build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Фасади (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 153154155156157 164>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #3081 Posted: 27-Apr-2011 at 19:09
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #3082 Posted: 27-Apr-2011 at 18:39
за мене фасадава и идејата да се створи барок е сосема неозбилна и да не се случеше СК2014 ќе помислев дека вакво нешто е обичен мајтап
мислам дека ова ќе биде единствена ваква зграда во светов

не ме разбирајте погрешно, за мене зградата на далметфу беше голем чир на плоштадот и губиток на драгоцен простор, но вакви „решенија се просто глупави и несериозни
и чисто информативно онака, има ли други вакви примери во светот, или само ние изигруваме глупи август?
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #3083 Posted: 27-Apr-2011 at 15:19
PreviousZadovolen sum, ocekuvav nesto poloso ama fasadata ne e i bas kic.Istotaka se vklopuva so zgradata risteceva(zgradata so bilbordot skopsko)a i do nea se gleda nekakov ist stil.

Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #3084 Posted: 27-Apr-2011 at 14:49
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #3085 Posted: 27-Apr-2011 at 13:33
Уште на терасиве да стават алишта да сушат, идила. Како фасада е ок, не можеме од тој стил друго да очекуваме, прашањето е дали е својствена за тој дел од градот, според мене не баш, но прашање е и колку квалитетно ќе ја направат. Вероватно ако ништо друго ќе го средат излогот на Мак Примат, еден од задњите што потсеќаат на некое минато време.
Back to Top
spaceman091 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote spaceman091 Quote  Post ReplyReply #3086 Posted: 27-Apr-2011 at 13:02
mene pa bas mi se sviga ovaa fasada, se nadevam deka sto pobrzo ke ja zavrshat

Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 413
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #3087 Posted: 27-Apr-2011 at 12:49
abe dali nemat popametna rabota da prat !!!?
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #3088 Posted: 27-Apr-2011 at 12:26
Идејава со некакво хармонично унифицирање на фасадиве и не е толку лоша.
Back to Top
Observer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2010
Location: MK
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Observer Quote  Post ReplyReply #3089 Posted: 27-Apr-2011 at 12:18
Ајде среќно!
http://www.facebook.com/suvenirimakedonija
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #3090 Posted: 27-Apr-2011 at 12:16
Sto znam, mi lici na nistoDunno

ПОЧНА РЕКОНСТРУКЦИЈАТА НА ФАСАДИТЕ ВО ЦЕНТРАЛНОТО ГРАДСКО ПОДРАЧЈЕ НА ПЛОШТАД МАКЕДОНИЈА

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, денеска, го најави почетокот на работата за реконструкција на фасадите во централното градско подрачје на Плоштад Македонија. Проектот за реконструкција на фасадите во централното градско подрачје ќе се реализира фазно.

- Денеска почнува првата фаза од реконструкцијата на фасадите на зградите во централното градско подрачје, поточно на Плоштадот македонија. Во првата фаза ќе биде реконструирана фасадата на објектот на ул.11-ти Октомври поточно објектот над ресторанот „Пелистер“ и еден дел од фасадата на објектот на ул.Маршал Тито бр.22. т.е. дел од бочната фасада на објектот кој е во продолжение со објектот на „Пелистер“, најави Градоначалникот Трајановски.

Градопначалникот Трајановски додаде дека површината на фасадата што ќе се реконструира изнесува 1100 метри квадратни, а Град Скопје за реконструкцијата на фасдата на „Пелистер“, од Буџетот издвои 14.713.360 денaри.

Реконструктивниот зафат ќе се изведува со поставување на челични столбови како носива конструкција, обложени со префабрикувани елементи, главната завршница од фасадата ќе биде од дробен травертински камен, а на места од бакар и ковано железо.

Проектот за реконструкција на фасадата го изработи "ЖАГРА КОМ ДОЕЛ СКОПЈЕ", автори се Лазар Димов и Никола Стакинов, а реконструкцијата ќе ја изведе фирмата Бауер од Скопје, а работите според договорот треба да се завршат во рок од 90 работни денови.

Во тек е изработка на Идеен и Основен проект за фасадата на делот од објектот на ул.11-ти октомври бр.2 (потег од „Пелистер“ до објектот на Пелагонија) и објектот на ул. Никола Вапцаров бр.2 ( над кафетеријата ТРЕНД) по изготвување на проектите ќе отпочне постапка за избор на изведувач.За зградата на Пелагонија, која преставува последна фаза од реконструкцијата на фасадите, во тек е распишан конкурс за избор на Идејно решение, кое ќе претставува основа за изработка на Основен проект.

Град Скопје, активностите за реконструкцијата на овие фасади ја почна уште во првото тримесечие на 2010 година кога беа распишани и спроведени конкурсите за избор на идејните решенија за реконструкција на фасадите во централното градско подрачје


http://www.skopje.gov.mk/ShowAnnouncements.aspx?ItemID=4177&mid=482&tabId=1&tabindex=0


Edited by my Macedonia - 27-Apr-2011 at 12:23
Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #3091 Posted: 27-Apr-2011 at 00:12
Денес забележав дека е ограден новиот крак на струмичката гимназија, најверојатно ќе се фасадира, но забележав дека има табла на бугарски јазикDunno


Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #3092 Posted: 26-Apr-2011 at 18:49
Па да видиме дали ке има некој приказ на тоа што се планира.
Лично, најружна фасада ми е таа на паб Лондон. бивши хотел Македонија ако не се лажам. Е тоа кога ќе го средат помирно ке спијам. Таму би дозволил и Рококо стил само да не е она што го има сега.
.....   .......
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #3093 Posted: 26-Apr-2011 at 16:08

Градот Скопје Ве поканува на почетокот на реконструкцијата на фасaдата на зграда на Плоштадот Македонија (ресторан Пелистер), којашто е закажана за утре /27.04.2011 година, среда/ во 11:00 часот.

На промоцијата ќе присуствува градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски.

http://www.skopje.gov.mk/ShowAnnouncements.aspx?ItemID=4175&mid=482&tabId=1&tabindex=0
Back to Top
Konstrukt View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 03-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote Konstrukt Quote  Post ReplyReply #3094 Posted: 01-Apr-2011 at 14:25
Нема идеи за барокните фасади

На јавниот конкурс, кој го распиша Градот, не стигнал ниту еден проект, па огласот е поништен и распишан е нов

Нема идеи како ќе изгледаат барокните фасади на зградата на "Пелагонија" и онаа до неа, спроти ТЦ"Лумикс". На јавниот конкурс, кој го распишаа Градот, не стигнал ниту еден проект, па поради тоа тендерот е поништен. Затоа Град Скопје деновиве по вторпат објави оглас за избор на идејно решение за реновирање на овие две згради.
Пропаѓањето на првиот конкурс го одложува и почетокот на градежните работи. Првично градските власти најавија дека со работа на терен ќе се почне кон крајот на годинава. Сега, доколку на вториот оглас се избере идејно решение, овие две згради нови фасади ќе добијат дури во пролет наредната година.
Освен зградите на плоштадот Пела, барокни фасади ќе добијат зградите над кафулето "Тренд" и ресторанот "Пелистер". За нив проектот е избран уште пред половина година, но од Град Скопје не кажуваат каков ќе биде нивниот нов лик. Градоначалникот Коце Трајановски пред неколку месеци рече дека граѓаните ќе видат како ќе изгледаат зградите непосредно пред да почнат градежните работи, оти дотогаш ќе се работело на изведбениот проект, кој не е во целост ист како идејното решение на авторите што победија на конкурсот.
Се знае само дека ќе се прават според идејните решенија на авторите Никола Сакинов и Лазар Димов, и оти ќе чинат околу 330.000 евра.
(А.А.)
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #3095 Posted: 24-Mar-2011 at 12:40
ПРОПАДНА КОНКУРСОТ
Нема идеи за барок на плоштад

Пропадна конкурсот на кој Град Скопје бараше промена на фасадите на две згради на плоштадот, со цел да се вклопат во барокниот стил за потребите на проектот „Скопје 2014“. Станува збор за зградата каде што е сместена градежната фирма „Пелагонија“ и таа до неа, спроти „Лумикс“. Во информацијата објавена од Бирото за јавни набавки стои дека немало пристигнати понуди на конкурсот, па градските власти го поништуваат огласот за избор на идејно решение.
- Не се изврши избор на идејно решение од причина што за предметниот конкурс нема ниту една понуда, односно по крајниот рок за достава на трудовите пристигна само еден труд и истиот е вратен како задоцнет - се вели во известувањето.
Надлежните во Градот истовремено бараат и градежна фирма која ќе ги смени фасадите на зградата каде што е сместено кафулето „Тренд“ и таа кај ресторанот „Пелистер“. Реконструкцијата се очекува да почне пролетва, а во Градот се уште не соопштуваат колку ќе чини. Во градскиот буџет за годинава се предвидени шест милиони денари за проектирање и 40 милиони за реконструкција.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=2273&ArticleID=158397
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #3096 Posted: 17-Mar-2011 at 15:46
Pbanks , dave gahan imate pravo i vasata verzija e pravna, no jas nikako da go smenam moete mislenje posto za mene stanbenite zgradi se kako ulici i del od gradot!
Site znaeme deka ova (renoviranje na zgradi od strnata na opstinata) ne moze da prodolzi( znaci treba nekoje resenije) ama sedodeka ne doagja toa resenie, spored mene neka si prodolzi opstinata so renoviranje!

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3097 Posted: 17-Mar-2011 at 15:29
Originally posted by my Macedonia


Da a tie siromasnite?Kje trebat da go platat sitoto kako bogatoto semejstvo?? Question
Potoa kje ima nesoglasuvanja i ete...
Mene najcesto mi interesira da se resi problemot, no koj go resava toj problem, nema vrska!Yes


Епа не е така. Се решава овој проблем (кој е приватен) а остануваат општи проблеми (градење нови улици?) бидејќи парите се потрошиле.

Не би навлегувал многу во хумано-праведниот аспект на сето ова, но има начин да се утврди кој има а кој нема пари (сите даваме даночни пријави денеска) па да се донесе некој модус кој би се субвенционирал (како што кажа Дејв Гахан) а кој не.

Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #3098 Posted: 17-Mar-2011 at 15:29
Богами шминка и тоа многу лоша...самиот факт што зградата е на Партизанска и во неа живеат едно 200 фамилии (или не знам колку, ама многу)многу работи кажува...фасадите на истите згради ако видиш поназад во темава на неколку пати се најавуваше дека ќе се реновираат, па нешто немаше пари....е, ама баш сега се најдоа средства...инаку колку распаднати фасади има по населбиве по Карпош, ехеее...ама све се нешто лево-десно забутани...
Кога сме веќе кај изборите - види ја темава (и кога е почната)и све ќе ти стане јасно - http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1223

Edited by Dave Gahan - 17-Mar-2011 at 15:30
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #3099 Posted: 17-Mar-2011 at 15:22
Originally posted by Dave Gahan

Мислам дека што повеќе наближуваат изборите, толку повеќе ќе слушаме вакви информации, нажалост...разбирам општината да ги поттикнува овие активности(да субвенцнионира, кредитира или не знам што), ама да вака да дели поклони - ова не можам да тврдам со сигурност, ама треба и да се провери дали е законски, затоа што не се работи за никакви неопходни инфраструктурни работи, туку за обичен шминкерај, како општината да пука со пари па не знае што да праи со нив - додека сигурен сум дека во рамки на општината има луѓе кои преку кал си влегуваат дома...


Aj te molam za kakvi sminki zboruvas!!!Sminka e sk 2014!Ociglednose ceka da se sluci nesto pa da reagiraat nasite!
Ne mesdaj izbori, Karpos i taka celo vreme renovirase!Smile
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #3100 Posted: 17-Mar-2011 at 15:19
Originally posted by pbanks

Originally posted by my Macedonia

pbanks malku humanost mora da imaSmileBig%20smile
Tie sto ziveat po stanovi se siromasni ili normalen standart kaj nas(sepak so nedovolni pari za dobar zivot) (da ne navreduvam nekogo), a tie sto imaat pari si gradaat kukji!
Ako nie navistina cekame stanarite sami da si ja renoviraat zgradata togas si misleme deka ziveeme nekade kaj znam jas, vo Germanija!Togas neka se zaboravi toa so renoviranje!
Znaci rabotata nema da si mrdne od mesto ako Opstinata ne reagira!
I toa sto rece ti ,,POEFTINO,, sepak e mnogu!Razmisli kolku kje cinat staklata pa fasadata, sigurno vkupno 1000 evro za sekoj  stanar e toa e 5 mesecni plati vo mkd(poznavam komsii sto rabotat za 50 evra mesecno), ne e fer i ne e humanost kon posiromasniteRoll%20eyes


и да, и не... многу честно проблемите ги прават тие што имаат пари а нејќат да учествуваат во заедничките трошоци.

Во Македонија колективните згради не се социјална категорија како што знаат да бидат на запад, напротив има многу добростоечки семејства кои живеат во станови и тие не треба да бидат ослободени од трошоци.


Da a tie siromasnite?Kje trebat da go platat sitoto kako bogatoto semejstvo?? Question
Potoa kje ima nesoglasuvanja i ete...
Mene najcesto mi interesira da se resi problemot, no koj go resava toj problem, nema vrska!Yes
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 153154155156157 164>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 1.145 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.