build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Базени и водени паркови

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1314151617 18>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3646
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #281 Posted: 19-Mar-2014 at 16:43
http://www.youtube.com/watch?v=Q-vRL2-7CWs
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #282 Posted: 19-Mar-2014 at 20:32
Браво за Прилеп ,еден од најбрзо развивачките градови во Македонија ,мислам дека ако некој не бил во Прилеп неколку години денес нема да го познае.
Браво уште еднаш и се надевам дека за многу брзо време ќе биде готов водениов парк.
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1312
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #283 Posted: 19-Mar-2014 at 21:01
Originally posted by daci92

Браво за Прилеп ,еден од најбрзо развивачките градови во Македонија ,мислам дека ако некој не бил во Прилеп неколку години денес нема да го познае. Браво уште еднаш и се надевам дека за многу брзо време ќе биде готов водениов парк.


На два пати реплицирав не знам точно на кого, но Прилеп освен што се шминка во последно време никаков развиток нема. Ако не се смени нешто градот полека но сигурно ќе замира.
Ако тргнам од мои блиски(школски) тројца заминаа да работат во Скопје, двајца се во Битола, неколку во странство и последно двајца заминаа да живеат во Кавадарци(поради Дрекслермаер)
Освен неколку конфекции ништо ново не се отворило со години, мислам дека со Куманово го делиме првото место во невработеност.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #284 Posted: 19-Mar-2014 at 22:07
Аха, па добро бар се шминка ,Куманово нема мрднато во тој дел веќе 10-15 години, а за вработување тоа е веќе друга тема ,јас зборував за изгледот на градот. Инаку замирањето е нормална појава во Македонија.
Back to Top
martind View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote martind Quote  Post ReplyReply #285 Posted: 20-Mar-2014 at 01:28
Се надевам дека ова не е предизборен трик, како што беше со обновата на стадионот Гоце Делчев
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1312
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #286 Posted: 20-Mar-2014 at 14:56
Јас колку што знам проктов е приватен само изгледот го изработува јавно претпријатие.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #287 Posted: 03-May-2014 at 23:15

ЗАГЛАВИ ИНВЕСТИЦИЈАТА НА ПОРАНЕШНИОТ КОШАРКАР НАУМОВСКИ

ПЕЦЕ БАРА СТРАНЕЦ ДА ГО ГРАДИ АКВАПАРКОТ

Наумовски вели дека изградбата на водниот парк запнала поради аквапаркот во спортскиот центар "Борис Трајковски", па тој сега бара странски инвеститори за да почне да се гради

Аквапаркот на поранешниот кошаркар Пеце Наумовски во Аеродром ќе го гради странски инвеститор. Наумовски вели дека во моментот траат преговорите со луѓе од странство, кои се заинтересирани да инвестираат во водниот парк.
Тој вели дека во текот на наредните два месеца ќе се знае конечното решение за оваа инвестиција, која треба да биде покрај Вардар, веднаш зад спортскиот центар "Јане Сандански".
"За кусо време ќе се знае судбината на аквапаркот, односно дали дефинитивно ќе се гради и како ќе изгледа. Сè уште сум во преговори за странски инвестиции, а како ќе заврши целата работа ќе се знае за околу еден месец до два", изјави Наумовски.
Тој истакна дека изградбата на водниот парк запнала поради аквапаркот во спортскиот центар "Борис Трајковски", кој беше отворен минатата година."Кога државата најави дека ќе гради аквапарк ми се расипаа плановите, бидејќи не можам да и конкурирам со мојата инвестиција. Не е исто приватна и државна инвестиција. Сега се надевам дека ќе се среди работата со странска инвестиција", рече Наумовски.
Според првичните најави за изградба на аквапаркот, тој требаше да биде изграден на простор од 6.885 квадратни метри, на кој беа предвидени базени, тобогани и други забавни содржини.
На поголемата парцела, пак, останува изградбата на повеќенаменска спортска сала и отворени спортски терени.
Од Општина Аеродром изјавија дека инвеститорот добил дозвола за градење уште пред две години.http://www.vest.mk/default.asp?ItemID=8578FFD7DF316C4F9897401AFEED38AF
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #288 Posted: 04-May-2014 at 10:05
Тапа фраер ,какви изговори наоѓа значи....
Па тој неговиот аквапарк ако се почнеше на време одамна ќе беше готов. Он започна да го расчистува просторот и застана, кај е тука вистината во тоа дека владата му ги поматила плановите бидејќи изградила аквапарк. И уште нешто , што е разликата помеѓу домашна и странска инвестиција ? Подобро нека каже немам пари се потрошив па сеа ќе ја обвинувам државата дека не ми дава да инвестирам.
ПС ако не се лажам на истиот овој е и парцелата (или подобро кажано дупката) до Димитар Влахов.
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1312
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #289 Posted: 04-May-2014 at 10:18
Originally posted by daci92

Тапа фраер ,какви изговори наоѓа значи.... Па тој неговиот аквапарк ако се почнеше на време одамна ќе беше готов. Он започна да го расчистува просторот и застана, кај е тука вистината во тоа дека владата му ги поматила плановите бидејќи изградила аквапарк. И уште нешто , што е разликата помеѓу домашна и странска инвестиција ? Подобро нека каже немам пари се потрошив па сеа ќе ја обвинувам државата дека не ми дава да инвестирам. ПС ако не се лажам на истиот овој е и парцелата (или подобро кажано дупката) до Димитар Влахов.


Немој така за човекот гревота е. Прво му дадоа за без пари земјиште на Водно за изградба на кошаркарски центар, тој си направи згради и го узурпира местото. Е сега сигурно чекаше и ова земјиште да му го пренаменат ама ништо. Па уште без срам излегува по медиуми да плачи, значи овај не е тапа фраер овај е типичен хоштаплер.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #290 Posted: 04-May-2014 at 10:36
ако е точно тоа што го пишува стариот,треба Пеце со пепел да се посипе себе си и да не излегува во јавност повеќе
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #291 Posted: 14-May-2014 at 17:30
Originally posted by daci92

Тапа фраер ,какви изговори наоѓа значи....
Па тој неговиот аквапарк ако се почнеше на време одамна ќе беше готов. Он започна да го расчистува просторот и застана, кај е тука вистината во тоа дека владата му ги поматила плановите бидејќи изградила аквапарк. И уште нешто , што е разликата помеѓу домашна и странска инвестиција ? Подобро нека каже немам пари се потрошив па сеа ќе ја обвинувам државата дека не ми дава да инвестирам.
ПС ако не се лажам на истиот овој е и парцелата (или подобро кажано дупката) до Димитар Влахов.


Парцелата до Влахов е на Врбица Стефанов, кој требаше да го изгради првиот затворен трговски у Македонија. Целиот проект пропадна од чисто политички причина, Врбица изгуби многу пари, за разлика од Пеце кој тогаш беше политички активен и се збогати со изградба на пар згради.
23ka.wordpress.com
Back to Top
damjan4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Sep-2010
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote damjan4o Quote  Post ReplyReply #292 Posted: 04-Jun-2014 at 01:41
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13133
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #293 Posted: 08-Jun-2014 at 10:43
Отворен базенот во Штип

Подновениот базен во Штип денес официјално беше пуштен во употреба.http://vostip.mk/index.php/%D1%84%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D0%BE%D1%82%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%BD-%D0%B1%D0%B0%D0%B7%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D1%82-%D0%B2%D0%BE-%D1%88%D1%82%D0%B8%D0%BF/

Edited by Џоле - 08-Jun-2014 at 10:43
За сè има вторпат
Back to Top
fusion View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote fusion Quote  Post ReplyReply #294 Posted: 08-Jun-2014 at 14:54
Sto se sluci so bazenot vo Kumanovo?
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1780
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #295 Posted: 08-Jun-2014 at 16:40
I sto e tuka podnoveno? Plockite i prostorot okolu bazenot mi izgledat vo originalna verzija!?

Edited by Denko - 08-Jun-2014 at 21:35
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #296 Posted: 15-Jul-2014 at 01:07
"На големо" се работи на проектот за затворен базен у Охрид. Според сегашниот план кој е при крај, објектот ќе биде на неколку нивоа, со базен со олимписки димензии, спа и сл. Кога истиот ќе започне со изградба е статус кво.
23ka.wordpress.com
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13133
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #297 Posted: 16-Aug-2014 at 14:01
И ШТИП ЌЕ ДОБИЕ АКВАПАРК

Во првата половина од годинава локалната штипска самоуправа изработи, а Советот на Општината го усвои новиот детален урбанистички план во кој најинтересните нови содржини се на десниот и на левиот брег од реката Брегалница.

На десната страна од речното корито, на просторот каде што денес се наоѓа Градскиот базен и старите хали во кои е сместена механизацијата на ЈП „Стипон“, со новиот детален урбанистички план е предвидена изградба на голем аквапарк, хотел и катна гаража. Аквапаркот кој долго време се најавува во Штип е нешто што најмногу ги интригира штипјани. Се работи за еден прилично голем простор за кој штипската проектантска куќа „Атриум“ изработи архитектонско-урбанистички проект.

Дознаваме дека за изградба на аквапаркот имало сериозен инвеститор кој својот интерес веќе го најавил кај локалната власт, но не е напуштена ниту можноста овој атрактивен проект да биде реализиран по пат на јавно приватно партнерство. Во источниот дел на Македонија аквапарк има само во Пробиштип поради што процените се дека секој вложен денар во еден ваков проект ќе биде повеќе од исплатлив.

http://www.utrinski.mk/?ItemID=DD7AD854AE29A84BB99E1301A2CA56D1
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #298 Posted: 04-Sep-2014 at 23:11
ЛЕТОВО ИЗБРОЈАНИ 30.000 ПОСЕТИТЕЛИ
Дождот не го попречи аквапаркот да има топ сезона

4 септември 2014 - 15:13
Заврши втората сезона во градскиот аквапарк во склоп на СЦ "Борис Трајковски", а како што соопшти директорот на водениот парк, бројката од 30.000 посетители е знак дека сезоната може да се оцени како повеќе од успешнаСкопскиот аквапарк ги затвори вратите за посетителите за оваа година. Летово забавниот воден парк ја работеше својата втора сезона во склоп на спортскиот центар "Борис Трајковски", а и покрај врнежливото време кое преовладуваше изминативе месеци, единствениот аквапарк во градов имал одлична сезона.</p><p>За три месеци, колку што работеше, аквапаркот го посетиле повеќе од 30.000 гости. Како што се увери и екипата на ВЕЧЕР, која летово неколкупати го посети забавниот парк и направи анкета со посетителите, во него имаше голем број гости од странство, а ретко кој од нив имаше забелешка на содржините или организацијата.</p><p>Новиот директор на аквапаркот, Златко Перински, посочи дека е задоволен од работата на забавниот парк и најави дополнителни содржина за наредното лето.</p><p>- Втората година во градскиот аквапарк помина и подобро од она што очекувавме. Иако, реално, летото не беше баш со високи температури и вистински жешки денови, сепак, граѓаните ја одбраа оваа локација. Со самото отворање на единствениот воден забавен парк во градов скопјани освен што добија нова забава, имаа можност и да уживаат во содржините кои се во склоп на овој објект. Сезоната ја започнавме во јуни и до 3 септември имавме повеќе од 30.000 посетители. Тоа е бројка која ја покажува актуелноста на оваа летна локација, која им е омилена на сите генерации - изјави директорот на СЦ "Борис Трајковски", Златко ПеринскиИако овој забавен парк се уште е релативно нов, поради својата уникатност добро им е познат на сите граѓани од Македонија, но и од околните држави, кои некогаш доаѓаат во Скопје само поради забавата која им се нуди на оваа локација.</p><p>На површина од 12.000 метри квадратни скопскиот аквапарк содржи 10 тобогани, базен за деца, базен со бранови, мрзлива река, административна зграда со ресторан, три кафе-барови, санитарни јазли, соблекувални и прва помош.</p><p>За наредната сезона се најавуваат нови интересни содржини кои ќе ја зголемат понудата на оваа летна локација, а дотогаш на сите ќе им бидат достапни останатите услуги од спортскиот центар "Борис Трајковски", кои можат да ги користат во текот на целата година.

http://vecer.mk/skopska/dozhdot-ne-go-poprechi-akvaparkot-da-ima-top-sezona
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #299 Posted: 05-Sep-2014 at 07:50
Кои содржини бе.Има 2 тобогани(спејс бол и бумеранг) т.е тие што се спушташ со гума(иначе тешко да најдеш слободна) и толку.Ќе се пуштиш 2-3 пати, пошто има ненормална гужва и на двата.Кај виножитото нема многу гужва.Па на секој има пауза по пола саат за да јадат спасувачите и поминал денот и си ги лупнал 300+100 денари за алка.

И нели и лани беше таа бројка околу 30.000.Видоа не штима нешто па ајде за наредна година нови содржини.

Edited by jyvation - 05-Sep-2014 at 08:03
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 379
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #300 Posted: 22-Sep-2014 at 19:22
ЕКСКЛУЗИВНО: Во Охрид ќе се гради Аквапарк и луксузен хотел со 400 соби!
Објавено на 21 септември 2014, 10:52


Турската компанија Фибула, која го реновираше хотелот Изгрев за Zase.mk потврдија дека веќе откупиле простор на охридското крајбрежје во Охрид и таму многу скоро ќе почнат со изградба на Аквапарк, но и на нов луксузен хотел со над 400 соби.
Аквапаркот ќе биде граден по примерот на оној кој е дел од реновираниот хотел Изгрев, но поради просторот ќе биде малку помал.


Хотелот ќе биде ултра луксузен, а во него покрај гости од Македонија очекуваат да доаѓаат гости од регионот, од Турција, но и од западноевропските земји, кои веќе ги посетуваат нивните хотели во Анталија, Турција.


Подготовката на теренот неофицијално треба да започне во 2015-та годинаhttp://zase.mk/ekskluzivno-vo-ohrid-ke-se-gradi-akvapark-i-luksuzen-hotel-so-400-sobi/
Мислам дека ова е одлична работа што требаше одамна да му се случи на Охрид, нека го направат што побрзо

Edited by mr bombastic - 22-Sep-2014 at 19:23
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1314151617 18>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.