build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Старо Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 55>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 02-Jul-2008 at 11:41
Fala Emir! Jas sum dejan btw
Back to Top
evolutionary View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 198
  Quote evolutionary Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 06-Jul-2008 at 08:07Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 06-Jul-2008 at 09:21
Bravo
Back to Top
evolutionary View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 198
  Quote evolutionary Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 06-Jul-2008 at 11:38
Thx
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9128
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 06-Jul-2008 at 18:01
фини фотки. Некои од нив гледам за прв пат Thumbs%20Up
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3523
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 08-Jul-2008 at 01:14
 Thumbs%20Up ...имаме и поорганизирани презентации на нет но треба малку кураж и од државата што засега е само дадена на ситно чинивче преку развојни стратегии за туризмот и културата...


Аеродромската зграда на аеродромот “Скопје”

Лет над старо Скопје Thumbs%20Up Thumbs%20Up Thumbs%20Upсето ова е прилично добро но се додека не се удри со закон по сите (правни субјекти што се во некаква релација со културата и туризмот, па зошто не и маркети, трафики, институции...) да мораат во најмала рака да поседуваат обележја од градот или да нудат сувенири, двд, книги, па ако неможат сами државата преку консигнација да ги снабди, само така ќе видиме некаков аир од наследството на кое печалат сите само не ние самите... пр. RESTAURANT STARO SKOPJE София  или  ЗИДНИ САТОВИ Београд
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 08-Jul-2008 at 02:44
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 08-Jul-2008 at 09:07
Фала за линковите бетон особено првиот Cheers
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3523
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 09-Jul-2008 at 13:05
од тука е изваден деталот со летот на авионот над старо скопје


а еве подоле извадок од истиот филм каде се гледа сцена од некакво славје
 
незнам дали е од феноменот нова година или нешто друго но интересно е дека декорот на плоштадот тогаш бил далеку подобар од денешниов Applause
 
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 09-Jul-2008 at 13:13
Да, од една страна многу поубаво беше. Немаа палми тогаш низ плоштадот
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 12-Jul-2008 at 12:12
eve dve AERO fotki od Skopje :"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 12-Jul-2008 at 17:15
Прв пат го гледам предземјотресно Скопје од агол како на првата фотка Thumbs%20Up
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 12-Jul-2008 at 17:19
toa zgradata sproti denesen holidej in, izgleda bil filoloski fakultet  ili ne znam koj fakultet potocno a drugite objekti ne mi se poznati
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 22-Sep-2008 at 20:14
Veruvalo ili ne mene mi dadoa deneska edno cd od staro skopje, i tipot mi kaza deka toa cd bilo od Arhiv na Makedonija , i deka ne bi trebalo da go kopiram , mu trebalo na nego edno kopje, no kako i da e ja uzpat napraviv i edna kopija i za mene, i sto e najtragicno spored mene, ima nekolku fotografii od staro skopje, no da vi kazam pravo iznenaden sum ARHIV NA MAKEDONIJA da poseduva tolku malku fotki , a jas ne sum ni ARHIV na mak, nitu pak ARHIV na SK , no sepak imam pogolema arhiva od niv )
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 22-Sep-2008 at 22:49
Па ваљда тоа не е све што имаат Wink
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 22-Sep-2008 at 22:55
Ти мислиш дека не е тоа се што имаат ?. Мислам дека немаат повеке од толку ,а можеби тоа не е све што имаат затоа што ние имаме нешто што тие го немат а?
Ептен се сиромашни за вакви работи во архивот, мислам дека треба повеке да соработуваат со турција во ова поле.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
evolutionary View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 198
  Quote evolutionary Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 24-Sep-2008 at 13:19
Pogled na gradot, oficerskiot dom i stariot drven most:Kameniot most:Kursumli An:Crkvata Sv. Spas, vo portata e grobot na skopskiot vladika FirmilijanovBurmali dzamija:"Sultan Murat", najraskosnata dzamija vo Skopje:Pogled na dzamijata "Mustafa Pasa" od Bezistenot:"Tabane" (stara zgrada kade sto se stavi koza) i novite opstinski bolnici:Pazaren den vo carsijata:Idadija (b. turska gimnazija), togas Ucitelsko skolo:Sv. Bogorodica, Soborna crkva vo Skopje:Crkva Sv. Dimitrija:Kursumli An, odvnatre:Suli An, odvnatre:Pogled na dzamijata Sultan Murat i na Saat Kulata:Premer na Vardar:Prevoz na geodetski instrumenti vo Skopje:Kameni most:
Edited by evolutionary - 24-Sep-2008 at 14:23
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7823
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 21-Oct-2008 at 23:20
еве едно добро видео од Скопје низ времето, на крај има неколку слики од скопје по земјотресот кои прв пат ги гледам Smile
Edited by lslcrew - 22-Oct-2008 at 00:49
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7823
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 25-Nov-2008 at 22:38
еве една за жал матна слика од предземјотресно скопје, не не е од земјотресот, од бомбардирањето во Втора Светска Војна, кога сите главни, тогаш југословенски градови биле бомбардираниEdited by zabegan - 25-Nov-2008 at 22:43
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 25-Nov-2008 at 23:48
Јас не ја гледам сликава Dunno
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 55>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.265 seconds.

Copyright ©2007 - 2023  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.