build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Здравствени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Здравствени институции (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 11121314>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13338
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #241 Posted: 25-May-2017 at 16:04
Реконструирана Клиничката болница во Битола. фото: миа.мк

За сè има вторпат
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 625
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #242 Posted: 01-Dec-2017 at 13:05
Originally posted by Џоле

Реконструирана Клиничката болница во Битола. фото: миа.мкМислам дека го имам кажано ова, но пак ќе повторам оти многу се напнувам. Значи која мајка ги раѓа овие архитекти фатени, имаа прилика што се пружа еднаш на 40 години да ги исправат архитектонските тумори на транзицијата со релативно ефтин и едноставен зафат. Доградените спратови и поктровја, место да ги унифицираат со фасадата преку поставување на иста дограма, со што зградата би заличила повторно на изворниот дизајн, тие не само што ништо не промениле, туку и со различна боја ги потенцирале, па да бодат очи.
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #243 Posted: 01-Dec-2017 at 15:15

абе архитекти, овде како и насекаде последниот збор го има директорот, кој нели архитектот ќе го праша само за конструктивниот дел, додека за шминката како естетика сам си одлучува, онаку како нему му се кефнало ..
контрасти се возможни во архитектурата, но само преку одреден претоп, ова и јас дизајнерски си го дозволувам, а колку повеќе архитект треба кога станува збор за приватен а не пак државен објект ...

овде за да не биде фасада волку какафонична требало да има или сини или сиви појаси прелеани помеѓу основата и доградбата ... доволно би било и по некоја спојка или пак клод сив блок помеѓу надградбата и скалите во ист тон ... бар олуците да биле сиви, но и околу нив да имаше по некоја сива фрктална флека во случајов кубистичка ... каде е бојата на дограмата, каде се еркондишните да ги маскираат, каде е фасадно осветлување тоа и навечер да го консолидира итн. итн. импровизациите кај нас се норма, но се додека за истите на неповикани т.е. на нестручни луѓе тоа законски им е дозволено, ние и понатака ќе вадиме потпросечни дострели во архитектурата, Миле ти реков Миле ми текна Миле а види колку ми сече ..

но, ок, секаде и секогаш има недоносеност во секоја фела, затоа и се нво-ата кои како здруженија треба да растат и да се надраснуваат барајќи промени и давајќи поуки еве каде се и за ова ААМ или кое и да е друго архи-здружение асоцијација кружок, дефакто да не биднеше Ск14 немаше ни од мртва точка да мрднеме во однос думањето, а единствено тука на БИЛД што неформално архи ентузијасти кршиме клечки, дури нит Порта3 немаат форум а во текстовите речиси само афирмативно тераат во однос на естетиката во градов и државата фокусирајќи се само на уљепшан конзумеристички пристап oд аспект на маркетинг и едукација ...


Edited by Zelenikovo - 01-Dec-2017 at 15:15
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 625
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #244 Posted: 01-Dec-2017 at 15:25
Башка, нема ли врска бојата и енергетската ефикасност на фасадата? По мое лаичко видување, на толкава квадратура на фасада, посветла боја би правела голема разлика на лето...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13338
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #245 Posted: 10-Jan-2018 at 09:22
И Ниш пред Скопје!
   
Десетици години, генерации медицинари и пред се пациенти од Скопје и Македонија, па и пошироко, сонуваат за нов Клинички центар кој ќе ги подигне условите и услугите на многу повисоко ниво од ова сегашното.

И десетици години се водат расправи за избор на локација со основна дилема

-          1. Да се остане во просторот на сегашниот Клинички центар со сите ограничувања за развој, проблеми со инфраструктура и самата изведба во период од 5-7 год.

-          2. Нов Клинички центар на локација во реон Бардовци со дефиниран ДУП и одлични можности за изведба на содржини, кои покрај медицинските ќе ги задоволи и останатите услужни, комунални и бизнис услови.

-          И додека ние се мачиме со избор на министер за здраство и се уште далеку од решението што со НКЦ, соседниот “ провинциски “ Ниш го изгради долгоочекуваниот нов современ Клинички центар.Со пригодна свеченост по повод завршувањето на работите на комплексот на новиот Клиничкиот центар во Ниш, беше пуштена во употреба оваа најмодерна медицинска установа во Србија.Градежните работи на новиот КЦ Ниш завршени се пред два месеци, по што е комплетно опремен со најмодерна опрема. Во објектот се вложени 50 милиона евра – околу 35 милиони за градежни работи и 15 милиона за купување на опремата. Кредитот за изградба на овој центар е обезбеден преку Европската Инвестициона банка.Во објектот од 50.000 метри квадратни, изграден по моделот на „паметни згради”, по највисоки стандарди, опремен е еден од најголемите операциони блокови во Србија и на Балканот, со 16 најсовремени хируршки сали и три ангиосали, интензивна и полуинтензивн нега.

Во комплексот има и два ургентни центри, дневни болници и повеќе дијагностички центри, и модерен центар за трансплантација на органи.http://www.porta3.mk/i-nish-pred-skopje/
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13338
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #246 Posted: 11-Apr-2018 at 10:17
Судбината на новиот блок во „Св. Еразмо“ неизвесна, рокот за искористување на кредитот од Европска банка истекува наскоро

Шести месец градежните работи на новото крило во специјалната болница Св. Еразмо во Охрид се запрени. Иако објектот е готов над 80% тој не може да се заврши бидејќи се уште не е донесена одлука од страна на Министерството за здравство за неговата намена, односно дали тука ќе се пресели дел од Заводот за кардиологија во Охрид, како што беше најавено при почетокот на изградбата во 2015 година. Во меѓувреме тече рокот за искористување на кредитот од 3 милиони евра од Европската банка кој истекува во јуни, што може доплнително да ја искомпликува ситуацијата.Од Министерството за здравство информираат дека дека градежните работи на новиот болнички блок се времено прекинати поради неколку констатирани недостатоци поврзани со проектните документации кои се појавиле во текот на самата градба. Исто така, болницата Св. Еразмо како корисник, согласно договорот за изведба имала обврски кои требало да ги изведе, меѓутоа за истите се соочила со недостаток на средства за реализација.

„Дополнително, корисникот требало да ги ослободи операционите сали, но и тоа во одредениот момент не биле во можност да го реализираат поради објективни причини, па дошло до застој во градежните работи кои се времено прекинати. Во согласност со позитивните законски прописи, Министерството за здравство работи на надминување на оваа ситуација и се преземаат сите мерки за соодветно искористување на одобрените средства.“ - велат за OhridNews од Министерството за здравство.

Во однос на новата опрема за оваа установа, министерството за здравство информира дека дел е веќе набавена, додека останатиот дел ќе биде обезбеден согласно предвидената динамика за реализација на проектот.

Зошто реконструкцијата на специјалната болница Св. Ерзамо започнала без да бидат обезбедени неопходните средства за нејзино завршување и опремување, и без јасно дефинирана намена, и дали некој ќе одговара за тоа, засега нема одговор. Граѓаните, пак, се прашуваат дали и специјалната болница Св. Еразмо ќе ја доживее судбината на општата болница во Охрид каде градежните работи за реконструкција поради сериозни пропусти доцнеа неколку години, што се одрази на квалитетот на услугите и здравјето на охриѓани и пациентите од околните места.

http://www.ohridnews.com/vesti/113711
За сè има вторпат
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3646
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #247 Posted: 11-May-2018 at 17:01

Нова градска болница ќе никне кај Мајчин дом, болницата за хируршки болести од центарот на градот се сели таму

Уште една нова градска болница ќе никне на местото на Мајчин дом во скопската населба Аеродром, дознава „Фокус“ од извори во министерството за здравство.

Според нашите информации, таму ќе биде преселена Болницата за хируршки болести „Св. Наум Охридски“, која е лоцирана во центарот на градот. Причината за ваквата одлука е да има две градски болници, со цел да се растерети гужвата во старата воена болница.

Нашите извори уште информираат дека во моментот се обезбедува маркица за градба и техничка документација со цел побрзо да почне постапката, а целата процедура оди преку министерството за здравство кои веќе ги потврдија информациите.

Министерот за здравство Венко Филипче за “Фокус” потврди дека на местото на Мајчин дом ќе се гради нова градска болница,  а причината за тоа е да се растерети гужвата во болницата „8 Септември“.

И.М.

https://fokus.mk/nova-gradska-bolnitsa-ke-nikne-kaj-majchin-dom-bolnitsata-za-hirurshki-bolesti-od-tsentarot-na-gradot-se-seli-tamu/

Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2393
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #248 Posted: 11-May-2018 at 17:46
А со „Св. Наум Охридски“ што ќе биде?

Инаку, мислам дека би било сто пати подобро нова градска болница да се гради во Маџари (веќе објавив идеи во нишката за Клинички центар) или пак кај хотел Русија. Кај Мајчин дом нема доволно место.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 8241
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #249 Posted: 11-May-2018 at 18:43
Би било добро и во Аеродром да ја изградат,бидејќи отидоа многу со трупање згради а за градинки,средни школи и здравствени институции не им текнува.Колку што знам за локацијава имаше дека е сопственост на ЗСФ КОМ и дека за некое време требаше да никне деветкатница.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13338
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #250 Posted: 13-Sep-2018 at 17:10
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13338
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #251 Posted: 21-Sep-2018 at 18:48
Комплетно реновиран одделот за интензивна нега на Клиниката за неврохирургијаДенеска на Универзитетската Клиника за неврохирургија се отвори новиот реновиран оддел за интензивно лекување.

По фазата на реновирање на овој оддел, капацитетот за интензивна нега е зголемен за 30%.

Опремен е со најсовремени технолошки апарати, модернизиран согласно највисоките стандарди во здравството, а за потенцирање е фактот што се обезбедени болнички кревети од Германија – најмодерни во моментов и со највисок квалитет. 11-те нови болнички кревети за оваа интензивна нега ќе резултираат со поголем број на прием на пациенти за нивен третман и реанимација.

Дополнително,инсталиран е систем за вентилација и климатизација што ќе значи многу во рехабилитација на пациентите.https://www.slobodenpecat.mk/makedonija/kompletno-renoviran-oddelot-za-intenzivna-nega-na-klinikata-za-nevrohirurgija/
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 8241
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #252 Posted: 16-May-2019 at 07:37
Од фб,непосредно до Воена болница и клиниката на Жан Митрев очигледно се спрема ново градилиште,инвеститор е Систина.Незнам што ќе градат?Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13338
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #253 Posted: 06-Jun-2019 at 15:07
ЗА ДВЕ НЕДЕЛИ КУМАНОВО ЌЕ ДОБИЕ НОВ УРГЕНТЕН ХИРУРШКИ ЦЕНТАР

За две недели ќе почне со работа новиот Ургентен хируршки центар во составот на Општата болница Куманово, најави министерот за здравство Венко Филипче при неговата денешна обиколка.

Тој е со површина од 760 квадратни метри и содржи амбуланти за анестезиологија, хирургија и ортопедија, со придружни простории и современа медицинска опрема. Проектот чини 900.000 евра, што ги обезбедија Министерството за здравство и државата. Започна да се гради во 2017 година.

„Во наредните две-три недели очекуваме да ја добиеме употребната дозвола, со што ќе влезе во функција овој објект, значаен не само за Куманово и Североисточнот регион, туку и за целиот здравствен систем, со оглед на тоа што болницата во Куманово има преку 100.000 пациенти годишно. Многу е битно што на едно место се обединуваат амбулантите по анестезиологија, хирургија и ортопедија, што е светски е европски стандард. Пациентите ќе бидат примани на едно место, веднаш ќе се прави комјутеризирана томографија, ќе бидат прегледувани од повеќе специјалисти и ќе се види што и како понатаму“, изјави Филипче, додавајќи дека се размислува Кумановската болница да стане клинички центар.

Директорката на Општата болница Куманово Снежана Захариева изјави дека со нетрпение го чекаат отворањето на новиот објект.

„Вакво нешто одамна му требаше на Куманово, центар кадешто ќе се згрижуваат не само хируршките пациенти од нашиот град, туку и од целиот регион. Значи, пациентите нема да талкаат од еден до друг објект, туку на едно место ќе добијат комплетен третман“, изјави Захариева.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/za-dve-nedeli-kumanovo-ke-dobie-nov-urgenten-hirurshki-tsentar/
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13338
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #254 Posted: 23-Jul-2019 at 10:21
Ја завршивме првата фаза од реконструкцијата на одделенијата во Специјалната болница по хируршки болести „Св. Наум Охридски“ во Скопје. Третиот кат е целосно реновиран, а во моментов се реновираат првиот и вториот кат.


извор: твитер (@ZdravstvoMK)

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13338
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #255 Posted: 29-Jan-2020 at 11:31
Владата го прифати барањето за итна изградба на поликлиника во Бутел

Владата во рамки на денешната петта седница го разгледа и прифати барањето за итна изградба на поликлиника во Општина Бутел, врз основа на позитивното мислење на Министерството за здравство со оглед дека во планираната фискална 2020 година за оваа намена се предвидени средства во Буџетот на Република Северна Македонија, соопшти владината прес-служба.

Како дел од оваа точка, како што се посочува, Владата донесе заклучок да ѝ препорача на Општина Бутел да го донесе деталниот урбанистички план, а потоа врз основа на издаден Извод од план за градежна парцела на која се планира изградбата на поликлиниката да се утврдат и дефинираат програмските барања за изработка на Основен проект за нејзина изградба.

https://fokus.mk/vladata-go-prifati-baraneto-za-itna-izgradba-na-poliklinika-vo-butel/
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13338
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #256 Posted: 29-Jan-2020 at 11:35
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13338
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #257 Posted: 21-Jun-2020 at 20:08
Прилеп

Увид во новоизграден Ургентен центар и локална патна инфраструктура [19.06.2020"> by Влада на Република Северна Македонија, on Flickr

Увид во новоизграден Ургентен центар и локална патна инфраструктура [19.06.2020"> by Влада на Република Северна Македонија, on Flickr

Увид во новоизграден Ургентен центар и локална патна инфраструктура [19.06.2020"> by Влада на Република Северна Македонија, on Flickr

Увид во новоизграден Ургентен центар и локална патна инфраструктура [19.06.2020"> by Влада на Република Северна Македонија, on Flickr

Увид во новоизграден Ургентен центар и локална патна инфраструктура [19.06.2020"> by Влада на Република Северна Македонија, on Flickr

Увид во новоизграден Ургентен центар и локална патна инфраструктура [19.06.2020"> by Влада на Република Северна Македонија, on Flickr

Увид во новоизграден Ургентен центар и локална патна инфраструктура [19.06.2020"> by Влада на Република Северна Македонија, on Flickr

Увид во новоизграден Ургентен центар и локална патна инфраструктура [19.06.2020"> by Влада на Република Северна Македонија, on Flickr

Edited by Џоле - 21-Jun-2020 at 20:10
За сè има вторпат
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3906
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #258 Posted: 21-Jun-2020 at 20:37
Ова е новоизградено? Апапа ова личи на ништо а да не зборуваме за тоа се ,,што фали,, според сликите.
Back to Top
carver91 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 101
  Quote carver91 Quote  Post ReplyReply #259 Posted: 12-Aug-2020 at 18:19
Бањата Катланово е таков потенцијал .. во лошо тие не инвестираат во хотел / спа центар .... може да привлече голем број посетители со својата термална вода
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 8241
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #260 Posted: 19-Sep-2020 at 12:50
Завршена гасификација на болницата „Мајка Тереза“ во Чаир, проектот вреден 17 милиони денари

Заврешна е гасификацијата на Специјалната болница по гинекологија и акушерство „Мајка Тереза“ во Чаир, што беше обележена како еден од најголемите загадувачи во Скопје, бидејќи досега се грееше на мазут. За гасифицирањето на болницата се инвестирани 17 милиони денари.

Министерот за здравство Ванко Филипче, кој денеска заедно со првиот заменик-претседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Грубим и мнистерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини, беше во посета на болницата и истака дена дека станува збор за значеаен капитален проект со кој ќе се реши проблемот со загадувањето во тој дел.
– Досега оваа болница се грееше на мазут и беше еден од најголемите загадувачи во Скопје, се жалеа сите. Овие црни оџаци повеќе нема да функционираат. Поставени се панели на кровот коишто се користат да се загрее водата во бојлерите и посебен резервоар за гас којшто прима компримиран гас со којшто ќе се грее болницата во зимските периоди, но истовремено ќе се користи за топла вода, образложи Филипче.

Министерот за здравство рече дека вкупната инвестирана сума е 17 милиони денари со ДДВ.

-Мислам дека е многу значаен проект, посебно што во проектната единица кај нас во Министерството за здравство се разгледуваат и други проекти со коишто ќе продолжиме. Со поддршка на Светска банка разговараме за енергетска ефикасност и за други здравствени институции. Има инвестиција во кадар, инвестиција во опрема. Сеопфатно инвестирање во секој сегмент од болниците, посебно во овој каде што болницата повеќе нема да биде загадувач, ќе се загрева на гас, истакна Филипче.

Тој информираше дека резервоарот е направен такашто во тој момент кога ќе стигне и централната гасификација ќе може да се приклучи на доводните цевки.

https://tv21.tv/mk/zavrshena-gasifikatsija-na-bolnitsata-majka-tereza-vo-chair-proektot-vreden-17-milioni-denari/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 11121314>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.320 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.