build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Старо Скопје
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Старо Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3637383940 52>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #741 Posted: 29-Aug-2015 at 03:15
Еве уште една убава зграда од Старо Скопје
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #742 Posted: 29-Aug-2015 at 03:18


Edited by makonix - 29-Aug-2015 at 03:22
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #743 Posted: 29-Aug-2015 at 03:24
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #744 Posted: 29-Aug-2015 at 03:26


Edited by makonix - 29-Aug-2015 at 03:27
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #745 Posted: 29-Aug-2015 at 03:30
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2180
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #746 Posted: 19-Sep-2015 at 19:35
Плоштад Слобода
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13088
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #747 Posted: 19-Sep-2015 at 19:46
Гледам, Домот на градежниците (централно во сликата, најлевата зграда) потекнува од пред земјотресот. Инаку, мајка ми работеше таму, па често одев во киното и влегував во зградата, и на таблата што е закачена пред влезот се наведени сите градежни претпријатија што помогнале во изградбата на оваа зграда. Ги има многу, можеби се дваесетина-триесет. Мислам дека градбата потекнува од 1950-те години, на таблата пишуваше точно која година е изградена. Инаку, другите две згради во тој ред ги нема, денес таму е дел од Градски ѕид.

Edited by Џоле - 19-Sep-2015 at 19:47
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2180
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #748 Posted: 19-Sep-2015 at 20:09
Мислам дека е од 1956
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #749 Posted: 19-Sep-2015 at 20:11
Мислам дека Миленко Неделковски имаше билијард клуб тука во раните 90-ти(прв пат сум гледал снукер во живо)
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2180
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #750 Posted: 20-Sep-2015 at 12:27
Денешен зелен пазар, 1917


2


3


4


Десно
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2180
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #751 Posted: 23-Sep-2015 at 14:38
Влашко маало со Машката гимназија и св. Константин и Елена (денешен ГТЦ) за време на Втората светска војна


Поглед од Собрание гон Градска болница за време на Втората светска војна
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2180
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #752 Posted: 17-Oct-2015 at 09:32
Скопје за време на Првата светска војна
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2180
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #753 Posted: 17-Oct-2015 at 21:06
Отоманска артилерија
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2180
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #754 Posted: 01-Nov-2015 at 13:52
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #755 Posted: 14-Nov-2015 at 10:36
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2180
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #756 Posted: 14-Nov-2015 at 21:05
Originally posted by makonix

Еве уште една убава зграда од Старо Скопје

Локација на зградава


Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13088
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #757 Posted: 18-Nov-2015 at 11:16
За сè има вторпат
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #758 Posted: 27-Nov-2015 at 10:19
Edited by makonix - 27-Nov-2015 at 10:33
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #759 Posted: 27-Nov-2015 at 10:24
Edited by makonix - 27-Nov-2015 at 10:39
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #760 Posted: 27-Nov-2015 at 10:26
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3637383940 52>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.266 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.