build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Старо Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 55>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 29-Nov-2008 at 18:35
Незнам дали ја имаме оваа слика досега:


Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 29-Nov-2008 at 19:02
jas ja imam videno , no ja nema tuka mislam
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 04-Jan-2009 at 14:30
Гледајте го клипчево, најдобрата снимка од старо Скопје досега. Дури има снимки во боја!

Стариот Офицерски Дом СкопјеГледајте го ова клипче, и запазете ја 10-тата секунда LOL

 
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 24-Jan-2009 at 12:44
Деновиве добив еден многу убав календар со слики од старо Скопје па си викам ај да ги споделам тука на билд. Нешто имаме видено нешто не!

Првава слика е веќе добро познат кадар......


Ова е некој апанорама од Скопје, ама се гледаат детаљи скоро докај денешен чаир, па бутел кај што завршува Скопје....


На оваа слика е театарот и кале во позадина. Тука има еден детаљ за кој не сакам да коментирам посебно освен што ќе кажам дека е недозволиво да се врши упад така грубо во историјата, без разлика кое време колку ни свиќало со сите свои идеолошки предзнаци. Побарајте го детаљот, ајде кој прв ќе си го види негов си е.......


И ова е веќе познато....


Е оваа слика јас ја гледам прв пат. Баш пред некој ден зборевме за градска болница еве на оваа слика супер се гледа тој дел.


Познат кадар исто така како и некои предходни. Сега првпат ја приметувам онаа железна конструкција на ристиќева горе, исто така прв пат приметувам дека у позадина некаде имало хотел Македонија!


Еве ги сликите во поголема резолуција http://www.build.mk/docs/users/lslcrew/Ostanato/kalendar09.rar
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 24-Jan-2009 at 12:54
ЛЕЛЕ ФАЛСИФИКАТ ЕЈ!
NutsNutsNutsNutsNutsNutsNutsNutsNuts

Се вее ли се вее гордо знамето Македонско уште од 1963
На оваа слика е театарот и кале во позадина. Тука има еден детаљ за кој не сакам да коментирам посебно освен што ќе кажам дека е недозволиво да се врши упад така грубо во историјата, без разлика кое време колку ни свиќало со сите свои идеолошки предзнаци. Побарајте го детаљот, ајде кој прв ќе си го види негов си е.......

Edited by La Linea - 24-Jan-2009 at 12:55
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 24-Jan-2009 at 13:05
da ne mislis na jarbolot
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 24-Jan-2009 at 13:07
Даааа! Wallbash
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 24-Jan-2009 at 13:11
e toa ne cini ,ima mnogu takvi falsifikati i vo nekoi crkvi kaj nas, od vremeto bile srpski ,posle gi napravile bugarski, a sega se makedonski rakopisi, iako sepak tie bile staro slovenski.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 24-Jan-2009 at 13:47
Кој го штампал ?
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 31-Jan-2009 at 23:52
некои видеа на јутјуб ме изненадуваат, дури не можам да го препознаам скопјево духот на старо скопје, скопскиот реиз Big%20smileCrazy


аквадуктот е тука во многу лоша состојаба, го имаат ли некогаш реновирано?
Edited by zabegan - 31-Jan-2009 at 23:55
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 31-Jan-2009 at 23:59
печалбари, или војници Big%20smileEdited by zabegan - 01-Aug-2009 at 15:08
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 07-Feb-2009 at 22:35

на првата страна трет пост втора слика веќе ја има само ова е почиста и не е скратена: Плоштад на Слободата со поглед на целото кале...

 

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 07-Feb-2009 at 22:38


Знае ли некој од кога е оваа слика? Плоштадов секогаш имал да не кажам култен статус во староскопските митови но никогаш не сум добил впечаток на сликите дека е нешто посебно. Дали нешто пропуштаме дали фалат слики кога тој бил комплетиран?

Бидејќи на оваа слика воопшто и не е плоштад 70% од клучните парцели околу него кои би требало да го дефинираат се неизградени.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 07-Feb-2009 at 22:41

заборавив на линкот Smile повели volanskopje.blogspot.com/2007/05/skopje_10.html се изгуби шоферо!

Прекрасна фотка од 1931 година со целосен поглед на Калето ... Снимена веројатно од терасата на Народна Банка ... Има точен распоред на некои стари згради на Калето - кои паднаа во земјотресот ... а Еврејско маало е тука во целост прикажано ... заедно со преубавиот стар театар ...
ова со НБМ на МКД му е добра  фора нема што! Edited by beTon - 07-Feb-2009 at 22:44
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 08-Feb-2009 at 12:05


Многу познати згради фалат на оваја слика највероватно е во периодот околу војната

- Дом на Синдикатите (мислам така му беше називот) денеска кафетеријата прекопат Ј.Б.Тито - Аероклуб
- Дом на Градежните фали на сликата - денеска постои
- Позната скопска слаткарница позади домот - денеска постои некоја продавница за намештај
- Основно школо Гоце Делчев, импозантна зграда, до нејзе од десна страна библиотека градска-државна ???
- Брза помош, прекрасна зграда, една од најубавите
- Радио Скопје, не баш некое убаво здание
- Дрвеното мовче од каде се стигаше до театарот а пред него пасажот Ариести (покриена „трговски центар“)
- 1 и 2 денеска се тоа зградите прекопат руината од штампатија
- постојат уште 4 до 5 куки кој и денеска ги има, но треба време да се обележат

Иначе може да се примети дека мночу чисто е организиран, улицата во вертикала е “Васил Главинов“ а улицата за школото „Народен Фронт“
И на крај си ја обележав и мојата куќа пред земјотресот - денеска точно тука завршува „ партизанска“ Smile


Edited by Vladimir P - 08-Feb-2009 at 12:07
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 10-Feb-2009 at 08:13

Ова е железничка станица во Скопје за време на последните години од турската империја.

Дали е ова истата локација како и стара железничка или у тоа време железничката се даоѓала на некое трето место?! И дали е ова железничка за првата железничка линија на балканот?!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 10-Feb-2009 at 08:33
ХЕЦ Матка

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 10-Feb-2009 at 08:34

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 10-Feb-2009 at 08:35
Back to Top
anDarko View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote anDarko Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 10-Feb-2009 at 09:57
Originally posted by lslcrew


Ова е железничка станица во Скопје за време на последните години од турската империја.

Дали е ова истата локација како и стара железничка или у тоа време железничката се даоѓала на некое трето место?! И дали е ова железничка за првата железничка линија на балканот?!


на сите прашања одговорот е ДА - локацијата е иста, станицата  била за првата пруга Скопје - Солун Smile ридот (брдо) Буковик всушност е алтернативното име за Водно, кое се гледа позади станицата и е во иста позиција како што е и до ден денес во однос на Стара Железничка.


Edited by anDarko - 10-Feb-2009 at 09:59
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 55>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.281 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.