build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Старо Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4748495051>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12052
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #961 Posted: 03-Jan-2017 at 09:13
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12052
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #962 Posted: 21-Mar-2017 at 19:01
Скопската железничка станица од времето на Отоманската империјаВоената болница што се наоѓала во склоп на тврдината Кале, од времето на Отоманската империјаизвор: https://www.facebook.com/pg/Macedonian-Time-Travel-207002499358386/photos/?tab=album&album_id=738497822875515
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12052
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #963 Posted: 28-Jul-2017 at 14:34
Тутунскиот комбинат, оштетен за време на земјотресот 1963повеќе фотографии на линкот

http://www.radiomof.mk/galerija-zemjotresot-od-63-prikazhan-niz-fotografiite-na-tomislav-peternek/
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12052
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #964 Posted: 08-Aug-2017 at 11:09
Некаде 1950-ти години

извор: @thiscityknows (твитер)
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12052
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #965 Posted: 07-Sep-2017 at 09:46
Катлановска бања, 1937 г.извор: фб страницата на Скопска пивара

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12052
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #966 Posted: 30-Oct-2017 at 13:10
од твитер

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12052
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #967 Posted: 14-Nov-2017 at 12:07
Скопската пивара (од фејсбук профилот на Пивара Скопје)

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12052
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #968 Posted: 30-Nov-2017 at 18:33
За сè има вторпат
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 916
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #969 Posted: 30-Nov-2017 at 19:20

знае некој што е оваа малата дрвена кула, сигурно не е минаре, ако е така од кое Теќе ... исто оградава е интересна, а не ми личи ко да е од Араста Џамија, иако тука некаде ...
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1483
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #970 Posted: 30-Nov-2017 at 19:32
Ова ако не се лажам е сликано од дворот на Мустафа Пашината џамија. На која кула мислиш?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 916
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #971 Posted: 30-Nov-2017 at 20:44

да сликано е од Мустафината а Араста е првата лево ... а прашувам за малечкава куличка напред ...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12052
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #972 Posted: 30-Nov-2017 at 21:51
Тоа е минаре на мала џамија што и денес постои во скопската чаршија, само што не се забележува лесно.
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #973 Posted: 02-Dec-2017 at 16:41
пре би рекол дека минарето во средина е на Араста, оваа другава не знам која би била
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12052
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #974 Posted: 18-Dec-2017 at 11:56
Непознато Скопје - Клиничкиот центар бил полјана за спортски игри

Многу специфики и интересни детали од старо Скопје денес се заборавени. Она што некогаш било сензација, забава, традиција, популарно собиралиште, денес е останато во сеќавањата само на највозрасните генерации, и тоа од нивната најрана детска возраст. Од денешен аспект се чини неверојатно како некогаш изгледала топонимијата на градот. Просторот на Клиничкиот центар денес е речиси во центарот, а некогаш бил далечна периферија. Слично како и некои од пределите на паркот, Чаир или Кисела Вода. Походот на урбаното и модерното време си го чинел своето. На просторот на Клиничкиот центар некогаш се одело на излет, или на одбележување на некој верски, народен празник. Особено што на тој празен простор на падините на Водно се наоѓало Тасиното чешмиче, кое било особено популарно, а постои и денес.

Но најважниот белег на тој простор го давале спортските игри и традиционалните слетови што се одржувале тука. На некои од тие настани присуствувале и до 15.000 гледачи. Особено е занимлив податокот дека импровизираните седишта и главната трибина биле поставувани на ридот веднаш до чешмичето. Оттаму се отворал целосен поглед врз празниот простор кон градот, со малобројни објекти и ретка населеност. На некои од фотографиите, во далечината, се наѕира објектот на познатиот Млин Балкан. Слетовите и спортските игри, кои најчесто биле проследени и со народни песни и игри, биле во организација на Соколското друштво од Скопје. Што претставувале соколските друштва и на кој начин тие функционирале?

Повеќе на
http://novamakedonija.com.mk/NewsDetail?title=%D0%9D%D0%B5%D0%BF%D0%BE%D0%B7%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%BE-%D0%A1%D0%BA%D0%BE%D0%BF%D1%98%D0%B5--%D0%9A%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%B8%D0%BE%D1%82-%D1%86%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B0%D1%80-%D0%B1%D0%B8%D0%BB-%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D1%98%D0%B0%D0%BD%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D1%81%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%82%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%B8%D0%B3%D1%80%D0%B8&id=e8b89ba1-eaa4-4eb4-b741-faab7a0f22a5За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2420
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #975 Posted: 03-Feb-2018 at 19:47
остаток од старото скопје.

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12052
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #976 Posted: 03-Feb-2018 at 20:17


Кхм, кхм

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=540&PID=219264#219264

Edited by Џоле - 03-Feb-2018 at 20:17
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #977 Posted: 07-Feb-2018 at 00:06
Многу ми е кеиф кога ќе ископам фотки на интернет од досега за мене невидени агли од Скопјево, еве на пример оваа аеријална, кај што се гледа плоштадот во неговите најрани години на формирање
(тапа сум со url-ови, па затоа еве го линкот)

https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/26908019_1176582272471753_1554909546490887289_n.jpg?oh=7ca60723a50eda2f2d69baf6337d860a&oe=5B1AA256

Edited by zabegan - 07-Feb-2018 at 00:10
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
ljupchov View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 15-Feb-2018
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ljupchov Quote  Post ReplyReply #978 Posted: 15-Feb-2018 at 12:33
Дали е ова стара рампа?
Back to Top
ljupchov View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 15-Feb-2018
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ljupchov Quote  Post ReplyReply #979 Posted: 16-Feb-2018 at 12:16

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12052
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #980 Posted: 12-Mar-2018 at 12:10
Противпожарна служба во Скопје, веројатно некаде во 1930-те години

извор: твитер

За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4748495051>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.