build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Градежни материјали - новости, квалитет, цени

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 17-Oct-2011 at 20:21
блоковите од сликата погоре ги викале `сипорекс` и еве некои цени во Кичево

-65 x 25 z 5 cm=60 denari
-65 x 25 x 10 cm=100 denari
-65 x 25 x 15 cm=160 denari
-65 x 25 x 20 cm=220 denari
Back to Top
maci View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote maci Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 19-Oct-2011 at 20:37
Originally posted by gjoko


Сума сумаре не е баш ниска опасноста да во некоја куќа или зграда се вгради радиоактивно железо


тоа ми беше зборот,железото кое го користиме или би го користеле дали е или ќе биде и во колкава доза радиоактивно.има ли некој што мери радиоактивност на ново изградените згради?
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 20-Oct-2011 at 15:53
за жал само царината засега има услови за мерење,на терен не.едно време под моја надлежност беа и радиоактивните громобрани и све беше оставено на самоиницијативност,без можност од стручна помош од никаде,ни технички ни со совет-катастрофа.сега за тоа има агенција некоја,ама не ми се верува дека состојбата е подобрена,каква е таа служба ако неможев никако да додјдам до гајгеров бројач ни за еднократна употреба(да измерам и да вратам)
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 04-Oct-2012 at 12:14

http://en.barrisol.com/printed-stretch-ceiling.htm

Normalu Barrisol is the largest manufacturer of stretch ceilings in the world [1]

   што е до стреч-плафониве како материјал ги има и не се толку непристапни [1][2] , а за 3д опцијата не очајувајте, со малку ноу-хау или евентуално ноу-ху-кен-хау истиве ефекти па и пооригинални можете да ги импровизирате за ефтини пари, нешто печатење во inpex нешто фолија ко ecolens [1]  и ето га, иако мастер-шефои неимпровизираат а токму тоа станале преку години импровизацијаEdited by Max - 10-Nov-2014 at 09:57
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 09-Oct-2012 at 15:36


DPS decorative S-T-R-E-T-C-H CEILING - http://www.grupadps.com/en/public_spaces

DPS stretch ceiling is a form of suspended ceiling, which has several different purposes at the same time - it can lower down spaces which are to high or cover up pipes and other instalations which are located above it. It’s also used for decorative reasons to create a totally different and amazing feeling. Perfectly smooth and resistant to any deformation creates the visual effect of a glass surface on the ceiling (when using the mirror layer) which visual enlarges any space.

...

Each DPS stretch ceiling can have it’s own unique shape: flat, oval, arched, circural, spatial, fractured or multilayered

A fully installed DPS layer is very light and does not strain the exisiting ceiling as it weights less than 200 g / square meter. It’s also extremely easy to install all the necessary lighting and ventilation systems.

DPS stretch ceilings are fully waterproof and provides great protection from flooding as well as eliminate the risk of moisture condensation above the DPS layer. DPS stretch ceilings is also resistant to steam. What’s important is that any DPS stretch ceiling can be cleaned with the use of a special DPS-PLAFONCLEAN product once in every 5-7 years (when used normally).

We use DPS stretch ceilings in all kinds of public and private spaces, especially in locations where absolute clarity and sterility is in order. Our ceiling surface is anti-elecrostatic, waterproof, non-seismic.

...

http://www.grupadps.com/en/sufit_napinany/

српски дистрибутер -  http://www.levelo.net/elasticni_pvc_plafoni_srb.html

 


Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 15-Nov-2012 at 20:33


http://afawall.en.ecplaza.net/

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=846&PID=58516#58516

за специфичен дизајн одете со цнц обработка на поквалитетен стиропор http://www.plasticsportal.net/wa/plasticsEU~en_GB/portal/show/content/products/foams/foams_specialties

   

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 16-Nov-2012 at 11:35

требаше МИКРОСАМ да го ангажираат од владата за правење xps калапи за бетон,кои би се користеле за екстра орнаменти-ка/рање и скулптури!дефинитивно и поефтино и пооригинално од досегашниот пристап во Скопје2014,и макар биле мермерни а не се(пример архитравот на архивот),постојниве бар рељефи се дебакл,а вака бар ќе можело да жонглираат со нив се додека не дојдат до најсоодветниот резултат!сигурен сум дека ако го прашале Самакоски да им излезе во пресрет чоекот ќе им склепаше што сакаат од машина,та ако можеше да испорача на кинезите цнц за штанцање огромни блокои мермер што па да неможе да извади за дома неколку за штанцање стиропор за бетонски калапи по дома?!http://www.youtube.com/watch?v=xP4Cb3V-92Y&t=201m

http://www.greenbuildingtalk.com/Forums/tabid/53/aff/4/aft/80150/afv/topic/Default.aspx


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 18-Nov-2012 at 17:04

еве фирма од храватска која изработува профилирани фасадни елементи од стиропор,надворешните од EPS,а внатрешните од XPS

Vanjske fasadne štukature izradene su od tvrdog stiropora EPS 50kg/m3, jedinstveno na tržištu, a zašticene su tvrdim premazom na bazi akrilnih smola i kvarcnog pijeska, koji elementima daje dodatnu tvrdocu, elasticnost i otpornost na vremenske uvjete.

Važno napomenuti: Sve profile možemo izraditi po zadanim mjerama te vam na taj nacin omoguciti brzu i jednostavnu montažu i uštedu vremena.

Montaža profila vrši se ljepljenjem fleksibilnim ljepilima na prethodno pripremljene podloge. Profili se lijepe laganim stiskom, sve dok se ljepilo ne pojavi sa strane, koje se potom odstranjuje i spojevi se po potrebi obrade i brusnim papirom. Profili se impregniraju i boje vodorazrjedivim akrilnim fasadnim bojama prema uputama proizvodaca boja.

http://www.eurodekori.com/vanjskestukature.html


слична ефтина опција е и рустикален faux stone http://www.fauxpanels.com/blog/tag/styrofoam со оглед дека ѕидање со камен е скапа работа,обработката на каменот уште поскапа,а и кај нас нешто избор по стоваришта баш и нема

затоа имитација може лесно да се набави http://www.archiexpo.com/tab/decorative-stone.html а и леснина едно време држеа од овие имитации http://www.delta-building.net/Dekorativni_Kamen но како стојат сега работите незнам

   
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 18-Nov-2012 at 17:31

овде малку претерале со ентериеров,но поентата е да се долови дека може и во невозможен простор да се инсталира ваква работа,плус има корисно инфо околу завршните работи...незнам која е потребата од лажњак и вештачки материјали,но гладен чоек за естетика ем со плиток џеб или штедлив табиет,и тоа е тоа,иако природно камен има во себе вистина акумулирана преку милиони години,иако староста зависи од составот,но во град кој може да насети ваква мистика,а и потака колку само камени куќи се испустени по тоа селата!
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 21-Nov-2012 at 23:28
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 22-Nov-2012 at 21:31HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 24-Nov-2012 at 16:07

во контекст на пост #35 од нишкава...

http://www.hoja.si/veliki.htmlHaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 06-Dec-2012 at 10:56


Еколошки-Ефикасни Материјали

Енергетски-Ефикасни Материјали

Earth’s Non-Renewable Materials - http://infographiclist.files.wordpress.com/2011/10/stockcheckhowlongwiththeearthsresourceslast_4ea6e120c755b.png

Елементи - http://build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1780&PID=138289#138289
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 20-Dec-2012 at 18:51

 

Originally posted by +Protagorist

Discovery Channel Covers DShape 3D Printing

 

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
maci View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote maci Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 02-Jan-2013 at 13:38
малку не ми е јасна сликата за еколошки ефикасни матерјали.
дали тоа значи дека алуминиумот е најкористен или најнедобар за градба?
спаѓа во високо енергетски матерјали...некако ме бунат поимиве.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 02-Jan-2013 at 16:52
Originally posted by maci

малку не ми е јасна сликата за еколошки ефикасни матерјали.
дали тоа значи дека алуминиумот е најкористен или најнедобар за градба?
спаѓа во високо енергетски матерјали...некако ме бунат поимиве.

Колку што јас го сфаќам графиконот прикажува колку ЦО2 е создаден во екстракцијата, производството и вградувањето на одредени материјали. Значи за изработка на алуминиум емисијата на ЦО2 е најголема, според графиконот.
אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו
Back to Top
juventino View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 05-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote juventino Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 11-Feb-2013 at 00:58
Потребни ми се сендвич панели,како се движат цените и каде може кајнас да се набават?
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1960
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 11-Feb-2013 at 16:31
Има повеќе фирми кои продаваат панели меѓу кои и еден близок пријател но велат дека е подобра варијанта да се покрие на стариот начин, овој новиот има далеку помал рок на траење, сепак поради тоа што се јавуваат нови ликови кои не ја знаат вештината наједноставно е да купат готов производ кој едноставно го штрафат.

За цени може да се јавиш во некоја лимарско браварска работилница. Ако ти треба број пиши порака.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 08-Sep-2014 at 23:17
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 14-Oct-2014 at 20:07

после papercrete следнa револуционерна импровизација е hempcrete http://en.wikipedia.org/wiki/Hempcrete

а исто ко и целулозата би требало да има и добри акустични освен термо изолациони својства [1]   


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.