build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Ентериери на кафулиња и ноќни клубови

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Ентериери на кафулиња и ноќни клубови
    Posted: 08-Nov-2008 at 18:04
Нишкава ја почнувам со цел да споделиме материјали и информации за внатрешно уредување на кафулиња, барови, пабови, дискотеки и сл. низ Македонија.

Edited by Cloverstack - 09-Nov-2008 at 02:06
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 08-Nov-2008 at 18:05
Еве ја и првата серија! Се работи за Bue Urban Caffe u центар.

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.
www.stonedesign.com.mk


Edited by lslcrew - 08-Nov-2008 at 18:06
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 09-Nov-2008 at 01:33
Еве едно дополнување на првата серија. Се работи за терасите на неколку Blue Caffee-a.

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

www.stonedesign.com.mk


Edited by Cloverstack - 09-Nov-2008 at 02:07
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 09-Nov-2008 at 01:52
Во продолжение следат слики од дискотеката B2.

01.

02.

03.

04.

05.

06.

07.

08.

09.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.

20.

21.

22.
www.stonedesign.com.mk


Edited by lslcrew - 09-Nov-2008 at 01:52
Back to Top
MKballer View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Nov-2007
Location: Detroit
Online Status: Offline
Posts: 93
  Quote MKballer Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 12-Nov-2008 at 04:38
ejjjjj losaaa devojkaaa. haha
Back to Top
se_manda View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote se_manda Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 12-Nov-2008 at 10:10

izglea ko eftin bordel od amsterdam...

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 12-Nov-2008 at 10:44


Си идел по ефтини бордели у Амстердам?  Poke

Laugh
Back to Top
MKballer View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Nov-2007
Location: Detroit
Online Status: Offline
Posts: 93
  Quote MKballer Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 12-Nov-2008 at 17:32
Originally posted by se_manda

izglea ko eftin bordel od amsterdam...



da...ka nesto od "red light district"
Back to Top
se_manda View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote se_manda Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 12-Nov-2008 at 18:06
hahahaha ne sum idel ali slikive na dzidovive kazuvaat se... znaete kremci castat fancy smizli na vip separe i na kraj... Big%20smile
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 16-Nov-2008 at 01:11
Barista e ubedlivo najvkusno uredenoto popularno kafule vo gradot. Porano kaficot Jamajka mnogu mi se dopagjase, od aspekt na udobnosta na potrosuvacotBig%20smile, a i NEW AGE ne bese loso. 
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 16-Nov-2008 at 01:12
Немој те молам NEW AGE да го ставаш у никаква комбинација. Таков кокошарник ретко се наоѓа!
Back to Top
se_manda View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote se_manda Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 16-Nov-2008 at 15:13

new age ima bas dobar koncept samo treba malku poise da se zacistuva i ke lici na neso...u gostivar imaa edno mn slicno na new age ali 749182 pati podobro poso bese cisto.

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 27-Feb-2009 at 13:31
Сликиве се од Diamond Caffe Рамстор. Се приметува дека сана тренд кафулињата во скопје да бидат во основа кафеави, а после сите други ситници. Вака коментаров ми е може би лаичка примедба, ама се развива некое клише, некој калап на скопски кафиќ! Ај ќе ве молам тие што сте поупатени да ми одговрите, а сега сликите од Diamond....















Edited by lslcrew - 27-Feb-2009 at 13:39
Back to Top
STEVEY View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 29-May-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote STEVEY Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 03-Mar-2009 at 23:38
Не е клише кафулињата да бидат кафеави, туку исто проектантско биро ги правеше. Бариста и Дајмонд се дела на Стоун Дизајн. Во секој случај успешни ентериери.
Back to Top
STEVEY View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 29-May-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote STEVEY Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 03-Mar-2009 at 23:40
ФМ Кафе во Сити Галери е уште подобар пример за out of boxy уредувањето...
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 03-Mar-2009 at 23:54
Originally posted by STEVEY

ФМ Кафе во Сити Галери е уште подобар пример за out of boxy уредувањето...


STEVEY, какво е тоа out of boxy уредување? Баш би сакал да знам повеќе на оваа тема, и ако има слики од ФМ кафе, би било супер да ги постираш
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
STEVEY View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 29-May-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote STEVEY Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 04-Mar-2009 at 00:27
Out of boxy или Out of box терминот значи движење или размислување на нешто (било што) надвор од оние конвенционални шеми и шаблони, одредени од некого или индиректно наметнати од некое општество или нечие размислување. Во случајов out of boxy терминот го поврзувам со концептот на ентериерното решение на ФМ Кафе. Тоа не значи непочитување на основните стандарди за проектирање на било каков простор, туку излез од оние локални трендови за одредување на форма и боја во скопските кафулиња.
Back to Top
алек View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 23-Mar-2009
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote алек Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 24-Mar-2009 at 00:49
pa sto znam !!!

Bue Urban Caffe, i FM cafe да се слагам дека се прилично успешни успешни ентериери, мозда и ми се едни од омилените, али страшно ме нервира еден момент во fm Cafe кај седењето покрај прозорите, кога ке седнес у поглед ти иде рамката од прозорите која ти е на ниво на видикот и ти го `боде` погледот. Мене едноставно ми го квари целиот филм таа мала а уствари голема ситница.


Back to Top
алек View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 23-Mar-2009
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote алек Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 24-Mar-2009 at 01:03
А пак овие Б2 и дајмонд ми се пренатрупани и тоа со крајно разлчни елементи имаш некои стварно добри трендовски мотиви ко дрвените коцки или лимот со неправилни модули и коа ке кренам поглед и ке ги видам тоа окачените лустери или па тоа завесите во Б2 веке поише ми идат накај некој кич изваден од руски сајт одколку на нешто неконвенционално и повеке ми се ко штанд за скапи матријали подредени без некоја посебна хармонија.
Али да се слагам дека се нешто ново у Скопје =)
Back to Top
STEVEY View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 29-May-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote STEVEY Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 19-Jun-2009 at 03:49
Види Алек, местоположбата на ФМ Кафе не може да се спореди со местоположбата на Бариста, иако се близу, едноставно ФМ го држи пиедесталот, ради погледот, кој патем е нарушен од "твојот омилен прозорски профил" Да, тоа и јас го имам приметено, но проектантот (при вакво реновирање) е должен да го задржи ритмот на фасадата и автентичниот изглед на објектот. Дајмонд од "еклектицизам, чиишто "модули" и коцки во суштина претставуваат необработен дијамант, нажалост премина во кич, а Б2 впрочем секогаш си го негувал истиот. Но сепак на мене ми се симпатични и наивни како појава.. хахаха. Тоа е тоа што го сака македончето (со чест на исклучоците).
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.