build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Старо Скопје
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Старо Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4647484950 52>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #941 Posted: 24-Sep-2016 at 18:34
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #942 Posted: 24-Sep-2016 at 18:37
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7240
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #943 Posted: 24-Sep-2016 at 20:14

отсекогаш ме фасцинирало тоа колку се видоизменувал градов со текот на годините, ниеден град во светот мислам дека не сменил толку рува во толку краток период... една деценија нема две благе везе со друга
не знам зошто луѓево сеуште се лажат на приказната дека Скопје е некаква стара метропола во класичен стил која била презервирана и недопрена се до 1963 и не сакаат да фатат една книга да прочитаат за овој фасцинантен град и прецизни факти и детали за објектите, просторите и луѓето, наместо чаршиските приказни на баба им

Edited by zabegan - 24-Sep-2016 at 20:19
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12887
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #944 Posted: 11-Nov-2016 at 20:22
Скопска пивара Не знам дали досега била објавена овааа фотографија.извор: https://twitter.com/Pivara_Skopje
За сè има вторпат
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 729
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #945 Posted: 11-Nov-2016 at 22:44
Дали денес постои овој објект
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12887
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #946 Posted: 12-Nov-2016 at 09:16
Мене ми се чини дека не постои, барем јас не можам да се сетам на некое здание од ваков тип во Скопје.
За сè има вторпат
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #947 Posted: 12-Nov-2016 at 12:39
Сега знам од кај им е логото. Фала
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12887
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #948 Posted: 12-Nov-2016 at 13:53
Малку од историјатот на пиварата:1922-1941

По Првата светска војна, особено во првите повоени години, на Балканот настанува период на пробив на странски капитал и најчеста форма на инвестирање било формирање на акционерски друштва со доминантна странска сопственост.

Парната пиварница во Скопје настанала, најмногу поради тоа што јужно од Јагодина воопшто немало пиварници. Истовремено се отворила и Пиварница во Ниш, која била помала и со помал капацитет од онаа во Скопје.

Во 1922 година било купено земјиште од 32.347 м2, покрај железничката линија Скопје – Ниш, два километра источно од Скопје и почнала изградбата на фабриката. Истата година е основано индустриското претпријатие Парна пиварница во Скопје. Основачи биле двајца Чеси, инженерот Виктор Цајс и банкарот Карел Хусник. Тие инвестирале сума од три милиони тогашни динари, која веќе наредната година била удвоена, а во 1924 година изнесувала девет милиони динари.

Во периодот пред војната, годишниот производствен капацитет на пиварницата бил: 35.000 хектолитри пиво, 720 тони слад за пиво, 1.500 тони мраз.

Административните и производствените капацитети на Пиварницата до 1941 година биле сместени на 5.919 м2. Тие опфаќале главна фабричка зграда, одделение за слад, мелничко одделение, одделeние за варилници и варење на пивото, одделение за ладење на пивото, одделение за ферментација и одделение за одлежување на готовото пиво, одделение за миење, полнење и за пастеризирање на пивото, заедно со четирите одделенија: за киснење на бурињата, за миење на бурињата, за смолење на бурињата и за полнење на бурињата со пиво и за производство на мраз, како и одделенијата за машинско и техничко одржување.

Номиналното работно време пред војната било 8-часовен работен ден. Поради тоа што пивото најинтензивно се трошело во летниот период, од 1 април до 30 септември, се работело секој ден. Во есенскиот и во зимскиот период се работело само три дена неделно. Во последните три години пред војната, трошењето и производството на пиво пропорционално се зголемувале и тогаш секојдневно се работело во текот на целата година.


повеќе на http://polnacasa.mk/%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D1%80%D0%B0-%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%BF%D1%98%D0%B5/%D0%B2%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D0%BF%D0%BB%D0%BE%D0%B2/#timeline1-tab
За сè има вторпат
Back to Top
BoGeo View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-Nov-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote BoGeo Quote  Post ReplyReply #949 Posted: 19-Nov-2016 at 18:46
Здраво моми и момци,

дали некој има идеја каде би можел да најдам фотографии од старо Скопје - пред земјотресот ама со повисок квалитет?
Би сакал да ги испечатам и урамам на ѕид.

Однапред благодарен,
Бојан
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12887
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #950 Posted: 20-Nov-2016 at 20:48
Провери на flickr, понекогаш се наоѓаат фотки со висок квалитет, само треба да се има трпение и да се пребарува

https://www.flickr.com/search/?text=old%20skopje
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1984
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #951 Posted: 20-Nov-2016 at 22:33
Колекцијата на Џоел Мартин Халперн има добри слики со висок квалитет од 1954, 1973 и 1978. Можеш да ги пронајдеш на овој линк.

На овој линк имаш одлични црно-бели фотографии од Скопје во периодот пред и за време на Втората светска војна. Исто и тука.

На Wikipedia има голем број досега необјавени слики од Државниот архив, но за жал не се дигитализирани со скенирање туку со фотографирање.

Исто така и delcampe.net има огромен број слики, но не се со огромна резолуција. Пребарувај со сите имиња на градов (Skopje, Skoplje, Skopie, Uskub, Uskup, Ckonje...) за да пронајдеш што повеќе.

Доста слики имаш и на форумов и на нишката за старо Скопје на skyscrapercity.com. Доколку најдам нешто повеќе ќе пишам тука. Ако те интересира нешто повеќе за одредена слика, зграда или настан, слободно прашај

Edited by Staro Skopje - 20-Nov-2016 at 22:47
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1984
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #952 Posted: 20-Nov-2016 at 22:44
Еве ги моите омилени од 1954, во смалена резолуција:Edited by Staro Skopje - 20-Nov-2016 at 22:44
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1984
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #953 Posted: 20-Nov-2016 at 22:45

Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1984
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #954 Posted: 20-Nov-2016 at 22:46


Edited by Staro Skopje - 20-Nov-2016 at 22:47
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #955 Posted: 21-Nov-2016 at 00:40
Bravos Staro skopje, fala ti premnogu za linkovite!


btw charshijata izgleda isto kako i denes
Back to Top
BoGeo View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-Nov-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote BoGeo Quote  Post ReplyReply #956 Posted: 03-Dec-2016 at 08:34
Благодарам за линковите! Ќе ги разгледам и проверам кои може да се печатат на фото хартија.

Пријателски Поздрав,
Бојан
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #957 Posted: 22-Dec-2016 at 10:13


Edited by makonix - 22-Dec-2016 at 10:14
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2446
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #958 Posted: 23-Dec-2016 at 02:06
Оваа фотка првпат ја гледам. Од лево би дошол Офицерски, ама ми се чини дека фоткава е од пред тоа време.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7240
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #959 Posted: 23-Dec-2016 at 06:57
Originally posted by fichot

Оваа фотка првпат ја гледам. Од лево би дошол Офицерски, ама ми се чини дека фоткава е од пред тоа време.
можно е да е пред да е изграден Официрски, објеков на сликава е малку постар од него
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12887
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #960 Posted: 03-Jan-2017 at 09:13
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4647484950 52>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.187 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.