build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Здравствени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Здравствени институции (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Здравствени институции (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 10111213>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #221 Posted: 24-Jun-2016 at 14:26
Originally posted by my Macedonia

Се е лошо, зошто? Дрвен материал треба да е забранет пошто влегуваат повеќе бактерии и ниту не можеш да ги остраниш од дрвото.
Туалетот не изгледа стабилен, душкабина истотака, ризик за лизгање и можеш да се сопниш. Не се стабилни материали што трајат, ваков душкабина имам јас дома, се расипува а и бојата им се вади. За дома да за болница не. Практичност 0%. Очекуваме после пола годи една очајна слика.
Многу назад сме, врска немаме.
Практичноста и трајност треба да е на прво место не цените и како би изгледал кога ќе сечиме лента. Ваква реновација би било скандал во швајцарија.


Точно е се што кажа особено за вградувањето на елементи како за домашна употреба. Но тоа е болница па ако малку повеќе се грижат вработените нема да има проблем. Многу потрагично е што исти вакви елементи (како по за дома) се вградуваат во јавни Вециња, на автобуски, железнички, бензиски и тн. А ова споредувањето со Швајцарија мора да признаеш дека несакајки ти излета. За тие пари кај нас што се реновира болница во Швајцарија неможеш еден спрат од куќа да изградиш. Така да треба да се внимава малку со споредбите, стандардот и економските можности.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Online
Posts: 3869
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #222 Posted: 24-Jun-2016 at 14:47
Да ама цените за материали се пониски во македонија. Може но не се сака и нема интерес. Колку за дома ок, во болница не е прифатливо. Пациентот не е во таква состојба да се душира или да употреби нормални елементи. Каде да се дрши пациентот кога ќе сака да си седни во вц? Нема креативност и интерес. SORRY
Back to Top
fusion View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote fusion Quote  Post ReplyReply #223 Posted: 24-Jun-2016 at 21:48
Za vo bolnica si treba da si ima standardi.Site bolnici i zdravstveni ustanovi da se so isti kvalitet na materijali.Ednas se pravi, potoa samo se odrzuva.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #224 Posted: 16-Jul-2016 at 05:50

колку откачено делува препискава, ако се има предвид со какви abandoned сцени до вчера изобилуваа то здравствените домови кај нас, плус ако се има предвид дека мрса и остали субербагои [2][1] со мерак мешетарат по свет, нам не дизајнот ами дезинфекцијата треба да ни ет на прво место в глава, од овој аспект немам против нит од слама да се болниците само нека не штедат на хигиена
[1][2] http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=2078&PID=211011#211011


јасно туку треба да го имаме и еколошкиот момент во предвид, а шминката чувајте си ја за дома, или уште поарно за в подрум
http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=2913&PID=213736#213736


Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #225 Posted: 26-Jul-2016 at 23:33
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12882
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #226 Posted: 01-Oct-2016 at 10:38
Велешка болницафото: миа.мк
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12882
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #227 Posted: 20-Oct-2016 at 18:03
Колку пари фрли општината за повторно осветлување на крстот во Аеродром? (Реторичко прашање)
_____________________________________

ТОАЛЕТНИ ПИСМА НА ЧИТАТЕЛИ

Значи премногу сум изреволтиран и изнервиран до моменталната состојба на некои работи. Се работи конкретно за следново. Вчера околу 18 часот бев на контрола со мојата ќеркичка во детскиот диспанзер во поликлиниката Јане Сандански. Во еден момент на мојата ќеркиќка ѝ се одесе во ВЦ, отидовме и состојбата ќе ја видиш на фотографиите.

Искрено ваква ситуација беше и пред скоро година дена и тогаш ја фотографирав состојбата во ВЦ-ето, но, ајде, реков, да не дигам галама најверојатно ќе се оправат бидејќи им изреагирав. Скоро после една цела година состојбата е бетер. Тоа е ВЦ пред сè за децата, ние возрасните можеме да се воздржиме но децата не можат.http://off.net.mk/pisma-na-chitateli/toaletni-pisma-na-chitateli

Edited by Џоле - 20-Oct-2016 at 18:04
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12882
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #228 Posted: 06-Jan-2017 at 16:49
Заводот за медицина на трудот во Чаир има целосно нова фасада.

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12882
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #229 Posted: 28-Jan-2017 at 19:58
Детската клиника во Козле. Фото: @LOshGZE (твитер)

Edited by Џоле - 28-Jan-2017 at 19:58
За сè има вторпат
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #230 Posted: 06-Feb-2017 at 04:45
Факт е дека многу болници во Македонија се реновираа и добија нови медицински апарати. Но, останува најголемиот горчлив проблем, а тоа е кадарот. Посебно во помалите градови и села. Освен во Скопје на други места во Македонија кадарот е ужасен и нестручен. Жално е колку луѓе во Македонија умираат од докторска негрижа и нестручност.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #231 Posted: 16-Feb-2017 at 21:15

upload pic

Bitolskata bolnica od daleku so slaba kamera ama se gleda deka e zavrshena od site strani.

Se ubo, ama koga vekje se vozhvat iljadnici evra i za arhitekti i a materijali i sve, tolku li e teshko da sredat divodzidanite potkrovja, da se unificirat so formata na zgradata, znachi za presiten zafat se raboti, da ne lichi na garazha objektot (za lichna i kolektivna svest se raboti, nema vrska tuka vlast-mast).
A za ramen krov... toa znam deka kaj nas pobrzo mesijata pak kje se pojavi...

Edited by hcitrS - 16-Feb-2017 at 21:16
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #232 Posted: 18-Feb-2017 at 18:26
АЏИБАДЕМ СИСТИНА“ ОТВОРИ ПОЛИКЛИНИКА ВО БИТОЛА
http://emagazin.mk/vesti/vest/32061?title=(%D1%84oto)-kako-izgleda-poliklinikata-na-adzibadem-sistina-vo-bitola
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12882
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #233 Posted: 18-Feb-2017 at 20:20


Овој архитектонски дизајн никако да мрдне од крајот на 1980-ти/почеток на 1990-ти, а веќе влеговме во 2017 година.
За сè има вторпат
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4659
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #234 Posted: 18-Feb-2017 at 23:33
Мислам дека е преадаптирана стара градба, ама немам појма каде се наоѓа ова.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
nikola812 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 01-Jan-2013
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote nikola812 Quote  Post ReplyReply #235 Posted: 19-Feb-2017 at 10:15
Ова треба да е одма до автобуската станица мене на тој објект ми личи.
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #236 Posted: 20-Feb-2017 at 09:57
Таа е. Зградата е стара околу 15 години.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #237 Posted: 24-Feb-2017 at 18:08
Да, многу грда локација и зграда. Претпоствувам дека ради близината на автобуската и на Грција е одбрана. Инаку Систина имаше центар за дијализа во истиот објект сигурно подолго од 1 година.
Порано објектот беше познат како „палата Марковски“, кратко беше некојси клуб, па после ништо, па магацин.. пропадната транзициска приказна. Да се надеваме дека ќе се оплемени малку просторов со ова, макар шо не се надевам нешто многу.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12882
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #238 Posted: 27-Mar-2017 at 23:07
Малку слики од соседството, поточно од Ниш, Србија. Таму се гради клинички центар и, искрено кажано, воопшто не изгледа лошо.

Повеќе фотографии на линков http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=139117922&postcount=15875
За сè има вторпат
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 562
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #239 Posted: 09-Apr-2017 at 15:34
Плевен - клиника за сърдечна и мозъчна хирургия към Медицинския университет.

Пловдив - Пълмед
Edited by Galileo - 09-Apr-2017 at 15:43
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 562
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #240 Posted: 09-Apr-2017 at 15:40
Плевен - Клиника ,,Медика,,
Сградата е новопостроена .
Бургас- спезиализирана очна болница .
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 10111213>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.