build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Здравствени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Здравствени институции (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Здравствени институции (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 13141516>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1767
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #281 Posted: 09-Sep-2021 at 17:12
Политичката одговорност е целосно кај ДУИ. Медицнски факултет Тетово, Клинички Центар, Општина, директор, Противпожарна командир, партија, лидер, министри, заменици, вицепремиер. Барање оставка од Филипче е само задоволување на ниски жмроњски страсти, без да се припази колкава штета се прави врз "македонскиот" дел од владата.

Edited by user8642 - 09-Sep-2021 at 17:12
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 912
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #282 Posted: 09-Sep-2021 at 23:52
Тука поинтересен момент ќе биде не причинителот за пожарот, туку типот на материјали од Брако со 0 огноотпорност...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15007
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #283 Posted: 10-Sep-2021 at 17:08
06.08.2021https://www.facebook.com/premium.building.skopje
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #284 Posted: 10-Sep-2021 at 22:37
дечки, политика на страна, дали некој некогаш во држава ќе размисли за обуки за евакуација и стандарди за евакуација на објектите при кризи и катастрофи?
ако не е пожар, тогаш постојат природни непогоди, земјотрси, поплави и слично, и ние не знаеме упорно да се справуваме со тоа и покрај тоа што често се случуваат
во случај на земјотрес поверојатно е да те изгази стампедо отколку да се сруши нешто врз тебе

ова е особено битно за здравствени установи каде има стотици пациенти кои се болни, неподвижни или изнемоштени, има операциони сали и шок соби, токсични/запаливи материјали и медицински отпад и слично
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #285 Posted: 11-Sep-2021 at 21:11
Во болниците во Швајцарија има секоја година обука како и што да се прави ако има пожар или друга катастрофа.
Во Базел каде и работам, при пожар се затвора одделението при аларм во 3 парчиња со antifire врати. Секоја ,,парче,, има свој излез напишано со ,,exit,,. Исто така има секаде детектори и мали апарати низ секоја соба за прскање на вода. Болницата има своје оделление на пожарна.
Колку за катастрофални ситуации, има сирени и App во мобилниот телефон. Тука се гледа секојдневно каде има ризик за излевање на реки итн. Истотака има и централни пунктови каде би се собрале луѓето.
Во Македонија има министерство за кризи, не работи ама ништо. Сирени има но дали функционираат? APP нема иако би било многу ефикасен а за уште подетални работи да не збориме..
Оба министерство треба да си има како во Албанија, своја единица на Пожарникари и медицински персонал барем во 3 града: Скопје, Охрид и Прилеп. Ова држава нема врска што значи, да си подготвен

Edited by my Macedonia - 11-Sep-2021 at 21:12
Back to Top
Vire View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Aug-2021
Online Status: Offline
Posts: 130
  Quote Vire Quote  Post ReplyReply #286 Posted: 12-Sep-2021 at 06:00
Во оваа држава 4 дена откако изгореа живи 15 луѓе,владата што пред тоа била влада сеуште е влада,премиерот пред оваа несреќа уште е премиер,министерот за здравство уште е министер. Што сакам да ти кажам,ти ова што го зборуваш е втора фаза од тоа како одговорно да водиш држава,овие господа прво немаат лична одговорност,не ја чувствуваат,ти после ова сам ако не речеш доста беше,во 5 години нема ден да нема мега пиздарија,доста е ќе си одам,ПРЕД ЦЕЛ НАРОД ДА СИ ОТИДЕ !

Не,го нема ни првото ни второто кај нас,затоа за 30 години ќе останат само ликови што се во групи како,и јас сум венко,и јас сум заев,мијлаков секогаш на браникот...итн итн. Партиските лебарки напикани од едни,други,трети,администрација. Само не знам кој ќе им го полни буџетот за пензија да земат.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #287 Posted: 13-Sep-2021 at 20:50
Originally posted by Vire

Во оваа држава 4 дена откако изгореа живи 15 луѓе,владата што пред тоа била влада сеуште е влада,премиерот пред оваа несреќа уште е премиер,министерот за здравство уште е министер. Што сакам да ти кажам,ти ова што го зборуваш е втора фаза од тоа како одговорно да водиш држава,овие господа прво немаат лична одговорност,не ја чувствуваат,ти после ова сам ако не речеш доста беше,во 5 години нема ден да нема мега пиздарија,доста е ќе си одам,ПРЕД ЦЕЛ НАРОД ДА СИ ОТИДЕ !

Не,го нема ни првото ни второто кај нас,затоа за 30 години ќе останат само ликови што се во групи како,и јас сум венко,и јас сум заев,мијлаков секогаш на браникот...итн итн. Партиските лебарки напикани од едни,други,трети,администрација. Само не знам кој ќе им го полни буџетот за пензија да земат.
да не се правиме дека ова е проблем што настанал при назначувањето на денешната влада и дека не постоел претходно, ниту пак дека ќе се смени ако се смени владата
оставка на лице на функција е само утешно тапшање по рамо и пи-ар ако ништо не се смени после тоа
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #288 Posted: 13-Sep-2021 at 22:11
Ваков проблем имало и кај другите министри.
Мора некој сериозно да си мисли за поквалитетни услуги и болници. Филипче реновира болница без никаков стандарт, прво клима виси над главата на пациентот, соби со грди тоалети и кревети од 2000 година па било реновирано по европски стандарти .
Не ми е јасно, зошто не може еднаш ама квалитетно да се гради нешто, чекор по чекор.
Се фалеа со кумановскатаболница, а кревети старии со децении и без никаков ,,реален,, стандарт за пациенти.
Пред неколку месеци инсталираа во гостиварската болница ,,шипки,, за кислород, а знаете како, без никакво естетика и сигурност, чисто грдо и несигурно.
А колку за WC, врска немат, еден туалет значи, подот да биде специален да не се лизга човек а не со плочки, спечиални WC држачи, да нема матриал каде може да се повреди пациент (во мк цефки од парно така си стојат и уште повеќе.
Честопати нема звона за патциенти, нема кислород и штекери, нема аларм за персоналот, нема место и многу други работи!
Пример:

Edited by my Macedonia - 13-Sep-2021 at 22:36
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #289 Posted: 13-Sep-2021 at 22:40
И нешто од кичево секако;

Back to Top
Vire View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Aug-2021
Online Status: Offline
Posts: 130
  Quote Vire Quote  Post ReplyReply #290 Posted: 14-Sep-2021 at 05:51
Originally posted by zabegan

Originally posted by Vire

Во оваа држава 4 дена откако изгореа живи 15 луѓе,владата што пред тоа била влада сеуште е влада,премиерот пред оваа несреќа уште е премиер,министерот за здравство уште е министер. Што сакам да ти кажам,ти ова што го зборуваш е втора фаза од тоа како одговорно да водиш држава,овие господа прво немаат лична одговорност,не ја чувствуваат,ти после ова сам ако не речеш доста беше,во 5 години нема ден да нема мега пиздарија,доста е ќе си одам,ПРЕД ЦЕЛ НАРОД ДА СИ ОТИДЕ !

Не,го нема ни првото ни второто кај нас,затоа за 30 години ќе останат само ликови што се во групи како,и јас сум венко,и јас сум заев,мијлаков секогаш на браникот...итн итн. Партиските лебарки напикани од едни,други,трети,администрација. Само не знам кој ќе им го полни буџетот за пензија да земат.
да не се правиме дека ова е проблем што настанал при назначувањето на денешната влада и дека не постоел претходно, ниту пак дека ќе се смени ако се смени владата
оставка на лице на функција е само утешно тапшање по рамо и пи-ар ако ништо не се смени после тоа

Конкретно овој проблем,да,е настанат во времето на оваа влада. Нема како било која власт било каде во светот да остане на власт после ваков настан,без релативизирање,сите знаеме колку полоши и подраматични реакции ќе имаше на пример Груевски да беше сега на власт.

Општо за катастрофалната состојба на здравството си се виновни сите од еден до последен 30 години како што се менуваа,дали тоа ќе се смени зависи најмногу од народот,ама едно е сигурно ако не почнат владите,работите,платите,прокетите да се менуваат за многу брзо време,овде ќе останат само пензионери и 50+ годишни што,нема ни кај да бегаат веќе...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15007
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #291 Posted: 18-Sep-2021 at 10:01
Незнам зошто се оди на принципот да се заменуваат дотраените бараки/амбуланти со монтажни наместо со нови објекти од цврста градба? Истото се практикува и во Бутел а и во Лисиче почнале со рушење на старата амбуланта

https://www.facebook.com/pravdazaaerodrom

Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 462
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #292 Posted: 18-Sep-2021 at 10:42
За објекти од цврста градба треба пари, а ова им е полесно, ем ќе лапнат тендер ем ќе замачкаат очи на јавноста.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #293 Posted: 21-Sep-2021 at 22:46
Originally posted by Vire

Originally posted by zabegan

Originally posted by Vire

Во оваа држава 4 дена откако изгореа живи 15 луѓе,владата што пред тоа била влада сеуште е влада,премиерот пред оваа несреќа уште е премиер,министерот за здравство уште е министер. Што сакам да ти кажам,ти ова што го зборуваш е втора фаза од тоа како одговорно да водиш држава,овие господа прво немаат лична одговорност,не ја чувствуваат,ти после ова сам ако не речеш доста беше,во 5 години нема ден да нема мега пиздарија,доста е ќе си одам,ПРЕД ЦЕЛ НАРОД ДА СИ ОТИДЕ !

Не,го нема ни првото ни второто кај нас,затоа за 30 години ќе останат само ликови што се во групи како,и јас сум венко,и јас сум заев,мијлаков секогаш на браникот...итн итн. Партиските лебарки напикани од едни,други,трети,администрација. Само не знам кој ќе им го полни буџетот за пензија да земат.
да не се правиме дека ова е проблем што настанал при назначувањето на денешната влада и дека не постоел претходно, ниту пак дека ќе се смени ако се смени владата
оставка на лице на функција е само утешно тапшање по рамо и пи-ар ако ништо не се смени после тоа

Конкретно овој проблем,да,е настанат во времето на оваа влада. Нема како било која власт било каде во светот да остане на власт после ваков настан,без релативизирање,сите знаеме колку полоши и подраматични реакции ќе имаше на пример Груевски да беше сега на власт.

Општо за катастрофалната состојба на здравството си се виновни сите од еден до последен 30 години како што се менуваа,дали тоа ќе се смени зависи најмногу од народот,ама едно е сигурно ако не почнат владите,работите,платите,прокетите да се менуваат за многу брзо време,овде ќе останат само пензионери и 50+ годишни што,нема ни кај да бегаат веќе...
муабетот е дека Груевски ја немал таа среќа пандемијава да се случува во негово време или нешто порелевантно на темава?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Vire View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Aug-2021
Online Status: Offline
Posts: 130
  Quote Vire Quote  Post ReplyReply #294 Posted: 22-Sep-2021 at 09:02
Ти се фаќаш за најнерелевантното,груевски го зедов како пример што е точно дека ова да се случеше во негов мандат сега цело скопје ќе беше запалено,и секој жив што релативизира ќе беше ставен на клада. Тоа не е поентата што ти ја кажувам,ПОСЛЕ ВАКВА ХАВАРИЈА НИГДЕ ВО СВЕТОТ НИ ЕДНА ВЛАДА НЕ МОЖЕ ДА ОСТАНЕ НА ВЛАСТ,разбираш ?
Еве уште порелевантен факт за оставки,први сме во Европа по смртност,што повеќе треба ?
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #295 Posted: 22-Sep-2021 at 09:23


Добро, ај вака прагматично, бидејќи сите сме возрасни и сме свесни како функционира државава:

Да речеме дека ќе дадат оставка и ќе распишат избори (иако тоа не би го направиле никогаш ако не им е искалкулирано дека ќе освојат повеќе места, а не помалку). И сега, понудените опции ќе ни бидат:

1. СДСМ со Заев (сигурно нема друг да донесат на чело)
2. ДПМНЕ со Мицковски (и тие сигурно нема друг да донесат)
3. ДУИ кои секако ќе бидат на власт.

И сега ајде реално полесното сценарио - Ако победат повторно СДСМ, нема ништо да се смени (оти нели бараме промени), освен што ќе изгуби државата време и пари, и пак ќе се вратиме на старото.

Потешкото сценарио - Ако победи ДПМНЕ. Кој ќе ја води државата, Груевски во сенка? Се враќаме пак на едно ужасно време кога Груевски водеше (а Мијалков ги влечеше конците). Ќе требаат 5-6 месеци на сред пандемија да ги сменат сите директори на сите позиции да напикаат свои полтрони, и кој ќе биде резултатот? Пак исто како СДСМ, пак исто како Груевски пред нив.

Значи реално, проблемот не е кој е на власт - оти сите се исти. Секој кој верува поинаку треба малку да порасни. Проблемот е инертниот народ. За какви работи преќутуваме, ама протестираме против вакцини и ЛГБТ. Замислете ееееј, луѓе умираат од рак, немаше вакцини 6 месеци, гореше болница загинаа луѓе, ама протестираме против е-учебници во основните училишта и против „педери“.

Каков народ, таква власт. Заслужено.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 912
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #296 Posted: 22-Sep-2021 at 09:44
Се бараат промени во начин на практицирање власт. Нормална работа е после ваква хаварија неколку одговорни луѓе да поднесат оставка, меѓу другото и да не влијаат на истрага од официјална позиција. Па да имаа барем малце осет за ПР можеа и некако во своја корист да изиграат. Овој театар и несреќни изјави се веќе очајни за гледање.

И не се сите исти. Еве има еден куп партии и независни листи, па ако не сме народ за протести без странски стимул, може барем за протестен глас.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #297 Posted: 22-Sep-2021 at 10:10

И јас апсолутно се сложувам дека треба да се даде глас на некој друг чисто како казна кон двете поголеми партии. Можеби тогаш ќе се освестат малку и ќе почнат поинаку да ја практицираат власта. Проблемот е што тој протестен глас може да заврши во погрешни раце.

За жал, тие „поинаквите“ моментално се само Левица (црнокошуљаши кои сакале Македонија да ја прават Куба на Балканот). Пре би ги гласал ДУИ отколку Левица, ама ете има млади луѓе кои се палат на глупости. Другите кои се демек поинакви како ДОМ и ЛДП испаднаа приврзоци на СДСМ. Идеолошки сум либерал-демократ, ама Горан Милевски и Андреј Жерновски не се баш за да ги гласаш.

Овие Твоја Партија изгледаат ОК, ама се премногу радикални за нашето закржлавено општество.

Единствен светол пример ми се Поинаку од Битола, кои реално не претендираат кон централна власт туку делуваат само на општинско ниво.

Доколку имаме повеќе такви локални граѓански движења низ целата држава, секојдневниот живот малку од малку ќе се подобри. Реално, за квалитетен живот поважни се добри училишта, средени паркови, чист воздух и немање гужви во сообраќајот отколку државната политика кон Косово или пак името (та името та името та името).

Секако, некои локални работи зависат од централната власт сакале или не, но со следната фаза на децентрализацијата најавена за периодот 2021-2025 се надеваме дека локалните власти ќе имаат поголем удел во квалитетот на нашиот живот, па оттука и нашиот глас ќе има поголема вредност.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1767
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #298 Posted: 22-Sep-2021 at 17:27
Додека ВМРО не легне на брашното за Севрна Македонија, нема да дојде на власт. Со тоа Македонија е осакатена и има само една опција за власт. За добро на Македонија, ВМРО треба да дејствува прагматично. Понатаму сите муабети се излишни. Особено оваа лицемерна позиција на нацистите од вмро кои потајно се ситат на изгубени албански животи, а сакаат на нивниот грб да заработат поени и да му го скинат скалпот на Филипче. Гомца!
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1363
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #299 Posted: 22-Sep-2021 at 20:30
Глас за било кој друг освен ВМРО и СДСМ секогаш на сите избори.

Едните крадеа и водеа популизам, другите не знаат ни да украдат и се толку неспособни и без кадар што одвај да функционира нешто во државава.

Две недели по таков пожар со живи запалени луѓе да нема ништо и оној идиот од премиер што секој ден а отвори уста а тропне глупост да вика дека се чекала истрага, гадно и срамно во секој поглед.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1767
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #300 Posted: 29-Sep-2021 at 23:07
Еве еден интересен предлог. Неодамна, знаеме сите, се случи несреќа во модуларната болница во Тетово. Таква иста амбуланта се гради во Бутел како замена за старата барака, и мислам дека и на едно друго место старата се заменува со нова. Мислам дека нешто се зборуваше дека ќе се сопре со изградба, ама којзнае дали се случи нешто со тоа. Полуизграден објект секако не е никакво решение.

Е сега што ми е идејата. Пред неколку години во Македонија сите детски домови се трансформираа и децата беа префрлени во дом-семејства, куќи, згрижувачки семејства итн. Оваа форма која ние ја знаевме од претходно каде во интернати беа сместени по стотина деца е напуштена. Со тоа неколку објекти во Македонија остнаа празни или да функционираат само како административни обејкти. Таков објект, кој е празен од 2018-та, е и домот 25-ти мај во Бутел.

Па предлогот е, владатата со одлука да го трансферира обејктот од надлежност на труд и социјала кон здравство. И конечно Бутел да добие амбуланта, саглам поликлиника за секундарно здравтсво.

Јебига, генрерлано се залагам за приватно здравставо, ама додека државата сеуште колективно се залага за овој заебан јавен систем, бaрем да го оддржиме пофункционален колку што може.

Објектот е со солидна квадратура, црвста градба и на добра локација, пристапен од повеќе населби. Слика неможам да најдам.https://wikimapia.org/#lang=en&lat=42.034568&lon=21.441547&z=17&m=w&show=/34785486/25-Maj
https://www.google.com/maps/@42.035597,21.4432727,484m/data=!3m1!1e3

https://pravedniiprofesionalni.com/%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%BA%D1%83-%D1%81%D0%B5-%D0%B3%D1%80%D0%B8%D0%B6%D0%B8%D0%BC%D0%B5-%D0%B7%D0%B0-%D0%B4%D1%80%D0%B6%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BE%D0%B1%D1%98%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%B8/

Edited by user8642 - 29-Sep-2021 at 23:15
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 13141516>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.215 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.