build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Старо Скопје
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Старо Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 505152
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2000
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1021 Posted: 19-May-2020 at 14:39
<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
Француски конзулат


Поглед од Мустафа-пашината џамија


Исхак-бегова џамија?


Црква


Трговската академија; подоцна добила уште еден кат. Денес ГТЦ


Edited by Staro Skopje - 19-May-2020 at 14:39
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2000
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1022 Posted: 19-May-2020 at 14:42
Стариот дел на градот


Вардар


Касарните, позади се гледа Кале


Официрски


Влез на српската војска
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2000
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1023 Posted: 19-May-2020 at 14:44
Рекорд, рани 60-ти


Лево е општината, подоцна ЦК СКМ, десно Универзитетот

Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 294
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #1024 Posted: 08-Jun-2020 at 03:13
Мапа на Скопје 1:7500 од 1932 година. Многу солидна измапирано за технологијата од тоа време. Ако се стави врз Google Earth многу добро се софпаѓа со денешенот layout па може да се најдат стари имиња на улици или изместени коридори. Секако мора микро-локациски да се корегира alingment-от, сепак е од пред 90 години мапата.

http://digitool.is.cuni.cz:1801/webclient/DeliveryManager?pid=1129561Edited by user8642 - 08-Jun-2020 at 03:13
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2000
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1025 Posted: 16-Jun-2020 at 14:37
Преземено од picclick.de
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2000
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1026 Posted: 16-Jun-2020 at 14:38
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12900
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1027 Posted: 02-Jul-2020 at 12:00
Каменоломот на Водно.
На сликата е машината со која се изработувала коцката и каменот за калдрма за скопските улици.
https://www.facebook.com/photo?fbid=10158364863574356&set=gm.709525333114978
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5071
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1028 Posted: 10-Jul-2020 at 10:34
Маџир маалоhttps://twitter.com/pakkenikne
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 505152

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.