build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Старо Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 5152535455>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2661
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1041 Posted: 08-Jan-2021 at 15:30

delcampe
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2661
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1042 Posted: 17-Jan-2021 at 00:14
Од фб


Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7778
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1043 Posted: 17-Jan-2021 at 02:32

еј кул, не сум ги видел до сега Комерцијална и Стоун Бриџ во изградба, и некако погрешно мислев дека се понови градби од Сити галери
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1794
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #1044 Posted: 17-Jan-2021 at 15:02
Сосема погрешен објект, кој следи некои чудни градежни линии по некој чуден план од тоа време. Погрешно и од денешен аспект, а и од тогаш. Само остави простор за Археолошкиот музеј.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7778
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1045 Posted: 19-Jan-2021 at 03:01
Originally posted by user8642

Сосема погрешен објект, кој следи некои чудни градежни линии по некој чуден план од тоа време. Погрешно и од денешен аспект, а и од тогаш. Само остави простор за Археолошкиот музеј.
дел од мастерпланови кои никогаш не се остварени, слично како после земјотресот, со нови улици и градежни линии... главна лага што си ја веруваат во Скопје е дека одредени урбани пејсажи ќе останеле такви какви што се да не бил земјотресот
и ова нема врска со комунизам и политички системи, далеку пред тоа се проектирани одредени генерални промени на градот

инаку објектот, можеби боде очи што се судира со куќарките до него, ама затоа па си ја следи линијата со кејот, кој во денешно време е значително видоизменет, а и затоа што градежната линија околу плоштадот и до ден денес остана недовршена
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2661
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1046 Posted: 19-Jan-2021 at 03:21
Зградите од Ибни до Комерцијална супер си следат линија на плоштад и кеј. Штета што блоковите не биле довршени.

Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1047 Posted: 23-Jan-2021 at 23:30

Да не има некој фотка каде што се гледа „Штрк“ што беше карши италијанска амбасада?

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14191
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1048 Posted: 24-Jan-2021 at 00:14


Ех, до мои три години (1984 г.) со родителите сме живееле во куќата на чие место сега има зграда, а порано било „Штрк“. Всушност, едно од моите најрани сеќавања (повеќе звучно сеќавање) е баботењето на печатницата „Гоце Делчев“ додека моите ме шетале во количка по ул. Максим Горки. Се извинувам за излегување од темата, ама па твоето прашање ептен ми побуди некоја речиси нестварна носталгија.
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2661
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1049 Posted: 24-Jan-2021 at 00:37
Тука има кадар од сегашната амбасада од 1985 (9:54) :


Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2661
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1050 Posted: 24-Jan-2021 at 00:50
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1051 Posted: 24-Jan-2021 at 00:59
Originally posted by Џоле

Се извинувам за излегување од темата, ама па твоето прашање ептен ми побуди некоја речиси нестварна носталгија.
Originally posted by Staro Skopje

Тука има кадар од сегашната амбасада од 1985 (9:54)
Не се гледа Штрк, тој беше од другата страна на улицата. Од пред 15-тина години таму има нова зградичка, сега е залепена до гадотијата на Настел.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1052 Posted: 24-Jan-2021 at 01:03
Originally posted by Staro Skopje

Дали е тоа куќата долу десно?


Мислам дека не се гледа тука, беше точно некаде каде што е работ на сликата.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2661
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1053 Posted: 24-Jan-2021 at 01:06
И во овој пдф документ, на стр. 32 има слична панорама, а и други вредни материјали: Finding the forgotten : a project that invigorates the cultural identity of Macedonia through architecture (Vaglenarova, Ivana)

Мислам дека досега не сум сретнал слика од таа улица, ама треба да препроверам.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14191
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1054 Posted: 25-Jan-2021 at 22:01
1938 година (мислам дека фоткава досега не сме ја имале тука)https://twitter.com/psikomanjak/status/1351876238021980160/photo/4
За сè има вторпат
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1364
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #1055 Posted: 25-Jan-2021 at 22:43
За луѓе кои се заинтересираа, а можеби не знаеја, куполите припаѓаат на поранешната црква „Св. Мина“, сместена во Пајко Маало.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2661
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1056 Posted: 26-Jan-2021 at 01:18
Ова ќе да е 1929-31, Офицерски е готов а банката ја нема.

Дали некој има повеќе слики од зградата на железницата, помеѓу Собрание и бивша градска болница? Еден од најзаборавените маркантни објекти од старо Скопје, а за наш стандард е многу добра зграда.
Originally posted by Staro SkopjeOriginally posted by makonixEdited by Staro Skopje - 26-Jan-2021 at 01:19
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7778
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1057 Posted: 30-Jan-2021 at 18:48

од која страна е претпоследната слика?

ми треба за Скопје некогаш и денес
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2661
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1058 Posted: 30-Jan-2021 at 21:12
Сликано од пешачкиот меѓу бивша градска болница и жена парк
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15289
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1059 Posted: 01-Nov-2021 at 18:24
Мичурин — скопска населба во крајниот западен раб на Општина Аеродром. Наречена според поранешната конзервара Мичурин, која пак е наречена според советскиот ботаничар Иван Владимирович Мичурин.
Мичурин на север се граничи со населба Пролет и Острово, на исток со Аеродром, додека на југ најблиску е со населбата Чешма.
Пред да биде населен овој дел од Скопје, тука се наоѓала фабрика за конзервирање на овошје и зеленчук „Мичурин“.
На празниот простор кај фабриката првите куќи и згради почнале да никнуваат во 1945 година. Тогаш голем број Македонци од Егејскиот дел на Македонија, поради егзодусот за време на Граѓанската војна во Грција биле населени во оваа населба.
Кон крајот на 1980 година, бидејќи населбата веќе била густо населена, донесена е одлука фабриката да се дислоцира подалеку од центарот на градот. Објектот целосно се урнал, а нова фабрика била подигната на излезот од градот во селото Орешани.
Жителите на Мичурин во знак на сеќавање одлучиле оџакот на некогашната фабрика да стане симбол на населбата. Оџакот е насликан и на знамето на населбата.

Мичурин 1959г.https://www.facebook.com/groups/skopjenashe/posts/1989158697893056
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15289
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1060 Posted: 24-Nov-2021 at 18:14
Скопје 1953, Спортски центар ,,Кале во изградбаhttps://www.facebook.com/groups/skopjenashe/posts/2198017443673846
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 5152535455>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.641 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.