build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Маџир Маало
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Маџир Маало

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 15>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 26-Nov-2010 at 14:28
Ебиветре, не си ти тој што одлучува тука каде да има автопат, улица или било што.Не викам дека не треба да си кажеш што мислиш, али барем просторот на форумов искористувај го асално и аргументирано. Ја ти кажав, твоите аргументи за маџир маало, за мене не се аргументи, нема што да ми објаснуваш, си имам ја свое мислење.Башка кузнај колку луѓе во градов живеат до булевари и "уличишта" и никој не се буни и одеднаш маџир маалци треба нешто да се привилигирани. Каде прочита дека ја имам напишано каде и како треба да поминува автопатот, па да реплицираш дека треба да биде под земја. Јас за тоа никогаш ништо не кажав, јас само пишувам одговор на твоите аргументи, затоа не го сфаќај лично. А за мене и таквите ко мене, без вреѓање, само размисли дали реакциите на сите се насочени кон твоите гледишта или кон моите. Само да ти потенцирам, дека гледам погрешно си го толкуваш пишувањево, не ги мрзам маџир маалци, напротив ги разбирам до некоја мера, луѓето си имаат проблеми кои мора внимателно да се решаваат, но, ТВОЈОТ АРГУМЕНТ ЗОШТО ТРЕБА ДА СЕ ЗАЧУВА МАЏИР МААЛО ( ПОТОЧНО ДЕКА МОЖЕ ДА Е НЕКОЈА ТУРИСТИЧКА АТРАКЦИЈА И ДЕКА СЕ ЗАЧУВУВА МААЛСКИОТ ДУХ), ЗА МЕНЕ НЕ Е АРГУМЕНТ И ТОА Е ТОА! А дали ќе биде некоја туристичка атракција, тоа се осеќа и гледа од тоа дали скопјани ( а тоа не се само маџир маалци) ги врзува некоја емоција за маалото...а јас не гледам дека некој го чувствува маџир маало како стара скопска чаршија
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 26-Nov-2010 at 17:29
  Јас сум исто што побрзо да ги снема али не по секоја цена и сигурно не по цена да има згради од типот на реонски центар. Сепак ова е центарот на градот и треба да личи на центар на еден главен град не на реонски центар. Тоа место според мене плаче за модерни високи и футуристички згради.


BRAVO potpolno se slozuvam. Od tipot na San Marko no vo mnogu povisoko i pogolemo izdamie!
A za toa dali na lugjeto im smetalo da ziveat do bilevar. Slobodno mozat da se preselat. Skopje ne e malo i ima sekakvi lokacii. povolni za site. Ne moze cel grad da se gusi vo guzva samo poradi toa sto na edna naselbicka ne sakala bulevar.



Edited by lupo - 26-Nov-2010 at 17:31
...kaj si kapelo pak ke si kape...
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 27-Nov-2010 at 19:29
Originally posted by ebivetre

Originally posted by гитардемон



Ј А Маџир Маало нема баш толкава архитектонска вредност. Луѓе што си сушат веш на полурушените балкони не е баш некоја туристичка атракција, или пак нешто што придонесува кон општото добро.



Кога одиш во Италија и Шпанија ти е интересно што луѓето си сушат алишта меѓу балкони ( во среде град!!) . Вредноста на маалото му ја дава староста и органиэациската поставеност (со уличките) и пред се' МААЛСКИОТ ЖИВОТ. Тоа е потсетникот на старо Скопје (as it once was..), a не само Чаршијата (эа жал со турска роба испоэакачена по дуќаните и светлечките реклами). Некои од куќите се убави, некои не. Но ако се дотераат, реновираат и оплеменат маалото ќе светне..
инаку што се однесува до нелогичните споредби и „зашто да не“ ставот:

значи тоа што го кажуваш се квартови кои самите по себе си се познати за таа работа, односно, на медитеранот е карактеристичен таквиот начин на живот, тесните улички и високите камени куќи кои ги надвиснуваат, на кои е овозможено карактеристичното сушење на облеката со систем на кабел поврзан на два ѕида кој се врти со помош на котур и е останато од дамнешни времиња, а да не збориме за архитектурата која си е секаде автентична за просторот
тука се работи за модерен начин на живот во обични куќарки кои ги има во секој град и секое село, насекаде, обични, ете затоа немаат вредност, бидејќи се секојдневни
за улиците не знма што да кажам, само една улица вреди таму, се друго се селски сокачиња, нигде нема градски сокак или улица, на ништо не личи, а во просторот се одвојуваат само две-три куќи кои немаат историско и културно значење и покрај тоа што се убави
за граѓаните, мислам дека веќе беше објаснето, намерите им се јасни, а еве сега скоро видов дека некој на една од подобрите куќи си има додадено лимено поткровје Crazy
маалски живот, што да ти кажам...
Back to Top
ebivetre View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 183
  Quote ebivetre Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 01-Dec-2010 at 18:09
Originally posted by StreetStruck

ТВОЈОТ АРГУМЕНТ ЗОШТО ТРЕБА ДА СЕ ЗАЧУВА МАЏИР МААЛО ( ПОТОЧНО ДЕКА МОЖЕ ДА Е НЕКОЈА ТУРИСТИЧКА АТРАКЦИЈА


Ај те молам најди ми едно место кај што сум напишал дека Маџар маало треба да биде туристичка атракција!
Back to Top
ebivetre View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 183
  Quote ebivetre Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 01-Dec-2010 at 18:23
Originally posted by <Fresno>

ebivetre, многу имаш напишано, а конфузен си. Се противиш на изградба на Крушевска република, што само по себе не вреди да се коментира, и во исто време бараш некакво зачувување на маалскиот дух на Маџир маало. Ова е главен град и нормално е да има и уличишта и булевари и останата инфраструктура која е во функција на нормално функционирање на градот. А твојата идеја за правење некакво маало кое ќе биде тур. атракција во постоечково опкружување освен што е невкусна, туку би била и залудно фрлање пари. Се е подобро од постоечкава ситуација, па дури и еден булевар и обични згради околу него од типот на реонски центар Аеродром. Нека донесат некаков ДУП, нека ги окрупнат парцелите и нека почнат да влагаат инвеститори како што е во остатокот од Скопје.


Во едно се согласувам - дека сега не чини како што е. Потребна е нова инфраструктура во маалото и 300 други марифети.
Но, во ниеден пост не се противам на иэградба на Крушевска , доколку тој бул. оди под эемја. И тоа е во линија на эачувување на маалскиот дух, но и воопшто како принципиелен став - булевари и градски автопати од таков калибар треба да бидат подэемни.

За делот со атракциите - ноу комент.

З'ш море ве нервирет то скопјанчиштана?
Back to Top
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 01-Dec-2010 at 23:40
Па добро тогаш во кој контекст ги спомнуваш маалата и градовите на Европа низ кои шетаме и кои за нас претставуваат туристички атракции, во стил на зачувување на маалскиот дух???Значи стварно ми е жал што сум те сватил погрешно од почеток и ти честитам сега уште си ми поконфузен и немам намера да се објаснувам поише, браво у право си за се што кажа до сега.
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 01-Dec-2010 at 23:40
Незнам ја за каков дух се работи али тамо треба уште утре според мене да одат 10 булдожери и да срушат се. које мало руглое тоа тамо уште се чуваат кокошки и коњи.

-На 10 метри од Народна банка се наога која е на 15-16 ката ( незанм точно) карши веро се предвидени исто така облакодери, а кај што е сега веро ке има и тамо облакодер за некој 10 години (сигурен сум) спрема принципот на градење на грците со толкава празнина во средината сигурен сум дека во блиска иднина ке изникне 20-30 катница нешто слично како на Г-малл проектот. Јас лично тој дел на Скопје во блиска иднина го гледам со облакодери , високо катници Строг ценатар се разбира со Крушевска булеварот кој и заради тоа е вцрта во ГУПот.

И покрај ова СЕ , кога ке го видам Маџир маало и степенот на руинираност не гледам никаква иднина за некаква тур.атракција во тој предел.
Мое мислење е ова не напагам никого , но треба да сватиме дека како и лугето така и градот, еволурира и се развива со текот на времето. Старо се руши - ново се гради и се така до ИНФИНИТИ .



Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 19-May-2011 at 17:06

Во Маџир Маало секој си гради по свое

Сопствениците на објекти, изморени од ветувањата на безброј градоначалници дека ќе донесат план и со тоа ќе ја осовременат населбата, одамна си градат по свое - некој сопче, гаража, а повеќето кат-два

Во Маџир Маало никој веќе не ја чека Општината Центар да донесе нов урбанистички план. Жителите, изморени од петдецениските ветувања на безброј градоначалници дека населбата ќе излезе од 19 век, одамна решија да ја прескокнат бирократијата и сами да ја внесат во 21-от. Поради тоа, долги години и без план си градат и доградуваат по свое.

Постојната регулатива не дозволува повеќе од приземје плус кат. Но, и покрај тоа, некој проширил за сопче, гаража, а повеќето доградиле кат-два или повеќе. Градежните активности, изминативе години, жителите ги изведуваа со дозвола за санација затоа што законски не им следува градежна дозвола. Во времето на градоначалничката Виолета Аларова во два наврата имаше обиди за усвојување на план за Маџир Маало, со визии за високи згради на местото на старите куќи, но без успех.

- Без план, рацете со децении ни се врзани. Семејствата се проширија, а услови за живот и понатаму немаме. Луѓето не можат да чекаат општината да се смилува, затоа и самите ги зедоа нештата во свои раце. Сами да си обезбедат пристоен живот - вели Томче Христовски, жител на оваа маало.

Тесни сокаци, влага и полски вециња

Проблем за немањето нов современ план за овој реон, како што е познато, е булеварот Крушевска Република, кој треба да поминува покрај Транспортниот центар. Зацртан е во Генералниот план за Скопје (ГУП) уште од 1964 година и предвидува уривање на 20-ина куќи од Маџир Маало. Но оваа експресна сообраќајница никогаш не се изгради, а за сето тоа време маалото не смееше да се развива во друг правец. Затоа и остана заробено во османлиска доба, со тесни нерамни сокаци, калдрма, половично решена мрежа, влага и примитивни услови за живот. Некои жители с` уште имаат полски вециња затоа што канализациската мрежа, како што рекоа од урбаната заедница „Раде Јовчевски-Корчагин“, е изградена само 50 проценти.

- Не го сакаме тој булевар, бараме да се избрише за да може еднаш засекогаш да се реши нашиот проблем - изјави Драган Атанасоски, претседател на оваа урбана заедница.

Проблем плус, пред пет години, излезе и одлуката на Конзерваторскиот центар-Скопје неколку куќи да бидат заштитени како амбиентална целина. Но, сега оттаму велат дека ја преиспитуваат состојбата. Сметаат дека поради самоволна промена на архитектурата, нема веќе основа и понатаму едно јадро од ова маало да биде заштитено.

Ќе се брише булеварот Крушевска Република?

Атанасовски е оптимист и верува дека по 50 години тоа и навистина ќе се случи затоа што како урбана заедница добиле информации дека во новиот ГУП, кој е во подготовка, овој булевар се брише. Воедно имале и средба со градоначалникот на Општина Центар, Владимир Тодоровиќ, од кој добиле смирувачки тон.

- На оваа средба беше истакнато дека постои можност со новиот детален план да биде предвидена висина на градбите од пет ката. Деновиве на терен во маалото можеа да се забележат луѓе што мерат. Нивното објаснување беше дека работат за потребите на донесувањето на ДУП - објасни Атанасоски.

Од Градот и од Центар пак изјавија дека не може да потврдат дали оваа сообраќајница ќе остане или не.

- Постапката за изработка на нов ГУП е во тек. Тој е во Агенцијата за просторно планирање на Македонија, која е задолжена да го изготви. Кога ќе има конкретни предлог-решенија Градот ќе ги информира граѓаните - одговорија од одделението за односи со јавност.

Истата судбина како Маџир Маало ја имаат и старите скопски населби Ново Маало и Крњево, кои исто така се наоѓаат во централното градско подрачје.

Жителите изброиле 78 дупки

Маџирмаалци револтирано раскажуваат како немаат елементарни услови за живеење, но и за секојдневно движење. Улиците се тесни, нерамни, оштетени.

- Речиси сите улици во маалово се со дупки. Низ улиците има 78 дупки, сме ги броеле. Тоа е ужас - се пожали жител од Маџир Маало, кој сакаше да остане анонимен.

Алармираше до општинарите да се погрижат за јавните површини, но и што поскоро да го донесат урбанистичкиот план со цел старите напуштени куќи да се санираат или урнат.

- Ако се урнат сами, може да предизвикаат штета на соседните објекти. Во нив сега се собираат бездомници и зависници, и се опасност за жителите - рече граѓанинот. http://dnevnik.com.mk/?ItemID=B2ACB24E54F39E4691A889ED1F585C91

За булеварот има соодветна нишка, дискусиите тамо за Кружевска Република.http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=33
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 20-May-2011 at 15:04
Boze boze, centar grada zar ke go zaokruzat so visina samo na pet kata? A vo p...... si mat...... ke gradat visokokatnici? Stvarno steta za prostorot , takvo krasno mesto pokraj Vardar, vo samiot centar na gradot, zasluzuva stvarno po gradniozni objekti. Wallbash
...kaj si kapelo pak ke si kape...
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 20-May-2011 at 19:42
Јас не се чудам што м. маалци се трудат со сите сили да го избришат Крушевска република.

Ај ставете се во нивна кожа: ДУП-от не им дозволува никаква градба, само санација. Не им се прави инфраструктура, се доведуваат буквално до супстандардни услови. А од друга страна не им се нуди излез - никаква отшета или откуп!

Врзани се да живеат во село и ниту можат да се преселат, ниту можат да се осовременат.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 20-May-2011 at 21:29
Еве што е потребно за Маџир Маало. Не се осврнувајте на Крушевска Република, која има опции да дои под земја, на земја или над земја (вијадукт). Сега засега неа не ја чепкам, да одомрам малку а за понатаму ќе видиме... ако е подземна малку невозможно ќе биде да ја претставам но ќе видиме можеби одделно на страна...

Во секој случај сега за сега е само отприлика претставена трасата која таа ја зазема, со отприлика максимум 36 метри ширина што е и повеќе од доволно, незнам како е во дупот но е тука негде. А и не е важно, ми требаше само за да можам да се ориентирам како да ги поставам објектите, за да не пречат на трасата, која ако би одела подземја, и не би требало да има проблем да се изградат некои ниски градби, но зошто.. може и парк, патеки, или нешто слично... спортски објекти... вообичаено...











Е ова му треба на Маџир Маало, а граѓаните чија сопственост ќе биде експроприирана, во зградиве можат и по два стана да имаат без проблем...

Секако ова за во средна иднина... негде 2020-2030

Но во никој случај сега не смеат да се градат петкатници и да се уништи тој дел засекогаш, поготово не да се брише Крушевска Република за такви глупи и ненормални интереси... Како што ја имам претставено јас, таа може без никаков проблем да проаѓа низ Маџир Маало, и тоа со по 3 ленти од двете страни со 3,75 метри ширина и плус простор за трамвај (LRT) или метро, зависи во која иднина ќе бидеме... Дури може и вишок простор да остане...

А за зградиве освен станбен простор може да има и деловен и комерцијален, па и други видови и секако паркови , поготово за тие двете згради што излегуваат на К. Ј. Питу...

И што мислите?


Edited by FoSsiL - 20-May-2011 at 21:32
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 20-May-2011 at 21:32
Ова драги пријатели 2030 година до тогаш уште во гето.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 20-May-2011 at 21:40
Еве уште една-две...



Малку Крушевска се изгуби, пропадна во земја, ама тука е, до снимката е...




Edited by FoSsiL - 20-May-2011 at 21:44
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 20-May-2011 at 21:56
Ја би идел со нешто уште понесекојдневно, посовремено, а висината добра е. Како и да е, добра илустрација на тоа како отприлика би требало да изгледа овој блок.Thumbs%20Up
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 21-May-2011 at 19:50
odlicno, na ova mislev i jas, samo da se dobie edna celinase do holidej in i pravo kon Mavrovka i pokraj bulevarot sto e na Bit-pazar. Thumbs%20Up
...kaj si kapelo pak ke si kape...
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 21-May-2011 at 19:51
Go nemam programov a i ne znam kako da gi napravam, ako se nafati nekoj da dodade i pokraj bul K.P.Misirkov da vidime kakva celina ke se dobie.
...kaj si kapelo pak ke si kape...
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 21-May-2011 at 19:54
Eeee колку гета треба да се рушат во Скопје ова е најмала работа
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 21-May-2011 at 20:00

Аххххххххххххх да дојде таа мажшинерија да ги испорамни сите централни црни дупки и да дигне облакодери, Скопје би ми бил омилен град! Master

...kaj si kapelo pak ke si kape...
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 21-May-2011 at 20:05
Абе тоа е не избежно со глобализацијата во Европа еден ден Скопје ќе биде град исполнет и со кинези со облакодери само муабетот е што ќе треба да поминат уште неколку децении.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 21-May-2011 at 20:13
Па еве јас им дадов насока за во иднина... Немора исто... слично нека е... а ако ништо друго барем куќарките од оваа дупка да се заменат со згради не пониски од 15-20 ката...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 15>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.180 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.