build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Плоштад Македонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 26-Sep-2018 at 14:49
Originally posted by Staro Skopje

Изгледаше многу поубаво кога елката го заземаше централното место, опколена до десетици шатори, тезги, улични продавачи...


порано така теравме детски неопаганизам [1] сега вака тераме детски историцизам [2] споредено во вториов случај бар има автохтон призвук додека во првиот глобализациски, бар и тогаш да тераа атохотоно ако ништо друго [3/u">] само што работата ниваму ниваму ќе затераше за малку и дамбетер од достоинствен историски контекст ако дпмн маше панитирачко-инвестициски мометум, којзнае утре достоинствено може истрски ќе дочекаме и надреализам споменично во епицентарот на СеМ метропола [4]

споредено пред и потоа, после СеМ реалност ќе биде после тоа пак и ко пред тоа [5] само прашање е дали така нема да се навратиме и тро поназад бркајќи еа-импријализам да стигнеме до неоотоманизам, чинам немаме на форумов фотка или снимка од овој дел од градот за време османлиско освен ова кадаров од почетокот на видеово [1]Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 02-Oct-2018 at 21:41

еве од Митат неколку фотки, по калдрмата пред мостот и според порцеланските изолатори на бандерите ова е веќе во српско 30-тите кога е веќе крената Мака1 односно градот има струја, додека на горната фотка столбовите очигледно се телеграфски т.е. фотката е од турско ... јасно на ова упатува и потписот на втората фотка Скопље, но и опозарените куќи на втората и третата фотка во долниот дел од кадрите ... ова киоскот што бил не контам, а не се гледа ни Бурмали Џамија која тогаш веројатно сеуште не била потисната од српскиот офицерски дом, уште да имаше од апротива некој кадар ...

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 04-Oct-2018 at 14:18и малку боја многу менува во перцепција, иако зависи кој и зошото го ретушира кадарот, камо да им текнало дрвата да ги озеленат

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 06-Oct-2018 at 19:01

фоткава е сликната или од Кале или од некоја од Куќите до Кале но тука од кровот не можат да се забележат коњаниците пред камен Мост, која година се тргнати, веднаш 1941-ва или?

еве нивни споменичен историјат не дочекале ни пола деценија и како дојавале на плоштад се посунчале и така речи родолжиле у депо

http://i-macedonian.blogspot.com/2013/03/blog-post_17.html

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 07-Oct-2018 at 16:51

може логично е да продолжи муабетов 50-ти и натака околу Плоштад Македонија но даа ја свртам пак на отоманско и во прилог српско-бугарско ко кратка а "братска" окупација наспроти отоманско ко долго а конзервативно касабништво, односно идентичен кадар од подолгото во споредба горниот од пократкото стопанисување со скопските каса'бланко архи-визури ...

во однос пократкиот мизансцен а бидејќи како офицерски и снб биле финансирани од марсејската масонска ложа [1] сметав и сметам дека груевци поарно ќе беше да кренат околу Камениот Мост при плоштадот Црква И Џамија наместо постојните схс-реплики прво бидејќи со таква симболика ќе посочиме како ни стартува преминот кон безбедна утврдена иднина, а и естетски поубо ќе беше до камен мост да има камени зданија него натур бетон пластиклар од месонцки егземплари! еве од спунт абери како сум думал за ова пред неколку години [1][2][3][4][5] а вервам да имаше отворена јавна дебата наместо копи-пасте предизборна предожба која од втора заврши ко недоносена на маса ќе имавме бар нзс архи-вајб, додека сега и тоа е гајрет за хилта-исклучивост за сметка на билдер-исклучивост, та бар да рече Чоек истераа груевци исцело, бар ете околу Камениот Мост да одеа претпазливо туку таму најмногу ја оплескаа та од монументалност нема ни М во однос визурите на стара ан'родна-бакна и офци'ер'скиот-мод освен нормално надреална тарапана, што и не е и така лошо доколку имаме акал како и ос таквата гачка да излеземе во бонус ... хм, може ако законски ги задолжиме стопаните да мораат зелено да ги јавнат објекти со пејсажни интервенции ко ливинг'вол фасади макар и саксиски [1][2] та и така да се подоправи муабетот, во противно ќе си остане асиметричен-штрч, и како контраст но и како материјали меѓу офд и снб ко објекти, а ќе го биде и вака мубетот интересен доколку скулптурално светлосно си поиграат градские татковци со таквите фасади пр. правејќи од овие две згради архиплатна за проекции [1] она колку да се надмине ехото од спунт оставштината која груевци ја беа возобновија (макар тоа го сториле од автоимуни побуди како не би заборавиле дека и пред тито им влетал во битот некој заседнат во бељгород), ако е утеха можеле да забегаат и покреативно - та да ископале виа виена од маперите на пиколомини абери за возобнова на нешто од предпироманските му екскурзии како скопски среднновековни егземплари за изворна локална архи-естетика кои ги чкордепсал ко што спинува пикољо-мини заради масовно присуство на коле-ра во градот, но што е тој крив што последниот македонски крал од него крунисан куманот Карпош го викнал за сојузник односно поканил ко вазал во Скопје да си ги потскитне пироманските му амбиции, иако се ми се чини дека не била колера во прашање ами империјалистичко австроунгарска чума [1] дури и смите негови изјави делуваат супер ладно и за средновековен епидемиолог во однос пожарот [2] но некои велат османлиите го реизградиле градот за инат и поубав, со прва Саат Кула во цела Румелија а чинам и прва во цела отоманска империја!?
Edited by Zelenikovo - 09-Oct-2018 at 03:16
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 07-Oct-2018 at 22:12
Хм, дали знае некој каква зграда била онаа на горните слики, со тројка (или буквата З) на покривот? Како првпат да ја гледам.
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 07-Oct-2018 at 23:13
Турски театар. Изграден во 1906 ако не се лажам, а изгорел во пожар околу 1912.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 08-Oct-2018 at 04:31

тоа ет, еве од оваа фотка се гледа дека кадарот од пост #44 горе е фатен од преостанатата кула од Долен Град а не од куќите под калето ...

ова е фотка од постојниот плоштад некаде околу 1900-та, а за да ја потфатите атмосферата од тоа време пробајте да го визуелизирате зеленилото по двороите грмушките дрвата Тополите во позадина на оваа фотка, а најубо преку битолските снимки на Милтон ќе го дофатите тогашниот вајб, дифинитивно во отоманскатанимперија атмоаферата била по еснафска, додека во српско муабетот заминал европски поприлично, велат плоштадот имал меана до ресторан хотел до бордел, сигурно и струјата си го сторила своето, само прашање каков бил аирот на рајата со какви радости денот го минувала, во турско сигурно Молитвено иако заради изобилството на странски агенти сигурно наргиле кафе локум и хашиш биле за мнозина добро утро, тешеќур ко за во европска Румелија вечерта арно легнувале оп'иени ...

од овој кадар се гледа дека тоа киоскот го имало и далеку пред србскоEdited by Zelenikovo - 08-Oct-2018 at 04:44
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 08-Oct-2018 at 12:55

ако на крајот од своето постоење уШкуб бил налик тогашна Казабланка веќе на почетокот како схс-јужна-престолнина у Скопље вајбот замирисал на Амстердам [1] просторот за Молитвата станал просто за офицерски балови на плоштад, дури ни Белград немал толку оригинална атмосфера, на некој начин хедонистите си добиле бришан простор за да уживаат во новиот балкански менхетен, чим и ликои ко Зорба биле привлечени можам да замислам каков тропикализам дрмало тогаш во градот, времиња кога оп'ивањето добива и прашкасти алтернативи за спокоен боемски мејкап, сигурно кабадајџиството тогаш станало еснаф кога почнале да се појавуваат тапкароши за фудбалски утакмици сигурно и салонски блекџекери а многу веројатно танго шизислук, но лично ме интересира каков бил животот на обичниот Народ дали почнале да користат Каладонт веќе се произведувал во Србија [2] на радио каква пропаганда им вртеле и дали градоначалниците договарале дилои во четири очи или морале да им симињаат цилиндар на инжињери и банкари кога праеле гуп-ови и дуп-ови, замислете го Михајловиќ како им праел тогаш на скопјани еко-сачекуши од Пајтон ако му прљаат метрополис [3] прашање е само како тоа го праел бидејќи бил сообраќај само у Зеленоможеле киоскот како пропаганден шалтер да го вметнат во постамент


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 08-Oct-2018 at 17:17

чунки тоа калдрмата во депото на ј.п.Ул.Пат. е истата онаа останата од турско, односно во српско евентуално да ја потпрередиле, а во 50-ти ја биле покриле ко што може да се примети од следната фотка со асфалт, посетне веројатно кога асфалтот го тргаат пак ја откриваат Гранитната Коцка (веројатно извадена од кумановскиот каменолом со вУлканско потекло) и до крајот на 90-ти останува кога плоштадот го поплочи Пенов со босански мермер, кој при последната реконструкција беше заменет со прилепски [1] само што заминаа со пикселни наместо со со овални орнаменти [2] просто да не ти се верува дека имаат качено реалистично извајан да неречам пластично испринтан Алексо а калкадата доле околу фонтаните кубистички срочена, недоносеност, не, туку тендерска уметност со турбофолк испорака, што викаат и пешачки на тендер да закачиш ќе се сопнеш од ненамерна тродимензионалност ...Edited by Zelenikovo - 08-Oct-2018 at 17:27
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 14-Oct-2018 at 23:13

може за схс-вајб не би требало да се говори во цел пост, но се кандисав од апунт да го пуштам, чунки нема зијан од маргинален абер во фуснота [1] вака пак има екстра протор да не сврти одма муабетот на СРМа и РеМа, туку да се дополни и со ортофото кадри од Плоштадот во првата половина на 20-ти век, уште да имаше за фотките инфо од каков авион биле истеќеравени и да има Чоек претстава колку навистина тоа биле ексклузивни урбани фотосесии


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 14-Oct-2018 at 23:19

има од сите страни во контекст панорама та и од овааа не е лошо да ја подвратам тро поназад панорамата заради убо ретуширањеBack to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 20-Oct-2018 at 11:00

од денешна перспектива бек ту тајм вер Скопје стана тематски парк кога дпмн ги замени глобалните агенди со лакални, она вртејќи се кон себе наместо кон другите, што и разбирливо е од малџиски аспект што се '06-та сториле за да ги играат глобално другите, а земено како се одвиваат сега работите, следниве кадри од Плоштад Македонија логично наизглед делуваат во моментовко спремни за локално 3Д ретуширање заради комшиско-глобални перспективи што наскоро би требало да се едитира во визурите та да заличи ко на оној империјалистички кадар горе илити сличните нанего погоре т.е. времиња кога на Плоштад било онака како некому од понадвор за повнатре му чинело, што и не е така лошо ако едитирањето не замине апстрактно [1] туку бидне минималистички чисто, јасно трдиција е во прашање и тоа е добар аргумент за секој архи-естата кој држи до максимата лес-ис-мор, само што сето тоа оди преку народен грб да неречам џеб доколку на странските задолжувања гледаме како од спунт народен долг преку бумеранг ддв за истите за така грбот да моит да се доживее помалку фигуративно како џеб, иако логично тоа патинирано задолжување требало да бидне торба за туристичка милостиња ако не мираз, а сигурен сум дека мириса и на едикојси чеиз ... вечерни фотки оти на мнозина им е стемнето денеска уште претпладнеhttp://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=903&PID=140870#140870Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 24-Oct-2018 at 03:50бидејќи горе ето кадри со висока резолуција еве еден од профил и од старо Скопје сред поплавата '62-ра, со ЕСМ и ХолидејИН во изградба, и отисок од нитна врз Камен Мост чиниш Вардар го однел на прва, Куќата на Гонџа исто има јасни контури, патем ова грешка сум или Собрание имало надворешно галерии со Аркади [1]

Edited by Zelenikovo - 24-Oct-2018 at 03:53
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 09-Feb-2019 at 12:41

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.