build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Фасади (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 153154155
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 595
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #3081 Posted: 22-Apr-2018 at 19:39
Originally posted by Џоле

Требаше да добие нова „барокна“ фасада, но во меѓувреме се променија многу работи


та речиси се е стопирано таму околу плоштад дпмн, и нивнио брод немашемлогика таков таму да го вкотват, но нели очекуваа дека и оваа ротација нема да ротираат, та се понадеваа дека енергетски ефикасно се во околина ќе се прилагоди наним односно нивнио стил, навјасан наплеќи од немукает!

има ли рендер од новиот проект за Плаза ...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11543
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3082 Posted: 02-May-2018 at 19:02
Одеднаш се предомислија од ЕВН и фасадата на објектот нема да биде во „барок“
    
Како што пренесува порталот САКАМДАКАЖАМ.МК, деловната зградата во која се сместени ЕВН и ЕЛЕМ во центарот на Скопје нема да има барокна фасада како што беше одлучено во 2013 година.

„Фасадата нема да биде во барокен стил како што беше првично предвидено. Ова го одлучивме заедно со ЕВН“, велат од ЕЛЕМ.„Се разгледуваат можности меѓу кои и промена на неокласичниот изгледот кој беше предвиден со проектот за реконструкција во 2013 година. Решението кое ќе се избере сакаме да биде соодветно за централното градско подрачје. Нема да има никакви дополнителни финансиски импликации бидејќи зградата е во таа фаза кога не е почнато да се гради новата фасада“, велат од ЕВН.

Градежните работи за реконструкција на зградата се стопирани пред две години кога се запали фасадата.

Реновирањето на фасадата на зградата на ЕВН и ЕЛЕМ почна летото во 2013 година и според најавите требаше да биде готова до крајот на 2014 година. Тогаш од компаниите рекоа дека фасадата била планирана да се реконструира пред проектот „Скопје 2014“, а за барокно решение се одлучиле за да се вклопи во новиот амбиент на објектите каде е сместена зградата. За реновирањето беше предвидено да се потрошат 4,3 милиони евра.

https://www.porta3.mk/odednash-se-predomislija-od-evn-i-fasadata-na-objektot-nema-da-bide-vo-barok/
За сè има вторпат
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1574
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #3083 Posted: 03-May-2018 at 15:40
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 364
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #3084 Posted: 04-May-2018 at 02:55
Историска фасада стана оваа, требаше многу побрзо да се заврши сепак е во најстрог центар, и сега додека решат каква ќе биде па додека почнат да ја прават ќе фати 10 години како се прави една фасада
Back to Top
bob39 View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 25-Feb-2011
Location: Amsterdam
Online Status: Offline
Posts: 36
  Quote bob39 Quote  Post ReplyReply #3085 Posted: 08-May-2018 at 00:04
Која црна "барокна" фасада на висококатница побогу?? Па фасадата беше пред десетина години реновирана?? Добро што ја стопираа, само не би знаел што би можело да се изведе сега?!
Скопје 2014= Општествена лоботомија
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1050
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3086 Posted: 25-May-2018 at 12:34
Денес се поставуваат скелиња на зградата спроти Палата Лазар Поп Трајков веројатно за некаква реконструкција.

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11543
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3087 Posted: 25-May-2018 at 18:23


Цел тој ред згради таму плаче за некаква реконструкција.
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 153154155

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.328 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.