build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Старо Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 49505152>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12960
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1001 Posted: 19-Feb-2019 at 20:03
Една воздушна

За сè има вторпат
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 735
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #1002 Posted: 22-Mar-2019 at 18:51
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 735
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #1003 Posted: 19-May-2019 at 20:26
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2061
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1004 Posted: 26-Jul-2019 at 22:31
Фотографии преземени од snappygoat.com. На линкот има многу повеќе, а голем дел од нив се од вики-проектот за дигитализација на Државниот Архив на Република Македонија.

Слобода!


Карпош


Пробивање пат. Претпоставувам дека сликава е од пред земјотресот


Турскиот театар; изграден во 1909 година, уништен во пожар 7 години подоцна


Плоштадот


Народниот театар


1917


Edited by Staro Skopje - 26-Jul-2019 at 22:32
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2061
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1005 Posted: 16-Jan-2020 at 18:34
Една од подобрите слики од старо Скопје - одлично се гледа просторот помеѓу плоштад Слобода и Вардар. Сликано кон самиот крај на 20тите или почетокот на 30тите

Целосна резолуција: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a4/Pogled_kon_centarot_na_Skopje%2C_pred_zemjotresot.jpg (Wikipedia проект за дигитализација на Државниот архив на Република Македонија, 2017)Детали:

Раскрсницата Илинденска-Св. Климент Охридски. Челно се гледа куќата Поленак, која постои и денес, а спроти неа сега е зградата на Владата


Помеѓу Илинденска и Орце Николов. Објектот лево од малата уличка која ги сече бил музичко училиште, а на полјанката карши него денес е споменикот на ослободителите.


Касарна, Калето, затворот, Мустафа-пашината и Јаја-пашината џамија


Улица Максим Горки. Зградата лево била основно училиште, а таа до неа сѐ уште постои. Се гледаат и швајцарската амбасада и палата Читкушеви.


Плоштад Слобода. На полјанката лево подоцна е изграден домот на градежнициПовоена слика од женската гимназија, изградена кон почетокот на 30тите и срушена за време на земјотресот и музичкото училиште (втората зграда од лево)

Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2061
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1006 Posted: 19-Jan-2020 at 18:49
Ректоратот, правниот, економскиот и филозофскиот факултет; спроти Холидеј Ин


Саат кулата, Султан-Мурат, Св. Богородица, суд


Денешна ул. Никола Вапцаров


Офицерски


Плоштадот

Преземено од фб
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2061
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1007 Posted: 21-Feb-2020 at 21:17
Ретки снимки од Бигорски, Охрид и Скопје од 50-тите. Еве што велат за Скопје (9:23-9:58), колку што успеав да сфатам од auto generated captions, нарацијата и некои мои исправки; уште има грешки:

C'était Skopje à la veille du treblement de terre. Les Macédoniens avait engagé beaucoup d'efforts pour transformer cette petite ville provinciale en un grand centre moderne. Les tendances contemporaines ont ils droit sur les traditions, mais souvent les missions des immeubles de plusieurs étages à la place d'edel mesure on s'efforce de conserver la couleur locale et les ensembles architectonique caractéristiques. Or il faudra maintenant reconstruire tout Skopje de son encontre.

Ова беше Скопје непосредно пред земјотресот. Македонцие вложија огромен труд да го преобразат овој мал провинциски град во голем современ центар. (Лошо запишана реченица). Сега ќе биде неопходно да се реконструира целиот град.

Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12960
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1008 Posted: 03-Mar-2020 at 09:47
Макпетрол низ годините. Бензинската станица е некогашна БС 002 Партизанска. Најверојатно сликана некаде околу 1956-58 година.
https://www.facebook.com/makpetrol.ultra/photos/a.1423992537868558/2617557251845408/?type=3&theater
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12960
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1009 Posted: 24-Mar-2020 at 15:57


Edited by Џоле - 24-Mar-2020 at 15:59
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2061
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1010 Posted: 27-Mar-2020 at 23:09

Подоцна Централен комитет на Сојузот на комунистите на Македонија. Како и обично рендерот е далеку подобар од реализацијата.
Edited by Staro Skopje - 27-Mar-2020 at 23:10
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2061
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1011 Posted: 14-Apr-2020 at 23:14

Извор: delcampe.net
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2061
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1012 Posted: 19-Apr-2020 at 13:37
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5529
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1013 Posted: 19-Apr-2020 at 16:40
Буњаковец(од твитер)

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12960
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1014 Posted: 13-May-2020 at 09:07
Поставување на водоводни цевки на Камениот мост во Скопје (од твитер, @AleksandarSrb)


За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2061
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1015 Posted: 15-May-2020 at 13:09
1945-1948
Извор и повеќе фотографии: delcampe.net
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2061
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1016 Posted: 15-May-2020 at 13:10
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2061
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1017 Posted: 15-May-2020 at 13:10
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12960
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1018 Posted: 17-May-2020 at 19:34
1930-ти години (од твитер, @AleksandarSrb)

За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2061
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1019 Posted: 19-May-2020 at 14:24
Воена болница на Кале за време на Првата светска војна
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2061
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1020 Posted: 19-May-2020 at 14:36
Конечно слика одблизу на Црвениот Крст кај денешно Зелено пазарче; период на Прва светска војна


Денешен Археолошки


Слика од Камени


Ул. Македонија


Бугарска окупација, ПСВ
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 49505152>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.