build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Фасади (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 7980818283 164>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
MartiniMKD View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 15-Jan-2010
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 44
  Quote MartiniMKD Quote  Post ReplyReply #1601 Posted: 12-Sep-2014 at 19:36
Значи живеат во Центар.
Становите им вредат повеќе од било која друга општина во Скопје и Македонија
Градот и државата земаат мои пари за реновирање на цела фасада од предна страна на нивна зграда. И уште плачат зошто не била реконструирана и задната страна.

Пред неколку години се донесе закон кој вели дека оние што живеат во станбени живеалишта треба да си имаат формирано куќни совети и таму да си собираат пари за фасади и одржување на објектите.

Што сме должни ние останатите да плаќаме за нивен објект?

Edited by MartiniMKD - 12-Sep-2014 at 19:37
Back to Top
MartiniMKD View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 15-Jan-2010
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 44
  Quote MartiniMKD Quote  Post ReplyReply #1602 Posted: 12-Sep-2014 at 19:49
Ако мене ме прашаше некој јас сум дури против реконструкцијата и на предната страна со пари од останатитот дел од рајата.

Треба сами да си ги одржуваат објектите за живеење, а ако не е тоа случај, ако дозволат да пропаѓаат и да го нагрдуваат градот, треба да си плаќаат пенали.

Што поблиску до Централниот дел од метрополата до толку казните да бидат повисоки. Сакаш да живееш во Централно подрачје и да ги користиш поволностите од тоа што се ти е до газот, тоа си има своја цена.

Ако не се способни тоа да го остварат тогаш нека си идат во селата од кои дошле. И онака мука ми е веќе во Центар да гледам како си ги сушат исфлеканите гаќи и прслуци ко да се бронзени споменици

Edited by MartiniMKD - 12-Sep-2014 at 19:50
Back to Top
WhyNot View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2014
Online Status: Offline
Posts: 114
  Quote WhyNot Quote  Post ReplyReply #1603 Posted: 12-Sep-2014 at 20:00
дефинитивно треба да се воведат повисоки даноци за такви објекти... понатаму повисоки општински даноци за жителите, еколошки такси... едноставно ако некој купува стан на плоштад, да знае дека ќе плати 1500 евра квадрат, ама и 50 евра за месечно оддржавање на станот.

Во Америка пример и горивата од бензинските пумпи меѓу централно градско подрачје и периферија се разликуваат до 30%. Да не ги спомнувам останатите давачки.
Back to Top
I.M. View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 15-Jan-2014
Online Status: Offline
Posts: 60
  Quote I.M. Quote  Post ReplyReply #1604 Posted: 12-Sep-2014 at 20:25
Тие што велат дека државата треба да им ги реновира фасадите не се во право,нити пак се привилегирани затоа што се во центар.Место да плачат зашто не се реновира и од позади,треба да соберат пари и сами да си ја реновираат.Ја ако сакам фасадата од мојата куќа да ја реновирам,сигурно нема да добијам државна помош.Државата може да им помогне само со давање на поволни кредитиили некој вид субвенции и ништо повеќе.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2598
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #1605 Posted: 12-Sep-2014 at 21:22
Originally posted by kultuzin

Што се однесува за бандата стојам позади кажаното затоа што се работи за банда на луѓе кои со странски пари работат против државните и националните интереси.



Види, поарно со странски отколку со домашни (буџетски) пари да го прават гореспроведеното.

Тоа ти е на некој начин странска инвестиција.



Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #1606 Posted: 12-Sep-2014 at 21:25
Originally posted by fichot

Originally posted by kultuzin

Што се однесува за бандата стојам позади кажаното затоа што се работи за банда на луѓе кои со странски пари работат против државните и националните интереси.



Види, поарно со странски отколку со домашни (буџетски) пари да го прават гореспроведеното.

Тоа ти е на некој начин странска инвестиција.




Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1607 Posted: 13-Sep-2014 at 01:26
Originally posted by WhyNot

дефинитивно треба да се воведат повисоки даноци за такви објекти... понатаму повисоки општински даноци за жителите, еколошки такси... едноставно ако некој купува стан на плоштад, да знае дека ќе плати 1500 евра квадрат, ама и 50 евра за месечно оддржавање на станот.

Во Америка пример и горивата од бензинските пумпи меѓу централно градско подрачје и периферија се разликуваат до 30%. Да не ги спомнувам останатите давачки.
ова го зборам и јас, ми се гледа како најдобро решение во кое никој не е обесправен, а изгледот на градот нема да страда поради граѓанска неодговорност доколку градот и општина центар редовно ги одржуваат објектите
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #1608 Posted: 14-Sep-2014 at 16:00
Значи, некој ќе инвестира МИЛИОНИ евра, потенцирам милионски суми на пари во некакви си нови фасади што не можат ниту да го носат епитетот дека имаат некаков архитектонски стил, и притоа не може да даде симболична сума на пари за да се реконструираат фасадите на целите овие објекти?

А дали некој е свесен дека една од овие „барокни“ фасади на Димитрие Чуповски и на Никола Вапцаров е еквивалентна на сумите што општина Карпош и Центар ги издвојувале за термички фасади на неколку згради?

И дали треба да седам рамнодушен на фактот што една неписмена џукела, која претходно во животот има изработено идејно решение само за една чешмичка во Аеродром и ништо повеќе, дали јас мене треба да ми биде сеедно кога истата таа џукела се расфрла со мали фотографиички за да покаже како ќе изгледа улица „Македонија“ во иднина. Да потенцира како тој ќе биде автор во промената на сите фасади и дека тоа е тоа. А кој му дал право на него да го менува изгледот на најстарата скопска улица? И јас треба да бидам фин со него? Па нема шанса, не за друго, треба да сфатиме дека тој човек никогаш нема да се откаже од позицијата во која се наоѓа. Бидејќи тој архитект не би можел да биде во ниту еден случај во некоја слична позиција во која во моментов се наоѓа-државен архитект и тој со канџи ќе си ја брани сопствената позиција!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15038
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1609 Posted: 17-Sep-2014 at 11:07
Три традиционални куќи кај Чинарот во Охрид добија нови фасади



Во рамките на проектот за зачувување на фасадите на објекти од старата градска архитектура, со поддршка од Министерството за култура целосно е реализиран проектот за конзервација и реставрација на три фасади на објекти на улицата „7 Ноември“ во Охрид, лоцирани во близина на стариот Чинар. „Поради стилските карактеристики и местоположбата на објектите, стручните екипи на Заводот за заштита на спомениците на културата и музеј од Охрид извршија конзервација и реставрација на фасадите, со што е зачувана автентичноста на овие зданија кои се значаен дел од архитектонското културно наследство на Охрид“, се наведува во денешното соопштение на Министерството за култура. Овие охридски куќи се изградени во 1912 година од непознати мајсторски тајфи, по урнек на градската гимназија која се градела во истиот период.



Во рамките на веќе започнатиот проект на Министерството за култура, од 2012 година до денес се реставрирани и санирани 16 фасади на објекти, и тоа 15 посебни зданија во Крушево, Скопје, Битола, Охрид, Кичево, Гевгелија, Гостивар и Прилеп и еден комплекс од пет дуќани во Кратово.

http://www.build.mk/?p=38737
За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2598
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #1610 Posted: 17-Sep-2014 at 15:40
Фино.
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 724
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #1611 Posted: 17-Sep-2014 at 16:25
Фасади во Будимпешта (можда се и барокни - но во секој случај се од пред 2 века)



Edited by nenad - 17-Sep-2014 at 16:26
Back to Top
CenterCityKid View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote CenterCityKid Quote  Post ReplyReply #1612 Posted: 17-Sep-2014 at 17:47
Prvata slika e Kuleli voenoto sredno skolo vo Istanbul, osnovano 1846.

Sliki ima na: http://www.kuleliler.org.tr/default.asp?mct=detay&Topic_ID=52739
Informacii na: http://en.wikipedia.org/wiki/Kuleli_Military_High_School

Vtorata zgrada e na Varšavska ulica vo Zagreb, izgradena okolu 1900. Koordinati: 45.811967, 15.972795

Znaci, niti se od Budimpesta, niti se od pred 2 veka.
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 724
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #1613 Posted: 17-Sep-2014 at 19:15
Uf kakva gresha od moja strana, izvinuvanje na site, pomesani folderi. Fasadote od BPesta se izbrisani.

CenterCityKid, fala na pomosta
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15038
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1614 Posted: 17-Sep-2014 at 20:13
А што ти беше поентата со фасадите од Будимпешта? Нешто поврзано со обновата на трите фасади во Охрид или нешто сосем трето?
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4190
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #1615 Posted: 19-Sep-2014 at 20:46
Значи сепак и фасадата на оваа зграда ќе се реновира.Убаво рече членот дека видел скелиња

Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2598
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #1616 Posted: 20-Sep-2014 at 04:38
Оваа ќе се реновира ко што е или ќе се „облагородува“?
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4190
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #1617 Posted: 20-Sep-2014 at 09:26
Ова треба да си остане како што е само да ја рефрешираат.Ако ја изменат скроз фасадата ќе им ја удрам климана од глава.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #1618 Posted: 20-Sep-2014 at 09:47
Originally posted by jyvation

Значи сепак и фасадата на оваа зграда ќе се реновира.Убаво рече членот дека видел скелиња


znam jas deka vidov... nit bev pijan nit nenaspan samo ne znam kade isceznaa vo meguvreme
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15038
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1619 Posted: 20-Sep-2014 at 13:17
Тогаш ги немаше. Беа поставени скелиња на соседните згради (од обете страни). Но не е битно. Убаво ќе биде ако ја обноват фасадата каква што си е, но ако импровизираат нешто сосем трето, навистина се за ќотек.

Edited by Џоле - 20-Sep-2014 at 13:18
За сè има вторпат
Back to Top
CenterCityKid View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote CenterCityKid Quote  Post ReplyReply #1620 Posted: 22-Sep-2014 at 16:40
Bas ubavo.

Posle kje moze bilbordot da go stavat stanarite na izrenovirana fasada.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 7980818283 164>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.527 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.