build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Плоштад Македонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Плоштад Македонија
    Posted: 08-Nov-2008 at 14:36
Плоштад Македонија

1920те

1930те
1950те2004

Cheers

Edited by pbanks - 08-Nov-2008 at 14:48
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 08-Nov-2008 at 14:39
Еве неколку слики од 2002 година, пред реновирањето на плоштадот... Превземени се од Александар Велев

1

2

3Edited by pbanks - 08-Nov-2008 at 14:49
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 08-Nov-2008 at 15:12
Малку поинаков агол од што сме навикнати... 2008 година... превземено од Весна Марковска
Edited by pbanks - 08-Nov-2008 at 15:12
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 20-Dec-2008 at 16:23
Слики испособрани од интернет... Претежно 2005-2008 година освен онаму каде што е наведено различно

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11 Оваа е од 2001 година

12

13

14

15 2002 година

16

17 Незнам од која година е оваа но е јасно дека е некаде 1998-2000 (според рекламата на Ристиќева и фактот дека плоштадот не е ни почнат со реновирање)
Back to Top
ivopfc View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-Oct-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ivopfc Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 04-Jan-2009 at 12:33
Plostadot pod sneg (04.01.2009)Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 04-Jan-2009 at 13:00
bravo ivo, kaj si se kacil za slikava ziti se od komercijalna e taka ?
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
ivopfc View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-Oct-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ivopfc Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 04-Jan-2009 at 13:34
Ne. Od pokrivot na mojata zgrada, koja se naogja pomegju Komercijalna Banka i Stone Bridge. Pozdrav
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 04-Jan-2009 at 13:35
Epten ubavi ispadnale, koga ke ne kanis nagosti da se iznaslikame i nie
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 04-Jan-2009 at 13:37
Originally posted by ivopfc

Ne. Od pokrivot na mojata zgrada, koja se naogja pomegju Komercijalna Banka i Stone Bridge. Pozdrav


kaj EOS Matrix? Otvoren li e pokrivot tamu ili ti kako stanar imas pristap?

btw super fotki Thumbs%20Up
Back to Top
ivopfc View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-Oct-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ivopfc Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 04-Jan-2009 at 13:43
Da kaj EOS. Ne e otvoren pokrivot, ali normalno, jas mozam da si izlezam

Ali sea kaj i da e Grujo ke mi digne nekoe cudo od 30 metra pred zgrada, taka da da slikam uste malce dur mozam

Postirav i edna slika kaj Magos, zumirav kolku sto moze, ali ne se glea bas najjasno.

Ona sto se zabeelzuva na slikava e i novoto zname na plostad, za onie koi ne go videle, treba da go dokumentirame.

Poz
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1167
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 20-Feb-2009 at 21:56
Za sto sluzi taa kucata so tabloidot od Skopsko???
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 21-Feb-2009 at 02:09
Originally posted by Dragan

Za sto sluzi taa kucata so tabloidot od Skopsko???
тоа е Ристиќева палата, една од најстарите згради на плоштад изградена некаде во 20-те, а инаку и јас од пред некое време се чудам чија е сега Dunno
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 06-Feb-2012 at 22:58

Никад нема да ми стане јасно зашто плоштадов, ваков каков што беше, мораше да го мењаат темелно. Се надевам барем дека идните генерации коа ќе ги гледаат овие слики од плоштадот ќе сфатат што нивните претци успеале да уништат.

Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 07-Feb-2012 at 09:03
N23 - не зезај друже...

Види на Водно што му направија, после Панорама, а и не престануваат... јас незнам упорно со кој памет се градат високи објекти во места кај што се планирани куќи...

Back to Top
Vlatko View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 18-Jun-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Vlatko Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 04-Apr-2012 at 21:01
Back to Top
Ines View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 02-Oct-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Ines Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 03-Oct-2012 at 09:28
добро е лавчево..

елката на плоштад од пред некоја годинаBack to Top
Ines View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 02-Oct-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Ines Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 03-Oct-2012 at 09:30

Back to Top
Ines View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 02-Oct-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Ines Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 03-Oct-2012 at 09:49

Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 08-Oct-2012 at 23:40
Originally posted by InesДобар пример е сликава за тоа кога портата во почетокот беше осветлена со многу послабо интензитет на осветлување и само во одредени делови изгледаше многу поубаво, понежно во просторот и попријатно за очи.
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 08-Oct-2012 at 23:41
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.