build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Фасади (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 149150151152153 155>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 691
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #3001 Posted: 11-Aug-2017 at 19:45
Bitola

pred i sega

Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2392
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #3002 Posted: 12-Aug-2017 at 15:25
хм... многу лошо ми стои реновирањево или лоша е фотката?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11505
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3003 Posted: 13-Aug-2017 at 17:18
Прилеп

За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7066
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #3004 Posted: 16-Aug-2017 at 23:02
пастелно-сивата депресивна боја е на некаква промотивна цена во земјава?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11505
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3005 Posted: 18-Aug-2017 at 08:53
Спроти куќата на Мајка Тереза на ул. Македонија е завршена уште една фасада.



Во чаршија се надгради една куќарка:





А забележав и дека неколку други добиле нова, бела боја (и претходно си беа бели, сега се само освежени):



За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11505
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3006 Posted: 22-Aug-2017 at 17:02
Originally posted by Џоле

Спроти куќата на Мајка Тереза на ул. Македонија е завршена уште една фасада.


Како го решиле лимениот покрив, секоја чест (иронија).

За сè има вторпат
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 367
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #3007 Posted: 23-Aug-2017 at 18:05
leleeeeeee loshooooooo
Back to Top
Понтифик View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 04-Mar-2017
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote Понтифик Quote  Post ReplyReply #3008 Posted: 25-Aug-2017 at 13:05
Ова не е фасада, ова е стакло врз кое е залепена псевдобарокна решетка. И горе покривот како за објект од индустриска зона од раните 2000-ти.
Само тъмен ум като моя може да знае всички тайни, защото са тъмни, толкова тъмни...но в теб.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2392
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #3009 Posted: 27-Aug-2017 at 08:23
За осуда, подеднакво ако не и повеќе од „класичариве“ се и оние кои во 80ти-90ти дозволиле вакви „шутка“ поткровја. Дали тогаш се консултираа и побараа мислење од архитектите на овие објекти?
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 71
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #3010 Posted: 27-Aug-2017 at 14:00
Па јас мислам дека со ова поткровје се заштитува оригиналниот изглед на зградата.   
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 691
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #3011 Posted: 27-Aug-2017 at 18:00




Originally posted by Џоле




Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1866
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #3012 Posted: 01-Sep-2017 at 15:09
mislam deka pogrdo nesto odamna nemam videno
Back to Top
zlatko_k View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Mar-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11
  Quote zlatko_k Quote  Post ReplyReply #3013 Posted: 21-Sep-2017 at 14:25
Оваа зграда е карши Макпетрол бензинската кај Транспортен центар и не верувам дека е постара од 3 години. Фасадата почнала да се лушти. Каков ли квалитет е во прашање?



Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11505
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3014 Posted: 21-Sep-2017 at 15:25


Леле, катастрофа!
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1018
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3015 Posted: 21-Sep-2017 at 15:45
Зградава мислам дека е стара околу шест години но сепак е релативно нова за да биде вака излуштена можно е да е поради влага бидејќи од другата страна спрема театарот не е толку оштетена.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1823
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #3016 Posted: 21-Sep-2017 at 18:04
Јас мислам дека е шест години.
Како и да е 100% е од вода и тоа од внатрешно течење, горе се гледа дека е тераса, веројатно хидро изолацијата попуштила и водата се прелила во ѕидот, а подоле се гледа дека е вертикала со тоалети или кујни (има вентилациони отвори) така да се работи за цефки кој попуштиле.
Инаку фасадата така да се излупи ако е неквалитетна ќе се случи уште во првите месеци до најкасно 2 години.
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 367
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #3017 Posted: 26-Sep-2017 at 13:46
dokaz deka sve e fush a nema poevtin kvadrat od 900e. ne se realni cenite na pazarot
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1018
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3018 Posted: 28-Sep-2017 at 12:30
Обнова на фасадата на зграда во Мичурин досега се обновени две а би требало за неколку месеци да бидат опфатени и уште неколку згради во околината.

Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3769
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #3019 Posted: 10-Oct-2017 at 19:03
Распаднува пред да се изгради



Edited by my Macedonia - 10-Oct-2017 at 19:06
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11505
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3020 Posted: 14-Oct-2017 at 17:33
Лепат некакви мазни плочки врз (ако не грешам) оригиналната фасада...

За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 149150151152153 155>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.327 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.