build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Старо Скопје
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Старо Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 495051
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12483
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1001 Posted: 19-Feb-2019 at 20:03
Една воздушна

За сè има вторпат
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 723
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #1002 Posted: 22-Mar-2019 at 18:51
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 723
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #1003 Posted: 19-May-2019 at 20:26
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1541
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1004 Posted: 26-Jul-2019 at 22:31
Фотографии преземени од snappygoat.com. На линкот има многу повеќе, а голем дел од нив се од вики-проектот за дигитализација на Државниот Архив на Република Македонија.

Слобода!


Карпош


Пробивање пат. Претпоставувам дека сликава е од пред земјотресот


Турскиот театар; изграден во 1909 година, уништен во пожар 7 години подоцна


Плоштадот


Народниот театар


1917


Edited by Staro Skopje - 26-Jul-2019 at 22:32
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1541
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1005 Posted: 16-Jan-2020 at 18:34
Една од подобрите слики од старо Скопје - одлично се гледа просторот помеѓу плоштад Слобода и Вардар. Сликано кон самиот крај на 20тите или почетокот на 30тите

Целосна резолуција: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a4/Pogled_kon_centarot_na_Skopje%2C_pred_zemjotresot.jpg (Wikipedia проект за дигитализација на Државниот архив на Република Македонија, 2017)Детали:

Раскрсницата Илинденска-Св. Климент Охридски. Челно се гледа куќата Поленак, која постои и денес, а спроти неа сега е зградата на Владата


Помеѓу Илинденска и Орце Николов. Објектот лево од малата уличка која ги сече бил музичко училиште, а на полјанката карши него денес е споменикот на ослободителите.


Касарна, Калето, затворот, Мустафа-пашината и Јаја-пашината џамија


Улица Максим Горки. Зградата лево била основно училиште, а таа до неа сѐ уште постои. Се гледаат и швајцарската амбасада и палата Читкушеви.


Плоштад Слобода. На полјанката лево подоцна е изграден домот на градежнициПовоена слика од женската гимназија, изградена кон почетокот на 30тите и срушена за време на земјотресот и музичкото училиште (втората зграда од лево)

Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1541
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1006 Posted: 19-Jan-2020 at 18:49
Ректоратот, правниот, економскиот и филозофскиот факултет; спроти Холидеј Ин


Саат кулата, Султан-Мурат, Св. Богородица, суд


Денешна ул. Никола Вапцаров


Офицерски


Плоштадот

Преземено од фб
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 495051

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.199 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.