build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Македонски градови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Струга

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 456
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 29-Dec-2015 at 17:05


фото: studio rinora (фејсбук)
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 29-Dec-2015 at 17:07


За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 29-Dec-2015 at 17:08


За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 02-Feb-2016 at 20:23


фото: Роберт Паноски
За сè има вторпат
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 741
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 23-Feb-2016 at 18:11

Мост на реката Црни Дрим. На него до 26.11.1915 година имало 17 дуќани,бил познат како Чаршиски мост.

Извор
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 10-Jun-2016 at 22:47
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 03-Sep-2017 at 19:01
По повеќе од три години пауза, денеска бев во Струга. Морам да кажам дека е поприлично разубавена во однос на мојата последна посета. Дрвениот мост на Нина е повторно на своето место, Кејот на Дрим е реконструиран, хотелот Дрим е целосно саниран, плоштадот кај општинската зграда е реконструиран, мостот кај хотелот „Београд“ е реконструиран. И сето ова е доста вкусно направено за македонски прилики. Останува уште да се среди Паркот на поезијата, каде што клупите, светилките и потсетниците за посадените дрвца на книжевниците се ископани. Министерството за економија ја вклучи и струшката чаршија во групата на чаршии чии дуќани ќе се обновуваат (излози, натписи, настрешници итн).

Ако вака се продолжи и ако се завршат гореспоменатите проекти, јас очекувам Струга за две-три години барем делумно да го добие својот некогашен сјај. Има многу неубави нешта изградени по плажите и околу центарот, ама барем централното подрачје да биде спастрено. Држам палци само да не го кандидираат Мерко за градоначалник, неговото враќање би било кошмар. Многу луѓе лошо зборуваа за Села, но јас денеска пријатно се изненадив од тоа како го водел градот.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4008
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 03-Sep-2017 at 22:41
Сите проекти што ги спомна се од села па дури и надвор од дожолст пример кејот што беше уништен (мепсо и елем се надлежни) како изградба и осветлување на улици/кружен тек. И јас бев во април, во споредба со 2015/16 премногу се средило.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 04-Sep-2017 at 20:26
За жал, односите меѓу самите жители на Струга не се како што треба. Тоа што го чувствувам во Струга во воздухот е идентично на Мостар, на ниту едно друго место не сум го почувствувал. Како на игли да газиш додека шеташ низ градот. Морам да го пишам некаде, ми тежи.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 04-Sep-2017 at 20:30
Неколку фотографии од Струга деновиве, само дел од нив, ќе ми се продаде бурекот од фурнана од близина ако не побрзам

Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 05-Sep-2017 at 17:12
Previous
 
Малку оф-топик, но за бурек ќе одиш 15 километри јужно во Охрид, во Лихнида, односно поранешна Арома 3 во трговски центар Амам, поточно на самиот крај од трговскиот центар накај езерото од страната која излегува накај булевар Македонски Просветители, или во Феникс кај Крст џамија.
 
Во Феникс и кроасаните со еурокрем се за прстите да си ги излижиш.


Edited by Dexter26 - 05-Sep-2017 at 17:14
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 06-Aug-2020 at 18:08
Неколку мои фотки од минатиот викенд, главно околу центарот:За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 06-Aug-2020 at 18:12
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 456

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.