build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје технолошки парк

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20173
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Скопје технолошки парк
    Posted: 21-Aug-2020 at 15:37
SCIENCE AND TECHNOLOGY PARK – SKOPJEhttps://studio-nonstop.com/science-and-technology-park-skopje/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20173
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 21-Sep-2022 at 17:10
Истакнати уметници со отворено писмо до Владата да започне со реализација на „Стоунбриџ Студиос“Најавата за основање на филмски и музички студија во Скопје т.н „Стоунбриџ Студиос“, кои би ги предводеле врвните холивудски ѕвезди Џон Малкович, Мат Дилон и Д.В.Мофет ги обедини 27 истакнати македонски, српски и балкански професори, театарски, филмски и музички уметници, да упатат отворено писмо до македонската Влада да започне со реализација на проектот „Скопје технолошки парк“ и преку него, реализација на филмскиот град.

Меѓу потпишаните се и Драган Бјелогрлиќ, Мики Манојловиќ и Срџан Драгоевиќ.

„Свесни дека од осамостојувањето до денес, оваа иницијатива претставува еден од највозбудливите и најперспективните предизвици за севкупен економски, културен и технолошки исчекор на македонското општество, сакаме да ја охрабриме Владата за брзо и неодложно остварување на проектот СТП. Ги ставаме во функција сите наши академски и професионални капацитети одлуката која ќе ја донесе за доделување на статус на стратешка инвестиција на СТП, да помогнеме да ја спроведеме во дело“ – стои во отвореното писмо до македонската Влада .

„Мислам дека конечно е време да ни се случи и нешто убаво. Фактот дека тој проект ќе се реализира во Македонија и ќе биде поддржан од големи холивудски, светски ѕвезди значи буквално поместување од мртвата точка. Од друга страна, целиот квалитет што го носиме ние и како народ и како приказни што ги носиме во себе најверојатно ќе имаат шанса да се постават на филмското платно“ – вели Тони Михајловски.

За важноста на овој проект уште кога беше најавен апелираа и Џон Малкович и Мат Дилон.

За Иван Видаковиќ, кој е основач на „Скопје технолошки парк Капитал партнерс“ ваквото пролонгирање на постапката е несфатливо доколку се има предвид дека тие аплицирале на 27 јануари и колку што е тој запознаен процедурата би требало да трае 30 дена, во најлош случај не повеќе од два месеца, за потоа да се направи договор со Владата, да се донесе закон кој потоа треба да биде изгласан во Собрание, вели тој во телефонски разговор за Телма.

„Во моментов проектот е во Министерството за транспорт и врски и имавме состанок со господинот Бочварски. Ми ветија дека тој прв чекор на преглед на документацијата која ја доставивме со понудата и бизнис планот ќе биде завршен. Се уште ја чекам повратната информација, а тоа требаше да биде уште минатата недела. И да оди на комитетот на министри кои би требало да ја донесат одлуката врзана за проектот и неговиот статус“ – вели Иван Видаковиќ од „СТП Капитал Партнерс“.

Во наредниот период ќе се одржи состанок на Комисијата за стратешки инвестициски проекти, на кој ќе се разгледуваат повеќе проекти, вклучително и овој, велат од Владата.

„Скопје технолошки парк“ е проект кој во моментов е во процедура за утврдување на статус на стратешки инвестициони проект за кои течат роковите за постапување согласно Законот. Процедурата и условите за добивање статус на стратешка инвестиција е иста за сите добиени барања за стратешки инвестиции. – тврдат од владата.

Видаковиќ вели дека со овој проект Владата не ризикува ништо, но може многу да добие доколку се има предвид дека со добивањето статус на стратешка инвестиција„Стоунбриџ студиос “ ќе ја вброи Македонија на мапата на светската филмска индустрија.

https://telma.com.mk/2022/09/21/istaknati-umetnici-so-otvoreno-pismo-do-vladata-da-zapochne-so-realizacija-na-stounbridzh-studios/
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20173
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 21-Sep-2022 at 17:17
Пример за потенцијална стратешка инвестицијаТехнолошки парк Скопје“ е потенцијална стратешка инвестиција за која е поднесено барање да добие таков статус. Бизнис-планот упатува на инвестиција во распон меѓу 170 и 240 милиони евра. Врз основа на користење на мултипликатор на ММФ за вакви странски директни инвестиции од страна на подносителите на барањето, се проценува дека директните и индиректните нето-ефекти за македонскиот бруто-домашен производ и граѓаните ќе изнесуваат 528 милиони евра. Зад проектот стои група на компании и партнери главно лоцирани во САД. Се очекува групата странски инвеститори заедно со нивните домашни партнери (главно домашни градежни компании) да вложи околу 55 милиони евра, а преостанатиот износ да биде инвестиран од страна на странски компании и инвеститори кои потоа ќе бидат дел од реализацијата на проектот. Се проценува отворање на 850 работни места за ИТ-експерти.

Технолошки парк Скопје“ е мултифункционален развоен проект. Тој вклучува повеќе работи. Најпрвин, она што е вообичаено за технолошки парк, како што се канцеларии за истражување и развој во селектирани технолошки и медиумски сектори како интернет на нештата (ИоТ), сајбер-безбедност, блокчејн технологии, роботика итн... Потоа вклучува креирање на едукативен центар како меѓународен кампус за светски познати универзитети за технолошки сектори. Во пошироката рамка на едукативниот центар е предвиден центар за култура кој опфаќа школи за филм и креативни уметности. Проектот вклучува и комплекс за туризам и угостителство со познати хотели и конференциски центар.
Еден од клучните сегменти на проектот е изградба на студио за филм и музика. Ова треба да се развие на површина од 24 илјади метри квадратни за продукции со различна големина на буџети и технички потреби. Изградбата на вакво студио нема само да придонесе за развој на филмската индустрија на земјава, туку неа ќе ја позиционира како своевиден регионален центар за таа намена и технолошки исчекор во постпродукциската технологија.
Во целина, со реализацијата на ваков проект земјава добива технолошки парк кој станува центар на технологијата, на иновациите, на уметноста.

https://ekonomijaibiznis.mk/News.aspx?IdNews=26014&fbclid=IwAR0HQ8ohUfLGdTzyJCx9lmd1RUCMc1MEI5WbaZWfh06ta5LndKvoSIIqpRI
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20173
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 21-Sep-2022 at 17:20
Актерот Мет Дилон лобира за изградба на технолошки парк во Скопје

Отворено писмо од инвеститори до Владата за побрзо одобрување на одлуката за изградба на Технолошки парк во Скопје. Поддршка за проектот пристигна и од холивудската ѕвезда Мет Дилон кој што на МРТВ кажа дека

инвеститорите бараат забрзување на процедурата, зашто секој ден е важен за проектот што треба да донесе развој на регионот.

На почетокот на август, познатата американска филмска ѕвезда Џон Малкович најави дека во Скопје ќе се снимаат холивудски филмови, веднаш откако ќе се изградат повеќе филмски студија во околината на градот во рамки на проектот „Скопје технолошки парк“.

-Би сакал да ги поздравам моите македонски пријатели и да ви кажам колку сум возбуден што ќе соработувам со своите колеги професионалци Д.В. Мафет и Мет Дилон на создавање филмско, музичко и медиумско студио од холивудски калибар, со сертификат за еколошка градба во Скопје. Прво студио од ваков тип на целиот Балкан, изјави Малкович за МРТ.

Тој најави дека ќе го посети Скопје веднаш откако Владата ќе го одобри проектот „Скопје технолошки парк“.

-Решивме да го наречеме проектот „Стоунбриџ студија“ во чест на богатата култура и неверојатната историја на македонскиот народ, истакна Малкович.

Порача дека како балканец по потекло му придава специјално значење на овој проект.

https://www.vecer.press/актерот-мет-дилон-лобира-за-изградба/
Carpe diem
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4078
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 21-Sep-2022 at 17:39
Звучи интересно, каде точно (Центар, карпош итн) би требало да се изгради акоо воопшто дојде до тоа?
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 550
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 21-Sep-2022 at 19:53
Ова на сликата е на Серава, до крајот на бул. Словенија.Originally posted by stef4o

Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 926
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 22-Sep-2022 at 00:11
Е ова би било одлично за градот и државата.
Back to Top
Aowek View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 22-Sep-2021
Online Status: Offline
Posts: 53
  Quote Aowek Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 22-Sep-2022 at 09:01
Локацијава им е утка според мене.
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 456
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 22-Sep-2022 at 09:20
Mislam deka lokacijata bas e dobra od povekje pricini.

1. Razvoj na toj del od gradot
2. Odlicno povrzana so obikolnica po izdignuvanje na jadranska magistrala na nivo na bulevar
3. Odlicno povrzana so vnatresna obikolnica (del od nea e i Ljubljanska)
4. Ima prostor za idno prosiruvanje i ponatamosen razvoj (za razlika od lokaciite niz centarot na gradot)
5. Relativno blisko do kompleksot tehnicki Fakulteti i lesna konekcija do Prirodno matematickiot fakultet
6. Bi se sprecilo sodziduvanje od Sanici i TrimLjumovci na toj del od gradot.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 926
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 22-Sep-2022 at 13:16
Супер е локацијата (баш таму кадешто треба и да се шири градот), туку дали воопшто ќе се реализира идејава?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20173
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 22-Sep-2022 at 17:15
Локацијата е супер градот и онака треба натаму да се развива но конкретно проектов не би ме чудело да остане само на најава,обично кај нас ваквите проекти не се поддржани,се нема став дали да се прави и слично.Мислам дека најавите се уште од 2019-та но еве до денес нема ништо конкретно.
Да беше планиран некој мол или некој станбен комплекс сигурно ќе го забрзаа процесот.

Carpe diem
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 22-Sep-2022 at 19:41
Odnapred se izvinuvam za mesanje na politika ama neli artan ljepi pocna za se da se prasuva vo drzavava ne ocekuvajte nisto konkretno od proektov probuva da vkluci ili brani necii interesi na firmi od profilot na pucko petrol trim i ljum itn...
Back to Top
Aowek View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 22-Sep-2021
Online Status: Offline
Posts: 53
  Quote Aowek Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 22-Sep-2022 at 20:32
Све е јасно тука, затоа реков утната локација.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20173
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 30-Sep-2022 at 12:30
(ВИДЕО) Кој и што стои зад најавата за изградба на холивудски студија во Скопје?

Формално, групата инвеститори се обединети во субјектот „СТП Капитал Партнерс“.Тие велат дека нивниот примарен проект на Качанички пат е наречен „Скопје технолоџи парк“. Според нивниот бизнис предлог, 44% од просторот ќе биде изграден со деловни објекти, 29% со хотели, а 27% со станбени згради. Нема место за филмските студија што ги промовираа Малкович и Дилон. Тие се спореден проект, кој би се градел во слободната економска зона „ТИРЗ 3“, на земјиште од 10 хектари, во близина на скопскиот аеродром
Оваа група на луѓе е група која не прави „мајмунски работи”. Тие се занимаваат со бизнис. Се согласувам дека има опортунисти и измамници, но, ве молам, видете ги биографиите на овие луѓе и кажете ми дали ќе дојдат во Македонија сега по сета стекната слава што ја имаат за да прават валкани бизниси, вели еден од главните протагонисти во проектот Иван Видаковиќ кого го прашавме – дали е можно инвестицијата, спакувана под атрактивно име, да се сведе на станбено-угостителски проект

https://360stepeni.mk/video-koj-i-shto-stoi-zad-najavata-za-izgradba-na-holivudski-studija-vo-skopje/
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20173
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 05-Oct-2022 at 17:07
Проектот “Филмскиот град на Џон Малкович“ ќе се разгледува во владатаИзградба на филмски град во општина Карпош - проект на холивудскиот актер Џон Малкович. Проект анализата од министерството за транспорт и врски ќе биде адресирана до владата, уште утре.

Таму ќе се донесе конечната одлука за ова веќе најавена инвестиција во индустрија која не е развиена кај нас. Министерсот Бочварски вели за да се остври проектот ќе биде потребна и логистика на локалната власт.

Дали Холивуд ќе дојде во скопски Карпош градоначалникот Јакимовски вели дека поддржува инвестиции, но крајниот збор го кажува општинскиот совет, а во општина Карпош проблематично е екипирањето на мнозинството потребно за усвојување одлуки.

Флимски град во Карпош идејата превизка бурни рекации во домашната јавност откако ултра позниот холивудски актер Џон Малкович најави дека во Скопје ќе се снимаат холивудски филмови веднаш откако ќе бидат изградени филмските студија. Малкович го најави својот план ова лето со надеж дека Владата ќе ја одбори Стоун бриџ студијата.

Холивудскиот актер со балканско потекло препознава во Македонија земја со драгоцени културни и историски вредности. Дали земјава ќе стане уникатна дестинација за филмската студија на Малкович доправа ќе се одлучува.

https://24.mk/details/proektot-filmskiot-grad-na-dzon-malkovich-kje-se-razgleduva-vo-vladata
Carpe diem
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 515
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 06-Oct-2022 at 07:07
Како стојат работите, ова ќе биде "Новата фабрика за Ауди од 90те". На просторот покрај Јадранска магистрала, по мене лично е утка да се гради нешто вакво, а и сметам дека ѕверките веќе го меркаат за згради. Како и да е, навивам за ваков проект во Македонија па да видиме што ќе излезе на крајот.
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 568
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 06-Oct-2022 at 20:02
Филмскиот град како што знам ќе се гради на друга локација, во Скопје е планирана населба со згради, хотел, деловен простор и некако технолошки парк.

https://www.youtube.com/watch?v=xI6w2Xrzra4
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20173
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 22-Oct-2022 at 08:48
Идејата на Џон Малкович заглави во македонската бирократијаhttps://telma.com.mk/2022/10/05/idejata-na-dzhon-malkovich-zaglavi-vo-makedonskata-birokratija
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20173
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 30-Mar-2023 at 17:02
(ВИДЕО) Кој и што стои зад најавата за изградба на холивудски студија во Скопје?https://360stepeni.mk/video-koj-i-shto-stoi-zad-najavata-za-izgradba-na-holivudski-studija-vo-skopje/
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20173
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 31-Mar-2023 at 06:48
За да има филмски град во Скопје, од компанијата на Малкович барале прво да градат станбени згради, вели Деспотовски

За да се реализира изградбата на филмски студија или т.н. филмски град во Скопје најавен од светската филмска ѕвезда Џон Малкович, прво од компанијата барале да им се дадат локации за изградба на станбени и деловни згради, кои тие потоа ќе ги продаваат.

Ова го откри директорот на Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони Јован Деспотовски, во гостувањето во емисијата „Студио 10“ на ТВ 24.

Дојдоа и до нас, ни се обратија, имавме еднаш, два пати средби со регионалните претставници на самата компанија. И во самата презентација на проектот има елементи кои не соодветствуваат… Проектот се состоеше од повеќе елементи. Филмскиот град беше само еден од нив. Имаше еден крупен сегмент кој подразбираше развој на комерцијални објекти, дел за домување, дел за деловни намени“,рече Деспотовски.

Градежната дејност во однос на станбени и деловни згради, вели тој, кај нас е прилично развиена и нема зошто да се даваат привилегии на одредени инвеститори. Но, тоа, според неговите тврдења, било барано од компанијата на Малкович. Од страна на државата, пак, им било понудено веднаш да се почне со изградба на филмскиот град, дури тоа да го направат домашни компании, а тие само да дојдат, да донесат технологија и да почнат да снимаат. Меѓутоа, сакале прво да градат згради и да продаваат станови.

Директорот рече дека не знае дали уште е во игра изградбата на филмски град и вели дека немале контакти со претставниците на компанијата повеќе месеци.

https://360stepeni.mk/za-da-ima-filmski-grad-vo-skopje-od-kompanijata-na-malkovich-barale-prvo-da-gradat-stanbeni-zgradi-veli-despotovski/
Carpe diem
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.112 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.