build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Паркинзи и гаражи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Катна гаража - Прилеп

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 4>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Катна гаража - Прилеп
    Posted: 18-Mar-2008 at 22:51
Катна гаража во Прилеп. Ако не се лажам МТЦ скоро продаваше локација таму со намена за катна гаража. Проектов ми се допаѓа (без тие стаклата на приземјето), има наведено и инвеститор, да се надеваме на реализација Thumbs%20Up


Edited by pbanks - 01-Nov-2008 at 22:15
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 18-Mar-2008 at 23:04
Супер само зошто струмица и прилеп имаат нови катни гаражи а во Скопје само се  Blahblah

Edited by pbanks - 05-Nov-2008 at 14:28
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 19-Apr-2008 at 14:12
Thumbs%20Up добра вест


Почна изградбата на првата катна гаража во Прилеп

Денска беше поставен камен темелникот, со кој се означи почетокот на изградбата на првата катна гаража во Прилеп. Инвестиција чини 2,5 милиони евра, проект кој е прогласен за најдобро архитектонско решение за 2007 година на Биеналето на архитекти на Македонија. Изградбата треба да заврши за две години, а гаражата ќе биде со капацитет од 10.000 метри квардатни, односно 324 парјинг места и 1.800 метри квардатни деловен простор.

“Ова е проект за кој сум уверен дека ќе придонесе кон подобрување на локалниот економски развој. Ова е уште еден од проектите на Владата наменет за градот под Марковите кули, каде запошна и изградбата на третата лента на патниот правец Прилеп-Градско, се гради водоводен, но и канализационен систем во Варош, се урбанизира просторот кај старата касарна, асе гради и фудбалско игралиште кај Паркот на револуцијата, со цел подобрување на еконосмкиот развој ан Македонија“, истакнал во својот говор министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиевски.


http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=28466&kategorija=2


Edited by pbanks - 01-Nov-2008 at 22:42
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 20-Apr-2008 at 23:34
Уште еднаш ова -


Прилеп ќе добие катна гаража

Гаражата што во центарот на градот ќе има капацитет од 324 паркинг-мест

ПРИЛЕП - Во центарот на Прилеп, во близина на автобуската станица, е поставен камен-темелник за изградба на нова, современа повеќекатна гаража, со капацитет од 324 паркинг-места. Новиот објект ќе зафати површина од 10.000 квадратни метри, а на 1.800 квадратни метри ќе има деловни простории. Струмичката фирма „ДМ оил“, која го доби тендерот во проектот катна гаража, ќе инвестира околу три милиона евра, а прилепското претпријатие „Теракота“ ќе биде изведувач на градежните работи.

„На Биеналето на Здружението на архитекти на Македонија, проектот беше прогласен за најдобар“, вели Миле Јанакиески, министер за транспорт и врски. За катната гаража и за неколку други инвестиции, за „сончевиот“ град во Сопиште, земјиштето каде што се наоѓа млекарницата „Сведмилк“, болницата во Ѓорче Петров и за индустрискиот капацитет во Општина Илинден, владиниот Комитет за градежна експанзија и развој повел постапки за решавање на имотноправните односи. Министерот Јанакиески најави дека прилепската касарна за кусо време ќе се урбанизира и ќе прерасне во индустриска зона. За таа цел се воделе преговори со Стопанската комора на Македонија.

Градоначалникот на Прилеп Марјан Ристески информираше дека овој месец ќе биде објавен и тендер за изградба на нова автобуска станица, која од сегашната локација ќе се пресели кај железничката станица. (М.Т.)

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=183ADC178B4BF349903D0900012BE6E8

Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 01-Nov-2008 at 22:29
Од најновиот број на Порта3.

Овај_стариот дај бе сликни нешто од овој објект следниот пат кога ќе си во Прилеп Cheers


Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 01-Nov-2008 at 23:23
Jaс скроз заборавив на проектов,до среда ќе имате најнови слики.
И јас слушнав дека се работи под полна пареа,што е редкост кај нас.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 01-Nov-2008 at 23:27
Originally posted by ovaj_stariov

Jaс скроз заборавив на проектов,до среда ќе имате најнови слики.
И јас слушнав дека се работи под полна пареа,што е редкост кај нас.


Не само тоа туку и проектот е стварно пристоен, баш сум нестрплив каква ќе биде реализацијата.
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 01-Dec-2008 at 10:02
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 01-Dec-2008 at 10:08
Ова е на местото на старата автобуска?! Или грешам?! Ајде ќе ве молам координати!.

@Prilep: Се надевам редовно ќе не известувате од терен, инаку честито катна гаража, (само да не го напраат некој деловен центар )
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 01-Dec-2008 at 10:16
Originally posted by lslcrew

Ова е на местото на старата автобуска?! Или грешам?! Ајде ќе ве молам координати!.
 
 
Тоа само овој стариов може то а да го каже Yes
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 01-Mar-2009 at 19:43
Како прво,многу ми е жал што нема погодно место за сликање на градилиштево,и секој што не бил Прилеп тешко би добил представа за местото.

Како второ се извинувам што сликите се од телефон.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
ABC View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 13-Dec-2008
Location: prilep
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ABC Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 05-Apr-2009 at 01:23
Како трето,потполно си заборавил да кажеш дека инвеститорот е ист со оној на Глобал од Струмица,само градоначалникот е со различна политичка опција,а објектот се гради само во ноќните саати,како нешто да е на крадење,мислам дека тоа се гледа и од сликите дење кога нема работници,или вежбаат за градење во ноќни услови.Ohno
Секогаш е подобро нешто да се гради отколку да се руши.
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 07-Jul-2009 at 16:46
Има напредок но јас очекував побрзо темпо.

гледано од главната улица


гледано од позади

build.mk, гради форумска историја
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 07-Jul-2009 at 18:55
Originally posted by ovaj_stariov

Има напредок но јас очекував побрзо темпо.

Го знам чувството Big%20smile

Сепак, спомнат е рок од две години од почетокот на изградбата кој бил во април 2008 (пост #3), па ми се чини дека темпото е во ред.


Во секој случај побрзо ја градат од катната гаража во Аеродром (кај Бисер), а и проектот повеќе ми се допаѓа од она што можам да го видам на рендерите за едната и за другата.

Cheers


Edited by Cloverstack - 07-Jul-2009 at 19:01
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 24-Jul-2009 at 12:50
Како тече изведбата на објектов? Одамна нема update со слики...
....некој од Прилеп на форумов!?
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 24-Jul-2009 at 13:57
Изгледа не ти се отвориле последните слики кои се од пред помалце од 20 дена Yes
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 24-Jul-2009 at 14:41
Wallbash факинг телеком....имаш право, фала!

MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
medo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Dec-2007
Online Status: Offline
Posts: 217
  Quote medo Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 30-Jul-2009 at 16:57
Се мислам и никако не ми оди во глава, зошто само кај нас се комплицираат работите при изградба на катни гаражи?!? Мислам дека знам, ама не сакам да биде вистина..
Друга работа е зошто секогаш се гради со бетон. Зошто не на пример од челик. Еве пример од Ахен, Германија. Се гради катна гаража до веќе постоечка (во позадина). Конструкцијата е челик и спрегната меѓукатна конструкција (челик+бетон). Погледнете колку елегантно и едноставно изгледа, за разлика од бетонската конструкција во Прилеп.


Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 27-Aug-2009 at 18:30
Сликите се малку конфузни,сликани се набрзина,но ме радува што има напредок
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 27-Aug-2009 at 18:33
Ова е веќе солидно. Супер апдејт
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 4>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.