build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Старо Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 7891011 55>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
anDarko View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote anDarko Quote  Post ReplyReply #161 Posted: 12-Mar-2009 at 11:24
првата слика мислам дека е објектот кој бил порано спротивно од градска болница, попречно поставен спрема парламентот - сега тука е блок од градски ѕид (означен со црвено).



објектот во жена борец мене ми делува како станбен објект.

инаку кафанчето всушност и не е Паб Лондон, туку ресторанот на Гранд Хотел Македонија (лепенка до објектот каде сега е Паб Лондон). Хотелот се срушил - на негово место е изграден скоро идентичен објект, а во приземјето сега е Кафе Тренд.


Edited by anDarko - 12-Mar-2009 at 11:34
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #162 Posted: 12-Mar-2009 at 12:31


Мене пак ми делува дека зградата за која зборите е оваа прикажана на слика 2 подолу во цитатот.

Добри слики Дарко дефинитивно некои од нив ги гледам прв пат вклучувајќи ги и цитираниве.

Originally posted by anDarko


1



2


Back to Top
anDarko View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote anDarko Quote  Post ReplyReply #163 Posted: 12-Mar-2009 at 14:08
pbanks, таа не ли е сепак зградата на телеком (тогаш ПТТ) кој мислам дека делумно е и сега задржан - белата коцкаста зграда која сега е задскриена од бетонскиот комплекс на телеком?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #164 Posted: 12-Mar-2009 at 14:45
Originally posted by anDarko

pbanks, таа не ли е сепак зградата на телеком (тогаш ПТТ) кој мислам дека делумно е и сега задржан - белата коцкаста зграда која сега е задскриена од бетонскиот комплекс на телеком?


Можеби си во право, јас само шпекулирам.

Зградата кај парламентот која ти ја посочуваш никогаш на немам убаво видено на слика, секогаш е фатен некој ќош нејзин и оваа сликава од нејзе што ти ја постиршае е најдобра што ја имам видено до сеа.

Можеби Владимир може да ни појасни повеќе околу ова прашање.
Back to Top
anDarko View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote anDarko Quote  Post ReplyReply #165 Posted: 12-Mar-2009 at 16:06
еве текст од новинарот на Њујорк Тајмс кој бил во Скопје за време на земјотресот. Мошне интересно

http://www.balkanalysis.com/2009/03/11/quake/

Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #166 Posted: 12-Mar-2009 at 18:59
Previous
Тоа беше пошта која е на истото место ко денес
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #167 Posted: 12-Mar-2009 at 21:21
А зградата во жена парк?
Back to Top
spark View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 23-Feb-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote spark Quote  Post ReplyReply #168 Posted: 13-Mar-2009 at 14:50
ApplauseApplauseApplauseApplauseApplauseApplauseApplauseApplauseApplause
super stvarno!
bas mi e drago so ima luge so vodat smetka i RABOTAT za gradot. prekrasni sliki! i ovie i onie na drugite temi.
posto baram neso konkretno - nemav vreme skroz sve da iscitam, ama bi se nadovrzala na eden muabet vo vrska arhiv:privatni kolekcii. imam nekoi soznanija u vrska so arhivot i znam da receme deka nemaat ni asolni kompjuteri kamoli pa skener za da ja sredat dokumentacijata. u tek e mi se cini eden proekt za digitalizacija na site institucii (ne znam dal i arhivot ke e vklucen u toa).
kako i da e - ova mi bese zborot: mozda drzavnite institucii ne praat kko so treba (so od nemanje oprema il znaenje il zelba) ama mozda e toa i nasa greska - posto i arhivot e nas. i u nasa korist e da funkcionira dobro, pa zaso da ne im se dadat materijalite? so znam, bar ja mislam taka. ako vise se digitalizirani, so znaci 20 den. za cd na koe sve bi se prebacilo? ova e samo sugestija na tema privatno - javno i nasiot odnos kon toa.
i, imam 1 prasanje - dali nekoj ima nekoja fotografija od korzoto? ama bas korzo. na strana 7il 8 od temava imase edna koja najverojatno e toa, ama zbunuvacki e sto ima samo mazi. imam informacija za nacinot na koj se dvizele lugeto vo toa vreme: Во 1930 год. полициската станица на градот Скопје издала наредба за однесување на корзото. Со оваа наредба било одредено движењето на корзото, шетачите на улицата да се движат по  десната , а да се враќаат по левата страна.
bi bilo ubavo da ima i vizuelna prezentacija na istoto, ama nikako da najdam
i use ednas - super ste! bas se izraduvav
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #169 Posted: 18-Mar-2009 at 07:00
 


Edited by vardar - 18-Mar-2009 at 07:03
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #170 Posted: 19-Mar-2009 at 00:03
Сликава е од 1966


Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #171 Posted: 19-Mar-2009 at 00:10
можам да замислам колку грдо изгледале тогаш огромни блокови меѓу стари маала Crazy Roll%20eyes
претпоставувам ова на сликава е комерцијална?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #172 Posted: 19-Mar-2009 at 00:13
Originally posted by zabegan


претпоставувам ова на сликава е комерцијална?


Yes
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #173 Posted: 22-Mar-2009 at 21:02

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #174 Posted: 25-Mar-2009 at 09:00

за филијалата на француската  ложа гранд ориент...   

НАРОДНА БАНКА

  Тек након ослобађања током Балканских ратова, а нарочито после Првог Светског рата, започиње значајнији развој банкарства у Скопљу. Своје филијале међу првима су отвориле Француско-српска банка 1913. године, преузимајући све дотадашње послове Отоманске банке, Прва хрватска штедионица у 1922. години и београдска Јадранско-подунавска банка у 1930. године што је доба - слично као и ових дана - америчке/глобалне привредне кризе. У међувремену отворене су и Београдска задруга, Земаљска банка, Скопска извозна банка, која је заједно са Лесковачком централном банком изградила савремену хидроцентралу на реци Пени у Тетову, а такође је поседовала и велико земљиште на којем је касније изграђено савремено Скопље, затим Трговачко-индустријска банка „Вардар“, па је 1923. године, на иницијативу Призренске и Пећке банке, основана банка „Стара Србија“ итд. Ипак, и поред бројних банки и штедионица, три најважније биле су: Државна хипотекарна банка, која се истицала комуналним зајмовима помоћу којих су изведени скопски водовод и хидроцентрала „Матка“ – није на одмет подсетити да су обе ХЕЦ и водовод и данас у погону - а чија се филијала налазила уз сами трг, на првом спрату Дома трговачке коморе, управо ту где је данас дискотека; затим Поштанска штедионица и Филијала Народне банке, која је била друга по величини пласмана.

  Скопска филијала Народне банке је била формирана 21. априла 1913. године. Убрзо после почетка рата, током 1915. године, банка и све вредности су пресељене у Марсеј, Француска, да би филијалу поново отворила 15.октобра 1920. године.

Њена главна делатност су били мењачни кредити, али је била и од веома важне помоћи трговцима који су после 1928. године хтели да буду присутни на иностраним тржиштима као извозници. Оваквим поступцима, Народна банка је значајно допринела стабилизацији тржишта новца јефтиним кредитима које је одобравала привреди и локалним банкама. Следствено оваквим утицајем, банка се 1936. преселила у палати изграђеној 1932. године на најпрометнијем месту у граду: на Градском тргу, одмах преко пута велелепног Официрског дома с ким је чинила пандан и формирала величанствену капију ка мосту Цара Душана. Пројекат нове зграде Филијале Народне банке која је захватала велику површину урадио је Богдан Несторовић, а чинила су је два крила, уз доста полукружних елемената у основи подсећајући на подковицу. Имала је сутерен, приземље и три спрата, као и две куле са предње и задње стране објекта. На приземљу су биле канцеларије банке, шалтери и трезори, док је на сваком од спратова било по пет станова и купатила. Фасада је била од вештачког камена, осим на трему који је био израђен од природног мермера.

  Поред велике улоге коју је банка имала у развоју трговине, заната и индустријске производње, она је активно учествовала и у формирању града. Тако се јавила као инвеститор изградње Поште, железничке станице, зграде Банске управе (данашња Скупштина Републике Македоније), аеродрома и многих других објеката из тог периода који су и данас актуелни, нарочито у пројектима, а о којима је било и биће речи у „Слову“.

srbi.org.mk

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #175 Posted: 26-Mar-2009 at 22:22

од српска архива по окупирањето на МКД 1912-1913

Скопје и дел Прилеп 

.

од бугарска  печатена пропаганда  наменета за запад и прекројувањата во версај,  1919 Македонија во слики

Скопје

   

повеќето слики се од периодот пред и непосредно по илинденското востание 

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #176 Posted: 26-Mar-2009 at 22:28
паланка еј!
ама сепак на кејот на вардар и тогаш имало интересни градби, штета што ништо од тоа не е зачувано
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #177 Posted: 04-Apr-2009 at 19:42

па и не е баш паланка за тоа време, во секој случај трипати помал град од Битола  на крајот  од 19ти век со само ~30.000 жители...

инаку гледано од денешна перспектива чудно е зошто толку мали градови, а впрочем реалноста е таа дека истите тие биле на секои две три декади опустошувани дали од катастрофи, војни или болести, а и во главно бидејќи станувало збор за аграрно а не индустријализирано општество градот како појава не бил најдобар избор за обичниот човек, освен аристократијата, администрацијата, војската, занаетчиите, кабадаите и патниците како и нивните исполџии таму не се наоѓало место за поинаков живот, освен пазарите како средиште за локална трговија...

Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #178 Posted: 22-Jun-2009 at 15:32
Има на фејсбук група „Скопје како што го памтат старите скопјани“ и има еден тон слики од периодот од 1920-ти до 1970-ти. Мнгоу од нив се дрпнати од овде, но еве некои што и ние ги немаме

1. Хотел Македонија



2. Собранието пред да се нареди фасадата со мермер



3. Не знам што е можеби Владимир знае да каже






Edited by La Linea - 22-Jun-2009 at 15:34
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #179 Posted: 22-Jun-2009 at 15:35
Originally posted by La Linea

Има на фејсбук група „Скопје како што го памтат старите скопјани“ и има еден тон слики од периодот од 1920-ти до 1970-ти. Мнгоу од нив се дрпнати од овде, но еве некои што и ние ги немаме


Интересно е да се има збир на слики од Старо Скопје на Фејсбук.
Прееска баш се задлабочив во нив гледајќи ги, башка што постојано се поставуваат нови.

Линк
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #180 Posted: 22-Jun-2009 at 22:19
ла линеа, тоа на третата слика мислам дека е хигиенскиот завод, мислам дека го имавме порано, но не сум сигурен
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 7891011 55>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.