build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Стиродур под ламинат за израмнување?

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
MindyMax View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 14-Nov-2022
Online Status: Offline
Posts: 1
  Quote MindyMax Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Стиродур под ламинат за израмнување?
    Posted: 14-Nov-2022 at 15:02
Здраво дечки, реновирам (многу) стар стан и се случи ситуација каде кошулицата на ходникот ќе испадне повисока за неколку сантиметри од другите соби каде што ќе се става ламинат. Во собите веќе има ставено добра, рамна кошулица и не би сакале повторно да ставаме нова и рамниме таму. Во ходникот ќе се ставаат и плочки така што сè на сè претпоставувам дека разликата од ходникот со ставени плочки, до кошулицата во собите ќе дојде околу 5-6 цм каде би морало да се појави праг.

За да го избегнеме тоа и да биде рамен преминот, од мајсторите беше предложено во собите да се постави стиродур, врз него филц и потоа ламинат (имам избрано 10мм дебел ламинат). Но, од тоа што читав доколку има голема фрекфентност местото или голема тежина од мебел, стиродурот може да попушти и да стане подот нерамен, што секако ќе доведе до побрзо оштетување.

Дали имате искуство со ваков зафат, кое е вашето мислење?

Дополнително, ако стиродур не е добро решение, која е алтернативата? Дали има поиздржлив материјал што не би пропаднал со користеност погоден за ситуацијава?
Back to Top
Leo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 02-Mar-2022
Online Status: Offline
Posts: 89
  Quote Leo Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 14-Nov-2022 at 22:29
Уф, некако многу како да се 5-6 сантиметри за праг а богами и за стиродур решение.
Јас би одел на раскопување на ходникот,доколку нема подно т.е. цевки од парно.
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.070 seconds.

Copyright ©2007 - 2023  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.