build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Stone Design - Партизанска I

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 19-Jan-2010 at 13:16
Не е толку лошо, ама мислам на тоа место ке му личеше нешто по убаво и модерно. Тоа што го спасува се интересните детаљи..дури мислам заслужува да биде дел од ‘транзициска архитектура‘ топикот. 6/10
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 19-Jan-2010 at 13:45
Originally posted by dejan

Не е толку лошо, ама мислам на тоа место ке му личеше нешто по убаво и модерно. Тоа што го спасува се интересните детаљи..дури мислам заслужува да биде дел од ‘транзициска архитектура‘ топикот. 6/10


Eeek2

Ууу Дејан многу сурово. А што повеќе ме буни е она 6/10 за нешто што те потсеќа на транзициска архитектура. Јас мислев да почекам дур се заврши, но и онака нема да има никакви надворешни промени до тогаш, така да можам да кажам дека пријатно сум изненаден од објектов особено од интересната фасада и страните, вистинско освежување после се она што видовме во последно време. Да не беше поткровјето, објектов ќе добиеше од мене една солидна 6-ка, но ќе морам да идам со 5 кога биде пуштено гласањето.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 19-Jan-2010 at 16:29
Се додека е со такво поткровје, епитетот транзицска ќе му виси околу врат!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7415
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 19-Jan-2010 at 16:44
Originally posted by lslcrew

Се додека е со такво поткровје, епитетот транзицска ќе му виси околу врат!
па ја и не знам што толку се фативте сите за поткровјето, сепак објектов е во ред, ите тие детали на фасадата и на пр. тие врвовите од страните го разубавуваат објектот
и со помож на предната и на страничните фасади поткровјето не доаѓа толку до израз и го спасува објектов да не изгледа како транзициска градба
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 19-Jan-2010 at 23:46
call me crazy, ама објектов ме потсеќа на Бетмен Banana
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 20-Jan-2010 at 03:46
ti si crazy :p
Originally posted by La Linea

[QUOTE=dejan]

Eeek2

Ууу Дејан многу сурово. А што повеќе ме буни е она 6/10 за нешто што те потсеќа на транзициска архитектура. Јас мислев да почекам дур се заврши, но и онака нема да има никакви надворешни промени до тогаш, така да можам да кажам дека пријатно сум изненаден од објектов особено од интересната фасада и страните, вистинско освежување после се она што видовме во последно време. Да не беше поткровјето, објектов ќе добиеше од мене една солидна 6-ка, но ќе морам да идам со 5 кога биде пуштено гласањето.

Да бидам искрен, понекој од зградите кој се наоѓат во темата за ‘транзициска архитектура‘ ми се допаѓатShifty Ама другите што се, па ич не ги сакамWallbashEdited by dejan - 20-Jan-2010 at 03:47
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 20-Jan-2010 at 14:25
Мислам дека сте многу строги за поткровјето. Не значи дека ако во Македонија е злоупотребен тој елемент (што поради урбанистичко профитерски комбинаторики, што поради немање сенс за естетика во различни случаи) треба под дифолт да го дискредитираме секој објект што има поткровје.

И јас сум некаде на линија со Линеа (5-6) кога ќе биде гласањето.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 20-Jan-2010 at 17:41
Абе не мора по дифолд а го критикуваме. Ама ми нема логика со оние страничните ѕидови. Се гледа дека е ептен ситна душа за комуналии. Нема шанси да му го опростам поткровјето. Башка личи како колектор, а на градска магистрала е.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7415
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 20-Jan-2010 at 21:31
Originally posted by lslcrew

Абе не мора по дифолд а го критикуваме. Ама ми нема логика со оние страничните ѕидови. Се гледа дека е ептен ситна душа за комуналии. Нема шанси да му го опростам поткровјето. Башка личи како колектор, а на градска магистрала е.
ќе се согласам со пбанкс, можеби сме навикнати на транзициско ѓубре, но и поткровје да има некој објект, додека е убаво изведено, се е во ред
па и види, сепак е ова станбена зграда, а за станбените просечни згради во скопје, па и оние подобрите ова е научна фантастика
поткровјето не го критикувам, бидејќи треба очите само во него да ти бидат вперени за да се освестиш дека воопшто постои, но гледајќи го објектот во целосат, не постои поткровје Smile


Edited by zabegan - 20-Jan-2010 at 21:32
Back to Top
SpaceAge View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 11-Dec-2009
Location: SWEDEN
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote SpaceAge Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 21-Jan-2010 at 16:59
Se soglasuvam so 46&2 osekam malu premnogu kritika kon ova zgrada,za sporedba so novo nastanatite zgradi vo reonski centar ova e daleku poprijatna so fini detali.Pa bi otisol do tamu da kazam deka poubava na Partizanska nema.
Back to Top
metodius View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 07-Jan-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote metodius Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 21-Jan-2010 at 21:05
Секој ден поминувам покрај зградава, и слободно ќе кажам дека отскокнува од околината, посебно од чудата во Дебар Маало. Чисто како форма објектот е солиден, но како склоп со околината и решен пристап, не е на високо ниво.
Ни земја, ни небо,
Ни пекол, ни рај.

Само ние и сега.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 29-Apr-2010 at 23:04


Потполно се слагам

Еве фотки од денес, не е далеку од вселување:

1


2

Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 29-Apr-2010 at 23:25
Прекрасни дрвени детали на фасада, невидено кај нас и убаво маскирани климатизери.
Зграда-фасада за пофалба
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1913
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 02-May-2010 at 11:06
nekako mnogu mi e reljefna i nakitena... poubavo ja zamisluvav koga ke bide gotova
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2463
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 13-May-2010 at 12:55
на последниве слики најубо се гледа колкава утка е поткровјето. иначе супер фасада ко за на партизанска и во споредба со други станбени. 
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 13-May-2010 at 13:37
Во споредба со околните згради, овој дизајн си е прав квантен скок за нас. Сепак две работи не ми се допаѓаат воопшто а тоа се поткровјето и фасадата гледана од Центар кон Карпош. Исто така не ми се допаѓаат вакви форми на згради (која веројатно е условена од формата на самата парцела и маркица), како и неконзистентноста на висинската линија долж булеварот.
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 23-May-2010 at 20:42
Фото апдејтов не носи ништо посебно ново, градилиштето од зградата е комплетно расчистено (колку што видов) и останува само да се уреди околината.

1.

2. Зум кон деловните простории во објектов


Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 08-Dec-2010 at 16:42
Постиравав слики и кај ДНК Код. Морам да кажам дека поновите зградички од потегот Архитектонски/Градежен до Симпо мене ми се големо освежување за градот и мислам дека се доста достојни за да речеме дека сме направиле еден чекор напред од оние добро-познати досадни, неспецифични, универзални фасади. Добро со исклучок на некои кои сепак се по тој калап направени, но од друга страна пак во годините кога се изградиле тој калап сеуште се држел на цврсти нозе.Ќе ги ставам тука, ако имаат посебна нишка префрлете ги.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 08-Dec-2010 at 17:15


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 08-Dec-2010 at 21:50
Голема грека се прави што градежната линија на Партизанска се формира по терк на внатрешните улички кои и така не се споени со Партизанска, а сепак допираат до Партизанска. Има непотребни расцепи на терен каде можеше да се формира линија до почеток до крај без триаголнести кошево со некои чудни облици згради. Само сега касно е веќе кога многу порано се тргна со урбанизација на овие делови и не се ни обрна внимание на ова.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.