build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Старо Скопје
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Старо Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1718192021 51>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #361 Posted: 12-Oct-2011 at 00:35
Previous
оваа солика сме ја имале порано, би требало да ти даде најубава претстава, ако можеш да се ориентираш


Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
anDarko View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote anDarko Quote  Post ReplyReply #362 Posted: 22-Oct-2011 at 20:03

Плоштад Слобода, спроти денешната гимназија Ј. Броз, 1950ти.


Поглед на денешниот Жена парк, 1950ти.


Поплава на денешната ул. Македонија, во делот на католичката црква Св Срце Исусово (денес локација на Спомен куќата на Мајка Тереза). 1916 год.
Back to Top
anDarko View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote anDarko Quote  Post ReplyReply #363 Posted: 22-Oct-2011 at 20:04


Back to Top
anDarko View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote anDarko Quote  Post ReplyReply #364 Posted: 22-Oct-2011 at 20:05

Back to Top
anDarko View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote anDarko Quote  Post ReplyReply #365 Posted: 22-Oct-2011 at 20:05

Скопје, воен камп на тврдината Кале, околу 1915 год.
Back to Top
anDarko View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote anDarko Quote  Post ReplyReply #366 Posted: 22-Oct-2011 at 20:06

Поглед на Скопје, 1920ти.
Back to Top
anDarko View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote anDarko Quote  Post ReplyReply #367 Posted: 22-Oct-2011 at 20:14

Манастир Св. Андреја, Матка, близу Скопје. 1923 год.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9072
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #368 Posted: 22-Oct-2011 at 20:30


Неколку слики кои ги гледам прв пат Cheers
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #369 Posted: 23-Oct-2011 at 00:29
Originally posted by anDarko


Манастир Св. Андреја, Матка, близу Скопје. 1923 год.
Оваа фотографија е многу интересна. Дали приметувате, сликана е пред изградбата на ХЕЦ Матка и езерото. Дали можеби има некој фотографија од Маврово пред изградбата на езерото?
אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו
Back to Top
The Man View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 135
  Quote The Man Quote  Post ReplyReply #370 Posted: 23-Oct-2011 at 10:55
Имам дома една книга, која му била подарена на мојот покоен дедо, насловена „Скопје 1963-1973“.

Originally posted by Скопје 1963-1973


Избор и редакција
Ристо Галиќ
Тихомир Арсовски

Издавач
Собрание на град Скопје

Печат
Графички завод „Гоце Делчев“ - Скопје


За жал, немам скенер. Доколку некој е заинтересиран за оваа книга што во себе содржи доста голем број на слики на пред и послеземјотресно Скопје, би можел да му ја позајмам. Според мене, голема штета е оваа книга да ја нема во електронска форма, а со тоа автоматски да биде и достапна на голем број на лица.
Back to Top
anDarko View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote anDarko Quote  Post ReplyReply #371 Posted: 23-Oct-2011 at 17:59


Back to Top
anDarko View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote anDarko Quote  Post ReplyReply #372 Posted: 23-Oct-2011 at 18:16
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #373 Posted: 23-Oct-2011 at 18:45
Кога сме кај старо скопје, некој од постарите во форумот ако знае ифнромација за овој објектДали било некоја куќа или пак некоја Кула до камени мост? од секогаш сум сакал да соберам информации за овој објект, пошто и во други градови низ отоманската држава еве пример да речеме во босна во 2-3 града до камените мостови стојат такви кули пример зимам Мостар, па можда ова била некаква кула или кукичка ? ако некој знае нешто нека каже ,и една друга фотографија која се обидувам одамна да ја лоцирам но никако не успевам некаква порта во Скопје каде што влегуваа српската восјка во скопјеЗнае ли некој кај се наогала оваа порта ?
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #374 Posted: 23-Oct-2011 at 18:53
Скопско кале.

"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
kenzo_fan View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote kenzo_fan Quote  Post ReplyReply #375 Posted: 11-Jan-2012 at 11:48

Можда ќе се најде некоја нова слика, кој има време нека ги закачи посебно:

http://www.e-novine.com/fotogalerija/fotogalerija-region/56380-Skoplja-preko-Splita-Zemuna-Zadra.html

Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #376 Posted: 11-Jan-2012 at 14:09
Originally posted by UrbanFreak

Originally posted by anDarko

Манастир Св. Андреја, Матка, близу Скопје. 1923 год.


Оваа фотографија е многу интересна. Дали приметувате, сликана е пред изградбата на ХЕЦ Матка и езерото. Дали можеби има некој фотографија од Маврово пред изградбата на езерото?


Ова не е Св. Андреа, бидејки Св. Андреа е свртен кон падините на планината, т.е. ридот, односно на запад ако не грешам.

Ова е манастирот Света Богородица на Матка.
http://www.panoramio.com/photo/36707549
Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #377 Posted: 12-Jan-2012 at 00:16
КУРШУМЛИ ХАНЪ (1942г.)
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #378 Posted: 12-Jan-2012 at 09:09
Originally posted by Шпер

КУРШУМЛИ ХАНЪ (1942г.)


Ова лево до него се Бањите на Ѓулчилер (како што сум разбрал јас).


http://www.panoramio.com/photo/2570085
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #379 Posted: 13-Jan-2012 at 15:00
Штета што овој објект е од голема историска вредност е оставен туку така без никаква интервенција, спроти оваа бања исто така имаше мала џамија која во земјотресот не беше оштетена многу,но ја срушија за да се изгради музејот:Уште поголема штета е што Куршумли Хан бил еден вид мулти-комплекс во кој имало Џамија,Бања и Конак,исто така до ден денес позади бањата постои и шталата за коњи што тогаш се употребувало ,со една интервенција можеше и овие објекти да се ставаат во Скопската Туристичка мапа со што ке се зголеми бројот на културни објекти.Уште еден друг објект кој исто така е доста убаво сочуван и може да се реконструира е преубава бања што се наога во комплексот факултети во Скопје (поранешно Карадаг Маало ), исто така од 60-тите овие објекти се оставени во минатото и никој не се грижи за овие преубави монументи за жал.


"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #380 Posted: 19-Jan-2012 at 00:04
Оваа разгледница ја имам дома и сакам да ја споделам, ја купив во Белград на Саем за антиквитети, испратена е од Скопје за Петроварадин (денес стариот дел на Нови Сад)...


Еве што пишува позади:

Skoplje, 5.X.43g.

Mila Anna,
Eto me već u Skoplju. Koliko se osječam zadovoljnim. Teško mi je samo jedno. Tvoja ljubljena pisma, koja sam čuvao kao oči svoje postigla je zla kob. Začudo slike su sve ostale i ja ih milujem pogledima! Pozdravi tvoje! Piši! Voli te tvoj Toja

G-ca
Anna Petrović
ul.Ribarska 24
Petrovaradin
Хърватскa
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1718192021 51>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.