build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Старо Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 55>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 13-Jan-2008 at 21:00
Тоа не ми изгледа баш како Водно.

Но во право си можеби помешале нешто, на пример со Битола...


Edited by Cloverstack - 13-Jan-2008 at 21:01
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 13-Jan-2008 at 21:08
@mitatos и јас помислив на Бурмали џамија но на хоризонтот има две минариња и тоа дополнително ја комплицира работата. Плус чуден е сртот на Водно а и дури и така да се позиционирам неможам да сфатам која е улицава. Мислам дека да имало волку убава (и очигледно прометна) улица во Скопје во тоа време веројатно ќе била поизвикана денеска.

Втората варијанта на која помислив е исто така дека можеби помешале со Битола и најверојатно за тоа и се работи.
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 13-Jan-2008 at 21:12
i ja taka mislam, no sepak nesto me vlece kon skopsko posto pisuvase na slikata SKOPIE , najveke mene me vlece kon tie starite skopski maala, pajko maalo ili karadak maalo aj koga ke najdam poubava orientacija ke komentirame
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 13-Jan-2008 at 21:14
Originally posted by mitatos

i ja taka mislam, no sepak nesto me vlece kon skopsko posto pisuvase na slikata SKOPIE , najveke mene me vlece kon tie starite skopski maala, pajko maalo ili karadak maalo aj koga ke najdam poubava orientacija ke komentirame


да можеби да е и некое од тие маала. Реално постои многу малку материјал од тие делови на Скопје пред WW2. Или барем јас не сум нашол до сега
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 13-Jan-2008 at 22:21
WOW одлични слики дечки... Cheers
Инаку за спорната слика неможам да се сетам на ниту едно такво остро стрмно брдо околу Скопје. Незнам евентуално Гази Баба ридот, но ни тој не личи така....Намногу ми личи на еден дел од Широк Сокак во Битола, каде што денес е мислам Веро. Башка гледам некои знамиња и парада па мислам дека е главна улица во некој поголем град, вероватно за време на прва светска војна. Битола ми личи логично.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 10-Feb-2008 at 22:15
Прв пат ја гледам оваа слика. Старо Скопје во боја делува многу понеатрактивно, мислам ќе се сложите. Како и да е, интересен агол + сликата е во бојаПомогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 07-Apr-2008 at 00:12
Прекрасни слики Applause
Сите слики се јасни освен предходната која е спомнувате,
но за мене и оваја зграда во Ск е непозната со германската војска испред

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 07-Apr-2008 at 00:29
Dobro dojde Vladimir!
Inace na mene mi izgleda kako teatarot?
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 07-Apr-2008 at 02:29
Originally posted by dejan

Dobro dojde Vladimir!
Inace na mene mi izgleda kako teatarot?


Мене ми изгледа како старо Скопје да е!
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 07-Apr-2008 at 05:55
Ова е Битола под Турско - значи пред 1913 или па Турција, видите ги знамињата... Германското знаме во војната било со кукаст крст. Изгледа како конзулат можеби , па би рекол дека е Битола
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 07-Apr-2008 at 08:47
Благодарам,
Originally posted by dejan

Inace na mene mi izgleda kako teatarot?

Сигурно не е театарот - погледајта ги другите фотоси од истиот, а и самата зграда е помала.
Иначе што би тражела стражарска кукица пред театар?
Originally posted by La Linea

Ова е Битола под Турско - значи пред 1913 или па Турција, видите ги знамињата... Германското знаме во војната било со кукаст крст

Двете слики се од периодот 1916-1917 а тоа се германци, секако и турци а за знамето во тоа време не им било со кукасти крстови.

Но полека ќе излезе од каде се Smile
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 07-Apr-2008 at 09:16
Mozebi vo pravo si...ama mi izgleda kako da e do Vardar negde? Koj znae sto moze da bide...usfari nemoze da bide teatarot, ako e od periodot megju prvata svetska vojna, neli teatarot bil izgraden negde vo dvaesetite? Mozno e da e Bitola, nego li i jas sum ja videl istata slika pod 'Skopje' niz internetov.

Originally posted by lslcrew

Originally posted by dejan

Dobro dojde Vladimir!
Inace na mene mi izgleda kako teatarot?


Мене ми изгледа како старо Скопје да е!

Stvarno?
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 08-Apr-2008 at 13:47
Originally posted by pbanksоваа е интересна фотка и прв пат ја гледам. Но неможам да се ориентирам каде е. Некој има идеја?

Оваа би била многу убава уличка денеска Unhappy


дефинитивно битола! гарантирам
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 08-Apr-2008 at 14:44
Може да е битола со оглед на тоа што ова со знамињата ми личи на конзулат! А ако станува збор за Скопје тогаш не би знаел од каде може да биде.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 08-Apr-2008 at 18:28
Originally posted by lslcrew

Може да е битола со оглед на тоа што ова со знамињата ми личи на конзулат! А ако станува збор за Скопје тогаш не би знаел од каде може да биде.

Знамињата кој се низ цела улица се поставени за влез на војската во Битола-Скопје, така да конзулат ... ??!!
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
evolutionary View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 198
  Quote evolutionary Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 30-Jun-2008 at 10:03
Odejki po Sirok sokak od nasoka na golemiot park, ima dve dzamii edna pozadi druga cii minarinja jasno se gledaat na slikava. Ova e mislam dovolen argument za odreduvanje na mestoto.
Koga bi zborele za vremeto, jasno e gledajki ja "mehanizacijava" na vojskata deka se raboti za Prvata svetska vojna. A koga bi bile poprecizni za vremeto, verojatno e 1915. koga bugarskata vojska vleguva vo Bitola. Ne mislam deka se raboti za srpska tuku, nitu pak germanska tuku za bugarska vojska od pricini sto znameto na Germanskata Imperija izgledalo vaka:Znameto na Bugarskoto carstvo (isto ko i denesnovo) e poverojatno:Nekoj mozebi ke se posomneva deka toa najdolu e crvena boja no, spektrumot dokazuva deka tvdenjeto e tocno:


Edited by evolutionary - 30-Jun-2008 at 14:13
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 30-Jun-2008 at 13:41


Прочитај го упатството за постирање, таму е објаснето како можат да се постават слики, како се ставаат линкови и како се ембедуваат youtube клипови.
Back to Top
evolutionary View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 198
  Quote evolutionary Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 30-Jun-2008 at 14:14
I did it Fala

P.S. otvorete nova nishka za stara Bitola. Toj grad ima definitivno poveke da kaze na taa tema od Skopje.
Pozdrav


Edited by evolutionary - 30-Jun-2008 at 17:21
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 01-Jul-2008 at 06:53
Ete otvoriv evolutionary. Ako imas stari sliki te molam stavi gi posto po internetov gledam ima skoro nisto za Bitola! :\
Back to Top
evolutionary View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 198
  Quote evolutionary Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 02-Jul-2008 at 08:38
Emir is my name Fala sto otvori, ja sum seuste mivka za tie raboti. Ke vidam sto imam po knigite, ke sliknam i ke prefrlam.
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 55>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.266 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.