build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Старо Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3940414243 53>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #801 Posted: 14-Jan-2016 at 16:13
Во секој случај обезличувањето на Скопје почнало пред земјотресот. Земјотресот и покрај трагедијата го забрзал и го направил процесот побезболен.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2575
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #802 Posted: 14-Jan-2016 at 16:40
На веб страницата на Музеј Битола пишува дека во таа зграда била сместена банката, не верувам дека музејот би згрешил... иако кај нас сè е можно.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 751
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #803 Posted: 14-Jan-2016 at 18:27
Тие два објекти се наоѓаат на иста улица и на растојание од 20тина метри. Во недостик на стара фотографија од објектот на Стопанска банка можно е да ја постирале оваа слика.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2526
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #804 Posted: 15-Jan-2016 at 01:01
Originally posted by kultuzin

Овој објект е срушен за да се изгради онаа „ремек дело„ на Комерцијална Банка кое треба да ја претставува македонската култура и традиција. Па уште и тоа да го продавам како културно наследство.Во тие времиња класичните стилови не биле вреднувани онака како што се денес.
Еве друг пример.


Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2526
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #805 Posted: 15-Jan-2016 at 01:05
Туку... кхм кхм.

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7655
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #806 Posted: 15-Jan-2016 at 04:03
стварно треба да разбереме дека тука не се работи за некаква агресија врз Скопската култура и историја, туку за природна појава на модернизација насекаде низ светот и едноставна замена со поекономични решенија
сакал kultuzin прифати или не, Комерцијална нема никакво позадинско значење и е наједноставно современа за свое време
а и реално, не гледам на кого би му недостигала банката во тоа време, симбол на минати времиња и ропство... всушност, ништо чудно народот отоманска банката да ја третирал онака како што денес народот ги третира објектите како оној на Комерцијална

дури и да се реализирале плановите на Михајловиќ, тука повторно ќе имало некој објект со габаритот на комерцијална, и најверојатно во некој сличен стил


а ако сакаме да ја критикуваме Комерцијална, имаше поназад во историјата на форумов една фотографија каде објектот е вистински натрапник во просторот, кој не одговара на ништо околу него... ама веќе во тоа време била предвидена целосна реформација на целиот простор
но барем објектот на Комерцијална се труди да ја следи линијата на кејот, истата линија што ја имала и отоманската банка.. еве да речеме, ако не дава респект на претходниот објект, барем дава на просторот... нешто што не го прави чудовиштето кое сега се наоѓа пред него
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #807 Posted: 15-Jan-2016 at 11:04
Како тоа тогаш било природна појава а денес е агресија кога тие накази од згради се редизајнираат.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2526
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #808 Posted: 15-Jan-2016 at 22:23
Кога на отоманска банка, или на сингер зградата сеедно, би им залепиле стаклена фасада тогаш тој процес би бил агресија.


Ова денес е агресија
затоа што е напад врз индивидуалноста, различноста, правото на различно мислење... меѓу највредните од многуте придобивки на демократските општества.

затоа што се монтира изглед кој нема никаква врска нити со сегашноста во која живееме, нити со објектот врз кој се монтира. Агресија е затоа што е кич, а кичот ја деградира и гуши културата. А кич е затоа што е само ефтина имитација и навреда на класичните стилови.

Back to Top
Martin_E View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 27-Jul-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Martin_E Quote  Post ReplyReply #809 Posted: 16-Jan-2016 at 02:03
Во врска со http://www.build.mk/?p=47987 и горе дискутираната тема на Отомантската банка.

,,Kонкурс за избор на Идејно решение како дел од постапка за изработка на основни проекти Реконструкција на фасади на постојни објекти во централното градско подрачје на градот Скопје на плоштад Мајка Тереза и објект на Стопанска Банка во склоп на ГТЦ - согласно графички прилог ''.

Има некој подетални информации и слики особено од после земјотресот од објектот во кој денеска се наоѓа ''Hotel Stone Bridge'' како и од објектот кој е помеѓу Stone Bridge и Комерцијална банка.

Како што се гледа на фотографијата тој е во момент на изградба и датира и прв во комплексот на Комерцијална банка, во кој подоцна Славко Брезовски маестрално ќе се надоврзе заедно со колонадата во приземјето, и елемент кој е користен и во Ибни Пајко на
Глигорие Томиќ и во министерството на транспорт и врски.

Би сакал да видам како изгледал целиот асамбл пред stone bridge да го затвори приземјето и да го догради кровот и плус два ката на десната страна, со кој се губи целата урбанистичка целина.

Секоја фотографија или информација за архитектите е добродојдена особено кога и на овие фантастични објекти им се заканува измена.


 " border=


 " border=
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7655
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #810 Posted: 16-Jan-2016 at 05:28
Originally posted by kultuzin

Како тоа тогаш било природна појава а денес е агресија кога тие накази од згради се редизајнираат.
супер е тоа што мислиш дека ние денес треба да се однесуваме како што се однесувале пред 70 години
денес се сменети работите, се води грижа за тоа што треба да се руши и гради и што треба и колку може да се менува... тоа не значи дека на објект кој не е изграден по денешни стандарди, треба да се третира како нешто безвредно

всушност, никогаш не успеав да ви ја разберам контрадикторноста во тој став дека денес се борите против некаква агресија што поминала пред пола век, со нова агресија од пополно ист карактер

плус, не користи погрешна терминологија, тоа што се прави денес на објектите е силовање со нечија произволна замисла, редизајн е нешто сосема друго, еве ќе ти појаснам со едноставен пример


Edited by zabegan - 16-Jan-2016 at 05:31
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2575
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #811 Posted: 16-Jan-2016 at 13:49
Бившата автобуска станица, пред Комерцијална банка
1953-1963


1961/62


1965/66


1968
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 670
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #812 Posted: 16-Jan-2016 at 15:16
Originally posted by stratus

Тие два објекти се наоѓаат на иста улица и на растојание од 20тина метри. Во недостик на стара фотографија од објектот на Стопанска банка можно е да ја постирале оваа слика.


Највероватно тоа е случајот. Но сепак, земајќи предвид дека и девете згради биле банки, тогаш можна е и конфузија околу тоа која каде се наоѓала. Сепак јас би типувал (со оглед на значењето на Манастир во империјата во нејзините последни години) дека Отоманска Банка се наоѓала кај денешна Стопанска со оглед на габаритот на зградата.

Видеово појаснува доста работи: https://www.youtube.com/watch?v=iwFra0bMJMI
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2526
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #813 Posted: 16-Jan-2016 at 17:25
Originally posted by Martin_E

Во врска со http://www.build.mk/?p=47987 и горе дискутираната тема на Отомантската банка.<span id="ctl00_cphPublicAccess_lblPredmet">,,Kонкурс за избор на Идејно
решение како дел од постапка за изработка на основни проекти
Реконструкција на фасади на постојни објекти во централното градско
подрачје на градот Скопје на плоштад Мајка Тереза и објект на Стопанска
Банка во склоп на ГТЦ - согласно графички прилог ''.Има некој подетални информации и слики особено од после земјотресот од објектот во кој денеска се наоѓа ''Hotel Stone Bridge'' како и од објектот кој е помеѓу Stone Bridge и Комерцијална банка.Како што се гледа на фотографијата тој е во момент на изградба и датира и прв во комплексот на Комерцијална банка, во кој подоцна Славко Брезовски маестрално ќе се надоврзе заедно со колонадата во приземјето, и елемент кој е користен и во Ибни Пајко на </span><span id="ctl00_cphPublicAccess_lblPredmet"><span id="ctl00_cphPublicAccess_lblPredmet">Глигорие Томиќ и во министерството на транспорт и врски. </span>Би сакал да видам како изгледал целиот асамбл пред stone bridge да го затвори приземјето и да го догради кровот и плус два ката на десната страна, со кој се губи целата урбанистичка целина. Секоја фотографија или информација за архитектите е добродојдена особено кога и на овие фантастични објекти им се заканува измена. " border=  " border= </span><span id="ctl00_cphPublicAccess_lblPredmet"></span>
Мислам дека и на врапчињата им е веќе јасно дека кога владата спомнува реконструкција тоа значи вадење параван фасади од ракав и дека врска нема со нити со терминот нити со зачувување на оригиналниот изглед на објектите.

Back to Top
Martin_E View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 27-Jul-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Martin_E Quote  Post ReplyReply #814 Posted: 16-Jan-2016 at 18:30
fichot
,,Мислам дека и на врапчињата им е веќе јасно дека кога владата спомнува реконструкција тоа значи вадење параван фасади од ракав и дека врска нема со нити со терминот нити со зачувување на оригиналниот изглед на објектите.''


Знам многу е јасно што ќе се случи. За жал на сите ни е јасно. Затоа и побарав повеќе информации за целиот блок особено за зградата на денешен Stone Bridge и тој до него, бидејќи ја дооформуваа целата колонада. Ѕидовите на приземјето на Комерцијална и тој до него е решен со уникатен арт деко дизајн на плочки, и мислам дека Stone Bridge го имал истиот наратив. Но не можам да пронајдам добра слика пред да се затвори преминот кај Stone Bridge.

@Старо Скопје, благодрам за сликите.


Edited by Martin_E - 16-Jan-2016 at 18:30
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 670
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #815 Posted: 16-Jan-2016 at 21:19
Originally posted by Martin_E


<span id="userPro207514" ="msgsidepro"="" title="View Drop Down">fichot </span>,,Мислам дека и на врапчињата им е веќе јасно дека кога владата
спомнува реконструкција тоа значи вадење параван фасади од ракав и дека
врска нема со нити со терминот нити со зачувување на оригиналниот изглед
на објектите.''Знам многу е јасно што ќе се случи. За жал на сите ни е јасно. Затоа и побарав повеќе информации за целиот блок особено за зградата на денешен Stone Bridge и тој до него, бидејќи ја дооформуваа целата колонада. Ѕидовите на приземјето на Комерцијална и тој до него е решен со уникатен арт деко дизајн на плочки, и мислам дека Stone Bridge го имал истиот наратив. Но не можам да пронајдам добра слика пред да се затвори преминот кај Stone Bridge. @Старо Скопје, благодрам за сликите.
Не сум бил внатре во Стоун БриЧ, но можеби има некаква шанса нешто од тоа да се сочувало во фоајето, хм? А патем, има ли некаква функција денес објектот измеѓу комерц. и стоунбр?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13825
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #816 Posted: 17-Jan-2016 at 11:43


Веројатно мислиш на оваа зграда? Ја уништиле со клима-уредите, инаку има симпатична фасада.

За сè има вторпат
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 670
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #817 Posted: 17-Jan-2016 at 18:12
Da, za nea prashuvam.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2575
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #818 Posted: 17-Jan-2016 at 18:37
Мислам дека EOS (компанија за долгови) се наоѓа таму
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Martin_E View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 27-Jul-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Martin_E Quote  Post ReplyReply #819 Posted: 17-Jan-2016 at 22:00
Мислам дека во приземјето имаше и книжара порано. Сега мислам дека @Старо Скопје е во право е EOS, но мислам дека има и некои приватни канцеларии.

Внатрешноста е доста автентична, вратата скалите и оградата се оргинални. Штета оргиналните дрвени прозорци и ролетни се сменети како и кај Дом Ибнипајко. Другата столарија е воглавно сменета. Не ми се верува дека во фоајето на Stone Bridge постои оргиналната колонада, но никогаш не се знае .

На сликата е поврзувањето со Комерцијална Банка на Славко Брезовски изградена ~ 15 години подоцна. Прави поврзување и унија на материјалите во истиот начин како кај "На-Ма'' / Бившо Метропол. Имаат нешто додадено до столбот, не сум сигурен дали е од структурни причини.

" border=
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2526
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #820 Posted: 17-Jan-2016 at 23:28
Баш убаво.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3940414243 53>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.309 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.