build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Здравствени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Здравствени институции (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Здравствени институции (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 16>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 08-Mar-2010 at 16:36

Веста застарува и е достапна 8 часа по објавувањето.


Edited by lslcrew - 08-Mar-2010 at 16:36
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 09-Mar-2010 at 17:50
Почна постапката за отворање на понудите за изведување градежни работи на повеќе јавни здравствени установи

Скопје, 8 март (МИА) - Министерството за здравство денеска соопшти дека почнало со отворање на доставените понуди за реализација на проектот за реконструкција и доградба на јавните здравствени установи во Република Македонија, финансиран со средства од Банката за развој при советот на Европа (ЦЕБ).

Денеска се отворени понудите за вршење стручно-технички надзор при изведување градежно-занаетчиски работи, доставени од девет понудувачи и пет понуди за изведување градежно-занаетчиски работи во ЈЗУ Општа болница Прилеп, во ЈЗУ Здравствен дом Прилеп и во ЈЗУ Општа болница Велес.

Министерството наведува дека утре ќе се отвораат понуди за реконструкција и доградба на Специјална болница за гинекологија и акушерство-Чаир, како и за поликилиниките „Идадија“, „Букурешт“ и „Јане Сандански“. В среда ќе биде отворен четвртиот тендер за изведување градежни работи во општа болница Охрид, а в четврток ќе се отвораат понудите за изведување градежни работи за ЈЗУ Специјална болница Негорци и Општа болница Струмица.

Во меѓувреме, беа објавени уште пет тендери за изведување градежни работи во Психијатриска болница Бардовци – Скопје, Специјална болница Јасеново-Велес, Клиничка болница Тетово, општа болница Гостивар и општите болници во Куманово, Крива Паланка и Кратово.

Од страна на Комисијата за јавни набавки ќе биде разгледана документацијата од сите доставени понуди, во согласност со утврдените критериуми и ќе се направи избор за најповолна понуда, се вели во соопштението од Министерството за здравство.

http://www.mia.com.mk/

Почната постапката за отворање на понудите за изведување градежни работи на повеќе ЈЗУ

8 март

Министерството за здравство, почна со отворање на доставените понуди за реализација на проектот за реконструкција и доградба на ЈЗУ во РМ, финансиран со средства од Банката за развој при советот на Европа (ЦЕБ).

Денеска се отворија понудите за вршење стручно-технички надзор при изведување градежно-занаетчиски работи, доставени од девет понудувачи и пет понуди за изведување градежно-занаетчиски работи во ЈЗУ општа болница Прилеп, во ЈЗУ Здравствен дом Прилеп и во ЈЗУ општа болница Велес.

Во вторник (09.3.2010) ќе се отвораат понуди за реконструкција и доградба на Специјална болница за гинекологија и акушерство-Чаир, како и за поликилиниките „Идадија“, „Букурешт“ и „Јане Сандански“.

Во среда (10.3.2010 г) ќе биде отворен четвртиот тендер за изведување градежни работи во општа болница Охрид, а во четврток ќе се отвораат понудите за изведување градежни работи за ЈЗУ Специјална болница Негорци и општа болница Струмица.

Во меѓувреме беа објавени уште пет тендери за изведување градежни работи во Психијатриска болница Бардовци – Скопје, Специјална болница Јасеново-Велес, Клиничка болница Тетово, општа болница Гостивар и општите болници во Куманово, Крива Паланка и Кратово.

Од страна на комисијата за јавни набавки ќе биде разгледана документацијата од сите доставени понуди, во согласност со утврдените критериуми и ќе се направи избор за најповолна понуда.

МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО


Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 16-Mar-2010 at 12:18
Камен-темелник на Здравствен Дом во Катланово Печати Е-пошта
Напишано од Администратор   
Недела, 07 Март 2010 04:03

КАМЕН-ТЕМЕЛНИК НА ЗДРАВСТВЕН ДОМ ВО НАСЕЛЕНО МЕСТО КАТЛАНОВО

 

Во населеното место Катланово се постави камен-темелник на здравствен дом (амбуланта) каде жителите од овој реон повеќе нема да мораат д пешачат десетици километри за да добијат и најосновна здравствена услуга.Изградбата на амбулантата е финансирана од Владата преку Министерството за здравство во рамките на акцијата за градење на 17 амбуланти во руралните средини.

 
 

Објектот чија површина изнесува 122 м2 ќе се гради на локација од 900 м2 и вонего ќе се даваат услуги од примарната здравствена заштита.На поставување на камен-темелникот присуствуваа градоначалникот на Општина Петровец Борче Митевски,министерот за здравство Бујар Османи ,пратеникот од собранието на РМ Цветан Трипуновски како и други гости од разни области заедно со месното население.

 
 

Амбулантата ќе биде рурална,а лекарите ше бидат финансирани независно од бројот на пациенти кои ги третираат и ќе бидат стимулирани.На ова поставување на камен-темелникот на амбулантата,градоначалникот Борче Митевски изрази ветување дека во текот на мандатот ке се градат уште многу вакви И слични објекти за да жителите на оваа општина добијат подобри услови за живот.

 
Последно освежено на Недела, 07 Март 2010 04:57
 

http://www.opstina-petrovec.gov.mk
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 26-Apr-2010 at 17:05
Ќе се реконструираат психијатриските болници во земјава

Министерството за здравство ќе ги реконструира психијатриските болници во Демир Хисар, Негорци и Скопје, со цел подобрување на здравствените услуги.

Со цел подобрување на условите во психијатриските болници, а со тоа и подобрување на квалитетот и ефикасноста на здравствените услуги, како и условите за работа на медицинскиот персонал, Министерството за здравство започна постапка за темелна реконструкција на овие здравствени установи.

Од Здравство информираат дека со проектот темелно ќе се реконструираат Психијатриска болница Негорци–Гевгелија, ЈЗУ Психијатриска болница “Скопје“ (Бардовци) и болницата во Демир Хисар.

Предвидено е реконструкцијата на овие објекти да биде завршена во период од шест до 16 месеци од денот на склучувањето на договорите за градба.

По подолг временски период ова е прва темелна реконструкција, доградба и изградба на психијатриските болници во земјава што ќе доведе до значително подобрување на условите за престој на пациентите и за работа на медицинскиот персонал.

http://netpress.com.mk/vest.asp?id=71289&kategorija=1
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 27-May-2010 at 13:41
Ќе се реконструираат здравствените установи

Околу 130 до 150 милиони евра  ќе  чини проектот за целосна реконструкција на  Јавните здравствени установи во земјава, беше кажано денес во Влада на заедничкиот прес на министрите за здравство и финансии, Бујар Османи и Зоран Ставревски.

Проектот иќе се реализира во три фази. Во првата фаза е одобрен кредит од  23 милиони евра од Банката  за развој на Советот на Европа и  23 милиони ќе обезбеди државата.

“ Средствата од Банката за развој при Советот на Европа ги добиваме под најдобри можни услови што денес постојат на кредитниот пазар, тоа е 20 години на отплата со пет години грејс период и варијабилна каматна стапка која што во моментов ќе изнесува 1,2 отсто на годишно ниво.“; рече министерот за финансии Ставревски.

Првиот човек на Здравство рече дека во првата фаза  ќе биде опфатена реконструкција, доградба, надградба, изградба на нови објекти со опфаќање на 19  јавни здравствени установи.

“Целиот проект планирано е да се реализира во три фази. Во првата ќе се реконструираат, доградат и надградат вкупно 19  ЈЗУ, а ќе се изгради и целосно нова  болница за Институтот за белодробни  заболувања кај децата Козле.“, рече Османи.

 За почеток ќе  бидат изведувани градежни зафати на Здравствен дом Прилеп, општите болници во Прилеп, Велес, Куманово, Тетово Крива Паланка,  Охрид, специјална болница за гинекологија Чаир, скопските поликлиниките Идадија, Букурешт,  Јане Сандански, психијатриска болница Негорци.

“Очекуваме дека во текот на месец јуни и ќе почнат градежните работи.“ истакна министерот за здравство.

Ставревски  посочи дека со најавениот ребаланс на буџетот  ќе се зголемат средствата за здравство. “  Здравството ќе биде еден од секторите, единствениот што со ребалансот ќе добие дополнителни средства, така да планираме зголемување на средствата за здравството“.

http://netpress.com.mk/vest.asp?id=72535&kategorija=1
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 27-May-2010 at 17:13
Па време е, незнам како е по другите болници, но јас имав прилика на почетокот на месецот да ја видам болницата во Кочани......од вонка ни не изгледа лошо... но внатре е нужник буквално растурена и на половина празна со затворени просторији, како во некој психо филм.....СРАМОТА НЕ ВИДЕНА!!
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 17-Jun-2010 at 22:14

КУМАНОВО


Ќе се реконструира општата болница


Со средства од еден милион евра наесен ќе почне реконструкцијата на Општа болница во Куманово. Проектот предвидува целосно реновирање и осовременување на повеќе одделенија и подобрување на условите за работа во болницата.
- Во првата фаза ќе бидат опфатени пет објекти: зградата во која се сместени одделенијата за хирургија, гинекологија, интерно и детско. Потоа објектите каде што се наоѓаат ушното и очното одделение, неврологија и психијатрија. Целосно ќе биде реновирана и старата зграда на инфективно, а ќе се изградат нови објекти за потребите на трансфузиологија и дијализа, вели директорот на болницата, Ариф Љатифи.
Во Министерството за здравство веќе е завршена тендерската постапка и се очекува почетокот на градежните работи. Овој зафат е дел од првата фаза од проектот за реконструкција на 20 јавни здравствени установи во Македонија, за што се предвидени 23 милиони евра од Банката за развој и исто толку од Владата. Вкупната вредност на проектот изнесува од 130 до 150 милиони евра.

http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=B837DAB14C967640B8AA362E1DC9E786
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 26-Jun-2010 at 18:17

Турска инвестиција- Приватна специјална очна болница „Европа“

-Високиот стандард за здрав и квалитетен живот на граѓаните е една од суштествените потреби на секое општество и поле во кое постојат можности за постојан и континуиран напредок и подобрување на услугите за граѓаните, нагласи претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски по повод поставувањето камен-темелник за изградба на објект на турска приватна специјална очна болница „Европа” во месноста Јурија во населбата Ѓорче Петров во Скопје.

Тој меѓу другото укажа дека ваквите инвестиции се и показател и за ефектите од досегашните мерки на Владата за ублажување на последиците од глобалната криза во економијата.

Основна цел на болницата за очи „Европа”, потенцира од своја страна директорот Фарук Семис, е да даде квалитети и прецизни услуги во однос на лекувањето на очните болести за граѓаните на Република Македонија.

26.06.2010, 18:12

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=44&eventId=62104
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 26-Jun-2010 at 19:03
МИА фото
Back to Top
build.mk View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 216
  Quote build.mk Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 18-Jul-2010 at 16:01
Се продаваат 8.211 метри квадратни во Општина Карпош

Градежно земјиште кај локалитетот Зајчев Рид, наменето за изградба на здравствени и социјални институции, нуди Министерството за транспорт и врска на јавно наддавање кое ќе се одржи на 24.08.2010. Парцелата е со големина од 8.211 метри квадратни, со дозволена вкупна изградена површина на приземје од 6.568 метри квадратни и максимална разиена површина на сите нивоа од 32.843 метри квадратни. Објеткот може да биде висок најмногу 21 метар. Рокот за доставување на пријавите е 17.08.2010, а почетната цена изнесува 1.500 денари за квадрат.


#
Објавено на 16.07.2010

http://www.build.com.mk/?p=4349
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 19-Jul-2010 at 15:38

Странски компании ќе ги реконструираат болниците

19 јули 2010, 14:20
Извор: Макфакс

Градежни компании од Хрватска, Бугарија и Македонија ќе реконструираат 20 јавни здравствени установи со заем од Банката за развој при советот на Европа, во висина од 23 милиони евра и со средства од Буџетот.

Министерот за здравство Бујар Османи, денеска потпиша договор со фирмите „Ингра“ и „Конструктор Инженеринг“ од Хрватска, како и со фирмата „ДБС“ од Благоевград за реконструкција на три објекти, како и со домашните компании  „Вардар Градба“ од Скопје за реконструкција на еден објект и велешката фирма „Делта пром“,  која што ја градеше зградата на гинекологија на Клинички центар пред четири години.
„Се работи за отворена постапка во која, право на конкурирање имаат и домашни и меѓународни компании, така да во зависност од тоа кој ги исполнува условите и кој колку понудил се прифаќа најевтината цена. Имаше голем број на фирми, што се јавија на тендерот. Тие што ги исполнија условите беа рангирани по однос на цена“ - рече Османи на денешната прес конференција.

Во првата од вкупно три фази за реконструкција на здравствените установи не се опфатени Клиниката за белодробни заболувања „Козле“ и Болницата за душевни заболувања во Демир Хисар каде и според извештајот на Хелсиншкиот комитет, состојбата е алармантна. Министерот Османи најави дека тие влегуваат во втората фаза од целиот проект, бидејќи според проценката на експертите од проектната единица и според експертите од банката, овие две установи немаат комплетирана проектна документација
„Во тек се постапките за изградба на целосно нов објект на Институтот за белодробни заболувања „Козле“, каде ќе се руши еден дел и ќе се гради нов и целосна реконструкција на интерните клиники“ - рече Османи.

Во оваа прва фаза се опфатени општите болници во Прилеп, Велес, Охрид, Струмица, Куманово, Крива Паланка, Гостивар и Кочани, Здравствен дом Прилеп, Специјална болница за гинекологија и акушерство Чаир, Специјална болница Јасеново – Велес, клиничка болница Тетово, психијатриска болница Бардовци, и психијатриска болница Негорци.
„Ние корегираме една историска неправда во последните 20, можеби и 50 години која што е нанесена врз здравствените работници и врз пациентите што беа приморани да користат здравствени услуги во такви капацитети. Ова е еден голем исчекор кој што ќе влијае во подобрување на квалитетот на услугите“ - истакна Османи.

Според договорот, градежните работи треба завршат најдоцна за 16 месеци и доколку не се испочитува дадениот рок, предвидени се одредени пенали.

Првата фаза од проектот за реконструкција е во вредност од околу 30 милиони евра, од кои 23 се заем од Банката за развој при советот на Европа што ќе се исплаќаат во наредните 25 години со каматна стапка од еден процент на годишно ниво, а остатокот е од буџетот на Македонија.

Според Османи, намалувањето на Буџетот на Владата за реконструкција нема да се одрази и врз овој проект бидејќи во тој дел Владата учествува со само 2 милиони евра средства кои што ќе се префрлуваат на посебна жиро сметка, а ДДВ-то од 18 отсто ќе го исплаќа Министерството за здравство.

Реконструкцијата на јавните здравствени установи до сега беше најавувана во месеците март и јуни, а целата процедура околу завршувањето на тендерите трае речиси две години.крај/к.с.

http://www.makfax.com.mk/#112381
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 21-Jul-2010 at 22:40

21.07.2010 - Ќе започне реновирање на инфективното и интерното одделение во Општата болница во Гостивар

Инфективното одделение на гостиварската болница и делот во интерно за машки пациенти ќе се подновуваат. Двете болнички одделенија се опфатени во првата фаза од проектот на Министерството за здравство за реконструкција на здравствените установи низ земјава. Пред неколку денови министерот ги потпиша договорите со фирмите изведувачи.

Според најавите, работите се очекува да започнат за околу две недели.

Пациентите кои во периодот на изведување на работите имаат потреба од лекарски услуги на овие одделенија не треба да се грижат. Инфективното ќе биде дислоцирано на нервно, а во делот за женски пациенти на интерно ќе се згрижуваат и машките.

Доколку се тече според предвиденото, реконструкцијата треба да заврши наесен.

За обновување на двете болнички одделенија во Гостивар ќе бидат потрошени околу 400 илјади евра.

Љупка Антеска
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 31-Jul-2010 at 08:31

Реконструкција на болницата во Чаир

published - 30/07/2010 19:38:00
Големина на текст: Decrease%20font Enlarge%20font
image


По 15 години во Чаир почна реконструкцијата на Болницата за гинекологија и акушерство. Инвестицијата од околу 2 милиони евра, опфаќа модернизацијата со современа опрема со највисоки европски стандарди и подобрување на условите за сместување на родилките. Според министерот за здравство  со проектот е предвидено и реновирање на уште 20 болници низ земјава и тоа во Тетово, Гостивар,Куманово, Велес, Охрид, Струга, Струмица.

 “...........работите нема да траат повеќе од  12 месеци ќе имаме една модерна болница со современи соби и апартмани што значи ќе имаме и квалитетна услуга и пријатен престој за сите жени... Бујар Османи Министер за здравство

“Работата е перманентнана и тешка во вакви услови со кои се соочуваме, зградата е стара, имаме недостаток на кадар, се обидуваме да направиме колку што можеме, до сега сме успеале во тоа, да се надеваме дека ќе издржиме уште една година” Мендух Јегени директор на  Болницата за гинекологија и акушерство во Чаир

Министерот за здравство Османи , ги смета како неосновани обидите на Невладините женски организации кои побараа негова оставка, поради катастрофалната состојба на здравството, особени во родилиштата во земјава. Османи рече дека нема да поднесе оставка бидејќи тоа би значело само бегање на проблемите.

Семра Јакупи

Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 05-Aug-2010 at 05:34

Ќе се реконструира гостиварската болница

Две одделенија во гостиварската болница се опфатени со првата фаза од проектот на Министерството за здравство за реконструкција на јавните здравствените установи во Македонија. Со подновување ќе бидат опфатени машкиот оддел на интерното одделение и објектот во кој е сместено инфективното одделение. Предвидено е да се поправат санитарните јазли, замена на прозорци и на врати, а ќе се менува и покривот на инфективното одделение. Вредноста на овие зафати достигнува 400.000 евра.

- Пациентите што во периодот на изведување на работите ќе имаат потреба од лекарски услуги на овие одделенија ќе бидат згрижени соодветно и за нив веќе е определен простор - вели Софре Јованоски, директор на гостиварската болница

Се очекува реконструкцијата да почне во средината на август, а треба да заврши за три месеци. (З.Г.М.)

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=7CC8EB40DB589547944EE48D41F8AE82
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 18-Aug-2010 at 16:12

Гинекологија Чаир ќе го носи името „Мајка Тереза“

18.08.2010 - 12:47 |

Владата, на предлог на Министерството за здравство на вчерашната седница донесе одлука, Специјалната болница за гинекологија и акушерство во Чаир да го носи името „Мајка Тереза“.

Преименувањето на болницата, како што соопшти Министерството за здравство, доаѓа во време кога целосно ќе се реконструира, догради и модернизира со што ќе го зголеми капацитетот, а ќе биде подигнат и квалитетот на здравствените услуги што ги нуди на граѓаните.

Реконструкцијата предвидено е да трае 12 месеци и е дел од првата фаза од проектот за реконструкција, доградба и изградба со кој се опфатени 20 јавни здравствени установи во државата.

По извршувањето на предвидените градежи зафати, родилиштето ќе добие нови модерни родилни, двокреветни соби и апартмани по најновите стандарди, со што родилките ќе добијат посовремен третман и попријатен престој во болницата, стои во соопштението.

Одлуката за преименување на болницата се совпаѓа со одбележувањето на 100 годишнината од раѓањето на Мајка Тереза.  

Специјалната болница за гинекологија и акушерство во Чаир е второ по големина родилиште во земјава, со над 3.000 породувања годишно.

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 22-Aug-2010 at 23:14
ВЛАДИН ПРОЕКТ

Реконструкција на болницата Јасеново

Почнува реконструкцијата на болницата за белодробни заболувања "Јасеново" кај Велес. Оваа институција која е единствена од ваков вид во земјава, ќе добие модерни згради и опрема, најави министерот за здравство Бујар Османи. Идејата е таа да прерасне во регионален центар за рано откривање на белодробни карциноми, да се зголеми нејзиниот капацитет и да се изгради оддел за геријатрија.
Болницата Јасеново е една од најстарите болници во земјава. Лоцирана е во специфична природа, која е идеална за рехабилитација на болните.
- Се работи за болница со одредени историски моменти, слушнав денеска дека е изградена во текот на Граѓанската војна во Грција како хируршка болница да се спасат животи, а потоа трансформирана во болница за потребите на пациентите со туберкулоза. Сега ќе направиме еден модерен капацитет за пациенти, еден регионален дијагностички центар за централна Македонија за карцином на бели дробови, за лекување на хронични белодробни заболувања, а зошто не и понатаму и геријатриски центар заради самите услови кој што ги има ова место, изјави Османи.
Владата издвои 1,7 милиони евра за реконструкција на болницата "Јасеново", што е дел од проектот за реновирање на 20 болници во земјава.

http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=274EB894778F63459CC191C71BBFB2DD
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 24-Aug-2010 at 12:28

Започнува реконструкцијата на болницата

 Утре официјално започнува реконструкцијата на Општата болница во Куманово.  На свеченото отпочнување на работата ќе присуствува и министерот за здравство Бујар Османи.

 Според информации од болницата, градежните работи ќе започнат од одделението за трансфузиологија, каде треба ќе се гради нова зграда, а ќе продолжи на старата зграда на хируршко, интерно и детско одделение. Министерството за здравство за реновирање на болницата одвои околу 1 милион евра. 

http://www.kumanovonews.com/vesti/dnevni-vesti/zapocnuva-rekonstrukcijata-na-bolnicata.html
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 27-Aug-2010 at 09:05
Ќе се реконструира старата зграда на Општата болница во Охрид

Охрид, 26 август 2010 (МИА) - Идниот месец почнува целосна реконструкција на старата зграда на Општата болница во Охрид. Со проектот вреден 2,1 милиони евра ќе бидат реноврани повеќе од четири илјади метри квадратни, а градежните зафати е предвидено да траат околу 16 месеци.

Портпаролот на Општата болница во Охрид, Сашо Василески, појасни дека во периодот додека трае реконтрукцијата на објектот, пациентите ќе можат здравствените услуги да ги вршат во останатите објекти на Охридската болница, како и во другите здравствени установи во Охрид и во соседна Струга.

- Согласност за прием на пациенти имаме и од Специјалната болница за ортопедија и трауматологија „Свети Еразмо“, Кардиолошкиот центар и од Болницата во Струга, истакна Василески, појаснувајќи дека медицинскиот персонал од одделенијата сместени во зградата што ќе се реконструира ќе бидат ангажирани во споменатите медицински установи.

Средниот персонал, како што додаде, ќе биде распределен на соодветни работни места во други одделенија, а лекарскиот персонал од урологија, хирургија, гинекологија и уво грло и нос ќе биде распореден во кардиолошкиот центар, специјалната болница „Св. Еразмо“ и во болницата во Струга, што значи дека граѓаните нема да останат без услугите на тие одделенија.

Според првата варијанта предвидено било да се изврши парцијално санирање на зградата, но по спроведените технички испитувања била донесена одлука за нејина целосна реконструкција бидејќи, како што истакна Василески, се работи за асеизмичен објект за кој поради старите ѕидови, дотраена електрична инсталација и дограма се трошеле огромни средства за затоплување во зимскиот период.

Сите средства за реконструкција на Охридската општа болница ќе ги обезбеди државата.

http://www.mia.com.mk/default.aspx?vId=76453548&lId=1&pmId=
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1167
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 04-Sep-2010 at 18:00
Се реконструира првиот објект од клиничкиот центар во Тетово.
1.
2.
Еве г опредниот дел од објектот
3.
Вотриот објект наинтересно ќе биде кога ќе го реконструираат буквата ''H'' да ја направат во црвено и да свети навечер
4.
Инаку се изгради нов објект Ургентен центар се извинувам што не сум сликал порано да ја прикажем изгрдбата.
5.
6.
7.Edited by Dragan - 04-Sep-2010 at 18:02
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 04-Sep-2010 at 18:28
SUPERRRR!!!!!
Novata bolnica e bonbona!!!
Dragan aj daj mi koordinati od starata i novata bolnica.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 16>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.281 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.