build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Паркинзи и гаражи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Катна гаража - Прилеп

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 16-Oct-2009 at 20:00
Тука се работи солидно(за наши услови) мислам дека рокот ќе биди испочитуван

1.


2.


3.


4.На некои од сликите се забележува дека веќе на првиот спрат се оградуваат дуќаните.


5.


6.Тука убаво се гледа и старата автобуска

build.mk, гради форумска историја
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 16-Oct-2009 at 23:46
Cheers

Прво беа спомнати 324, па после 400 паркинг места. Разликата не е мала, но не е ни суштинска.
ovaj_stariov, како ти се чини, каков ќе биде импактот на гаражава врз состојбата во центарот на Прилеп?
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 17-Oct-2009 at 00:08
Нешто кружат гласини дека и вториот кат сакале да го пренаменат во деловен,се надевам дека се само чаршиски муабети.

Влијанието на гаражата во секој случај ќе биде позитивно,би требало да растерети голем број од возилата што идат однадвор посебно во пазарните денови(среда и сабота) кога навистина се прави голема гужва.

По принцип прилепчани не се навикнати да плаќаат за паркирање,но со новите зафати што ги прави општината скоро по целото централно градско подрачје започна да се наплаќа(сега за сега евтино 30ден-6h),мислам дека дека многу ќе зависи од цените што ќе ги понудат во катната гаража.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 17-Oct-2009 at 00:17
Originally posted by ovaj_stariov

но со новите зафати што ги прави општината скоро по целото централно градско подрачје започна да се наплаќа(сега за сега евтино 30ден-6h)

По кој принцип функционира тоа? Паркинзи со рампа или како?
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 17-Oct-2009 at 00:36
По централниот булевар веќе имам објавено како се врши паркинг,со една разлика не мора да одиш до бутката за плаќање,застануваш пред местото за паркирање,има вработени што веднаш те пречекуваат,информираат со мотороли кој број рампа се спушта се паркираш и плачаш на нив.
http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=208&PN=2

А во другите делови има поставено рампи,каде те чека вработен.Рампите сум ги обележал со жолто,малку е непрегледна мапата,бидејќи дел од пешачките зони се представени како улици,но како и да е не можи да се влеиз без да се плати.

build.mk, гради форумска историја
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 19-Oct-2009 at 16:04
Не знам за вас ама мене ми се чини дека гаражава нема да биде баш како рендерите,до сега никаде не ги забележав бетонските осцилации што треба да ги има по оградите,ако ме сфаќате што сакам да кажам.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 19-Oct-2009 at 16:46
Originally posted by ovaj_stariov

Не знам за вас ама мене ми се чини дека гаражава нема да биде баш како рендерите,до сега никаде не ги забележав бетонските осцилации што треба да ги има по оградите,ако ме сфаќате што сакам да кажам.
можно е од друг материјал да ги направат?
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 22-Oct-2009 at 15:27
Не знам дали сте забележале но гражава се гради без голем каран,кога поминувам гледам дека имаат повеќе мали кранови(ако можи така да ги наречам) што се монтирани на последниот спрат и преку нив добиваат материал од долу.Но кога би теребало нешто да се пренесува во должина не гледам некој друг излез освен на раце.

Не знам дали се работи за штедење или имаат некој нов принцип?
Според мене објектот е доволно голем за еден висок кран!!!!!!!?????
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 23-Oct-2009 at 14:54


Можеби не му се вклопува во есапот на изведувачот (теракота)? Dunno Бидејќи сигурно треба кранот да го изнајмат.... Може само да шпекулираме.
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 11-Dec-2009 at 20:16
Тука веќе се забележуваат првите отстапки од рендерот,деновиве ќе направам повеќе сликиP.S.Мораше да го покријам лицето на дечкото,за заштита на приватност Big%20smile
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 03-Jan-2010 at 16:38
Овие не се зафркаваат,по моја проценка на пролет ќе започнеме да паркираме тука.


малку ми посметаа дрвата

build.mk, гради форумска историја
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 03-Jan-2010 at 16:56
Навистина одлично темпо, ова би требало да е последното ниво Cheers
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 03-Jan-2010 at 17:20
Да,последното ниво е
Само малку ми е криво што не е баш како на рендерите.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 09-Jan-2010 at 00:50
можеби сликава не е баш за тука,но еве еден поинаков агол како се вклопува гаражата во целата ситуацијаEdited by ovaj_stariov - 09-Jan-2010 at 01:19
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 09-Jan-2010 at 01:22


зошто да не е за тука, вака ќе добиеме подобра претстава и за "големата слика".  одлична фотка Cheers
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 09-Jan-2010 at 06:01
Стари ќе може ли една скица како е точно поставена гаражава и лоикација да бележеиш. Ич неможам да се изориентирам по сите слики од почеток на нишкава. Или па некој друг ако може?!
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 09-Jan-2010 at 15:10
Да пробам вака,со црвено ми е обележана катната гаража,а местото од каде што е сликана последната слика е раскрсницата обележана со зелено.

build.mk, гради форумска историја
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 11-Jan-2010 at 22:45
Сликиве ги правев во одење па не излегле како што очекував,малку на високо сум ги фатил.

од страна на плоштадот
веќе од оваа страна ја добила висината


build.mk, гради форумска историја
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 11-Jan-2010 at 23:58
ovaj_stariot, ако не се лажам, ова е веројатно најголемиот објект од било каков вид кој се гради во Прилеп од завршувањето на станбено-деловниот комплекс на Прилепец?
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 12-Jan-2010 at 00:02
Да,после катастрофата од Прилепец,што ни насади на среде центар еден грд и исклучително нефункционален објект,катнава гаража е навистина освежување.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.