build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Базени и водени паркови
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Базени и водени паркови

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 19>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 28-Nov-2008 at 17:21
Незнам дали го имаме евидентирано овој проект. Се работи за термален аква-парк во близина на Кочани.
ТЕРМАЛЕН АКВА ПАРК
- Прв термален аква парк во Македонија
- Одлична локација за семеен туризам (планински ски-центар во близина)

- Геотермални извори со просечна температура од 75 степени Целзиусови
- Постоечки спортско-рекреативен центар со фудбалски стадион, тениски терени, кошаркарски игралишта, мини голф...
- Најчист град во Македонија
- Лоциран во Источна Македонија близу до границите на ЕУ земји членки (Бугарија и Грција)

- Вкупна површина на паркот 14 ха

Проект за термален аква парк со кој Општина Кочани беше еден од претставниците на Македонија на меѓународниот саем ЕКСПО РЕАЛ во Минхен, Германијаод 8. - 10. октомври 2007 г., хала Б2, место 413

Edited by lslcrew - 29-Nov-2008 at 17:26
Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 29-Nov-2008 at 00:41
inace zaboraiv da pisam za akva parkot,imam slusnato nesto ama ne mi se veruvase,i bas lokacija kochani ili tamo negde,ama kaj i da e a super bi bilo da se naprai.
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 01-Dec-2008 at 09:33
Убава иницијатива, јес да е дизајнот супер (и далеку подобар од салите) али нели е многу 5 милиони евра за еден базен???
 
 
 
Во Прилеп ќе се гради затворен базен
 
17.11.2008.
 
До крајот на годинава траба да биде објавен тендерот за изградба на затворениот базен во Прилеп информираа од Агенцијата за млади и спорт при денешната посета на локацијата каде што ќе се гради базенот во Прилеп. Станува збор за олимписки базен кој ќе биде граден со средства од Владата на Република Македонија, а ќе биде во сопственост на Локалната самоуправа.
 
Базенот би чинел околу 5 милиони евра. Димензиите на олимпискиот базен се педесет на дваесет и пет метри, а покрај него ќе има и помал базен за пливачи почетници. Базенот ќе има трибина за петстотини гледачи, а истот ќе може да прими од осумстоптини до илјада и двеста капачи.

Кристијан Јорданов од скопската фирма „Тетрактис“ која е проектнт на базенот најави дека во истиот ќе биде вградена најновата светска технологија за базени.

На денашната посета беше и господинот Ивица Ѓорѓиевски, актуелен пратеник, а поранешен директор на Агенцијата за млади и спорт, кој уште еднаш потсети дека во Македонија покрај прилепскиот ќе бидат изградени уште 8 други базени во период од 4 години. Прилепскиот базен ќе биде прв или еден од првите кој ќе биде изграден во Македонија, рекоа при денашната посета на локацијата на Затворениот базен во Прилеп.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 01-Dec-2008 at 10:59
super ke bide 8 bazeni da se izgradat niz makedonija ama i kaj nas olimpiski malce da go obnovat zasto ne go biva.a ovoj za vo prilep sto e malce mi e cuden barem na slikive i mnogu mal.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 26-Dec-2008 at 14:33
Прилеп, Битола и Штип ќе добијат нови олимписки базениПрилеп, Битола и Штип се првите општини каде што од јуни следната година ќе почне изградбата на пливачки базени, како прва фаза од проектот на Агенцијата за млади и спорт (АМС) за изградба на девет нови базени низ Македонија. Во тек е огласот за доделување договор за изградба на првите три базени.На денешната прес - конференција директорот на АМС Драган Ѓурчевски упати повик до сите заинтересирани понудувачи - градежни компании од земјата и странство да се вклучат во постапката за доделување договор за нивната изградба.- Изборот да се почне со градба во овие три општини е во согласнот со одлуката на Владата на РМ да се инвестира во изградба на девет олимписки базени во Скопје, Kуманово, Штип, Струмица, Битола, Прилеп, Охрид, Гостивар и Тетово и ажурноста на локалните власти за обезбедување на градежна документација, рече Ѓурчевски. Изградбата на олимпските базени ќе се врши според проектната документација изготвена од проектантската куќа Тетрактис - Скопје и ревидирана од Студио 2000 - Скопје.

Базените кои ќе бидат дадени под надлежност на локалната самоуправа каде што се изградени се во рамки на највисоки светски стандарди на ФИНА со вкупна површина од 300 метри квадратни, капацитет од 500 гледачи и овозможуваат одржување на сите олимписки пливачки дисциплини.
 
Според директорот Ѓурчевски, тие ќе бидат во модерен стил, комбинација на челик и стакло со најмодерна технологија и опрема за базени и систем за енергетско себенапојување.

http://kirilica.com.mk/vest.asp?id=19870
Back to Top
BlacK View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 11-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote BlacK Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 26-Dec-2008 at 15:50
Da ne se sprema nacionalna liga u vaterpolo LOL.Sala na strana mi se svigja proektov.I kako idejno resenie e pristojno i celosno kako proekt za gradenje na 9 bazeni vo 9-te pogolemi gradovi.
Ja umesto celikot bi stavil nosaci od lamelirano drvo,sto se pokazalo kako podobar materijal za ovoj tip na objekti,pr. vo Slovenija.A i taka mislam deka poubavo izgleda.Ne pretstavuva problem i istata forma da bidat nosacite kako na ovoj proekt sto e izbran.
Ja ce bidem presrecen i ova ako se realizira kako sto e vakaThumbs%20Up


Edited by BlacK - 26-Dec-2008 at 15:54
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 26-Dec-2008 at 16:04
Originally posted by BlacK

Da ne se sprema nacionalna liga u vaterpolo LOL.Sala na strana mi se svigja proektov.I kako idejno resenie e pristojno i celosno kako proekt za gradenje na 9 bazeni vo 9-te pogolemi gradovi.
Ja umesto celikot bi stavil nosaci od lamelirano drvo,sto se pokazalo kako podobar materijal za ovoj tip na objekti,pr. vo Slovenija.A i taka mislam deka poubavo izgleda.Ne pretstavuva problem i istata forma da bidat nosacite kako na ovoj proekt sto e izbran.
Ja ce bidem presrecen i ova ako se realizira kako sto e vakaThumbs%20Up


jas sum 100% za podrska na sport i mislam deka e mnogu bitno za nas kako nacija.

No... moze sum dosaden no nemozam a da ne bidam skeptik za ova. Znaci gradenjeto e polesniot del... Odrzuvanjeto i eksploatacijata e poteskiot. Se nadevam deka vo AMS imaat strategija.

Pojdi od Skopje. Ima dva solidni bazeni koi verojatno so mala investiicja moze da se vo top forma no no.... znaeme kako stojat rabotite.

Pojdete od primerot so kompjuterizacijata na ucilistata. Se potrosija mnogu pari no vekje so meseci se postavuva prasanjeto.... Sto so kompjuterite? Voopsto ne e napraven plan kako tie kje pomagaat vo obrazovanieto.

Vo sekoj slucaj proektot mi se dopagja i od toj aspekt nemam zamerki.
Back to Top
BlacK View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 11-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote BlacK Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 26-Dec-2008 at 16:12
Zboruvam za vakvo nesto:
Back to Top
BlacK View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 11-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote BlacK Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 26-Dec-2008 at 16:14
Mislam deka vakvo nesto e i poeftina varijanta.Eve uste edna slika.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 26-Dec-2008 at 18:02

Во контекст на муабетот на pbanks морам да кажам дека исто како што ќе се одржуваат тие 35-те сали (или колку ќе бидат според новото), толку и овие базените. Да тргнам од Битола, спортската сала (иако не е од 35-те нови на ист принцип работи) има директор (роднина на едно дете што го знам) кој освен тоа што зема 920 денари на час за салата (која нема ни греење ни салам паркет ни ништо) не презел никогаш ништо за подобрување на салата. Еден дел од ходникот на салата го издаде за фитнес студио (значи ходникот е прекинат на средина и има ѕидови меѓу кои има 4 справи и некојси таму држи фитнес центар), и тие пари сигурно не одат за салата туку за директорот. И онака не се реновирало ништо во последните 20 години, барем да влегуваат во буџетот за вработените тие пари. Ова можеби навидум нема врска со темата, но сепак така функционира кај нас сѐ, па така и овие базени утре другиден ќе добијат некој директор кој ќе го издава „деловниот простор“ некому за смешни пари, ќе изгледаат прегрдо накитени со милијарда реклами (како и цела македонија), а уствари ќе се кради наголемо и не ме чуди ако некој не си ги земе филтрите за дома, или пак делчиња од деловите за „breakthrough технологијата“ на самонапојување или како рекоа на kirilica.com. Значи ако не се постави некој одговорен за овие базени (значи спортски човек, макаршо и тие не се баш нешто сигурни луѓе) осудени се на пропаст уште од пред да се отворат. Би било супер и да се формира нормална ватерполо лига кај нас, но ако ги добие некој апаш базените сигурно клубовите ќе немаат пари да играат во нив. Како и да е, морав да ја искажам мојата фрустрација од ваквите јавни објекти кои служат само за перење пари. Еве да се надеваме дека од овие ќе бидне нешто.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 26-Dec-2008 at 23:50

Ќе се градат пливачки базени


Агенцијата за млади и спорт денес одржа прес-конференција по повод огласот за доделување на договор за изградба на три пливачки базени како прва фаза за реализација на проектот – Изградба на девет пливачки базени во Македонија.

На пресот беше упатен повик до сите заинтересирани понудувачи - градежни компании од земјата и странство, да се вклучат во постапката за доделување договор за изградба на базените согласно критериумите за утврдување на способност на кандидатите- лична состојба, професионална дејност,економска и финансиска состојба, техничка способност и стандарди за системи за квалитет.Директорот на Агенцијата Драган Ѓурчевски објасни дека прво ќе се гради во општините Прилеп, Штип и Битола, а потоа ќе се инвестира и во Скопје, Куманово, Струмица, Охрид, Гостивар, и Тетово.

Градбата на Олимпските базени ќе се врши според проектната документација изготвена од проектната куќа Тетрактис - Скопје и ревидирана од студио 2000 - Скопје.Базените се во рамките на највисоки светски стандарди по ФИНА со вкупна површина од 9 300 м2 со капацитет од 500 гледачи и овозможуваат одржување на сите олимписки пливачки дисциплини. Градбата ќе биде во модерен стил комбинација на челик и стакло со најмодерна технологија и опрема за базени и систем за енергетско себенапојување.

http://www.taratur.com/node/7019

Клипчето го имаше на сител во спортската редакција, ама за жал тој дел од вестите го нема на интеренет. Тамо имаше 3D приказ и од внатрешноста, ама тоа е. Ај ваљда ќе налетаме и на клипчето деновиве па ќе го имаме и тука во нишкава!Edited by lslcrew - 26-Dec-2008 at 23:51
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 14-Jan-2009 at 23:17
Битола ќе добие затворен базен

СРЕДА, 14 ЈАНУАРИ 2009 18:04Со средства од Владата, како проект на Агенцијата за млади и спорт ќе се градат 9 базени во Македонија, а базените во Битола, Прилеп и Штип се во првата фаза на проектот. Локацијата на затворениот олимписки базен во Битола е предвидена до Спортската сала. треба да започне од јуни следната година. Претходно треба да бидат завршени сите подготовки околу тендерската постапка што ја распиша Агенцијата за спорт и млади и околу изборот на фирмите кои ќе ги градат.
-Ние помогнавме со целата наша администрација да ги дотераме деталните урбанистички планови. Се надевам дека пролетва ќе започне изградбата на покриениот олимписки базен. Тој е поинаков, два или три такви ќе има во Македонија, нашиот е еден од нив. Мислам дека ќе биде на радост на нашите граѓани одобено на малдите кои често пати ми се обраќаа и го очекуваат овој базен. Конечно после многу години, после многу децении, најави од разни структури убеден сум дека ќе се реализира една голема желба на нашите граѓани, изјави градоначалникот на Општина Битола, Владимир Талески.Со изградбата на еден ваков базен во Битола на младите пливачки таленти кои досега имаа можност да тренираат само во летниот период, им се дава можност за успешна иднина. Но и на сите оние кои рекреативно го сакаат пливањето.

-Ние сакаме на нашите млади луѓе да им дадеме услови да го негуваат натпреварувачкиот дух, да бидат здрави, силни, личности кои ќе се изградат со знаење и со спортски дух и едноставно нашите идни генерации да не го губат времето на нешто што е непопуларно. Сакаме да се социјализираат преку овие активности што ги преземаме и се разбира да бидат граѓани кои нашата држава ќе ја носат во поубави времиња, рече Талески.

Базенот ќе се гради по најсовремени светски стандарди на ФИНА, во модерен стил, во комбинација на челик и стакло, ќе опфаќа површина од 9300 м2, со капацитет од 500 гледачи, со систем на енергетско самонапојување со кое ќе се овозможи одржување на натпревари во сите пливачки дисциплини. По изградбата базенот ќе биде даден под надлежност на општината.


Преземено од: http://tera.com.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=3208&Itemid=106
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 20-Jan-2009 at 16:14
Еве низ оваа убава статија на Тотал убаво се прикажува зошто барем јас сум скептик за безбројните најави и проекти кои ни се сервираат. Никој не објаснува зошто никој не обраќа внимание на она што веќе го имаме пред да троши големи средства во нешто ново. И никој не дава детали за одржливоста на проектите како гаранција дека за едно 20-30 години нема да ги гледаме истите во некоја статија слична на оваа.

ФОТО ВЕСТ: Капитални инвестиции

                  

Владата на Република Македонија најави изградба на три нови затворени базени во Битола, Прилеп и Штип, а најавена е и изградба на олимписки базени уште во Скопската населба Аеродром, Куманово Струмица, Охрид, Гостивар и Тетово.

                

 

И оваа депонија на фотографиите некогаш беше затворен базен, кој некогаш беше гордост на Струга, а од него излегуваа голем број на пливачи и ватерполисти кои гордо ја претставуваа Македонија на многубројните натпревари во земјава и светот.

               

 

Не само стружани во базенот редовно тренираа и пливачите од Охрид, а во овој базен првите завеслаи ги направи и Александар Маленко. Овој базен воедно е и најстариот затворен базен изграден во Македонија, а од 2002 година базенот е оставен самиот на себе, а беше затворен поради “скапото греење“ и немањето на доволно средства за негово одржување, претворајќи се од дом на спортот и здравата младина, во дувло на наркомани и деликвенти.

           

Лесно е да се изградат новите базени, па макар и со насјакапа опрема и технологија, но тешко е истите да се одржуваат и да произведуваат пливачки таленти. Ова може да се случи само во Македонија.Извор: Тотал
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 20-Jan-2009 at 16:24
Гаранцијата за оддржливсот е многу релативна работа. Ова е од инситуцинална негрижа. Ова да е на некој приватљак ќе го напраи.... бреееееее! Ако веќе државава не го оддржава јас предлагам ова да се продаде уште сега! Или ако не па нека му го дадат на некој на концесија за едно 7-8 години. Така се оддржава!

Кога сме кај базениве ми текна на еден базен во топаанско поле што се користи како магацин пошто е утната изградбата и нешто незнам што е финтата точно!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 21-Jan-2009 at 14:45
Originally posted by lslcrew

Гаранцијата за оддржливсот е многу релативна работа. Ова е од инситуцинална негрижа. Ова да е на некој приватљак ќе го напраи.... бреееееее! Ако веќе државава не го оддржава јас предлагам ова да се продаде уште сега! Или ако не па нека му го дадат на некој на концесија за едно 7-8 години. Така се оддржава!

Кога сме кај базениве ми текна на еден базен во топаанско поле што се користи како магацин пошто е утната изградбата и нешто незнам што е финтата точно!


Па фактот дека ниедно јавно-приватно партнерство не успеа ни со постоечкиве базени е доказ дека одржливоста во овој момент не баш возможна.

А институционалната негрижа во меѓувреме ќе им го најде крајот на овие нови базени.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 27-Jan-2009 at 12:31
Акваленд до базенот во Карпош
Скопје
Отворен базен и акваленд ќе може да се изгради на просторот околу базенот „Младост“ во Карпош со измените во деталниот урбанистички план што ги подготвува општината. Новиот базен со уредена тераса треба да се направи од страната на булеварот Илинден.

Сашо Димиќ, в.д. градоначалникот на Карпош, најави дека во деталниот план ќе се вметне и маркичка за акваленд, односно за воден забавен парк, но не се знае кога би почнала неговата изградба. Тој додаде дека базенот „Младост“ засега и припаѓа на државата, односно сè уште не било извршено неговото примопредавање за да потпадне под општината.

- Базенот сè уште не е во наша надлежност, но чекаме да ни припадне. Како идеја и проект, аквалендот е поддржан од сите институции и ако се изгради тој ќе остварува голем профит. Сега работиме на измените во деталниот план за тој дел, каде што ќе ја вцртаме маркичката. Рано е да се прецизира кој и кога би го градел тој забавен парк, но во секој случај ќе го има - рече Димиќ.

Базенот „Младост“ е изграден во 1979 година со пари од самопридонес на граѓаните на Скопје. Долго време со него управуваше Јавното претпријатие за спортски објекти и Здружението на граѓани за спортски активности „Младост“ од Карпош. Со одлука на Владата, до јули 2006 година базенот со децентрализацијата премина во надлежност на општината Карпош, која склучи договор со фирмата „Технометал-Вардар“ за неговото одржување и финансирање за период од 30 години. Така, последниве неколку години со објектот успешно концесионираше фирмата „Технометал-Вардар“, која обезбеди повеќе пари не само за негово одржување, туку и за реновирање на машинскиот дел и за функционирање на целосниот внатрешен базенски дел и платформата околу објектот. Но, поради големи трошоци, неопходни за работењето на базенот преку целата година, фирмата се откажа од концесијата на сметка на општината. По раскинувањето на договорот, советниците од Карпош заедно со в.д.градоначалникот Димиќ донесоа едногласна одлука да го преземат одржувањето и финансирањето на овој засега единствен зимски пливачки објект. Бидејќи и за општината трошоците за одржување на базенот се преголеми, државата реши да го земе под своја закрила и тој да стане дел од спортскиот комплекс „Борис Трајковски“.

Ако се усвои деталниот план, ова ќе биде второ место во градот каде што ќе може да се изгради аквапарк. Таков комплекс веќе се предвидува и во општината Аеродром, покрај кејот на реката Вардар, каде што сега се наоѓаат стоваришта на градежни фирми.

http://novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabID=2&fCat=1&EditionID=300&top=1&ArticleID=16575
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 27-Jan-2009 at 13:19


Вакво решение на таа локација повеќе ми фаќа око отколку порано најавуваниот трговски центар.
Оди во прилог на целиот тој спортско рекреативен центар што се развива таму и плус ја ублажува грешката што салата ја збутавме во позадина.


Edited by Cloverstack - 27-Jan-2009 at 13:20
Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 27-Jan-2009 at 13:59
mnogu ubava zamisla a i se slozuvam deka lokacijata odgovara za vakvo neshto,samo ushte da dadat kinecna odluka i da pocnat da go gradat ke bide superBig%20smilepa da imame i nie akvapark
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4008
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 02-Mar-2009 at 08:41

Карпош го даде базенот без амин од Советот

Членови на Советот на Општината бараат отчет од в.д. градоначалникот Сашо Димиќ дали и кога му го дал базенот „Младост“ под концесија на претпријатието „Борис Трајковски“

Членови на Советот на Општина Карпош бараат отчет од в.д. градоначалникот Сашо Димиќ дали и како е можно без одлука на Советот да го дал базенот „Младост“ под концесија на државното претпријатие „Борис Трајковски“. Дел од советниците се надеваа дека на последната седница ќе добијат одговор и детали за оваа вест, која ја дознале од медиумите, но Димиќ не беше присутен.

- Базенот е имот на општината, а со имотот на општината располага Советот. Очекувавме Димиќ да одговори дали навистина го дал базенот под концесија на државата без согласност од Советот, но него го немаше. Немаме никакви информации, никој за ништо не не' известил. Не знаеме ни дали, а и каков договор е склучен со Јавното претпријатие „Борис Трајковски“ - изјави членот на Советот Горан Михајлов.В.д. градоначалникот Димиќ не беше достапен да одговори на испратените прашања дали е вистинита веста за новото концесионерство.

Не беше достапен ниту директорот на Јавното претпријатие, Борис Змејковски, кој изминативе денови во медиуми наголемо информираше за идните планови на претпријатието за базенот, односно дека базенот ќе се реновира откако ќе зборувале со Владата. Тој појасни и дека ќе размислат дали ќе ги остават исти цените на билетите, како и дека е неизвесно дали ќе има бесплатно пливање за основците од училиштата што се наоѓаат на територијата на Карпош.

Базенот „Младост“ во 1996 година, со децентрализацијата, премина во сопственост на Општината Карпош. Тој со години е единствениот базен во Скопје, кој им е достапен за спортување на професионалните пливачи, ватерполистите и рекреативците. Граѓаните имаа пристап само во одредени термини. Поради непоседување фискален апарат изминативе месеци се случи тој целосно да биде затворен. Вториот базен во Скопје, Олимпискиот базен, не функционира поради долгови.

Базенот „Младост“ е изграден во 1979 година со пари од самопридонес на граѓаните на Скопје. Изминативе децении не беше посериозно реновиран. Последниве години тој е во многу лоша состојба. Главна причина за тоа е неодговорното работење со него, како последица на штетни договори што тогашниот газда, Јавното претпријатие за стопанисување спортски објекти, ги склучи со неколку фирми за багателно смешни суми. Договорите беа склучени во време на директорот Алил Палоши. На новите раководства им требаа многу години и пари за судски процеси за да ги поништат договорите.

 
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 13-Apr-2009 at 14:54
Во Кочани ке се гради Термални Аква Парк
http://www.kocani.gov.mk/linkovi/thermal%20aqua%20park_mk.htm
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 19>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.