build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

LA Shopping&Living - Кавадарци

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: LA Shopping&Living - Кавадарци
    Posted: 22-Dec-2022 at 13:56
Блеро-Фикс” официјално го превзема комплетното изведување “ЛА- Шопинг и Ливинг“ во Кавадарци, целокупната инвестиција изнесува 40 милиони евра. Овој проект е еден од најголемите во источна Македонија, кој ќе допринесе во развојот на целиот регион со трговски центар, деловни објекти и станбени единици. Oбјектот се предвидува да биде пуштен во употреба во 2025 година.https://www.facebook.com/BLEROFIx/
Carpe diem
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 22-Dec-2022 at 21:40
Ако може Јаш (Iași) во Романија, зошто да не и Кавадарци...
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
bob39 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Feb-2011
Location: Amsterdam
Online Status: Offline
Posts: 51
  Quote bob39 Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 23-Dec-2022 at 10:08
Источна Македонија?! Laugh
Трговски центри= убиство на Скопје
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 2020
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 23-Dec-2022 at 18:53
Каде е точната локација на малл-ов, неможам да најдам никаде инфо?
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 550
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 23-Dec-2022 at 22:29
.Previous
На рендерот се гледаат два булевара и кружен тек. Ако не се таму само за украс, тогаш можеби се работи за парцелата до хотел Фени.

Back to Top
UROS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 28-Mar-2023
Online Status: Offline
Posts: 122
  Quote UROS Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 28-Mar-2023 at 15:48
Back to Top
UROS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 28-Mar-2023
Online Status: Offline
Posts: 122
  Quote UROS Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 28-Mar-2023 at 16:05
firmata blero fix sepak nema da bide izveduvac na rabotite na trgovskiot i stanbeniot kompleks. izgradbata na trgovskiot e odlozena. ima nekoj muabeti niz gradot deka namesto blero fix od skopje nov izveduvac ke bide gradba promet od kavadarci. 2 godini se zboruva deka ke se gradi trgovski, vekje prestanav i da veruvam deka nekogas ke pocne da se gradi. ( poslednite tracevi se deka ke se pocne so gradba kon sredinata na april, sto cisto sumljam )


Edited by UROS - 28-Mar-2023 at 23:15
Back to Top
UROS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 28-Mar-2023
Online Status: Offline
Posts: 122
  Quote UROS Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 28-Mar-2023 at 16:08
parcelata e pod hotel feni
Back to Top
UROS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 28-Mar-2023
Online Status: Offline
Posts: 122
  Quote UROS Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 30-Mar-2023 at 13:54
Tracevite se ovistinija, deneska se napravi prvata kopka na parcelata kade sto treba da nikne ultra moderen mall i stanben kompleks. Da se nadevame deka se ke odi kako sto treba i ke se zavrsi vo planiraniot rok, 2025. Investitor e Trajce Zuko Ristovski, nas Kavadarcanec koj zivee vo USA i poseduva transportna firma ( Z Transpotation ) od 350 kamioni.


Edited by UROS - 04-Apr-2023 at 22:53
Back to Top
UROS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 28-Mar-2023
Online Status: Offline
Posts: 122
  Quote UROS Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 10-Apr-2023 at 20:08
Video prezentacija od toa kako ke izgleda trgovskiot, stanben i hotleski kompleks Little America vo Kavadarci. Od pred edna nedela e pocnato so gradba.

https://fb.watch/jQ5UvsC3bG/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 10-Apr-2023 at 21:27
Имаат и веб страна со повеќе инфо и рендери за комплексот.

littleamerica.mk

Edited by stef4o - 10-Apr-2023 at 21:28
Carpe diem
Back to Top
Vire View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Aug-2021
Online Status: Offline
Posts: 350
  Quote Vire Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 10-Apr-2023 at 23:49
Супер ако изглезит вака трговскиов,само ме нервират со зградиве три 6-катници една позади друга,да било една висококатница од 18-20 спрата многу појако ќе изгледаше. Не знам оти како нација колективно се плашиме од високи згради,а баш јако би било некој помал град ко Кавадарци,Струмица,Битола,Штип...да му одржи лекција на Скопје со некој бисер од архитектура.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 11-Apr-2023 at 06:45
Модерен повеќенаменски комплекс, на локација во новиот центар на град Кавадарци, на површина од 12.000 м2.
Во комплексот е предвидена изградба на 3 стабени згради со вкупно 243 апартмани, хотел и трговски центар со 73 продажни салони, од кои 40 во внатрешниот и 33 во надворешниот дел.
Енергетска ефикасност на највисоко ниво е голем приоритет за проектот Little America. Во целиот комплекс ќе биде вградено најсoфистициран систем за греење и ладење што ќе придонесе за заштеда на електрична енергија приближно до 70%.

LA Hotel...

...

Станбениот дел


https://littleamerica.mk
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 11-Apr-2023 at 06:53
МАЛА АМЕРИКА НИКНУВА ВО КАВАДАРЦИ - нашинец од САД ќе гради станови и шопинг мол од 30 милиони евра

Во општина Кавадарци стартува инвестиција од 30 милиони евра на нашинец кој живее во Америка.
Инвестицијата ја објави на својата официјална веб страница и градоначалникот на општината, Митко Јанчев, a истата објава осамна и на фејсбук страницата на проектот на компанијата.

„Мала Америка во Кавадарци!
Во Општина Кавадарци започнува инвестицијата од 30.000.000 евра на наш сограѓанин кој живее во САД. Како што можете да видете и на официјалната страна на самиот проект, ќе се изгради модерен повеќенаменски комплекс, по највисоките светски стандарди, кој ќе биде единствен во регионот, мол и три станбени згради во новиот центар на Кавадарци, на површина од 65.000 м2.

Во целиот комплекс ќе биде вграден најсoфистициран систем за греење и ладење, кој ќе придонесе за заштеда на електрична енергија до 70 отсто.

Изградбата со целокупната документација од Општина Кавадарци е веќе започната. Како што беше најавено и ветено во предизборната програма на градоначалникот Митко Јанчев, целокупниот проект/комплекс се гради во прва фаза како приоритет и ќе биде завршен и пуштен во употреба до август 2025 година“, напишал Јанчев на фејсбук.

https://faktor.mk/mala-amerika-niknuva-vo-kavadarci---nashinec-od-sad-kje-gradi-stanovi-i-shoping-mol-od-30-milioni-evra
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 11-Apr-2023 at 06:59


https://www.facebook.com/MitkoJanchev
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 11-Apr-2023 at 17:04
Кој е кавадарчанецот кој за 30 милиони евра ќе гради Мала Америка во Кавадарци?

Во Општина Кавадарци започнува инвестицијата од 30.000.000 евра на наш сограѓанин кој живее во САД. Ќе се изгради модерен повеќенаменски комплекс, по највисоките светски стандарди, кој ќе биде единствен во регионот, мол и три станбени згради во новиот центар на Кавадарци, на површина од 65.000 метри квадратни, информира градоначалникот Митко Јанчев.

За ,,Фокус” тој потврди дека инвеститорот на овој проект наречен Мала Америка е бизнисменот Трајче Ристов, познат помеѓу кавадарчани како Зуко, нашинец кој со децении живее и работи во Америка.
Инаку, Ристов е сопруг на поранешната фолк пејачка Јасмина Мукаетова.

Како што појаснува градоначалникот, во целиот комплекс ќе биде вграден најсoфистициран систем за греење и ладење, кој ќе придонесе за заштеда на електрична енергија до 70%.

-Изградбата со целокупната документација од Општина Кавадарци е веќе започната. Како што беше најавено и ветено во предизборната програма на градоначалникот Митко Јанчев, целокупниот проект/комплекс се гради во прва фаза како приоритет и ќе биде завршен и пуштен во употреба до август 2025 година-потврдуваат од општината.

Името на Трајче Ристов пред неколку месеци беше актуелно, кога во јавноста проструи вест дека ја купил зградата на пропаднатата Еуростандард банка во центарот во Скопје, имот чија проценета вредност беше над осум милиони евра.

Тогаш стечајниот управник на Еуростандард банка, Маринко Саздовски, за ,,Фокус” изјави дека нема такво нешто и дека зградата се уште не била продадена.

Во Кавадарци Ристов е познат и како општествено одговорен приватник. Минатата година градоначалникот Јанчев откри дека донирал 2.500.000 денари за изградба на парк во градот.
Во 2019 година пак, бизнисменот, чија транспортна компанија успешно работи надвор од Македонија, од бизнис секторот доби општинска награда по повод празникот на градот, Седми Септември.

https://fokus.mk/koj-e-kavadarchanetsot-koj-za-30-milioni-evra-ke-gradi-mala-amerika-vo-kavadartsi
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 14-Apr-2023 at 17:25
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 05-May-2023 at 07:08
Carpe diem
Back to Top
UROS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 28-Mar-2023
Online Status: Offline
Posts: 122
  Quote UROS Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 05-May-2023 at 07:45
Inaku, krajniot rok za zavrsuvanje na zgradite e 2027 a Mall-ot 2025-ta.( ke se rabotelo vo dve fazi, prvite 2godini ke se raboti na mall-ot a posle na zgradite ) Vo momentov uste se vrsi iskop na zemjisteto, za okolu edna nedela bi trebalo da se frlat prvite lopati so beton.


Edited by UROS - 05-May-2023 at 07:47
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 1127
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 05-May-2023 at 14:57
Интересен проект. Ако користат материјали како што треба и останат верни на рендерите, може да е најубавиот мол во Македонија. Секако шансите за транзициски фушерај и недозавршување на детали од типот на East Gate се големи.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.127 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.