build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Изгради сам
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Изгради сам

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ejfilip View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 29-Jul-2020
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3
  Quote ejfilip Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Изгради сам
    Posted: 12-Mar-2023 at 12:08
Имам план летово да правам монтажна куќа, викендица. Се решив за сува градба од дрво и сакам сам да ја правам. Видов неколку теми за различни делови од процесот на градење, па ја правам темава како збир на дискусии за изградба на куќа.

Се уште истражувам и мислам дека можам сам да ја направам, но се разбира не знам некои работи кои може ќе ме предомислат да морам со мајстори да ја правам. Ако успеам се надевам ќе има доволно информации на темава за и останатите што сакаат тоа да го направат да имаат полесен пристап до прашањата што ги мачат.

Ова е планот за куќата:
Проект

Моментално први прашања што ме мачат се:

  1. Кое дрво е најповолно за изградба? Сум слушал од повеќе луѓе за Австриска граѓа, но никој не ми кажал кој тип на дрво е тоа. Гледам кај нас и Смрека продаваат како дрво за градба.
  2. Дали некој знае која е моменталната цена за м2 за фундамент и има препорака за фирми кои го изведуваат тоа.


Секој совет и надвор од првичниве прашања е добредојден.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1900
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 12-Mar-2023 at 17:02
Знам дека од Босна доаѓа добро квалитетно импрегнирано дрво за оваква намена.
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2023  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.