build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Кочани,Штип,Делчево
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Кочани,Штип,Делчево

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 78910>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 20177
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #161 Posted: 30-Dec-2022 at 18:31
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 20177
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #162 Posted: 11-Jan-2023 at 18:28
Градба на нов објект станбена зграда со деловен просторна прекрасна локација во Штип!
ВСЕЛУВАЊЕ декември 2024!!!https://biznismap.mk/gradezni-firmi/monolit-grup
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 20177
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #163 Posted: 29-Jan-2023 at 13:06
НА МЕСТОТО НА КИОСЦИТЕ „ПЕЧУРКИ“ ВО ШТИП ЌЕ СЕ ГРАДИ СТАНБЕНО-ДЕЛОВЕН КОМПЛЕКСНа местото на трговско- занаетчискиот комплекс „Печурки“ во Штип ќе се гради станбено-деловен комплекс. Градоначалникот на Општина Штип Иван Јорданов вели дека имал неколку средби со сопствениците на објектите на кои им го презентирал идејниот проект според кој ќе има место и за нивните дејности.

„Ќе се гради повеќекатница за станбено живеење и со деловен простор на приземјето. Планираме на еден дел од овој простор, како симболика на сегашните ‘печурки‘, да има нови типски бараки за кои интерес можат да пројават и приоритет ќе имаат сегашните сопственици. Засега сите разговори се прелименарни па сакаме да ги чуеме мислењата и на сопствениците“, вели Јорданов.

Комплексот „Печурки“ се изгради како времени објекти пред 33 години и располага со повеќе од 70 типски мини монтажни киосци во кои своја егзистенција најдоа голем број трговци и занатчии, па така во печурките и денес работат продавници за автоделови, за конфекција, месарници со шалтер системи за печена скара, занаетчии за изработка на навлаки за автомобили, молерски и фарбарски работилници, земјоделски аптеки, канцеларии за консултански услуги, а голем број од печурките на сопствениците им служат за магацински простор, некои ги издаваат под кирија.

Сопствениците се скептични во овој проект и велат дека сѐ уште немаат прецизни информации што точно се планира и која е целта. Минатото лето го имале првиот разговор со градоначалникот, а деновиве и вториот и велат дека немаат конкретни објаснувања како тие би се трансформирале во новиот комплекс, зашто може да се случи некои да ја изгубат егзистенцијата.

„Ни нудат типски бараки во замена на ‘печурките‘, но понудувачите забораваат дека сите сопственици немаат можност да издвојат по 10.000 евра, колку што им било кажано дека ќе чинат. Ние им предлагаме за многу помалку пари сами да извршиме обновување на постојните, само да добиеме дозвола од Општината. Уште при создавањето на комплексот сами го поплочувавме просторот околу објектите, сами хортокултурно го уредивме и сите овие високи дрвја што сега ни прават големи сенки сами ги засадивме и ги одржуваме“, велат повеќе сопственици кои не сакаат Штип да го изгуби култното место „Печурки“ кое многу брзо во минатото стана, a и денес е мошне популарно меѓу штипјани.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/na-mestoto-na-kiostsite-pechurki-vo-shtip-ke-se-gradi-stanbeno-deloven-kompleks/
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 20177
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #164 Posted: 06-Feb-2023 at 18:24
Carpe diem
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15135
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #165 Posted: 06-Feb-2023 at 20:04
Оф, оф, оф, колку грозно „поткровје“
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 20177
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #166 Posted: 13-Mar-2023 at 18:02
НА МЕСТОТО НА ПОЗНАТИТЕ „ПЕЧУРКИ“ ВО ШТИП ЌЕ НИКНЕ ДЕВЕТКАТНИЦА, ДУЌАНЏИИТЕ ЌЕ БАРААТ ИЗМЕНА НА ПЛАНОТСопствениците на 70 дуќани на местото на таканаречените „Печурки“ во Штип, кои како времени објекти се изградија пред 33 години, не успеаја да ги зачуваат локациите на дуќаните од кои егзистираат, затоа што Советот на Општина Штип донесе одлука на тоа место да се изгради деветкатница.

„Сите досегашни градоначалници имаа вакви идеи, но брзо се откажуваа. На најновата одлука ќе бараме контраодлука, односно истиот совет да ги поништи маркиците за деветкатница и измена на планот. Со години се обидуваме да ги добиеме локациите на парцелата ‘Печурки‘ каде сега се наоѓаат нашите дуќани и со сопствени сили да ги уредиме дуќаните и просторот, но по ова, нашите планови пропаѓаат“, велат сопственици на дуќани.

Во еден разговор со градоначалникот им било кажано дека дел од локацијата до станбениот објект ќе бил наменет за типски објекти, каде што тие би можеле да најдат место, но проблемот е што ќе бидат скапи и некои од нив не можат да си го дозволат тој луксуз, велат дуќанџиите.

Тие реагираат и од еколошки апсект. Дрворедите со високи насади што тие самите ги засадиле пред 33 години сега ќе бидат уништени и место убав урбан парк ќе се добие само бетон. Реагираат и станарите од соседните станбени згради, кои велат дека деветкатницата ќе им ја скрати прекрасната панорама на Штип и најмногу видикот кон тврдината Исар.

„Градежното земјиште каде што се ‘Печурките‘ е во населбата Автокоманда и е со површина од 5.693 квадратни метри, предвидени за колективна станбена зграда со приземје и девет ката. Втората локација Стари Бунари, која е со површина од 2.992 квадратни метри, ќе биде наменета за комерцијален двокатен објект“, велат од Одделението за урбанизам при Општина Штип.

За двата плаца се донесени маркици во Детаљниот урбанистички план. По оваа одлука, како што беше образложено на седницата на Советот, парцелите ќе се огласат за продажба.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/na-mestoto-na-poznatite-pechurki-vo-shtip-ke-nikne-devetkatnitsa-dukandhiite-ke-baraat-izmena-na-planot/
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 20177
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #167 Posted: 15-Mar-2023 at 13:45
ОСНОВЕН ПРОЕКТ ЗА СТАНБЕН ОБЈЕКТ ВО ДЕЛЧЕВО
автор: ГП-АРХИТЕКТИ - ДЕЛЧЕВО
локација: Делчево - Р.Македонија
инвеститор: ПРИВАТЕН
објект: СТАНБЕНА ЗГРАДА
површина: 4550 м2
главен проектант: Гоце Попов дипл.инж.арх.
Современ станбен објект во центарот на градот Делчево, лоциран на потегот помеѓу бул. Македонија и основното училиште "Ванчо Прќе"

https://www.facebook.com/photo?fbid=588147536677932&set=pcb.588159620010057
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 20177
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #168 Posted: 08-May-2023 at 16:51
Штипhttps://www.facebook.com/photo/?fbid=737617281394557&set=a.480295450460076
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 20177
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #169 Posted: 08-Jun-2023 at 08:15
Originally posted by stef4o

ОСНОВЕН ПРОЕКТ ЗА СТАНБЕН ОБЈЕКТ ВО ДЕЛЧЕВО
автор: ГП-АРХИТЕКТИ - ДЕЛЧЕВО
локација: Делчево - Р.Македонија

Напредок на градилиштето на новиот станбен објект " City Luxury "https://www.facebook.com/delcevskiinfoportal
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 20177
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #170 Posted: 13-Jul-2023 at 13:42
објект N11, како дел од станбениот комлекс на Алекс станови- Штип

https://www.facebook.com/photo?fbid=734059688726678&set=pcb.734059815393332
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 20177
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #171 Posted: 21-Aug-2023 at 17:26
Квадратура на станови: од 70 до 140 м2.
Локација: Населба Сењак во близина на спортската сала “Јордан Мијалков”- Штипhttps://www.facebook.com/profile.php?id=100095090372374
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 20177
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #172 Posted: 22-Aug-2023 at 17:22
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 20177
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #173 Posted: 03-Sep-2023 at 12:40
Алекс N10 Штипhttps://www.facebook.com/aleks.stanovi
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 20177
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #174 Posted: 22-Nov-2023 at 19:25
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 20177
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #175 Posted: 18-Dec-2023 at 19:21
Со големо задоволство Ви го претставуваме "Premium 01" - нашиот нов ексклузивен станбен објект во Штип.https://www.facebook.com/stanovialeks
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 20177
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #176 Posted: 20-Dec-2023 at 19:40
Го претставуваме најдоброто до сега - Алекс “Premium Residence 5“, нашиот нов станбен објект во Кочаниhttps://www.facebook.com/stanovialeks
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 20177
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #177 Posted: 15-Jan-2024 at 19:21
Originally posted by stef4o

ОСНОВЕН ПРОЕКТ ЗА СТАНБЕН ОБЈЕКТ ВО ДЕЛЧЕВО
автор: ГП-АРХИТЕКТИ - ДЕЛЧЕВО
локација: Делчево - Р.Македонија
инвеститор: ПРИВАТЕН
Современ станбен објект во центарот на градот Делчево, лоциран на потегот помеѓу бул. Македонија и основното училиште "Ванчо Прќе"https://www.facebook.com/delcevskiinfoportal
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 20177
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #178 Posted: 03-Feb-2024 at 09:00
Инвеститор: НИКО 2002 ДООЕЛ ШТИП
Нето изведена површина: 11.972m2
Година на изведба: 2016-2019Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 20177
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #179 Posted: 21-Feb-2024 at 17:51
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 20177
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #180 Posted: 23-Feb-2024 at 18:17
Carpe diem
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 78910>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.