build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Старо Скопје
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Старо Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2122232425 55>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #441 Posted: 01-Mar-2013 at 00:28
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #442 Posted: 01-Mar-2013 at 20:42
Back to Top
damjan4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Sep-2010
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote damjan4o Quote  Post ReplyReply #443 Posted: 02-Mar-2013 at 02:20
Отоманска Банка, денес овде стои Комерцијална банка и новиот археолошки музеј
Back to Top
Bulldozer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Jul-2010
Online Status: Offline
Posts: 149
  Quote Bulldozer Quote  Post ReplyReply #444 Posted: 02-Mar-2013 at 23:36
Back to Top
damjan4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Sep-2010
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote damjan4o Quote  Post ReplyReply #445 Posted: 03-Mar-2013 at 20:47
Back to Top
damjan4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Sep-2010
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote damjan4o Quote  Post ReplyReply #446 Posted: 03-Mar-2013 at 20:48
Back to Top
damjan4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Sep-2010
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote damjan4o Quote  Post ReplyReply #447 Posted: 03-Mar-2013 at 20:50
Back to Top
DIMITAR View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 21-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 9
  Quote DIMITAR Quote  Post ReplyReply #448 Posted: 04-Mar-2013 at 01:57
А каде е ова во Скопје? Не можам никако да одредам

Originally posted by OCB

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #449 Posted: 04-Mar-2013 at 02:06
најверојатно на Кале, колку што знам, објектот позади лево е турската касарна
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #450 Posted: 04-Mar-2013 at 18:40
Отоманската касарна од лево , и десно затворот.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #451 Posted: 09-Mar-2013 at 20:37
Еве една многу ретка слика од овие три објекти:

Офицерски Дом, другата по ред било Хотел ,после некакво Медресе ( школо) потоа зградата после тоа не знам што било, а таа со купола не ми текнува што беше иако еднаш некој од форумашите ми кажа али заборавив =)

Како и да е ,ретка фотка од блиску на овие објекти во кејот.


"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Bulldozer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Jul-2010
Online Status: Offline
Posts: 149
  Quote Bulldozer Quote  Post ReplyReply #452 Posted: 10-Mar-2013 at 18:42















Edited by Bulldozer - 10-Mar-2013 at 18:59
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #453 Posted: 10-Mar-2013 at 23:13
Ова е мостот кај Холидеј Ин?

BTW, дали некој знае дали Скопје во земјотресот или поплавата изгубило некој мост (било каков), освен „дрвеното мовче“ кај стариот театар, кое ако не се лажам било однесено во поплавата?

Originally posted by Bulldozer




 
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #454 Posted: 11-Mar-2013 at 00:37
Јас колку што знам железничкиот мост кај денешниот мост од железничка станица (односно под неа) паралено со новиот мост накај саем. За друг незнам.
Back to Top
Razbirash View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 02-Dec-2012
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote Razbirash Quote  Post ReplyReply #455 Posted: 11-Mar-2013 at 03:53
Da toj ke da e,sega sto ke dobie dijamantska ograda   
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #456 Posted: 28-Mar-2013 at 18:43
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #457 Posted: 28-Mar-2013 at 19:28
значи и пред 50 години имало жални врби на истото место,што им дава за право сега да си ги постават пак
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #458 Posted: 28-Apr-2013 at 10:48
28.04.2013, 10:36
СКОП­СКИ ЛЕ­ГЕН­ДИ

Ис­чез­на­ти­от ос­тров во ре­ка­та Вар­дар



пс.сликава е од аеродром????


Пи­шу­ва Да­ни­ло Ко­цев­ски - При­каз­на­та за ос­тро­вот во ре­ка­та Вар­дар на кој се одр­жу­ва­ле коњ­ски тр­ки и кој, зго­ра на тоа, бил долг око­лу три ки­ло­мет­ри, зву­чи на­вис­ти­на не­ве­ро­јат­но, па ду­ри и фан­тас­тич­но! Ос­тров во ре­ка­та Вар­дар? Да, тој на­вис­ти­на пос­то­ел и бил зе­мен рај од зе­ле­ни­ло и чис­та при­ро­да. По­шу­ме­ни па­те­ки и пар­це­ли со раз­но­вид­ни на­са­де­ни дрв­ја, прос­то­ри за одр­жу­ва­ње на тр­ки, па­те­ки за ше­та­ње, ма­ли прис­тап­ни мос­то­ви. Со еден збор, зем­на и не­бес­на уба­ви­на! Ту­ка тр­ки­те ги ор­га­ни­зи­ра­ло поз­на­то­то Здру­же­ние на вар­дар­ски­те ја­ва­чи. Как­ва сим­бо­ли­ка: вар­дар­ски­те ја­ва­чи ја­ва­ле ток­му ту­ка, на тој прек­ра­сен ос­тров во ре­ка­та Вар­дар. И не са­мо тоа. Ос­тро­вот бил мон­ден­ско мес­то, ту­ка се по­ја­ву­вал кре­мот на гра­дот, на раз­ни при­ред­би и све­че­нос­ти.

За­мис­ле­те, пред по­че­то­кот на тр­ки­те се одр­жу­ва­ле ре­вии на жен­ска мо­да и еле­ган­ци­ја! Сe по­чес­то на нат­пре­ва­ри­те при­сус­тву­ва­ле и да­ми. Во еден за­пис од 1932 го­ди­на се ве­ли: "Еле­ган­тни­те скоп­ски да­ми, за чии фус­та­ни на­ши­от мо­ден со­ра­бот­ник мно­гу по­фал­но се из­ра­зи, со сво­е­то при­су­ство при­до­не­соа тр­ки­те во Скоп­је да до­би­јат имиџ на вис­тин­ски ве­лег­рад­ски тр­ки". Се­то ова на­ли­ку­ва на тр­ка­лиш­та­та во Па­риз и во Лон­дон, опи­ша­ни во мно­гу ро­ма­ни и фил­мо­ви. Но тоа не е сe. Пред тр­ки­те се одр­жу­ва­ле фуд­бал­ски нат­пре­ва­ри, а бил при­ре­ду­ван и пре­пон­ски ка­ру­сел, кој го из­ве­ду­ва­ле офи­це­ри­те. Екс­тра­ва­ган­тно из­ве­де­ни­те фи­гу­ри со ко­њи пре­диз­ви­ку­ва­ле во­о­ду­ше­ву­ва­ње кај пуб­ли­ка­та. Би­ле одр­жу­ва­ни из­лож­би на ко­њи, по­тоа офи­цер­ско-џент­лмен­ско наг­рад­но прес­кок­ну­ва­ње, коњ­ски тр­ки на гра­дот Скоп­је. А по си­те тие нас­та­ни, за­поч­ну­ва­ла за­ба­ва­та, за што од­нап­ред би­ле да­ва­ни из­вес­ту­ва­ња: "По ко­њич­ка­та тр­ка се при­ре­ду­ва кер­мес (за­ба­ва) на тр­ка­лиш­те­то, кое ќе би­де ос­вет­ле­но со лам­пи­о­ни. Пос­то­ја­но ќе сви­ри му­зи­ка".
За­чу­ва­ни се и ими­ња­та на коњ­ски­те гр­ла кои би­ле оми­ле­ни кај пуб­ли­ка­та: Кар­мен, Изон­да, Треф, Ди­до, Ру­жа, Га­ло­пи­на, Зо­ри­ца, Ци­мер. Пос­то­е­ле и па­рич­ни наг­ра­ди за нат­пре­ва­ру­ва­чи­те: пр­ва наг­ра­да - 1.200 ди­на­ри, вто­ра - 600, тре­та - 300 и чет­вр­та - 150 дин. Се нап­ла­ќа­ло так­са за се­ко­ја па­те­ка по 30 дин. Пред об­ло­жу­вал­ни­ца­та пос­то­ја­но има­ло ме­теж и че­ка­ње. На­вис­ти­на, кол­кав бил тој фан­тас­ти­чен ос­тров на кој има­ло три­би­ни за пуб­ли­ка, прос­тор за фуд­бал­ски нат­пре­вар, за коњ­ски тр­ки, ка­ко и за ре­вии и про­шет­ки? Спо­ред по­да­то­ци­те, ос­тро­вот се гра­дел це­ли три го­ди­ни, а офи­ци­јал­но бил пуш­тен во упот­ре­ба 1932 го­ди­на. Но нај­ин­те­рес­но е пра­ша­ње­то за тоа ка­де се на­о­ѓал и да­ли мо­же од де­не­шен ас­пект да се од­ре­ди не­го­ва­та мес­то­по­лож­ба. Ко­ри­то­то на Вар­дар чес­то па­ти се ме­ну­ва­ло, а де­неш­но­то е по­себ­но ре­гу­ли­ра­но. Ед­но е си­гур­но: ос­тро­вот се на­о­ѓал во бли­зи­на на Град­ски­от парк, но ка­де? Мо­рав да нап­ра­вам спо­ред­ба на мно­гу за­пи­си за да дој­дам до вис­тин­ска­та ло­ка­ци­ја.
Во еден за­пис се ве­ли де­ка се на­о­ѓал во бли­зи­на на ед­на те­ни­ска пол­јан­ка за­рас­на­та во тре­ва, зад Ида­ди­ја, кон ре­ка­та. Би­деј­ќи Град­ски­от ста­ди­он во тоа вре­ме не пос­то­ел на тоа мес­то, од те­нис­ка­та пол­јан­ка, ве­ро­јат­но, се гле­да­ло тр­ка­лиш­те­то и би­ло бли­зу. На дру­го мес­то се спо­ме­ну­ва прос­то­рот нас­про­ти Зо­о­лош­ка­та гра­ди­на, а би­деј­ќи таа е бли­зу до те­нис­ка­та пол­јан­ка, мож­но е и так­во од­ре­ду­ва­ње. Но нај­точ­на од­ред­ба за мес­то­по­лож­ба­та да­ва еден за­пис, кој, за сре­ќа, пре­циз­но збо­ру­ва за тој прос­тор. Име­но, би­деј­ќи се­кој не­мал па­ри да пла­ти кар­та за три­би­ни­те на тр­ка­лиш­те­то, лу­ѓе­то го ко­рис­те­ле спро­тив­ни­от брег на ре­ка­та Вар­дар за да ги сле­дат тр­ки­те. Тол­па лу­ѓе би­ле ис­ка­че­ни на ри­дот кај Фран­цус­ки­те гро­биш­та, од ка­де што мо­же­ле уба­во да сле­дат што се слу­чу­ва на ос­тро­вот. Зна­чи, тој се на­о­ѓал ме­ѓу де­неш­на­та се­вер­на три­би­на на ста­ди­о­нот, од­нос­но стан­бе­ни­от ком­плекс по­пу­лар­но на­ре­чен "Ки­не­ски ѕид" и спро­тив­ни­от брег, ка­де што се на­о­ѓа веч­но­то по­чи­ва­лиш­те на фран­цус­ки­те вој­ни­ци. Еве што се ве­ли во тој за­пис: "Не­ма­ше на­род са­мо на тр­ка­лиш­те­то. Од дру­га­та стра­на на Вар­дар, на ри­дот ка­де што се Фран­цус­ки­те гро­биш­та, па и на са­ми­те гро­биш­та, бе­ше при­сут­на го­ле­ма тол­па лу­ѓе. Жи­те­ли­те на То­па­а­на из­ле­гоа во тол­кав го­лем број на Фран­цус­ки­те гро­биш­та, та­ка што нив­на­та по­се­та мо­же­ше сло­бод­но да се спо­ре­ди со бро­јот на лу­ѓе­то при­сут­ни на тр­ка­лиш­те­то".
Оп­шти­на­та има­ла го­ле­ми пла­но­ви за ос­тро­вот: тој да би­де парк-шу­ма и при­јат­но мес­то за про­шет­ки и из­ле­ти. Низ не­го, со те­кот на вре­ме­то да про­те­ку­ва ка­нал и да се офор­ми уба­во веш­тач­ко езе­ро. По­шу­ме­ни­те бло­ко­ви ќе слу­же­ле и за сон­ча­ње, би­деј­ќи има­ло си­тен пе­сок. Пред­нос­та на ос­тро­вот би­ла таа што тој се на­о­ѓал во бли­зи­на, "ре­чи­си во са­ми­от град". Фан­тас­тич­ни­от уто­пи­ски ос­тров со те­кот на вре­ме­то ис­чез­нал, му се за­гу­би­ла се­как­ва тра­га. Тој е еден вид на­ша, скоп­ска ва­ри­јан­та на ис­чез­на­та­та Ат­лан­ти­да. Си­гур­но има по­ве­ќе при­чи­ни за ис­чез­ну­ва­ње­то, а ед­на­та од нив е и го­ле­ма­та поп­ла­ва што го за­фа­ти­ла Скоп­је во 1935 го­ди­на. По Вто­ра­та свет­ска вој­на, ко­њич­ки­от спорт имал ус­пе­шен раз­вој во гра­дот.


http://www.vest.com.mk/default.asp?ItemID=E81AE58E4ADF84429088FD2AD461343D
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #459 Posted: 28-Apr-2013 at 21:15
Сликата е токму од кинескиот ѕид во градскиот парк позади северната трибина на градскиот стадион.

Инаку овој остров би бил од денешниот стадион до крајот на градскиот парк (стар дел по скопски). Така и се изградени каналите низ градскиот парк, на местото каде што поминувал Вардар ,само малку стеснети и регулирани ,а продолжени со вештачките езерца.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2692
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #460 Posted: 07-May-2013 at 22:02
Здраво.Незнам дали е вистинско место но сакам да прашам дали некои од овие староскопски објекти се повторно изградени и дали се планира нешто такво?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2122232425 55>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.218 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.