build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

LA Shopping&Living - Кавадарци

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
UROS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 28-Mar-2023
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote UROS Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 07-Jun-2023 at 15:42
Stef4o, toj prviot post za Mall-ot promeni go, namesto izveduvac blero fix, napisi Gradba Promet Kavadarci. Fala


Edited by UROS - 07-Jun-2023 at 15:43
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 876
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 07-Jun-2023 at 21:38
А кај му е локацијата на мапа?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 20178
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 08-Jun-2023 at 08:10
Originally posted by UROS


Stef4o, toj prviot post za Mall-ot promeni go, namesto izveduvac blero fix, napisi Gradba Promet Kavadarci. Fala


Не ми дава можност да го едитирам првиот пост,а и нека стои вака да знаеме дека дошло до промена кај изведувачот на проектот.

Carpe diem
Back to Top
UROS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 28-Mar-2023
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote UROS Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 10-Jun-2023 at 08:46
Originally posted by hcitrS

А кај му е локацијата на мапа?


Parcelata e pod Hotel Feni

https://www.google.com/maps/@41.4440372,22.0094233,321m/data=!3m1!1e3?entry=ttu
Back to Top
UROS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 28-Mar-2023
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote UROS Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 28-Jun-2023 at 13:19
Postaven kamen temelnikot na trgovskiot i stanben kompleks Little America vo Kavadarci.

https://www.youtube.com/watch?v=sczjljWV77k
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 20178
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 28-Jun-2023 at 17:20
КАМЕН ТЕМЕЛНИК НА МАЛА АМЕРИКА - ИЗВЕДУВАЧ ГРАДБА ПРОМЕТhttps://www.facebook.com/gradba.promet
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 20178
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 28-Jun-2023 at 17:26
СТАВЕН КАМЕН ТЕМЕЛНИК НА "МАЛА АМЕРИКА" ВО КАВАДАРЦИ

Започнува инвестиција од над 30 милиони евра, Мала Америка во Кавадарци.Таа и официјално стартува со ставањето на камен темрлникот
Во Општина Кавадарци започнува инвестицијата од 30.000.000 евра на наш сограѓанин кој живее во САД. СЕ рабвиоти за модерен повеќенаменски комплекс, по највисоките светски стандарди, кој ќе биде единствен во регионот, мол и три станбени згради во новиот центар на Кавадарци, на површина од 65.000 квадратни метри. Во целиот комплекс ќе биде вграден најсoфистициран систем за греење и ладење, кој ќе придонесе за заштеда на електрична енергија до 70 проценти.
Проектот во прва фаза како приоритет се очекува ќе биде завршен и пуштен во употреба до август 2025 година. Кавадарци е европски град.
На свеченоста во Кавадарци присуствуваа инвеститорот Трајче Ристов- Зуко, Градоначалникот на Општината Митко Јанчев- кој го поздрави стартот на изградбата на станбено деловниот центар, Владиката Повардарски -Г.Агатангел ,и претавници на сите субјектни инволвирани во реализација на оваа голема инвестиција во Кавадарци, претсавници на локалната власт, партии , граѓани, други.

https://www.facebook.com/rtkavadarci
Carpe diem
Back to Top
UROS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 28-Mar-2023
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote UROS Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 28-Jun-2023 at 21:32
DELOVEN I STANBEN KOMPLEKS " LITTLE AMERICA " - KAMEN TEMELNIK

https://www.youtube.com/watch?v=SQWYNTLxcqw&ab_channel=%D0%A0%D0%A2%D0%9A-%D0%9A%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D0%B4%D0%B0%D1%80%D1%86%D0%B8
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 20178
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 28-Sep-2023 at 11:42
https://www.facebook.com/littleamerica.mk

Edited by stef4o - 28-Sep-2023 at 11:43
Carpe diem
Back to Top
UROS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 28-Mar-2023
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote UROS Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 28-Sep-2023 at 14:42
Stef4o, kako uspevas da gi pratis site proekti/gradbi u site gradovi u picku matrer Big%20smile
Alaf da ti e Applause
Da te prasam, da ne imas info kolku stanbeni edinici ke ima vo noviot kompleks na IGM Kavadarci? Po voa muabetite niz gradot se lafe nesto okolu 250.

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 20178
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 28-Sep-2023 at 17:48
Originally posted by UROS

Stef4o, kako uspevas da gi pratis site proekti/gradbi u site gradovi u picku matrer Big%20smile
Alaf da ti e Applause
Da te prasam, da ne imas info kolku stanbeni edinici ke ima vo noviot kompleks na IGM Kavadarci? Po voa muabetite niz gradot se lafe nesto okolu 250.


Хах фала ти

За комплексот на ИГМ немам многу детални информации но делува доста масивно може да надмине и 250 зависи колкави квадратури мислат да понудат.
Веројатно ќе има повторно и доста деловен простор во приземјето.
Carpe diem
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 1001
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 28-Sep-2023 at 18:21
Која е потребата од вакви комплекси во Кавадарци?
Кој уопште би сакал да инвестира пари во нов апартман во Кавадарци?
Back to Top
UROS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 28-Mar-2023
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote UROS Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 28-Sep-2023 at 19:25
Prijatele, Kavadarci e ekonomski i industrijski ubedlivo najmokjniot grad u Makedonija, nema nevraboteni a sekojdnevno u Kavadarci doagjaat okolu 1500 lujgje na rabota od drugite gradovi. A vo momentov IGM Kavadarci gradi industrijski park od 20 hali kraj Negotino vo koj ke dojdat stranski kompanii, a so samoto toa ke treba i mnogu rabotna sila od cela Makedonija. Taka da, sto ke patuvaat sekojdnevno do Kavadarci, ke si zemat stance u Kavadarci pod kirija ili ke si go kupat. ( pr. zivees u tetovo, gostivar, kicevo, mu ja prodavas kukjata na siptarite i si kupuvas stan u kavadarci i si ostanuvas da si zivees i rabotis u kavadarci ) Na IGM toa mu e celta so stanovite, da mu gi prodade na negovite vraboteni i da gi isplakjaat edno 20na godini.

https://faktor.mk/koi-se-kavadarechkite-milioneri-uzivaat-vo-vino-i-serenadi-i-znaat-da-pravat-mnogu-pari

https://faktor.mk/ekskluzivno-20-industriski-hali-kje-niknat-vo-prviot-privaten-industriski-park-na-igm-trejd-vo-centarot-na-zemjava?fbclid=IwAR1CIvTlhhuNICNFdkF-uEMjm4Sd1nMq-R40Nd1UP4wEq--zgr2N1-XUGPg

https://www.faktor.mk/milionerite-od-kavadarci-koi-se-tie-i-kolkumina-gi-ima?fbclid=IwAR0VQSQ1C2Y4DfYmk05jF_myNh_UXCzqawRuuFc5nOdH1b3n-8Sxg2rhaoo


Edited by UROS - 29-Sep-2023 at 10:07
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 1001
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 28-Sep-2023 at 22:44
Цела општина е 35,000 души, малтене пола економска активност, или како што викаш луѓе од околни општими доаѓале е заради Дрекселмајер (фабрика,склад), каде се работи углавном за минималец.
Ако тоа е економија и економски развиен град онда незнам.

Таква селидба за каква што збориш, едниствено е исплатлива и со некаква каква таква перспектива е ако се селиш за Скопје, но и Скопје веќе не пружа иднина...а да збориме за Кавадарци е апсурд.
Back to Top
Vire View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Aug-2021
Online Status: Offline
Posts: 353
  Quote Vire Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 29-Sep-2023 at 06:11
Originally posted by kiriOK

Која е потребата од вакви комплекси во Кавадарци?
Кој уопште би сакал да инвестира пари во нов апартман во Кавадарци?

А која е потребата од хејт кон ваков проект ? Ионака сите градој ко села личет,на шкупљанце му немат спас,редно е нешто помордно негде да се изградит.Единствена замерка ми е шо околу трговскио/хотело се 6-катници,место тие 6-катници една 26 катница да се изградит,ако веќе е тематски "мала америка".
Back to Top
UROS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 28-Mar-2023
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote UROS Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 29-Sep-2023 at 08:34
So se cudis be Vire, takvi sme nie Makedoncite, zavidliv i klet narod. On rabote za minimalec a um mu dele na nekoj so sekoja godina pravi profit teski milioni, kade treba da se investira a kade ne.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 20178
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 29-Sep-2023 at 18:02
Carpe diem
Back to Top
UROS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 28-Mar-2023
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote UROS Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 16-Nov-2023 at 18:18
Gorniot del kade sto treba da bide Hotelot, namesto prvicno planirano da bide so staklo, denes gledam objavile slika so nov izgled. Ova na kraj dodeka se napravi  nema da izleze ni pola od toa sto bilo prvicno planirano. Kako i se vo Makedonija haah

https://www.facebook.com/photo/?fbid=254383920951905&set=a.145280428528922
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 568
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 16-Nov-2023 at 22:52
Па и ова изгледа супер, доколку се изведе добро, ќе биде и поубаво од само стакло.
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 457
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 17-Nov-2023 at 09:45
Искрено камо во секој град да имаше по еден ваков голем проект... Кавадарци е среден град со развиена индустрија и ако ИГМ бара доселеници сигурно се попаметни од нас да знаат дека треба да понудат компетентна плата.

Не верувам дека доселениците ќе се Македонци од западна Македонија, тие да сакаа да си отидат одамна ќе си заминеа. Мислам дека работната сила ќе биде микс од доселенцици од помали рурални општини (Тука влагаат и кратово, крушево, брод, каменица) како и увоз на странска работна сила од далечен исток и дел рурална Украина.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.074 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.