build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Здравствени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Здравствени институции (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 141516
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20173
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #301 Posted: 02-Feb-2022 at 08:46
Поранешната дивоградба кај „Мавровка“ сега е клиника за пресадување на косаОбјектот кој беше изграден на просторот кај поранешната дивоградба пред трговскиот центар „Мавровка“ во Скопје е сега клиника за пресадување на коса, пишува Фокус.

Клиниката за трансплантација на коса „ВатанМед“ со потекло од Турција денеска го објави во медиумите почетокот на своето работење во овој објект.

Минатата година, инвеститорот Мевљудин Алити, чија дивоградба се уриваше со полициска придружба, призна вина и доби условна казна од две години, како и паушал за судски трошоци во висина од 3.000 денари (50 евра).

https://www.slobodenpecat.mk/poraneshnata-divogradba-kaj-mavrovka-kje-bide-klinika-za-presaduvanje-na-kosa/
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 550
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #302 Posted: 02-Feb-2022 at 14:44
Originally posted by stef4o

Поранешната дивоградба кај „Мавровка“ сега е клиника за пресадување на коса

Значи веќе не е дивоградба? Question
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15134
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #303 Posted: 02-Feb-2022 at 17:02
Сега е припитоменаградба
За сè има вторпат
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4078
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #304 Posted: 06-Apr-2022 at 09:10
Гостиварската болница
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20173
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #305 Posted: 12-May-2022 at 17:30
Планирана за во Скопјеhttps://www.facebook.com/agramconstruction
Carpe diem
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15134
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #306 Posted: 14-May-2022 at 20:04
Нова лабораторија за испитувања – ZAN MITREV LABS, во близина на Point Retail park во Топанско Поле. Отворањето е закажано за 16 мај годинава.https://www.facebook.com/zanmitrevlabs

За сè има вторпат
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4078
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #307 Posted: 16-May-2022 at 16:45
Од фб страницата на општа болница гостивар
Инвестиција вредна 700.000 илјади евра
-Нова фасада и прозорци
- Целосно реновирање на интенсивна нега
-Целосно реновирање на гинекологија.
Edited by my Macedonia - 16-May-2022 at 16:49
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4078
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #308 Posted: 16-Oct-2022 at 15:14
Општа болница Гостивар (фасада и нови прозорци) од фб на министерот Беким Сали
Истотака во тек е и целосно реновирање на педиатрија како и нови лифтови и многу други проекти. Морам да кажам дека директорот многу се труди и многу направил!


Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20173
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #309 Posted: 03-Feb-2023 at 17:49
Општина Бутел сака сама да гради модерна поликлиника

Градоначалникот на Општина Бутел, Дарко Костовски, е подготвен да се изгради нова модерна поликлиника, каква што прилега на една урбана општина кога веќе, како што вели, Владата и Министерството за здравство, како надлежни, не можат.

На својот фејсбук-профил, тој јавно му се обрати на министерот за здравство Беким Сали и го потсети дека на неодамнешна средба му понудил опција веднаш да се отстрани модуларната амбуланта во Бутел, на чие место Општината би изградила нова, модерна поликлиника, но дека повратен одговор за тоа не добил.

– Вие ми посочивте дека немате против изградба на нова поликлиника, но дека за ваков чин ќе треба да поразговарате на повисоко ниво во Владата. Сѐ уште не добивме одговор од вас, иако помина повеќе од половина година од средбата – истакна Костовски.

Тој го охрабрува министерот Сали, кој, како што вели, констатирал неправилности во изградбата на овие крајно небезбедни и недолични објекти, да ги истражи деталите сѐ до финална завршница.

– Но, она што ми е поважно, овој пат јавно, повторно да Ве охрабрам, да ја отстраните модуларната амбуланта од Бутел. Јасна цел е ние, како општина, да изградиме нова модерна поликлиника каква што заслужуваат граѓаните – потенцира Костовски, надевајќи се на разумно решение, затоа што, како што вели, политиката не смее да биде пречка во остварување вакви важни проекти за граѓаните.

https://www.vecer.press/општина-бутел-сака-сама-да-гради-модер/
Carpe diem
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 2021
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #310 Posted: 03-Feb-2023 at 20:36
Еднаш на темава дискутриравме, повторно ќе ја изнесам инстата идеја. Во Бутел постои стариот дом за деца што е вон употреба. Апсолутоно може да се пренамени во поликлиника. Зашто од општината воопшто не ја разгледуваат таа идеја, ако некој чита тука, да размисли.

Објектот е одамна напуштен и веќе не функционира како дом "25ти мај", и беше дивовселен од некои семејства под надлежност на домот "Ранка Милановиќ" кои го имаат руинирано објектот.

Ете ви го на тацна, под надлежност на труд и социјала, со одлука на влада само предадете го вонадлежност на министерство за здравство или на општина Бутел, и завршена работа.

https://novamakedonija.com.mk/makedonija/skopje/%D0%BF%D0%BE-%D1%88%D0%B5%D1%81%D1%82-%D0%B4%D0%B5%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B8-%D0%B4%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D1%82-%D0%B7%D0%B0-%D0%B4%D0%B5%D1%86%D0%B0-25-%D0%BC%D0%B0%D1%98-%D1%81/

https://24.mk/details/zad-skopskoto-potemkinovo-selo-se-krie-khumanitarna-mizerija-kako-zhiveat-100-tina-lu-e-vo-ranka-milanovikj

Edited by user8642 - 03-Feb-2023 at 20:53
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20173
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #311 Posted: 03-Mar-2023 at 16:16
Проект визуелизацијa за надградба на институтот за јавно здравје во Скопјеhttps://www.facebook.com/architecture.atoffice
Carpe diem
Back to Top
Magdalena View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 25-Jul-2023
Online Status: Offline
Posts: 5
  Quote Magdalena Quote  Post ReplyReply #312 Posted: 26-Jul-2023 at 11:27
A little while ago I was looking on the gathering to see what we have accessible from photos of the city emergency clinic. Alright, perhaps I'm off-base, assuming somebody knows, if it's not too much trouble, let me in on more, I'm truly inquisitive, what is that style?!
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20173
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #313 Posted: 03-Apr-2024 at 18:27
Општина Илинден добива нов здравствен дом!

Градоначалникот на Општина Илинден, Александар Георгиевски направи увид во работните активности на капиталниот проект за изградбата на нов здравствен дом, каде жителите од Илинден, после речиси поволина век добиваат модерен објект во кој ќе биде сместен здравствениот дом.
Новиот здравствен дом ќе зафаќа бруто површина од околу 600м², ќе биде изграден на два ката, два влеза (преден и заден влез), две чекални, два шалтера, четири тоалети и 14 ординации. Во надворешниот дел ќе се обезбеди паркинг простор како и партерно и хортикултурно уредување.

https://www.facebook.com/OpshtinaIlinden
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20173
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #314 Posted: 14-May-2024 at 19:06
Нов објект за изнајмување во Ѓорче Петров.

Објектот е во фаза на изградба и соодветен е за здравстена установа - болница ( класа на намена В2 ).
Располага со површина од 5250м2 бруто, на 6 нивоа ( приземје и 5 ката ).
Површината на парцелата е 1700м2, а основата на приземјето 780м2, што значи дека располага и со дополнително дворно место за пристап и зеленило.
Паркингот е во во подземна гаража на две нивоа, каде се достапни 59 паркинг места.

https://propertyone.mk/deloven-prostor/deloven-objekt-5250m2-vo-gjorche-petrov-ID10701O
Carpe diem
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 141516

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.140 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.