build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Маџир Маало

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 13>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 24-Nov-2010 at 14:16
Може да останеле Еврејско и Пајко мало со тие убави и градски куќи ќе те подржев али ова што е останато и кое го сочинува маџир маало и крњево и чаир(серава, газибаба,дижонска) стварно не потсеќа ама ни малце на Италија или Шпанија па колку и тамо да пружаат алишта.
Back to Top
ebivetre View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 183
  Quote ebivetre Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 24-Nov-2010 at 14:30
Тоа што сме эа никаде и што сме го уништиле најубавото (Пајко маало, срамнето со эемја беэ луѓето да имаат право да си ги обноват куќите "эаради повисоки цели" - исто како и сега!!!), не эначи дека треба да продолжиме со уништување и на она малку останато.. Сите го критикуваме Дебар маало, а она кон што се стреми дискусијава тука е само правење на уште едно исто такво и тоа со булевар на среде..
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4791
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 24-Nov-2010 at 14:36
Никој не се стреми кон тоа што викаш. Се знае каде е местото на едно ругло, сигурно не во центарот на главниот град. Ако ме прашаш мене, и Пролет треба да се руши, па и потаму. Станува збор за центарот на најголемиот град во државава. Ќе им дојде редот и на тие куќи, и на Ново маало со своите импровизирани авто-перални и авто-сервиси.

Edited by гитардемон - 24-Nov-2010 at 14:38
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
ebivetre View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 183
  Quote ebivetre Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 24-Nov-2010 at 14:45
Знаеш ли эошто е ругло? Затоа што 50 години се чека на урбанистички план эа тоа маало, со што му е пореметен нормалниот раэвој и эаживување. Со што нема ни една улица дотерана и ни една куќа опраена. И токму тоа е целта - ај да ги малтретираме гадоиве што ми се праат курнаэи и староседелци и да видиме кој прв ќе попушти..
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 24-Nov-2010 at 14:56
Се сеќавам негде прочитав идеја ми се чини од пбанкс за изградба на кондоминиуми на место на Маџир маало. Тоа би било прекрасно и мислам дека жителите односно "староседелците" на маџир маало нема да имаат ништо против да живеат во една убава зградa без сите проблеми кои ги имаат сега или нешта кој ги немаат сега, без поплавени улици и септички јами, зграда со чувар, со фитнес, со базен. Мислам дека староседелците не би требало да имаат проблеми и противења на оваква идеа. Сепак тие би имале најголем ќар.
Ако тие не го сакаат ова значи сами одбрале да бидат малтретирани.

Edited by toasumjas - 24-Nov-2010 at 14:59
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 24-Nov-2010 at 15:04
тоасумјас јас не би компензирал никакви кондомининиуми па да им се надоместува и зачувува локација на живеење дека мора да се во центар. Нека донесат еден урбанистички план за деловни и комерцијални содржини и нека остават на инвеститори да им понудат соодветни суми.


Ебиветре премногу емотивно си ги земаш работите и дај размисли малку. И каде тоа јас сум бранел маркица на Илинденска. Јас се залагав за рушење на цел ред објекти за да се пробие булевар.
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 24-Nov-2010 at 15:13
Originally posted by lslcrew

тоасумјас јас не би компензирал никакви кондомининиуми па да им се надоместува и зачувува локација на живеење дека мора да се во центар. Нека донесат еден урбанистички план за деловни и комерцијални содржини и нека остават на инвеститори да им понудат соодветни суми.


Мене ми е све едно може да бидат деловни и комерцијални содржини но доколку маџирмаалци не прифаќаат да се селат на друго место тогаш кондомининиуми кој доста би личеле на деловни згради би биле соодветно решение.
Back to Top
ebivetre View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 183
  Quote ebivetre Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 24-Nov-2010 at 15:40
Originally posted by lslcrew

И каде тоа јас сум бранел маркица на Илинденска.


Tука:
За таа иэродот што сакаат да ја убутаат до тоа убавата стара эграда што личи на МСМ.

http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=18&PN=9
http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=18&PN=10

Зборот ми е - на маалото треба да му се даде шанса како веројатно единственото од Скопје што си го има эачувано маалскиот дух. Како што е сега не чини, но ако се дотера може да биде најубавиот дел од Скопје, она што Дебар маало требаше да стане.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 24-Nov-2010 at 15:45
Незнам како така си сватил, од секогаш сум се противел на зачувување дух на депонии. Ме иритираат поединци што немаат осет за каде живеат и дека се во град кој се развива.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 25-Nov-2010 at 03:16
@ ebivetre

Не можам никако да се согласам со некаква паралела помеѓу Маџир Маало и некои историски квартови во Цирих, Гетеборг, Стокхолм, Женева, Виена, Осло... Сликите од Маџир-маало доволно кажуваат дали има некаква вредност и потенцијал. Тоа што е старо маало, само по себе не е доволно да смени ништо.

Исто така да не се залажуваме дека лајт мотивот на Маџир-маалци е зачувување на маалото како некаква автентичност. Веќе долго ги следам нивните „медиумски настапи“, а и многупати во живо сум ги слушнал нивните бајки - луѓето всушност сакаат да им се овозможи да изградат нова и полоша верзија на Дебар Маало. Со оглед на тоа, прилично ми е тешко да поверувам во нивните пропратни сентиментални прикаски. Маџир-маалци треба да погледнат малку подалеку од носевите и да сфатат дека може да профитираат и при поинаков развој на настаните. Никогаш не би го оспорил нивното право адекватно да си ги валоризираат имотите, ама од друга страна никако не смее да биде дозволено тоа да се направи на таков за градот токсичен начин каков што пропагираат они.

Што се однесува до Булевар Крушевска Република (а не е „булевар“ туку денивелиран урбан автопат), таа ниту го зафаќа целиот тој простор (а во сегашниот ДУП баш е во тунел), ниту се работи за некаква сувишна сообраќајница. Всушност таа е круцијална и за да се увиди тоа доволно е да се фрли само краток поглед врз ГУП-от. А не е ни само „Крушевска“, ако ги прашаш засегнатите Маџир-маалци, ќе ти кажат дека и Никола Карев треба да остане вака:
41°59'37.79"N  21°26'53.50"E

Маџир Маало како „маало“ нема потенцијал за ништо асално, ама како површина има огромен потенцијал. Тој потенцијал треба храбро да го искористиме. А просторот е доволно голем и за импресивни проекти и за зеленило и за важните сообраќајни врски, а и за Маџир-маалци да не останат со куси ракави.


Edited by Cloverstack - 25-Nov-2010 at 03:25
Back to Top
ebivetre View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 183
  Quote ebivetre Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 25-Nov-2010 at 10:23
Originally posted by Cloverstack@ ebivetreНе можам никако да се согласам со некаква паралела помеѓу Маџир Маало и некои историски квартови во Цирих, Гетеборг, Стокхолм, Женева, Виена, Осло... Сликите од Маџир-маало доволно кажуваат дали има некаква вредност и потенцијал. Тоа што е старо маало, само по себе не е доволно да смени ништо.


Zosto da ne? Starite kukji po Zirih ili Geteborg (...) da ne imaat pogolema vrednost od kukjite vo маалата по Скопје? НЕ! Раэликата е во нивната перцепција кон тоа што го имаат. А тоа со црпалка им е ставано во главите уште од бебиња. И конечно, при секоја интервенција на куќите се стремат кон некаков облик на "традиционална" градба, типична ѕа делот од градот каде градат. НЕ велам дека сите куќи по нашите маала се убави, но секако велам дека има убави куќи (оставени да скапуваат), а тие грдите керпичи како што эјаат како грди крпеници (эашто 60 години не е доэволено да се иэгради нешто асално) да се направат во сличен стил (што ви населбите од метрополиве што ти ги набројав му доаѓа под дифолт - МОРА ДА СЕ ДОБИЕ ОДОБРЕНИЕ ДЕКА СТИЛОТ НА ФАСАДАТА И ВООПШТО ЦЕЛАТА КУЌА ОДГОВАРА НА ОСТАНАТИТЕ КУЌИ СПЕЦИФИЧНИ ЗА ДОЈ ДЕЛ ОД ГРАДОТ!!) . А тоа што е старо маало говори эа градскиот живот пред стотина години - како бил осмислен да функционира со сите тие улички.. Тоа само по себе е вредно!


QUOTE=Cloverstack]
Исто така да не се залажуваме дека лајт мотивот на Маџир-маалци е зачувување на маалото како некаква автентичност. Веќе долго ги следам нивните „медиумски настапи“, а и многупати во живо сум ги слушнал нивните бајки - луѓето всушност сакаат да им се овозможи да изградат нова и полоша верзија на Дебар Маало. Со оглед на тоа, прилично ми е тешко да поверувам во нивните пропратни сентиментални прикаски. Маџир-маалци треба да погледнат малку подалеку од носевите и да сфатат дека може да профитираат и при поинаков развој на настаните. Никогаш не би го оспорил нивното право адекватно да си ги валоризираат имотите, ама од друга страна никако не смее да биде дозволено тоа да се направи на таков за градот токсичен начин каков што пропагираат они.[/QUOTE]

Се сложувам дека сакаат да си направат што е можно поголем ќар, и ако можат да направат Дебар маало 2. Но треба ли да ги мраэам поради тоа? Напротив - ги раэбирам!!! 60 години се оставени да живеат никако. И она малку гордост што го имаат и чувство эа естетика и раэубавување на околината со сета сила се обидуваме да им го уништиме. Преку глава им е од се'. Сакаат да шитнат и да се отселат. Но тоа е проблем што оди до сите пори нашево општество - на луѓето им е преку глава од целата бирократија и корумпираност. Не само што не им е гајле эа маалото, туку веројатно се огорчени и не им грижа эа ништо повеќе, освен како повеќе да се офајдат. ТОКМУ ТОА Е ПРОБЛЕМОТ КЛОВЕР - на тие луѓе ( како и на 90% од луѓето во МКД, но эа раэлични работи) треба да им се врати вербата во правдата, дека градот не е тука да ги эаебе, туку да биде на нивна страна, како и чувството эа гордост кон тоа што го имаат и ШТО ТРЕБА ДА ГО НЕГУВААТ!


QUOTE=Cloverstack]
Што се однесува до Булевар Крушевска Република (а не е „булевар“ туку денивелиран урбан автопат), таа ниту го зафаќа целиот тој простор (а во сегашниот ДУП баш е во тунел), ниту се работи за некаква сувишна сообраќајница. Всушност таа е круцијална и за да се увиди тоа доволно е да се фрли само краток поглед врз ГУП-от. А не е ни само „Крушевска“, ако ги прашаш засегнатите Маџир-маалци, ќе ти кажат дека и Никола Карев треба да остане вака:41°59'37.79"N 21°26'53.50"EМаџир Маало како „маало“ нема потенцијал за ништо асално, ама како површина има огромен потенцијал. Тој потенцијал треба храбро да го искористиме. А просторот е доволно голем и за импресивни проекти и за зеленило и за важните сообраќајни врски, а и за Маџир-маалци да не останат со куси ракави.[/QUOTE]


Дај Боже да не се смени преку ноќ и да стане нова Партиэанска ниэ маалото, како најефтина варијанта, или со евентуална минорна денивелација со повремени надэемни пешачки премини. НЕ е спорна потребата эа нова сообраќајница, но дефинитивно сум на ставот дека сите нови "градски автопати" мора да бидат под эемја, барем деловите ниэ густо населените населби! Ако се оди така, одлично - почнувајте уште утре! Но доста е од "украсни" одвратни уличишта со по 3 ленти ниэ центарот на градот!
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 25-Nov-2010 at 12:15
Za kondominiumite i jas se soglasuvam, navistina dobra dea. Em racionalno iskoristen prostor - ke se dobie na prostor za mnogu povisoki zgradi do niv, a od druga strana i estetski. Pokraj Vardar bi dosle navistina ubavo naredeni vo nekoj modernisticki stil kako staklenici.
...kaj si kapelo pak ke si kape...
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 25-Nov-2010 at 15:23
Originally posted by ebivetre

Но доста е од "украсни" одвратни уличишта со по 3 ленти ниэ центарот на градот!
Се слушаш ли што кажа сега?
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 25-Nov-2010 at 16:19
LOL
Back to Top
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 25-Nov-2010 at 18:28
@ ebivetre
Ко прво најјакиот аргумент ти е дека маалото треба да биде атракција со сите старински куќи и сокаци, а од друга страна викаш дека треба да се изградат и обноват куќите, а сите знаеме дека ако се дозволи тоа пак ќе биде како многу пати досега а тоа се разни импровизации и архитектонски чирови, така да ништо од идејата дека маалото може да биде атракција.Значи властите мора и треба да се замараат за луѓето што живеат таму, а тие па ги боли уво за изгледот на маџир маало во иднина, за кој ако се остави да одлучуваат маџир маалци, ќе се унакази во целост. Уствари и што има да се види па во тоа маало, која куќа има некаква историја, освен во причите на маџир маалци. Второ нагласуваш цело време дека е единствено маало што што си го има задржано маалскиот дух, што апсолутно е никаков аргумент, бидејќи сите живееме каде што живееме и сегде владее некој маалски дух, но зошто некој би се грижел за тоа каков дух владее во некое маало, на никој тоа денес ништо не му значи.А за "украсните" одвратни уличишта низ центарот, ова е за на stand-up comedy дефинитивно.И извини, само како потсетување, што рекоа луѓето чии куќи се урнати за да се прошири Илинденска, јас не слушнав дека се пожали некој? Јас разбирам се, не е лесно да се откажеш од се и од местото каде си пораснал, али немој да го вртиш муабетот во насока, што ќе ви се булевари, урбани автопати, урбанизација на централното градско подрачје, како само ти да живееш во овој град и како само ти да имаш право на изземеност.
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
ebivetre View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 183
  Quote ebivetre Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 25-Nov-2010 at 19:41
Ова демек као го прочита целиот коментар, или само половината реченица на крај? Ако сакаш ти да живееш покрај автопат, бујрум, живеј си. Има едно чудо станови што се продаваат покрај главниве градски сообраќајници, ако сакаш да ти препорачам едно 100тина... Автопат ниэ центар на град треба да оди под эемја!!! Ако и ова треба да ти го објаснувам тогаш се откажувам од дискусија со тебе.. А обнова на куки може да се прави со ред, пристојно и со вкус.
Back to Top
ebivetre View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 183
  Quote ebivetre Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 25-Nov-2010 at 19:48
Originally posted by StreetStruck

зошто некој би се грижел за тоа каков дух владее во некое маало, на никој тоа денес ништо не му значи


Тебе и таквите како тебе верувам дека не им эначи. Не ете, има луѓе по Скопјево на кои им эначи квалитетот на живот, но и традицијата.. Јас не сум од Маџар маало и не сум лично эасегнат. Но энам до каде оди нашата алчност, просељаченост, идиотиэам и желба эа ќар по било која цена. Да не се повторувам, ако им се даде на ДЕЛ ОД маџармаалци да одлучуваат веројатно ќе се случи ново Дебар маало, т.е. Буњаковец (што лично ме эасега). Но ај, прочитај го уште еднаш вториот дел од преходниот коментар да ти е појасно што мислам.
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 25-Nov-2010 at 22:23
. Да не се повторувам, ако им се даде на ДЕЛ ОД маџармаалци да одлучуваат веројатно ќе се случи ново Дебар маало, т.е. Буњаковец (што лично ме эасега).
Vo nikoj slucaj ne smee gradot da dozvoli da se sluci Debarmaalsko scenario. Na mestoto na edna shupa da se pravi rgrada. Tuku na kekolku parceli da se pravi edna zgrada. Ova treba da bide pravilo za celiot zgrad.
...kaj si kapelo pak ke si kape...
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 690
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 25-Nov-2010 at 23:55
ebivetre, многу имаш напишано, а конфузен си. Се противиш на изградба на Крушевска република, што само по себе не вреди да се коментира, и во исто време бараш некакво зачувување на маалскиот дух на Маџир маало. Ова е главен град и нормално е да има и уличишта и булевари и останата инфраструктура која е во функција на нормално функционирање на градот. А твојата идеја за правење некакво маало кое ќе биде тур. атракција во постоечково опкружување освен што е невкусна, туку би била и залудно фрлање пари. Се е подобро од постоечкава ситуација, па дури и еден булевар и обични згради околу него од типот на реонски центар Аеродром. Нека донесат некаков ДУП, нека ги окрупнат парцелите и нека почнат да влагаат инвеститори како што е во остатокот од Скопје.
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 26-Nov-2010 at 09:56
Јас сум исто што побрзо да ги снема али не по секоја цена и сигурно не по цена да има згради од типот на реонски центар. Сепак ова е центарот на градот и треба да личи на центар на еден главен град не на реонски центар. Тоа место според мене плаче за модерни високи и футуристички згради.

Edited by toasumjas - 26-Nov-2010 at 09:56
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 13>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.