build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Каредо Голден Арт - ул.Скупи Карпош
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Каредо Голден Арт - ул.Скупи Карпош

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20201
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Каредо Голден Арт - ул.Скупи Карпош
    Posted: 26-Oct-2022 at 12:07
Ново од Голден Арт во општина Карпош.https://www.facebook.com/photo/?fbid=489907526496478&set=a.458992866254611
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20201
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 26-Oct-2022 at 17:39
Originally posted by stef4o

Овие 4 парцели поред Илинденска се во сопственост на Голден Арт веројатно планираат некаков комплекс згради

Не знам дали се работи за овој потег кој е од десната страна на бул.Илинден или имаат уште некој друг плац купено.

Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20201
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 28-Oct-2022 at 15:49
@spytronicmk

На овој потег ли ќе се гради проектов?
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20201
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 28-Oct-2022 at 15:53
Originally posted by Phiko

Најверојатно не е за оваа нишка, ќе префрлат админс ако треба:

Во Злокуќани, блиску до новите семафори за Бардовци, почнат е поголем ископ на долната парцела. Има активности веќе неколку дена, со работници на патот да регулираат сообраќај кога влагаат и излагаат камионите.

Не видов никаква табла за сега, единствено камионите беа сите со ознаки од Голден Арт.И ова инфо од Phiko пред 7 месеца се совпаѓа со Каредо.

Инаку почнати ли се на терен со ископ/градба?
Која е катноста во овој дел?

Edited by stef4o - 28-Oct-2022 at 15:54
Carpe diem
Back to Top
Phiko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Aug-2020
Online Status: Offline
Posts: 206
  Quote Phiko Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 28-Oct-2022 at 16:52
Сум заборавил да пишам, ама тоа беа археолошки ископини преку цело лето, не се градеше ништо. Не сум поминал подолго време, така да не сум сигурен дали има нешто повеќе.
Back to Top
Ipkisija Meskosa View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 04-Apr-2021
Online Status: Offline
Posts: 34
  Quote Ipkisija Meskosa Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 28-Oct-2022 at 18:08
Јас поминав пред 1 недела, сеуште се занимаваат археолозите, копаат.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20201
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 29-Oct-2022 at 13:40


https://www.facebook.com/photo/?fbid=492170842936813&set=a.458992866254611
Carpe diem
Back to Top
Tooold View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 22-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 84
  Quote Tooold Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 29-Oct-2022 at 14:19
Значи стварно снема атрактивни локации чим ваму се заденале
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 1127
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 29-Oct-2022 at 16:10
Ова и не е така лоша локација, барем нема да биде во иднина. Кога ќе бидат направени клучката и кружниот тек кај Момин поток, мостот на Љубљанска и евентуално некогаш реконструкција и проширување на Скупи, ќе се добие добра конекција со City Mall, парк итн. Кејот и пешачкиот мост кај Систина се исто достапни за точак/тротинет, а во ДУП-ов има и зеленило кај Љубљанска.

Сигурно со далеку повисоки цени ќе настапат од да речеме зградите кај МакАутоСтар или нивниот проект спроти Sky City, 4 степени. Освен ако набрзо не почне масовно да се гради на Илинденска, па да имаат проблем со продажба.Смешно е во ДУП-ов што покрај кеј предвидуваат Г објекти (лесна незагадувачка индустрија / сервиси), сигурно во иднина тие маркици ќе се пренаменат во домување, хотeли, деловни или сл.

Карпош ДУП ССЗ 02 Блок 6
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20201
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 29-Oct-2022 at 17:17
Originally posted by Tooold

Значи стварно снема атрактивни локации чим ваму се заденале


Па не би рекол дека нема атрактивни локации,туку инвеститорите се помалку сакаат да влегуваат на места каде има многу сопственици на имот(куќи) и преферираат локации кои се државни или приватни но со помал број на сопственици(складишта,магацини,погони,паркинзи).
Ако го разгледаме портфолиото на ГА може да се види дека само 9 згради (ГА 01-ГА09) се градени на место на бараки во Стар Аеродром а големиве комплекси Урбан Гарден,4 степени,Каредо се на парцели кои биле магацински,празни простори.
Дури цели населби како Реонски Центар Аеродром,Станбена населба Лисиче никнаа на ниви и државни парцели.
Исто е и со големиве проекти,Џеваир Скај Сити,Дајмонд,Комплекс Гранд,Ист Гејт Ливинг,Моди Ливинг,Корнер Резиденс,Порта Супериум,Аквадукт Резиденс,ДДС Билдинг и мноштво други.
Па дури и цела десна страна од Илинденска е со празни простори,некои перални,отпади и слично затоа и таму инвеститорите имаат голем интерес.
Но од друга страна затоа ги имаме трите маала во Центар(Ново,Маџир,Крњево) кои се и уште долго ќе бидат големо ругло во градот со оглед на тоа дека парцелите таму имаат многу голем број сопственици со нерешени имотно-правни односи па со самото тоа големите компании не се решаваат да влезат во игра на овие локации и препуштено е на помалку познати фирми од кои ретко која дава пристоен изглед на објектот.

Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20201
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 02-Nov-2022 at 16:27
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20201
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 11-Nov-2022 at 08:14
Армирање на темелни стопи и припрема за бетонирање на столбови.

https://www.goldenart.mk/dnevnikot-na-edna-zgrada-karedo/
Carpe diem
Back to Top
Phiko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Aug-2020
Online Status: Offline
Posts: 206
  Quote Phiko Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 13-Nov-2022 at 14:40
Originally posted by stef4o


И ова инфо од Phiko пред 7 месеца се совпаѓа со Каредо.

Инаку почнати ли се на терен со ископ/градба?
Која е катноста во овој дел?Originally posted by Phiko

Сум заборавил да пишам, ама тоа беа археолошки ископини преку цело лето, не се градеше ништо. Не сум поминал подолго време, така да не сум сигурен дали има нешто повеќе.Денес поминав, сепак можно е да е таа локација, археолозите се имаат поместено на парцелата на исток од оваа, а тука има кран монтирано, и се работи интензивно, се гледа ископот.
Edited by Phiko - 13-Nov-2022 at 14:40
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20201
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 22-Nov-2022 at 18:04
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20201
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 30-Nov-2022 at 09:36
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20201
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 05-Jan-2023 at 12:13
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20201
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 10-Jan-2023 at 13:15
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20201
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 16-Jan-2023 at 13:24
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20201
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 03-Feb-2023 at 18:30
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20201
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 06-Feb-2023 at 18:43
Carpe diem
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.