build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Маџир Маало

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1011121314>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3844
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #221 Posted: 26-Jul-2015 at 13:01
Без план, само гради...
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12038
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #222 Posted: 30-Jul-2015 at 18:59
Има план бе. План за тотално да се усере овој фантастичен простор на којшто можеше чуда да направиме. Планот се вика ДУП Маџир Маало и точно по него се работи, така да целта ќе биде успешно остварена.

Еве ви ги сега маалскиот дух и амбиенталната населба.

1


2


3Edited by Cloverstack - 30-Jul-2015 at 19:01
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 437
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #223 Posted: 30-Jul-2015 at 19:10
Македонска работа, т.е. примитивна и малодушна. Со овие згради највеќе се пере и заработува пари со оглед на тоа што планираат цела Македонија да ја населат во Скопје.

Плус, зградите на ништо не личат. Одвратни!
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3844
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #224 Posted: 30-Jul-2015 at 19:13
Лошо, требаше да планират нешто убаво, спечиално амбиентно. Ова ќе личи на Аеродром. Според планот баш Аеродром 2 ќе биде. Штета.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12038
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #225 Posted: 30-Jul-2015 at 19:58
Originally posted by my Macedonia

Ова ќе личи на Аеродром.


Ова ќе личи на Аеродром ?!?   LOL

Аеродром и по дифолт е фина станбена населба, а во споредба со ова што никнува во Маџир Маало е како Pacific Palisades во споредба со Мала Речица.Edited by Cloverstack - 30-Jul-2015 at 20:01
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #226 Posted: 30-Jul-2015 at 20:21
Дај боже да личи на Аеродром и Карпош ама тешко
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 722
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #227 Posted: 05-Aug-2015 at 00:52
Маџир маало - МПЦ света Троица


Edited by macedonia - 05-Aug-2015 at 00:53
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12399
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #228 Posted: 31-Aug-2015 at 13:08
Интересен текст за Маџир Маало...

Половина век одложување за...

http://marh.mk/%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D0%B2%D0%B5%D0%BA-%D0%BE%D0%B4%D0%BB%D0%BE%D0%B6%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5-%D0%B7%D0%B0/
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1521
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #229 Posted: 11-Dec-2015 at 00:04


План на Скопје (Маџир маало) од крајот на XIX век

Планот на Скопје од 1899 година, претставува почеток на идејата за поголема европеизација на градот, негово урбанизирање и планиран развој. Во моментот градот е распослан во своите доцноантички и средновековни граници, меѓу двете возвишенија на Скопската тврдина и парк шумата „Гази баба“ до реката Вардар. Тој пак е во една поприродна и дива варијанта, полн со островчиња и моќен тек.

Градот се шири кон југ кон воспоставениот железнички коридор ( 1878 год.), преминувајќи го Вардар. На неговиот брег во полуостровското обликување се забележува новата населба, со планирана ортогонална сообраќајна мрежа.Тоа е она што денес го препознаваме како Маџир Маало, или по старо Мухаџир Маало. Од крајот на XIX до средината на XX век, може да се забележи неговото место како атрактивна локација на која се планираат сериозни градски структури.

Плановите не се реализираа, структурата на населбата остана, но објектите се руинираа до субстандардни услови, преточувајќи ја оваа наслеба во „село“ во центарот на Скопје. На толку размислување, денес просторот се остави на жедните инвеститори за профит, кој ги цедат до максимум можностите на правилниците.Градот и општина Центар, немаа визија, ниту бараа визија за овој простор преку нов јавен конкурс. Под изговор на реалните потреби на жителите на маалото, се реализира урбанистичкиот немукает.

Од прва ортогонална мрежа, Градска Порта, до капиталистичка деструктивност и безосетност за атрактивен простор, потенцијал и насока за смели идеи.Ф.К

marh.mk
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Spiridon View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 03-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 70
  Quote Spiridon Quote  Post ReplyReply #230 Posted: 15-Dec-2015 at 19:59
Штета што ова одвратно место не е срушено веднаш после земјотресот.Селско маало во центар на главен град,кокошки,кози....Не знам само кој дава дозволи да ги градат овие нови одвратни згради без никаков план,без никаков концепт.Ваков одличен простор во Центар ќе стане како пластичарска...Скопјани паднаа на сите испити.Или пак,можеби се ова се случува затоа што скопјани избегаа од Скопје,а дојдоа некои нови скопјани со разни дијалекти.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1521
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #231 Posted: 15-Dec-2015 at 21:13
Еве нешто што направив набрзина во Sketch Up, деновиве подетално ќе го разработам „проектов“


2


3


4


5
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1521
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #232 Posted: 20-Dec-2015 at 18:40
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1521
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #233 Posted: 20-Dec-2015 at 18:41
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1521
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #234 Posted: 13-Feb-2016 at 22:17
Нешто од 5.2 (петок)
20160205_142950_Richtone(HDR) by Ani.build, on Flickr

Веднаш на влезот од кај мостот, кај ресторанот „Кеј“
20160205_143005_Richtone(HDR) by Ani.build, on Flickr

Хостел сместен во објект од 1920тите
20160205_143013_Richtone(HDR) by Ani.build, on Flickr

Во непосредна близина на Народната Банка на Република Македонија
20160205_143028_Richtone(HDR) by Ani.build, on Flickr

Не успеав да ја сликам другата страна на голубарников, се поставува типична транзициска фасада
20160205_143042_Richtone(HDR) by Ani.build, on Flickr
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1521
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #235 Posted: 13-Feb-2016 at 22:20
Објект изграден за време на Интербелумот
20160205_143225_Richtone(HDR) by Ani.build, on Flickr

И овој ќе да е од тогаш
20160205_143254_Richtone(HDR) by Ani.build, on Flickr

Населена уќа
20160205_143313_Richtone(HDR) by Ani.build, on Flickr

Објектов не сум сигурен од кога датира
20160205_143409_Richtone(HDR) by Ani.build, on Flickr

Куќа од самиот почеток на 20ти век
20160205_143449_Richtone(HDR) by Ani.build, on Flickr
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1521
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #236 Posted: 13-Feb-2016 at 22:22
Близу главната улица
20160205_143458_Richtone(HDR) by Ani.build, on Flickr

На главната улица
20160205_143657_Richtone(HDR) by Ani.build, on Flickr

Кога ќе се изградат сите згради, сообраќајното решение од 1873 ќе биде сосема нефункционално
20160205_143636_Richtone(HDR) by Ani.build, on Flickr

Истото важи и за сите разумни решенија од повеќе сфери
20160205_143640_Richtone(HDR) by Ani.build, on Flickr

Поглед на свежо рефасадираниот хотел Континентал
20160205_143306_Richtone(HDR) by Ani.build, on Flickr

Како и на доминирачката ТВ кула
20160205_143242_Richtone(HDR) by Ani.build, on Flickr

Edited by Staro Skopje - 13-Feb-2016 at 22:23
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #237 Posted: 14-Feb-2016 at 02:41
црвениот објект е новоизграден, или барем е доградба на претходен објект, во него има хостел

инаку, не ми е јасно зошто планот е базиран на истата сообраќајна мрежа од претходно, немаше никаква потреба од тоа, со оглед на тоа што ниедна од улициве не е коридор, сите се локални

кај нас урбанистичкиот план како институција е умрен после постземјотреснитепланови, тоа е факт
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #238 Posted: 14-Feb-2016 at 10:47
Општина Центар има планирано годинава да инвестира 60 милиони денари во подземна инфраструктура за Маџир Маало. Очигледно е дека се остава простор за урбанизација на оваа површина. Исто така, сигурно дека откако ќе се направи подземната инфраструктура ќе се прејде на асфалтирање на улиците.

Останува на три субјекти во натамошниот период да ја одлучат судбината на оваа населба. Првата е Општина Центар. Од урбанистички аспект, тие се субјектот што треба да ја одобрат документацијата и да издадат градежна дозвола.
Вториот субјект се инвеститорите - тука немам некоја надеж кон чувството за град и урбанизам, бидејќи од досега изграденото е јасно дека се заинтересирани само за профит. Третиот субјект се граѓаните на овој дел од градот - со урбанизацијата на градот овде останаа граѓани со полоша материјална состојба, во последно време инсистирајќи да се изградат станбени згради за да се реши нивната ситуација.

Реално, од ваквото скенирање на работите, не можеме да очекуваме некаков урбан развој на ниво. Но, затоа сме ние тука на форум и да говориме, да критикуваме и да се надеваме дека нешто ќе се смени.

Ако мене ме прашате, јас сигурно би одвоил зелена површина во населбата долж самата река Вардар, продолжување на Кејот на Вардар кон оваа населба, како и изградба на градинка во оваа населба (ја нема во Пролет, ниту во Маџир маало, ниту во Крњево...)
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 971
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #239 Posted: 08-Nov-2017 at 00:08

дали е возможно да го преработат дупот за оваа населба ... навистина како претставителна локација во однос на транспортен, како затераа сега со то зградичките, не ни гине кич тука ...

бар до булеварот тој ред на маркички да се деловни, за и од постојнава позиција да се оправи визурата ...

можеби и некој плоштад да стокмат овдека, но најпаметно ќе беше Кеушевска да ја вратат во игра, а за сметка на брз урбан автопат кој со клучки кај Континентал и Тутунски комбинат ќе направат од Јужен булевар вистинска сообраќајна артерија ...
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 971
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #240 Posted: 13-Oct-2018 at 23:12

кога ја почнав нишква не очекував дека ќе налетам на ваква панорама која во меѓувреме и на Клому испарила, но еве ја начекав на СКi ко Билд ехо уште да се најдеше некој кадар од Нова Железничка или РТС од тоа време ... не ми е јасно како можеа да ја сотрат оваа населба толку неинвентивно дпмн, ајде го избришаа бул.Крушевска Република демек Трифун заради то полуклучката кај Континентал ја напраил сувишна, но можеа да извадат некој пооригинален деловен наместо стамбен ДУПко пологичен за карши МРТВ и МАНУ илити Веро и Турски Театар, значи не мораше на Кензо визијата за градска порта но дефинитивно не ни ко ова сега транзициони комиблокои аман кога турист ќе влета на станица да се чуди дали слегол во некое предградие или навистина е во Центар, па бар фасадно да ги беа стегналеда бидат стмбените згради ако не унифицирани бар околу стилот слични, мислам со шиканата на Пенов со се' новите астерџии и сличните нанив потака комотно може Шпанско Село да му лепнат етикета на Маџир Маало, ајде може ќе ја оправат сега sds естетски со оној ред згради до булеварот и до кејот та и да се опраи нешто од нешто, се плашам само и зајковци да по аршинит на бранковци и тука не паркираат мол лименка заради безидејност, ех кога тоа кинескиот тид наме-сато пред МОБ тука да го паркираа та и онаков ко неокласика, чинам поприлично ќе ја оправеа оваа склет центарска визура, во кој случај комотно можеа да импровизираат и за еклектична фасада и за МНР по аршин на Обвинителство, но ојде таа прилика, сеуште се чудам кога ќе имаат удбалитичариве слична додека одработуваат за дипстејтовци чудни натиго-дајмиго урбани проекти!?

Originally posted by beTon
courtesy of Cloverstack

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1011121314>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.