build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Старо Скопје
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Старо Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 50>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Online
Posts: 733
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Старо Скопје
    Posted: 13-Oct-2018 at 20:13еве ја последната фотка од текстот, значи кај тој дел од Камениот Мост до денешниот Архив/Музеј бил најизвиканиот забар во Македонија, може ќе им биде инспирција тоа забите од мастадонтот да ги стават на тоа фонтаната со празно постоље кај Хотел Стонер Бриџер денеска онаа со апстрактните коњи во лет од поило за кои убо ќе беше да кога веќе така ги впрегнале и Крилја да им метнат а ресторанот на хотело да го именуват Пегазин Астал иако доколку реплика од забите на Пелагонискиот Мастадонт навистина се оштроумни ко туристички спин да ги качат таму стоун'бриџери тоа можат да го искористат од спнт да го именуваат ресторат пр. праМамут рестоРан

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Online
Posts: 733
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 13-Oct-2018 at 19:53

еве поголема фотка од Заводот за Хигиена, кој во денешни услови бидејќи физичкото здравје ни е колку толку на нозе, би било логично да се крене како Завод за Политичка Хигиена имајќи предвид колку е загадена психата на македонските граѓани со агитпроп наместо меритпоп политикологија ...

http://www.staroskopje.vestel.com.mk:80/sites/c21/c211zdravstvo.html

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Online
Posts: 733
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 13-Oct-2018 at 00:00

а схс-Санаториумот каде бил до река? може сега ќе го стават екс-југословенскиот ако во Бардовци креваат нов клинички та да нема зорт симболика, иако велат се пишманеле, во секој случај Санаториум треба да е во природа можеби Катланово или пак СЦГ некаде каде би имало ефект и на воздушна бања освен мирно место и распеана шума ...

туку за Архивот ехо инспирација може да се каже бил микс меѓу некогашната зграда на Завод за Хигиена и зградата на Сојуз за Аграрни Кооперации, дозна ли некој каде била вторава?
Originally posted by beTonOriginally posted by Staro Skopje


Edited by Zelenikovo - 13-Oct-2018 at 00:03
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 524
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 11-Oct-2018 at 19:47
Кога Вардар беше река...
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 162
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 11-Oct-2018 at 19:04
Да бидам искрен кога ќе го погледнам кејот каков бил ми изгледа неколкупати поубав од кејот на Мајна во Франкфурт. Посебно на таа сликата погоре... огромна пешачка патека покрај реката, тревна површина, прекрасни дрвореди, огромен простор, слобода... За жал сето тоа е заминато во неповрат.
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 698
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 11-Oct-2018 at 16:59
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11661
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 27-Jul-2018 at 20:25
Наидов на некои фотографии во боја...

Повеќе на https://skopjeandme.com/2016/04/08/skopje-1954/
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1359
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 26-Jul-2018 at 12:52
Originally posted by hcitrS

pa zatoa lokacijata e odbrana kako lokacija za spomen kukjata na Majka Tereza.

Мислам дека подобро ќе беше тука да се изгради католичка црква Свети Мајка Тереза.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1359
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 26-Jul-2018 at 11:38
Центар


Градска болница, тогашен Окружни уред за осигурање радника


Плоштад


Саемот под Кале


Собрание


Плоштад

delcampe
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11661
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 26-Apr-2018 at 17:48
Првпат ја гледам фоткава од млин „Балкан“.
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1359
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 26-Apr-2018 at 15:05
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3371
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 13-Mar-2018 at 11:59
Збирка разгледници од старо Скопје од пред 1946 година, објавени од Дигиталната библиотека при НУБ „Св. Климент Охридски“: http://www.dlib.mk/handle/68275/472/recent-submissions
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11661
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 12-Mar-2018 at 12:10
Противпожарна служба во Скопје, веројатно некаде во 1930-те години

извор: твитер

За сè има вторпат
Back to Top
ljupchov View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 15-Feb-2018
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ljupchov Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 16-Feb-2018 at 12:16

Back to Top
ljupchov View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 15-Feb-2018
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ljupchov Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 15-Feb-2018 at 12:33
Дали е ова стара рампа?
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7069
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 07-Feb-2018 at 00:06
Многу ми е кеиф кога ќе ископам фотки на интернет од досега за мене невидени агли од Скопјево, еве на пример оваа аеријална, кај што се гледа плоштадот во неговите најрани години на формирање
(тапа сум со url-ови, па затоа еве го линкот)

https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/26908019_1176582272471753_1554909546490887289_n.jpg?oh=7ca60723a50eda2f2d69baf6337d860a&oe=5B1AA256

Edited by zabegan - 07-Feb-2018 at 00:10
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11661
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 03-Feb-2018 at 20:17


Кхм, кхм

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=540&PID=219264#219264

Edited by Џоле - 03-Feb-2018 at 20:17
За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2400
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 03-Feb-2018 at 19:47
остаток од старото скопје.

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11661
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 18-Dec-2017 at 11:56
Непознато Скопје - Клиничкиот центар бил полјана за спортски игри

Многу специфики и интересни детали од старо Скопје денес се заборавени. Она што некогаш било сензација, забава, традиција, популарно собиралиште, денес е останато во сеќавањата само на највозрасните генерации, и тоа од нивната најрана детска возраст. Од денешен аспект се чини неверојатно како некогаш изгледала топонимијата на градот. Просторот на Клиничкиот центар денес е речиси во центарот, а некогаш бил далечна периферија. Слично како и некои од пределите на паркот, Чаир или Кисела Вода. Походот на урбаното и модерното време си го чинел своето. На просторот на Клиничкиот центар некогаш се одело на излет, или на одбележување на некој верски, народен празник. Особено што на тој празен простор на падините на Водно се наоѓало Тасиното чешмиче, кое било особено популарно, а постои и денес.

Но најважниот белег на тој простор го давале спортските игри и традиционалните слетови што се одржувале тука. На некои од тие настани присуствувале и до 15.000 гледачи. Особено е занимлив податокот дека импровизираните седишта и главната трибина биле поставувани на ридот веднаш до чешмичето. Оттаму се отворал целосен поглед врз празниот простор кон градот, со малобројни објекти и ретка населеност. На некои од фотографиите, во далечината, се наѕира објектот на познатиот Млин Балкан. Слетовите и спортските игри, кои најчесто биле проследени и со народни песни и игри, биле во организација на Соколското друштво од Скопје. Што претставувале соколските друштва и на кој начин тие функционирале?

Повеќе на
http://novamakedonija.com.mk/NewsDetail?title=%D0%9D%D0%B5%D0%BF%D0%BE%D0%B7%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%BE-%D0%A1%D0%BA%D0%BE%D0%BF%D1%98%D0%B5--%D0%9A%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%B8%D0%BE%D1%82-%D1%86%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B0%D1%80-%D0%B1%D0%B8%D0%BB-%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D1%98%D0%B0%D0%BD%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D1%81%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%82%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%B8%D0%B3%D1%80%D0%B8&id=e8b89ba1-eaa4-4eb4-b741-faab7a0f22a5За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7069
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 02-Dec-2017 at 16:41
пре би рекол дека минарето во средина е на Араста, оваа другава не знам која би била
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 50>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.