build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Старо Скопје
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Старо Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3536373839 51>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1470
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #721 Posted: 11-Jul-2015 at 14:48
Некој праша каде се наоѓала зградава


На разгледницата, испратена во 1917 го пишува ова. Не можам ништо да прочитам, можеби пишува каде е.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 717
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #722 Posted: 11-Jul-2015 at 21:16
Тоа е археолошкиот музеј изграден во 1914

Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #723 Posted: 15-Jul-2015 at 13:56


Poveke na

https://picasaweb.google.com/110378151546909717080/SlikiOdStaroSkopje

Edited by makonix - 15-Jul-2015 at 13:57
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #724 Posted: 15-Jul-2015 at 14:00
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #725 Posted: 15-Jul-2015 at 14:00
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #726 Posted: 15-Jul-2015 at 14:00
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #727 Posted: 15-Jul-2015 at 14:01
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #728 Posted: 15-Jul-2015 at 14:05
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #729 Posted: 25-Jul-2015 at 22:03
Скопје 1913

Edited by jyvation - 25-Jul-2015 at 22:04
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #730 Posted: 25-Jul-2015 at 22:10


Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1470
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #731 Posted: 25-Jul-2015 at 22:57
Трговци


Трговската академија (кај денешно Југодрво)


Плоштад


Мелница „Балкан“


Воената болница „Црвена Полумесечина“ кај денешно сајмиште


ОУ „Доситеј Обрадовиќ“
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1470
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #732 Posted: 25-Jul-2015 at 22:58
Трговската академија


Медресата на Илинденска


Универзитетот

Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1470
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #733 Posted: 26-Jul-2015 at 19:58
Ова е родната куќа на Тереза?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Martin_E View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 27-Jul-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Martin_E Quote  Post ReplyReply #734 Posted: 27-Jul-2015 at 23:35
Кејот на Вардар   (Bibliothèque nationale de France / gallica.bnf.fr)Еврејско мало и десниот брег на Вардар. (Bibliothèque nationale de France)
Главната улица од камени мост што води накај чаршија. Денеска плоштад Филип 2. 1906 год. (http://www.onb.ac.at/)Главната улица од камени мост што води накај чаршија. Денеска плоштад Филип 2. 1906 год. (http://www.onb.ac.at/)Денеска плоштад Филип 2. Се гледа почетокот на камени мост. 1906 год.(http://www.onb.ac.at/)Турска пошта ( Рубин) и подоле од левата страна Свети Спас. 1906 год . (http://www.onb.ac.at/)Бит Пазар со поглед на Иса-бегова џамија. 1906 год. (http://www.onb.ac.at/)Мустафа Пашина џамијаСаат КулаСерава како канал, локација непозната.

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12003
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #735 Posted: 28-Jul-2015 at 17:08
Одлична серија!

Отоманската банка

Ottoman Bank Skopje (Uskub) Branch by SALTOnline, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12003
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #736 Posted: 07-Aug-2015 at 14:52
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12003
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #737 Posted: 07-Aug-2015 at 14:52
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #738 Posted: 23-Aug-2015 at 12:38
Погледнете како изгледаше првото кино во СкопјеКино Вардар

Кино Вардар во четириесетите години од минатиот век.Во периодот меѓу двете светски војни Скопје ги имаше следните кина:Зрински, Аполо (опожарено и на негово место изградено киното “Корзо“), Балкан, Вардар, Капитол и Уранија.

http://www.skopjeinfo.mk/gradot/355241524/poglednete-kako-izgledase-prvoto-kino-vo-skopje-foto
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1470
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #739 Posted: 23-Aug-2015 at 20:36
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1470
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #740 Posted: 23-Aug-2015 at 20:50
http://www.europeanfilmgateway.eu/node/33/skopje/multilingual%3A1/pagingmlkZW8tNS00LWltYWdlLTUtNC1zb3VuZC0xLTQtcGVyc29uLTEtNC10ZXh0LTEtNA==
Со URL BBCode не работи, па ќе го објавам вака. На 2ра страница има промо видео за Југославија и видео од реципрочната посета на Чехословачка делегација на Југославија во кои има инсерти од Скопје (со фокус на 21от Пешадиски пук) од 1926та. Со пребарување „Skoplje“ има и видео од земјотресот.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3536373839 51>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.