build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Маџир Маало
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Маџир Маало

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 89101112 15>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #181 Posted: 06-Mar-2013 at 17:08
Сега приметив дека на ќошот на Кузман Јосифовски - Питу и Беласица маркицата за зграда е изменета. Сега се две згради плус споменик.

The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2598
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #182 Posted: 07-Mar-2013 at 20:52
Мене ме интересира како би продолжил булеварот КР од другата страна, во населба Пролет. Некако имам чуство дека нема место таму за булевар? Или сите тие куќи (и понекое блокче) треба да се рушат?


Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #183 Posted: 07-Mar-2013 at 23:30
Да, првиот ред се планирани за рушење.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #184 Posted: 08-Mar-2013 at 10:37
Originally posted by alexgizh

Сега приметив дека на ќошот на Кузман Јосифовски - Питу и Беласица маркицата за зграда е изменета. Сега се две згради плус споменик.



Мојот став е дека многу внимателно и редовно треба да ги следиме промените во деталниот урбанистички план за овој регион. Мислам дека стрвноста на одредени македонски „бизнисмени“ и дел од луѓето што живеат таму, помешана со корупцијата на администрацијата во општината, може да доведе до реализација на вистински „чуда“ во овој реон од Скопје. Ова го велам за да не ни се повторно Дебар Маало.
Back to Top
ebivetre View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 183
  Quote ebivetre Quote  Post ReplyReply #185 Posted: 11-Mar-2014 at 13:39
Originally posted by Cloverstack

Во Маџир Маало почнало да се гради според новиот, катастрофичен урбанистички план. Резултатот е токму каков што очекував и пишував во оваа и други нишки.

Еве повелете, ова е урнекот. Со вакви објекти ќе биде пополнета оваа фантастична локација во центарот на Скопје. А откако ќе се заврши со Маџир Маало, на Дебар Маало богами има да гледаме како на Беверли Хилс.

Значи токму како што беше предвидено, еве ги на дело приказните за амбиентална населба, магичната маалска атмосфера што морала да се зачува, големата љубов на Маџир Маалци кон своето маало, големата вредност на автентичната Маџир Маалска архитектура со која дури и туристи ќе се привлекувале (ова од кај ми звучи познато?) и триста други ретардирани бајки кои ги слушавме низа години наназад.

Еве впрочем и зошто требало да се избрише или да се измести булеварот Крушевска Република... за да се отвори поголем простор да никнат што повеќе вакви „прекрасни“ станбени зградулиња во центарот!



Ne Clover, tuku ne trebase da se donesuva vakov plan, nitu da se pipka vo dozvolenata visina na objektite i okrupnuvanje na markicite - A sto ocekuvase ti , deka odnenadez ke se opametat planerite i kje donesat nesto novo i asalno. Gi izvetoperuvas argumentite protiv menuvanje na maaloto. Nisto drugo od vakvi dunsteri na vlast ne ni mozese da se ocekuva, osven gradenje po "dobro proverentiot koncept - Debar maalo na vtora".

Vo maaloto trebase da se zastitat nekolku objekti (15tina), a na drugite trebase da im se ovozmozi da si gi legaliziraat i obnovat kukjite, no ne nadvor od postoeckite dimenzii..

Edited by Џоле - 11-Mar-2014 at 15:27
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #186 Posted: 11-Mar-2014 at 19:10
абе какво црно заштитување на објекти... се посраа на објекти најбитни за градителската историја во градов, па сега треба некое трошно селско куќарче од керпич да ти чуваат на сред град?
...друго е проблемот, тие што се бунеа за „зачувување на маалскиот живот“ се знае точно за што се бунеа, а тоа сигурно не беше маалскиот живот... сега си го добија тоа што сакаа, си лапнаа по неколку стана господ знае како пресметани, а за тоа требаше да се направат токму станбени објекти, за нивниот привилегиран газ сепак да остане во центар... е ова многу добро си го искористи некој друг за конечно да може и тука да направи бизнис и да собере добра пара со тродуплирање на бројот на потребни станови
да не беше толку глуп народов ќе беше полесно...


П.С. Последен проблем е тоа како изгледаат објектите, најголем проблем е тоа што се прокоцкаа сите проклети шанси што градов ги имаше за развој во права на сока, и што не само се промашија шансите, туку катастрофално се влошија одредени услови... со среќа нека ви е станбената населба у сред центар, каде како да мешавината од локален и трензитен недоквакан сообраќај и институционалната хаотичност не беа доволни
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
ebivetre View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 183
  Quote ebivetre Quote  Post ReplyReply #187 Posted: 17-Mar-2014 at 14:13
Toa "selsko" kukjarce e vsusnost centarot na Skopje, Zabegan. Ne znam kolku "selski" ti deluvaat tebe tie kukji, no mene bi mi bile prilicno pristojni koga bi bile doterani kako sto treba. Prilicno "gradski", neli..

I ne e problemot ama ic za tie sto si "lapnale stanovi" - zosto da ne si lapnat? Koga ima debili na 3ta sto mi go rezilat gradot - vistinskite problemi si gi navel vo P.S. , so sto se slozuvam potpolno.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #188 Posted: 20-Mar-2014 at 19:52
Originally posted by ebivetre

Toa "selsko" kukjarce e vsusnost centarot na Skopje, Zabegan. Ne znam kolku "selski" ti deluvaat tebe tie kukji, no mene bi mi bile prilicno pristojni koga bi bile doterani kako sto treba. Prilicno "gradski", neli..

I ne e problemot ama ic za tie sto si "lapnale stanovi" - zosto da ne si lapnat? Koga ima debili na 3ta sto mi go rezilat gradot - vistinskite problemi si gi navel vo P.S. , so sto se slozuvam potpolno.
тоа селско куќарче во центар кога било изградено било исто како да е во село... доста ширите небулози за културата и историјата на градов... мислам живина се чува во дворовите на тие куќи, алоо
со дотерување не вршиш работа
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
ebivetre View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 183
  Quote ebivetre Quote  Post ReplyReply #189 Posted: 06-Feb-2015 at 14:53
Епа видиш дечко, некому му се мили тие куќи и спомени. А кој е поповикан да шири приказни "за културата и историјата на градов"? Ти?

Јас (како и татко ми, дедо ми, прадедо ми итн.- добиваш слика..) сум роден и пораснат во маало што е уништено благодарение на плиткиве размислувања од твој тип. И во Буњаковец (и во Пајко Маало, додека постоеше како такво) беше иста прикаската - имало живина и такви заебанции, па требало да се изгради. И ете го - се "изгради"..Ти можеш колку сакаш да мелеш дека ти е смачено од приказните за духот на старо Скопје - и тоа си е твое право, затоа што веројатно го немаш искусено.

Затоа ако некому треба да му е смачено, тоа е на тие како мене - на кои типови како тебе им верглаат што и како треба да биде. И уште нешто - тоа, според тебе "селско" куќарче е дел од ГРАДСКАТА историја на Скопје. И како таква треба да биде запамтена и заштитена.
Back to Top
ebivetre View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 183
  Quote ebivetre Quote  Post ReplyReply #190 Posted: 06-Feb-2015 at 15:03
I da povtoram - Zarem mislese ti deka ima nekoj vo zemjava so kapacitet da gi koordinira zitelite na maaloto da se slozat site do eden da gi dadat parcelite na investitor sto ke gi isplati ili ke ima dade stanovi - za da se realizira poambiciozen plan, sto se slozuvam bi bila ubava opcija. Deka nitu eden nema da gi koci planovite dodeka apetitot ne mu e zadovolen. Deka e voopsto mozno da se napravat nikolku delovni sci-fi visokokatnici so parkcinja megju...

Zatoa - ova e tokmu ona sto se ocekuvase - debar maalo 2, no uste pozanikade! Na zdravje! Drugo ne ni mozese da se dobie od ova maalo. A zitelite normalno ke si bidat zadovolni so vakva situacija, zasto ke si bidat isplateni i verojatno isseleni od novopecenite "skopjani", na koi izuzetno lepo ke im legne maalovo.

Edited by ebivetre - 06-Feb-2015 at 15:04
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2598
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #191 Posted: 06-Feb-2015 at 15:17
Е дај да го видиме де куќарчето. Патем, ако ти е толку мило - не продавај! Терај си во него како и до сега.
Back to Top
ebivetre View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 183
  Quote ebivetre Quote  Post ReplyReply #192 Posted: 06-Feb-2015 at 15:22
ne sum od madjar maalo i nemam kukjarce tamu
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #193 Posted: 06-Feb-2015 at 17:44
Originally posted by ebivetre

Епа видиш дечко, некому му се мили тие куќи и спомени. А кој е поповикан да шири приказни "за културата и историјата на градов"? Ти?

Јас (како и татко ми, дедо ми, прадедо ми итн.- добиваш слика..) сум роден и пораснат во маало што е уништено благодарение на плиткиве размислувања од твој тип. И во Буњаковец (и во Пајко Маало, додека постоеше како такво) беше иста прикаската - имало живина и такви заебанции, па требало да се изгради. И ете го - се "изгради"..Ти можеш колку сакаш да мелеш дека ти е смачено од приказните за духот на старо Скопје - и тоа си е твое право, затоа што веројатно го немаш искусено.

Затоа ако некому треба да му е смачено, тоа е на тие како мене - на кои типови како тебе им верглаат што и како треба да биде. И уште нешто - тоа, според тебе "селско" куќарче е дел од ГРАДСКАТА историја на Скопје. И како таква треба да биде запамтена и заштитена.
немој, за малце ќе заплачев...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #194 Posted: 06-Feb-2015 at 17:46
Originally posted by ebivetre

ne sum od madjar maalo i nemam kukjarce tamu
епа што тогаш?
за малце ќе помислев дека нешто не сум квалификуван во дискусијава ако сум роден 91-ва
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #195 Posted: 07-Feb-2015 at 12:36
Да е некој репрезент на градот Скопје не е, затоа што повеќе личи на некоја бразилска фавела или ромска дивоградба во Париз, али пак скрнавење на уште еден убав простор со еднолични, монотони и неквалитетни згради е уште победно. Просторот е идеален за некој вид модернистичка населба, административни комплекси и слично.


Кога мене некој би ме прашал во тој дел на градот би градел ваков тип на згради и комерцијални објекти баш да се разбие на таа монотона и досадна балканско-македонска архитектура.


Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #196 Posted: 07-Feb-2015 at 21:55
тука можеа да стават буквално што сакаат, освен станбени објекти... всушност во објектов погоре, доколку е станбен, го собира пола Маџир маало... ете толку само требаше да се направи за станарите... па нека изградат разни објекти околу нив, па после нека се бунат како тоа паркингот бил нивен, како немале зеленило и рекреативни зони, колку сакаат...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1365
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #197 Posted: 16-Mar-2015 at 19:21
Објектот поставен со слики на пост 182 е веќе готов, барем колку што успеав денес од автобус да фрлам поглед, што искрено ме изнервира, бидејќи и овој простор ќе го уништат со вакви станбени блокови.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15037
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #198 Posted: 17-Mar-2015 at 00:10
Зградата е тешко срање, да ми простите на изразот.
За сè има вторпат
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #199 Posted: 17-Mar-2015 at 20:53
тука се градат уште две згради, едната е стигната до втор или трет спрат со карабина , а другата најверојатно скоро ќе ја почнат бидејќи денес се рушеа две ќуќи одма до ливадата.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15037
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #200 Posted: 20-Mar-2015 at 17:52
Не знам дали е баш истата зграда за која зборуваш... Патем, другата нова зграда што се гледа е онаа за која реков дека е тешко срање (да ми извините на изразот). Никаква естетика, лоша поставеност во просторот - ужас!



За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 89101112 15>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.