младост“ тренираат пливачи од 11 клуба. Го користат и студентите на ФОН, Факултетот за физичка култура, Универзитетот од Тетово, но и припадниците на специјалните единици на МВР и на Министерството за одбрана.

Во иднина базенот ќе биде отворен за граѓаните од 9 до 16 часот, а од 16 до 22 часот ќе го користат активните пливачи и ватерполисти. За рекреативците ќе има и ноќно пливање - од 22 до 24 часот. Цената на влезниците изнесува 200 денари, а учениците и студентите ќе плаќаат по 100 денари.

Утрински - 29.10.2008

Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 31-Oct-2008 at 00:01
Не знам дали некој досега постирал слика за изгледот на новите девет олимпоски базени,јас денеска наидов на информација дека изгадбата на прилепскиот ќе започне во јануари 2009,а еве ја и сликата


build.mk, гради форумска историја
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 31-Oct-2008 at 00:04
Со оглед на тоа што ватерполо репреземнација постои во последниве неколку години (2 до 3), се надевам дека базениве ќе заживеат, а и тие трибини нема да бидат за џабе!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 31-Oct-2008 at 00:26
Ова е сосема пристоен проект Thumbs%20Up
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 31-Oct-2008 at 11:49
Originally posted by lslcrew

Со оглед на тоа што ватерполо репреземнација постои во последниве неколку години (2 до 3), се надевам дека базениве ќе заживеат, а и тие трибини нема да бидат за џабе!


Да те поправам ЛСЛ ватерполо репрезентација на Македонија има од самата самостојност 1992/93. Вардар како ватерполо клуб играше долги години во втората југословенска лига а пред распадот на Југославија влезе во тогаш најсилната светска ватерполо лига. Традицијата во пливањето е уште поголема и подолга, но заради намањето на ниту еден олимписки базен во Македонија, кој работи 12 месеци, се случи деградација на овие спортови. Реконструкцијата и изградбата на спортските објекти, а особено базените ја има целосната моја поддршка, но се надевам нема да биде само напумпан балон.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 31-Oct-2008 at 18:17
Лсл, пази што најдов на Википедиа


Republic of Macedonia men's national water polo team

From Wikipedia, the free encyclopedia

Jump to: navigation, search

The Republic of Macedonia men's national water polo team was formed in 1991, following the Republic of Macedonia's declaration of independence. Before 1991, the Republic of Macedonia was part of Yugoslavia, and its players participated in the Yugoslavia national water polo team.

The first major event that the team qualified for was the 2008 Men's European Water Polo Championship, finishing in 8th place.http://en.wikipedia.org/wiki/Republic_of_Macedonia_men%27s_national_water_polo_team

Back to Top
Raisinloaf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2008
Location: Gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 227
  Quote Raisinloaf Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 31-Oct-2008 at 18:29
Хаха не згрешиле многу сепак рендерот погоре е одличен само и да ги направат
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 31-Oct-2008 at 23:36

Аква-парк во општина Аеродром

петок, 31 октомври 2008
 
Турската фирма „ПОЛ-КАР“ заинтересирана да гради аква - парк во општина Аеродром
 
 
 
 
Градоначалникот на општина Аеродром Кирил Тодоровски денеска имаше средба со делегација на турската фирма „ПОЛ-КАР“, која се занимава со производство, монтажа и одржување опрема за базени, тобогани и други реквизити за опремување аква-паркови.

Генералниот координатор на „ПОЛ-КАР“ Баран Усаваш и Октај Калканер, одговорен за производството на базените, на средбата со Тодоровски ја претставиле фирмата и покажале интерес за изградба на аква-парк и наоѓање инвеститор.

Општина Аеродром информира дека претставниците на „ПОЛ-КАР“ понудиле и подготовка на проект за изградба на забавен воден-парк покрај кејот на реката Вардар во Општина Аеродром.

Фирмата „ПОЛ-КАР“ членува во светската, европската и во руската аква-парк асоцијација, а во моментов изведува работи во Гостивар.

http://www.kirilica.com.mk/vest.asp?id=18076


Edited by lslcrew - 31-Oct-2008 at 23:39
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 06-Nov-2008 at 12:56
Еве ви концепт за воден парк во комплексот Метропол/Белви во Охрид. Го ископав од нивниот сајт пред едно година дена но сега не го глеам таму. Дали е концептот напуштен незнам.

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 13-Nov-2008 at 12:11
ОПШТИНА КАРПОШ СТАНА ГАЗДА НА БАЗЕНОТ
Акваленд во "Младост" од Нова година
Општината, со инвеститор, од страната на Илинденска ќе гради нов, отворен базен со уредена тераса

Општина Карпош од први овој месец го презеде управувањето со базенот "Младост" кај хотелот "Александар Палас", и најавува дека од Нова година ќе почне со изградба на акваленд. Управувањето со овој спортски објект Општината го презеде откако фирмата "Технометал" летово најави дека сака да ја врати концесијата, бидејќи и е неисплатливо да го работи базенот. Локалните власти објаснуваат дека "Технометал" договорот за концесија го потпишала со ЈП за стопанисување со спортски објекти, но дека, во меѓувреме, со одлука на Владата од 2006 година, базенот и е доделен на Општината и затоа концесијата е вратена на Карпош.
Сашо Димиќ, в.д. градоначалник на Општина Карпош, вели дека ќе го реновираат базенот, односно дека ќе го обноват машинскиот дел и ќе стават нови пумпи, а ќе воведат нов начин на греење со сончева енергија. Надвор од базенот, како што објаснува Димиќ, од страната на булевар Илинден, сакаат да прават акваленд, односно ќе градат отворен базен со тобогани и со уредена тераса.
"Во тек е измената на урбанистичкиот план каде што треба да се внесе маркичка за аквалендот. Очекуваме сите административни работи да завршат до Нова година, кога ќе почнеме со негова изградба. Веќе обезбедивме инвеститор, но се уште не сме одлучиле дали тоа ќе се прави преку јавно-приватно партнерство или ќе отвориме јавно претпријатие", вели Димиќ.
Зоран Михајлов, менаџер на "Младост", вели дека базенот најнормално работи, и покрај тоа што добиле нов газда. Тој објаснува дека, како и досега, за рекреативно пливање остануваат термините од 9.30 до 17 часот, а од 17 до 22 часот во базенот тренираат пливачките клубови. Терминот од 22 часот до полноќ, како и досега, е за ноќно капење. Билетите за возрасни, како и досега, чинат 200 денари, за студенти 100 денари и 50 денари за деца.


http://www.vest.com.mk/default.asp?id=159576&idg=8&idb=2523&rubrika=Skopje
Back to Top
Plugger View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 15-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 378
  Quote Plugger Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 13-Nov-2008 at 15:57

Znaci vo Karposh Akva Lend a vo Aerodrom Akva Park ke ima dupla investicija.


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 19>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.313 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.