build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Маџир Маало

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 11121314>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2050
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #241 Posted: 26-Nov-2019 at 16:12
Сега и булеварот од ГУП смета...

Видете ги само куќите...стари по над 50 години нереновирани... Ако не се срушат пораги урбанистички план, забот на времето сам ќе ги урне...

Ај реално, 50 хотели... па толку тотал во Скопје нема. Зарем има 50 инвеститори кои ќе си конкурираат на 500м?
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15034
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #242 Posted: 26-Nov-2019 at 19:38
Ova so hotelive voopsto nema poenta,inaku golem del od kukite vo maaloto se napushteni bidejki realno e neizvodlivo da se zivee vo niv taka da del od sopstvenicite ocigledno si nasle soodvetno mesto za ziveenje i ako se pocne rusenje na nivnite objekti samo bi mozele da dobijat nesto plus zavisi kako ke se dogovorat so investitorite.
Patem bulevarov Krushevska Republika go crtaat postojano a iskreno ne veruvam deka voopsto nekogas bi se realiziral bidejki e pregolem zafat a i ne sfakam kade treba da izleguva bulevarot otkako ke pomine niz maaloto?
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #243 Posted: 26-Nov-2019 at 20:38
Може не ме знаете бидејќи доста време не сум се уклучил да пишам нешто.

Па еве се уклучив да му објаснам на стеф4о што е булеварот Крушевска Република.

Бул. Крушевска Република е една од главните сообраќајни елементи на Скопје на Кензо Танге, кое понатаму се пресликува во секој ГУП до денес. Крушевска Република е всушност замислен како урбан автопат кој ги врзува Јужниот и Северниот булевар во Скопје кои исто така се замислени како урбани автопати. Од Јужен булевар сеуште нема ништо, но Северниот до некаде е функционален, иако не е урбан автопат.

Крушевска Република is a must за Скопје. Тоа е главната алка на целиот сообраќаен план за Скопје.

Во оригиналниот план е замислена како друмски еквивален на Железничката станица... влезот на градот.

Така да... Маџирмаалци ако сакаат можат и во кокошарници да живеат од околу, ама Крушевска Република не смеаат да помислат да ја избришат... Зашто може сеуште не е изградена а сигурно и во блиска иднина нема да биде... но ако сакаме да си извршиме урбано самоубиство во годините што следат слободно може да дозволиме да ја избришат.

Побогу... Од којзнае кај дојдени...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15034
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #244 Posted: 26-Nov-2019 at 21:55

Ti blagodaram na objasnuvanjeto znam deka e od golemo znacenje bulevarot no zosto nikoj dosega ne se nafatil da go realizira nema nisto poloso od toa so godini da se vlecka nacrtan vo razni GUP-ovi bez pritoa da bide realiziran. Isto taka i Juzen Bulevar i ul Eseninova ostanuvaat samo vo vecna najava deka nekogas ke se izgradat no kako odminuvaat godinite se pomalku sum ubeden deka nekoj vakov potfat ke se realizira sudejki po toa deka kruzni tekovi i novi bulevari se prosiruvaat i gradat so godini.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2050
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #245 Posted: 27-Nov-2019 at 08:17
Страшно е колку се сите Влади досега неоговорни спрема сообраќајот и урбаното живеење во Скопје. Кога пола држава живее во Скопје обврска е и на Владата да инвестира во капитални проекти. Ако чекаме само на Градоначалниците и нивните млитави буџети ќе поминат децении за да се реализираат клучни делови од ГУП.

Ако можеше Влада да финансира Скопје2014 за фасади и декор за туристи може и да испланираат и Скопје2022 за инфраструктура од витално значење за 50%+ жители од државава!!! Влада, опрај се.

Edited by alexsend - 27-Nov-2019 at 08:18
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #246 Posted: 27-Nov-2019 at 18:24
Правилно урбанизирање на Маџир Маало може само ако градот/општината/државата откупат половина од земјиштето, направат ДУП кој ќе ја разретчи денешната блоковска поставеност и ќе овозможи градба на неколку станбени и деловни целини, па дури и со поголема висина од вообичената.

Така треба да биде со секоја стара населба која треба да се урбанизира во Скопје.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15034
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #247 Posted: 14-Jan-2020 at 14:34


https://360stepeni.mk/video-revizijata-na-dup-ovite-nema-da-gi-spasi-tsentartsi-od-visokokatnitsi/?fbclid=IwAR3zIiP0AikbahHls-pPeTvtPqYQ1AYirxo9Zp9HuzJVVe_z-tWNNI3iqz8
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #248 Posted: 14-Jan-2020 at 23:24
„Ревизијата на ДУП-овите нема да ги спаси центарци од висококатници“. LOL. Центарот на градот е главното место во секој град, неговото срце; таму се вршат голем број деловни и трговски активности, секогаш се присутни голем број луѓе, неретко густо се населени голем број луѓе. Центарот на градот треба да биде неговиот најурбанизиран дел и да изобилува со деловни, трговски и станбени објекти, како и зеленило и урбани површини како би се овозможил хуман престој, проток и живот на луѓето во центарот. Центарци не треба да се „спасат“ од висококатниците сами по себе, туку од глупаво и криминално расфрлани зградурии, како што, за жал, е случајот со Скопје. Во центарот на град кој сака да биде развиен не смее да има ливади и трошни куќарки стари двеста години, освен доколку истите не се реставрирани и вклопени во историска целина, како што, за жал, не е случајот со Скопје.

Тажно и вознемирувачки е тоа што урбаната мафија создаде аверзија кон самата помисла на урбанизација, згуснување и развој на градот.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15034
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #249 Posted: 01-Feb-2020 at 18:39
Овој дел околу новоизградената зграда на ЗСФ и речиси цела улица Петричка веќе 4-5 месеци се дават во кал поради изведба на канализација или што и да е веќе предолго трае а оваа ширинка до зградава е преполна со земја.Незнам како е предвидено со деталниот дали ќе има уште една зграда на овој празен простор,многу пологично би било да има некаков парк,зеленило или пак градинка...?

Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 821
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #250 Posted: 01-Feb-2020 at 19:52
Според ДУП-от треба да се изгради хотел, колку што знам, со тоа што меѓу хотелот и ЗСФ би имало како едно плоштадче со фонтана, но пред година и нешто мислам дека градоначалникот на Центар кажа дека најдобро би било на ова место да има градинка. Е сега, што ќе одлучат, тоа е навистина под знак прашалник.

Мое лично мислење е дека најдобро би било да има градинка на ул. Петричка, а помеѓу градинката и булеварот да има едно паркче, убаво уредено.
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Online
Posts: 392
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #251 Posted: 01-Feb-2020 at 23:54
Според новиот предложен ДУП на ова место треба да има градинка и некое метро зеленило.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15034
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #252 Posted: 05-Mar-2020 at 07:51
Еве поглед од зградата која моментално се гради,ќе има доста за рушење кога ќе го тргнат мораториумот...требаше тоа да биде до крај на 2019 ама сеуште нема ништоhttps://www.facebook.com/domdizajn.agencijazanedviznosti
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15034
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #253 Posted: 08-Apr-2020 at 17:33
Поглед од дрон кон дел од маалото...

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15034
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #254 Posted: 13-Jun-2020 at 14:26
Ова е веројатно стар план за маалото...на парцелата до зградата на ЗСФ била планирана зграда со намена А4 8 ката...но сега чинам сакаа тука некаде да прават градинка.Незнам кога ќе го тргнат мораториумот некако предолго трае а на крај нема да има суштински промени.

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15034
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #255 Posted: 08-Aug-2020 at 10:27
од фб

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15034
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #256 Posted: 08-Aug-2020 at 15:52


https://www.facebook.com/Здружение-Градот-Убав
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15034
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #257 Posted: 27-Aug-2020 at 11:45
Вака, со големи згради, е замислено да изгледа Маџир маало по сите дополнувања, измени и ревизија на планот, како што објавува
@360stepeni

од твитер-------------------------------------------------

Незнам каква одлука ќе донесат за просторов,долго време ја прават ревизијата но чинам идејата со многуте хотели и деловни објекти пак ќе се сведе на А2 маркички.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15034
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #258 Posted: 04-Nov-2020 at 13:01
Маџирмаалска убавица од 1932......
Куќа на фамилија Камчеви.........

Хостел Кеј...

од 1954гhttps://www.facebook.com/МаџирМаалци


Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15034
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #259 Posted: 04-Nov-2020 at 14:07
Отсечениот дел од маалото кој сега е во О.Аеродром(од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15034
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #260 Posted: 18-Feb-2021 at 10:08
Маџир маало+Ново маало Skopje Makedonija

До 5:14 Маџир маало потоа Ново маалоBack to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 11121314>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.